Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #133
Home  /  Finanse   /  Sposoby na domowe oszczędności
domowe oszczędności

Sposoby na domowe oszczędności

W ostatnich kilkunastu miesiącach rachunki znacząco wzrosły i nie zapowiada się, by szybko wróciły do poprzedniego poziomu. Jak poradzić sobie z takimi podwyżkami, by komfort naszego życia nie ucierpiał, a jednocześnie portfel mógł odetchnąć? W dzisiejszym odcinku podzielimy się z Wami 31 sposobami na domowe oszczędności: wody, prądu i gazu. Zapraszamy!

Listen to “#133 Oszczędzanie wody, prądu i gazu” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Linki do poleceń o których mówimy w odcinku:

Transkrypcja odcinka:

S: Jak to zwykle my przygotowaliśmy sobie listę wszystkich sposobów i trików, które zebraliśmy dla Was dzisiaj w tym odcinku, podzieliśmy na kategorie woda, prąd i gaz, ale pamiętajcie, że tak naprawdę one też będą się przenikać ze sobą, bo używając ciepłej wody używamy i prądu, i gazu, i wody także pomimo, że one są zaklasyfikowane do konkretnych kategorii to tak naprawdę mogą się odwoływać do innych aspektów również.
J: Pewnie nie będziecie zaskoczeni, bo jak w wielu aspektach życia również i tu wszystko się sprowadza do sumy małych nawyków.
S: I zaczynamy od trików na oszczędzanie prądu i tak jak Judyta powiedziała są to małe rzeczy, czasami banalnie proste i pierwszym takim trikiem właśnie banalnie prostym jest wyłączenie światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia.
J: Kolejnym jest wymiana żarówek na energooszczędne. Sebastian tu przygotował podsumowanie, które Wam przeczytam: Jeśli wymienimy stuwatową żarówkę na LED o korespondencyjnej mocy dwunastu watów to koszt zakupu tej żarówki zwróci się po kilkunastu dniach. Jeśli ta żarówka świeci się nom-stop lub po niecałych trzech miesiącach, jeżeli świeci się około sześciu godzin dziennie. Musicie też pamiętać, że żarówki LED są trwalsze od tradycyjnych i wystarczą Wam na dłużej.
S: Postaraj się używać sztucznego światła jak najmniej. Tak zorganizuj swoją przestrzeń by miejsce pracy było blisko okna, a swój czas w taki sposób by jak najwięcej czynności wymagających dużej ilości światła wykonywać w trakcie dnia.
J: Gotuj pod przykrywką. To naprawdę skraca czas gotowania, a tym samym zużywa mniej prądu lub gazu.
S: I tutaj trik do tego triku. Jeżeli gotujecie wodę, którą będziecie solić to zawsze sólcie wodę gotującą się, ponieważ słona woda ma wyższą temperaturę wrzenia, a to oznacza, że trzeba gotować ją dłużej, żeby zawrzała, a pozostając w temacie jedzenia i gotowania to nie otwierajcie piekarnika podczas pieczenia. Otwarcie powoduje znaczny spadek temperatury w środku, która musi być powrotem podwyższona zużywając dużo energii.
J: Tak samo jest w przypadku lodówki. Nie warto otwierać co chwilę jej i sprawdzać co jest w środku, ponieważ każde takie otwarcie sprawia, że podwyższa się tam temperatura i musi zostać wykorzystana większa ilość energii by tę temperaturę ponownie obniżyć.
S: Dlatego nie wkłada się ciepłych rzeczy do lodówki zamrażalnika. Jeżeli macie jakieś resztki z obiadu, które Wam zostały to najpierw je wystudźcie do temperatury pokojowej i dopiero wtedy wsadźcie do lodówki lub zamrażalnika.
J: Warto również regularnie dbać o oczyszczanie zamrażalnika z nagromadzonego lodu, ponieważ jego nadmiar zmniejsza efektywność pracy. Warto też pamiętać, aby nie przeładowywać zarówno zamrażalnika, jak i lodówki, aby powietrze mogło tam swobodnie cyrkulować i obniżać temperaturę produktów.
S: Korzystajcie z urządzenia jakim jest wolnowar do gotowania. Już o tym wspominaliśmy nieraz, wolnowar zużywa pięćdziesiąt albo nawet mniej procent energii elektrycznej niż tradycyjna kuchenka elektryczna.

Chcesz przestać marnować jedzenia i wyrzucać pieniądze do kosza? W e-booki ,,Przepis na wolnowar” od Razem Lepiej Podcast znajdziesz wskazówki jak gotować kreatywnie wykorzystując resztki w Twojej kuchni. Kup e-book na razemlepiejpodcast.pl/wolnowar.

J: Gotuj w czajniku tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz oraz regularnie go odkamieniaj.
S: Używaj pralki i zmywarki efektywnie, gdy masz wystarczająco brudnych ubrań by zapełnić cały bęben lub brudnych naczyń by wypełnić zmywarkę.
J: No i chyba nie musimy przypominać o tym, aby nie myć naczyń pod bieżącą wodą. Gdy nie używacie swoich urządzeń elektrycznych warto wyciągnąć wtyczkę z kontaktu lub jeżeli mieszkacie w Wielkiej Brytanii to przełączyć włącznik, który znajduje się przy gniazdku. Ładowarki do telefonu lub laptopa albo telewizor na stendbaru nadal pobierają prąd. Możecie również mieć kilka urządzeń podpiętych do przedłużacza i wtedy wyciągnięcie wtyczki przedłużacza pozwoli Wam szybko odciąć energię z kilku urządzeń. Możecie też zainwestować w przedłużacz z przełącznikiem.
S: Przy wymianie urządzeń na nowe zwróć uwagę na ich klasę energetyczną. Obecnie najwyższą klasą jest A. Sprzęt taki będzie droższy w zakupie, lecz w dłuższej perspektywie czasu koszty eksploatacji będą na tyle niższe by szybko zwrócić tą różnicę. Oczywiście nie ma sensu wymieniać dobrego sprzętu na nowy też dobry sprzęt, lepiej zadbać o poprawne działanie tego, który już mamy na przykład, jeżeli naszą lodówka ma zniszczoną uszczelkę to po prostu wymieńcie samą uszczelkę. Nie trzeba całej lodówki.
J: Przechodzimy teraz do kolejnej kategorii i będzie to gaz. Warto ogrzewać mieszkania i Wasze domy z głową, nie ustawiać kaloryferów na maks. przy jednoczesnym otwieraniu okien, żeby ochłodzić pokój. Lepiej ustawić dwadzieścia stopni i założyć bluzę albo ulubiony kocyko-sweter. W jednym z odcinków z polecajkami znajdziecie idealny kocyko-sweter. My korzystając z elektronicznego sterownika pieca mamy w trakcie dnia ustawioną temperaturę właśnie dwudziestu stopni, a w nocy szesnastu. Mamy też zupełnie zakręcone kaloryfery w gościnnej sypialni, kiedy nie mamy gości oraz w naszej sypialni, bo po prostu preferujemy spanie w chłodniejszym pomieszczeniu.
S: Gdy wietrzysz mieszkanie to wyłącz ogrzewanie. Lepiej wietrzyć krótko i intensywnie i włączyć z powrotem ogrzewanie, aby przywróciło temperaturę z powrotem do tej, która jest zadana, ale gdy macie otwarte okna to sterownik będzie cały czas jakby dorzucał do pieca, żeby wyrównać tą temperaturę.
J: Upewnijcie się czy Wasze okna i drzwi są szczelne. Prosta wymiana uszkodzonej uszczelki czy zamontowanie uszczelek, które można kupić w marketach budowlanych tylko nie w tych na l i w Internecie może być bardzo opłacalna.
S: Róbcie regularne przeglądy instalacji. Nieszczelności są bardzo kosztowne i bardzo niebezpieczne. Dobrze serwisowana instalacja będzie również Wam służyć dłużej i przez to nie będzie musieli tak często wymieniać albo naprawiać pieca.
J: Kiedy dopisuje pogoda i pięknie świeci słońce warto odsłonić zasłony i pozwolić by pokój nagrzał się od światła dziennego. W nocy jednak warto mieć zasłonięte zasłony, ponieważ one działają jako izolacja termiczna.
S: Jeśli macie taki stary, stary piec, naprawdę stary piec to warto pomyśleć o wymianie. Nowe piece gazowe cechują się dużo wyższą efektywnością pozwalając oszczędzić dwadzieścia do trzydziestu procent gazu produkując tyle samo ciepła.
J: W sezonie grzewczym zwróćcie uwagę, aby nie zasłaniać grzejników meblami i my w poprzednim mieszkaniu tak właśnie manewrowaliśmy naszą kanapą, że wiosna i lato spędzała przy kaloryferze. Natomiast na jesień i zimę wyjeżdżała na środek pokoju, aby nie blokować tego ciepła.
S: Jeżeli nie używacie jakiegoś pokoju to wyłączcie w nim ogrzewanie. To jest dokładnie to co Judyta przed chwilą powiedziała. Nasza gościnna sypialnia jest tak naprawdę suszarnią i prasowalnią, więc nie przebywamy tam za dużo czasu, więc nie ma potrzeby grzania w tym pokoju.
J: Jeżeli możesz myj ręce i zęby w zimnej wodzie i oczywiście nie pod bieżącą wodą.
S: Jeżeli masz do wyboru branie kąpieli albo prysznica to wybierz prysznic. Zużyjesz dużo mniej wody i gazu.
J: I wchodzimy w trzeci segment – W oszczędzanie wody. Zakręcajcie wodę podczas mycia rąk, twarzy czy zębów, a także podczas golenia.
S: Zakręcajcie kran, żeby nie kapała woda. Przez noc może nakapać nawet kilka litrów wody.
J: Dlatego warto naprawić kapiący kran.
S: Używacie również perlatora. Jest to taka specjalna końcówka do kranu, która powoduje napowietrzenie tej wody i ona wtedy wygląda jak taka biała. Na pewno widzieliście to nie raz powoduje to mniejsze zużycie wody. W przypadku głowicy od prysznica też są specjalne takie głowice, które redukują ciśnienie wody powodując, że też zużywa się ich mniej.
J: Możecie też ustawić sobie playlistę na Spotify-u i brać prysznic tyle ile trwa jedna piosenka lub dwie piosenki po to właśnie, żeby mieć takie poczucie czasu i skrócić swoje prysznice, a tym samym oszczędzać wodę.
S: Jeśli nie macie zmywarki to nie zmywacie pod bieżącą wodą. Nalejcie wodę do jednej komory i dodajcie płynu do mycia naczyń. W drugiej komorze możecie płukać, a jeśli macie zlew jednokomorowy tak jak my to użyjcie miski do mycia, a komory zlewu do płukania.
J: Wodę z gotowania warzyw, ziemniaków czy jajek możecie wykorzystać do podlewania kwiatów. Podobnie jest z czystą wodą, którą się wylewa zanim prysznic się na przykład nagrzeje do tego warto ustawić sobie jakieś naczynie przy wannie czy przy prysznicu i tam wlewać tę wodę, a następnie wykorzystywać do podlewania albo do spuszczania wody w toalecie.
S: A, jeśli chodzi o używanie toalety to warto wymienić spłuczkę na taką, która ma dwa tryby spłukiwania, mniejsze i większe spłuknięcie celem oszczędzenia wody.
J: Możecie też zrobić taki trik, żeby włożyć do spłuczki butelkę półlitrową napełnioną wodą wtedy każdy spłuknięcie będzie o te pół litra mniejsze, a prawdopodobnie nie zauważycie wielkiej różnicy w jakości korzystania z toalety.
S: I to wszystkie triki, jakie przygotowaliśmy dla Was dzisiaj. Bardzo szybki odcinek, taki konkretny punkt po punkcie. Myślę, że wiele z tych punktów możecie bardzo szybko wprowadzić w swoje życie i zobaczyć realne oszczędności. Trzymamy kciuki. My większość z nich robimy.
J: Właśnie będziemy wprowadzać ten nawyk z naczyniem przy prysznicu i zlewać ciepłą wodę, którą potem chcę wykorzystać do podlewania ogródka i w planach mamy również postawienie w naszym ogródku takiego miejsca, w którym będziemy zlewać deszczówkę. To są dwa postanowienia na ten sezon.
S: Zdecydowanie tak. Także trzymamy za Was mocno kciuki i prosimy o jakieś Wasze tripy. Dajcie nam znać na Instagramie jakie jeszcze Wy macie sposoby na to, żeby oszczędzać wodę, prąd albo gaz albo cokolwiek innego. Uwielbiamy takie podpowiedzi.
J: A za tydzień spotkamy się w odcinku, w którym porozmawiamy o tym, jak uprościć swoje życie i na pewno możecie być przygotowani na bardzo obszerną listę. Dobrego piąteczku!
S: Szufla!

Ona – lady ogarniacz z listą zadań na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 roku postanowiliśmy zostać parą, a trzy miesiące póżniej podjęliśmy decyzję o przeprowadzce do Wielkiej Brytanii. Od tej pory idziemy przez życie razem, ogarniamy dorosłość i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście podpowiadamy jak uporządkować dom, budżet, planetę i głowę, by żyć lekko, szczęśliwie, w swoim rytmie. Słuchając nas naładujesz akumulatory pozytywną energią i ułatwisz swoją codzienność, dlatego zostań z nami na dłużej! Słuchaj nas co piątek o 13.00 w ulubionej aplikacji do podcastów i obserwuj nas na Instagramie lub Youtube!

domowe oszczędności

Muzyka:
Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44
Minimal Corporate Upbeat Ambient by Coma-Media provided by Pixabay

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
PLN Złoty polski
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.