Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #65
Home  /  Less Waste   /  Co kupować z drugiej ręki?
co kupować z drugiej ręki

Co kupować z drugiej ręki?

W przypadku niektórych produktów po prostu nie ma sensu płacić pełnej ceny, jeśli można znaleźć tę samą jakość na rynku rzeczy używanych. Co kupować z drugiej ręki, aby nie żałować? Jakie perełki można znaleźć i gdzie ich szukać? Posłuchaj w dzisiejszym odcinku!

Listen to “#66 Co kupować z drugiej ręki” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Transkrypcja odcinka:

J: Z dużą radością obserwujemy jak kupowanie rzeczy z drugiej ręki staje się coraz bardziej popularnym wyborem. Doskonale pamiętamy nasze początki i zachwyt z jakim odkrywaliśmy rynek wtórny.

S: Dlatego dziś podpowiemy jakie rzeczy kupujemy tylko z drugiej ręki i gdzie ich szukać. Zapraszamy !!!

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą, a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

Dlaczego warto kupować z drugiej ręki?

J: W odcinku ósmym naszego podcastu podzieliliśmy się już z Wami naszymi poradami i pomysłami na kupowanie i sprzedawanie z drugiej ręki. Znajdziecie tam kompendium podstawowej wiedzy. Natomiast dziś przychodzimy z przykładami. Zanim jednak zaczniemy chcemy przypomnieć dlaczego wybieramy kupowanie z drugiej ręki i dlaczego zazwyczaj – kiedy decydujemy się na zakup jakiejś nowej rzeczy – najpierw sprawdzamy serwisy z ogłoszeniami.

S: Po pierwsze jest to bardziej ekologiczny wybór, ponieważ ten produkt został już wyprodukowany. Nie kupując nowych rzeczy prosto ze sklepu zmniejszamy ilość śmieci, która jest produkowana. Jeżeli ktoś chce się pozbyć jakiegoś przedmiotu to może go sprzedać lub wyrzucić, jeżeli my go kupimy to z automatu nie zostanie on wyrzucony, nie stanie się śmieciem.

J: Każda rzecz, która jest wyprodukowana jest bardziej ekologiczna od nawet najbardziej ekologicznego produktu, który dopiero musi zostać stworzony. Dlatego jeżeli wymieniamy w naszym domu rzeczy na ich bardziej ekologiczne odpowiedniki to zawsze powinniśmy pamiętać o tym, żeby zużyć najpierw co to mamy, a w drugiej kolejności właśnie rozejrzeć się właśnie na rynku wtórnym. Druga rzecz to jakość tych rzeczy. Po pierwsze jeżeli kupujemy jakąś rzecz, która była używana możemy już sprawdzić jakie ona ma ślady zużycia i wiemy, że nie zepsuła się w pierwszym tygodniu jej użytkowania. Po drugie produkty z drugiej ręki nawet te najbardziej luksusowe i nawet te z najlepszych tkanin na rynku wtórnym są po prostu tańsze. Dlatego płacimy mniej za wysoką jakość.

S: Tak jak Judyta wspomniała trzecim z powodów dla którego to robimy to to, że jest taniej. To nie musimy być tylko dobro luksusowe, ale każdy inny produkt. Nawet jeżeli ktoś będzie sprzedawał totalnie nową, nigdy nieużywaną rzecz, ale już jako z drugiej ręki to zawsze można kupić to taniej. Nam udało się wielokrotnie kupić rzeczy, które nigdy nie był używane. Czasami były w oryginalnych opakowaniach, z metkami, tak naprawdę za ułamek ceny, którą musielibyśmy zapłacić w sklepie.

J: Kupowanie z drugiej ręki pozwoliło nam się stać bardziej świadomymi konsumentami, ponieważ z o wiele większą starannością sprawdzamy składy, sprawdzamy opinie. Wyedukowaliśmy się także w tym jaką wartość tak naprawdę mają te rzeczy, które kupujemy nowe ze sklepu i dziś już wiemy, że właśnie nawet jeżeli kupujemy najbardziej markowy sprzęt i chcemy go potem sprzedać z drugiej ręki to jego wartość często jest o połowę mniejsza.

S: Jest to też szansa na zdobycie unikatowych przedmiotów takich, których już nie ma w sprzedaży nowych. Gdyby nie kupowanie z drugiej ręki nigdy nie znaleźlibyśmy na przykład naszego wspaniałego imbryczka do herbaty. Poza tym jest to też raj dla wszystkich ludzi, które lubią styl vintage i uwielbiają buszować po sklepach ze starociami lub po antykwariatach.

Co kupować z drugiej ręki?

J: I przechodzimy do naszej listy. Na pierwszym miejscu niekwestionowanie są meble, ponieważ w naszym domu 98 % mebli jest z drugiej ręki. Szukamy ich na Gumtree, Facebook Marketplace. Łóżko znaleźliśmy na Ebay-u, ale z odbiorem lokalnie, więc też w naszej okolicy.

S: Można też popytać na lokalnych grupach na Facebooku czy ktoś czasem nie ma czegoś do pozbycia się, bo ludzie często gęsto są trochę leniwi i nie chce im się tego wystawiać, a jeżeli zadamy takie pytanie na Facebooku, na grupie to całkiem często może się zdarzyć tak, że ktoś Wam odpowie: “Wiesz co, właściwie to mam”. Wiele ze sprzętów RTV i AGD w naszym domu tez pochodzi z drugiej ręki.

J: O matko! Już na pewno bym nie kupowałam jakichś małych urządzeń do kuchni, typu czajnik, toster, opiekacz nowych, bo jest ich całe zatrzęsienie w takich serwisach właśnie jak Gumtree, jak Facebook Marketplace, jak Preloved czy jak podsunęła nam Paulina Rudym Okiem na Instagramie na serwisie Shpock. My właśnie w ten sposób wyposażyliśmy naszą kuchnię.

S: Mamy z drugiej ręki mikser planetarny KitchenAid opiekacz, czajnik i wolnowar. Ze sprzętów RTV mieliśmy wieżę z głośnikami, którą też ostatnio sprzedaliśmy za jedynie 5 funtów mniej niż ją kupiliśmy. Także dwa lata słuchania radia i winyli za 5 funciaków. Myślę, że całkiem nieźle wyszło.

J: Dla rozeznania powiem Wam, że nasz KitchenAid użyty trzy razy kupiliśmy za 200 funtów, podczas gdy nowy kosztuje 500.

S: Także całkiem spora oszczędność.

J: Ja teraz poluję na wyciskarkę do cytrusów oraz toster, który będą pasować do naszego czajnika.

S: Kupujemy, ale też i sprzedajemy całkiem sporo narzędzi i elektronarzędzi. Nasza kosiarka, glebogryzarka, szlifierka stołowa, myjka parowa, myjka ciśnieniowa to wszystkie było kupione na Gumtree lub Facebook Marketplace. Za absolutnie śmieszne pieniądze. Sprzedaliśmy też jedną szlifierkę, wiertarkę, a nawet też na prośbę kolegi – kosiarkę. Więc zarobiłem za wystawienie ogłoszenia 30 funtów.

J: Co ciekawe udało nam się sprzedać naszą zepsutą myjkę ciśnieniową na części za 10 funtów pomimo, że sprzęt był nie do użytku to nie poszedł do śmieci, ale jego elementy dostały drugie życie.

S: Pan, który ją kupił był przeszczęśliwy i powiedział mi, że same kółka kosztują 10 funtów, a przewód wysokiego ciśnienia około 15. My też byliśmy zadowoleni, bo pozbyliśmy się problemu i nie wygenerowaliśmy kolejnego śmiecia.

J: To też jest dobry pomysł, żeby rozeznać się w miejscach, które naprawiają zepsute sprzęty, bo może będą zainteresowane zakupem lub przyjęciem takiego urządzenia na części. Kolejna rzecz, którą zawsze kupuje zawsze z drugiej ręki to wełniane i kaszmirowe swetry oraz płaszcze. Bardzo mocno Wam to polecam, ponieważ z drugiej ręki można je znaleźć za pół ceny, a nawet w sieciówkach swetry czy płaszcze, które mają domieszkę wełny kosztują jakieś szalone ceny. Więc warto sprawdzać. A z moich obserwacji wynika, że jest ich ogromne zatrzęsienie na Vinted, Vestiaire Collective czy na Depop’ie.

S: Kolejną kategorią rzeczy tak szeroko pojętą to książki, płyty, gry i puzzle, czyli rozrywka. Z kupowania fizycznych papierowych książek w dużej mierze już zrezygnowaliśmy. Wyjątki  stanowią sytuacje w których nie ma e-booka albo jest to taka książka, którą naprawdę bardzo mocno chcemy mieć na półce, bo wiemy, że będziemy do niej wielokrotnie wracać. W każdej innej sytuacji staramy się raczej e-booka ewentualnie audiobooka. Lubimy natomiast gry planszowe i często grywamy sami albo z naszymi przyjaciółmi. Takie gry jak zapewne wiecie nie należą do najtańszych, dlatego zawsze pierwszym miejscem w które się udajemy jeśli chodzi o szukanie tego typu gier to też Internet i patrzymy na stronach z ogłoszeniami, żeby znaleźć coś za pół ceny. To, że jest trochę użyte czy gdzieś tam pudełko jest lekko odrapane naprawdę nie robi nam różnicy, bo to nie jest najważniejsze, a dobra zabawa i miło spędzony czas.

J: Sami też wiemy, że czasem jest gra, która nam po prostu nie podejdzie od pierwszego razu i potem do niej wiemy, że nie będziemy wracać i po takiej jednej rozgrywce wystawiamy ją na sprzedaż. Więc zupełnie nie mam obiekcji przed kupowaniem gier z drugiej ręki. Wiem też, że pandemia przyniosła tą całą akcję z wymianą puzzli i nam też się zdarzało odziedziczyć puzzle po kimś. Nie mamy w domu odtwarzaczy dla płyt czy to CD czy DVD, ale możecie je znaleźć w charity shopach. Są tam ogromne sekcje z płytami. Możecie je też znaleźć na eBay-u.

S: To samo tyczy się płyty z grami na konsolę typu X-Box lub PlayStation. Jeśli nie musicie kupować gry zaraz po jej premierze, a możecie się trochę wstrzymać to też polecam poczekać kilka miesięcy pojawi się ona na pewno w sprzedaży na rynku wtórnym i możecie ją kupić za jakiś procent oryginalnej ceny.

J: Kolejny dział to akcesoria dla dzieci. I nam również zdarzało się kupować na przykład łóżeczka turystyczne czy foteliki kiedy przyjeżdżali do nas znajomi i wiedzieliśmy, że będziemy musieli odbyć jakąś krótką podróż. Serwisy ogłoszeniowe są wypełnione ogłoszeniami od świeżo upieczonych rodziców, którzy wyprzedają rzeczy z których ich dzieci już wyrosły albo zupełnie nowe rzeczy, których dzieci nie polubiły, więc z nich nie korzystali. Natomiast jest na pewno cała grupa rzeczy dla dzieci, których nie można kupować z drugiej ręki i do niej zaliczyłabym na pewno buty, które były używane. Na pewno zaliczyłabym materace. Na pewno zaliczyłabym wszystkie rzeczy, które nosimy blisko ciała, czyli bielizna, a także smoczki i gryzaki, które były używane. Warto też sprawdzić jak się ma sprawa z fotelikami samochodowymi, ponieważ gdzieś mignęła mi taka informacja, że one również się zużywają i po prostu ze względów bezpieczeństwa nie warto kupować używanych. Może nowe, które nie były używane z drugiej ręki to jak najbardziej, natomiast takie już wyjeżdżone to już nie.

S: Coś co tak naprawdę wydaję się być oczywistym, kupujemy z drugiej ręki samochody. Kupowanie samochodu z drugiej ręki jest w świadomości wszystkich ludzi czymś absolutnie normalnym i chciałem poruszyć ten punkt w tym odcinku ze względu na to, że jest takie przekonanie w świadomości społeczeństwa, że kupienie samochodu używanego z drugiej ręki czy to bezpośrednio od właściciela czy przez jakiś komis jest całkowicie w porządku, nie ma z tym nic absolutnie złego. Natomiast kupienie czegoś innego już jest w jakimś stopniu faux pas. Naszym zdaniem nie ma absolutnie różnicy czy to będzie mebel, czy to będzie robot kuchenny, czy to będzie samochód czy cokolwiek innego, to jest tylko jakiś przedmiot, który ktoś kiedyś wcześniej używał i my teraz możemy mieć do niego dostęp taniej.

J: Chciałabym podkreślić również to, że warto podchodzić do zakupu nowych rzeczy, które po prostu potrzebujemy nabyć tak samo jak podchodzimy do zakupu samochodu, czyli to że idziemy go kupić z drugiej ręki wydaję się naszym naturalnym pierwszym wyborem i bardzo bym sobie życzyła, żeby w wielu domach właśnie sprawdzenia przynajmniej ofert z drugiej ręki też stawało się takim naturalnym, rozsądnym, świadomym wyborem. Z drugiej ręki możecie kupować także akcesoria do domu, a w szczególności do kuchni. Serwisy ogłoszeniowe i grupy na Facebooku to jest coś ja odkryłam zupełnie niedawno i są wypełnione takimi ogłoszeniami, gdzie możecie kupić zastawy stołowe, komplety garnków, komplety sztućców, wszelkiego rodzaju dekoracje od poduszek przez matki na stół, po zasłony i obrusy. Naprawdę nie warto wydawać swoich pieniędzy na jakieś podłej jakości dekoracje w sieciówkach, które zmieniają się co sezon, a odwiedzić fora, te grupy w których można znaleźć absolutne perełki. Na przykład ja kiedy chciałam uzupełnić nasz komplet talerzy zapisałam się do takiej grupy w Polsce gdzie są sprzedawane porcelanowe zestawy i tam są ich znawcy, którzy wymieniają się nie tylko ogłoszeniami, ale także wiedzą i wycenami i dla mnie było to ogromnym odkryciem, że istnieje taka społeczność i że można się stamtąd dowiedzieć tak fajnych informacji, a przy okazji kupić lub sprzedać coś z drugiej ręki.

S: Tak samo jak z kupowaniem samochodu możemy też kupić rower. Mnie przydarzyło się ostatnio, bo bardzo długich i burzliwych negocjacjach kupić praktycznie nowy rower za 2/3 swojej oryginalnej ceny. Poprzedni właściciel powiedział mi, że kupił go sobie zaraz na samym początku roku, żeby dojeżdżać do pracy, po czym rozszalała się pandemia i z firmy kazali mu pracować z domu, wiec udało mu się może dwa albo trzy razy na tym rowerze się przejechać. Dodatkowo mogę powiedzieć, że właściciel przekazał mi też gwarancję na ten rower. Było to naprawdę miło z jego strony i tak jak powiedziałem mam tak naprawdę nowy rower za 2/3 ceny.

J: To 9 kategorii produktów, które zawsze kupujemy z drugiej ręki i bardzo sobie te zakupy chwalimy, choć wiemy, że wciąż jest mnóstwo pracy w zakresie świadomości i tej etykiety nabywczo – sprzedażowej do wykonania to obserwowanie jak ten rynek rośnie, jak staje się wyborem coraz większej grupy osób jest naprawdę miłym zjawiskiem i my mamy nadzieję, że tą serią odcinków o kupowaniu i sprzedawaniu z drugiej ręki również dokładamy swoją cegiełkę do popularyzowania tej idei i namawiania Was do tego, żeby choćby spróbować. Na naszym Instagramie oczywiście dzielimy się naszymi zdobyczami i zapraszamy Was tam oraz na naszą grupę na Facebooku gdzie mamy nadzieję i Wy pochwalicie się swoimi łupami z drugiej ręki.

S: Dziękujemy i do usłyszenia w kolejnym odcinku.

J: Trzymajcie się zdrowo. Dobrego piąteczku.

S: Szufla.

Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44.

co kupować z drugiej ręki

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
PLN Złoty polski
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.