Jak dbać o dom?
W odcinku sprzed dwóch tygodni wspomnieliśmy, że dbanie o nasze bezpośrednie otoczenie, nasz dom sprawia, że poprawia się nasze samopoczucie. Dzisiaj postanowiliśmy rozwinąć ten temat i w 18 punktach podpowiedzieć Wam jak dbać o dom i stworzyć ciepłą, przytulną atmosferę. Zapraszamy!
Listen to “#132 Jak dbać o dom – 18 sposobów na przytulne mieszkanie” on Spreaker.
Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.
Linki do poleceń o których mówimy w odcinku:
- odcinek Podział domowych obowiązków
- lampy IKEA SKURUP
- grafik sprzątania kuchni, łazienki, sypialni, salonu – checklisty
- grafika podział domowych obowiązków
Transkrypcja odcinka:
J: Po pierwsze warto postarać się poczuć wdzięczność za przestrzeń, w której jesteśmy, w której mieszkamy. W świecie, gdzie te wnętrzarskie mody zmieniają się co kwartał, a programy z metamorfozami i instragramy wyznaczają trudne do osiągnięcia w prawdziwym życiu ideały naprawdę łatwo jest wpaść w myślenie o swoim domu z poziomu braku, z poziomu tego co nas wkurza, co chcielibyśmy pozmieniać i zupełnie zapominamy o wdzięczności i za to, że mamy cztery kąty, które są dla nas schronieniem, które są dla nas bezpieczną przystanią, które są naszym miejscem do życia, bo w domu się nie tylko śpi, w domu się żyje i robi się tu i teraz, dlatego też postanowiliśmy nagrać ten odcinek, żeby Was zmobilizować do zmiany sposobu myślenia o Waszej przestrzeni.
S: Jeżeli macie w domu jakieś przedmioty albo urządzenia, które wymagają drobnych napraw to naprawcie je. Oszczędzicie sobie frustracji i przedłużycie czas, kiedy rzeczy nam służą. Nie tylko zaoszczędzi Wam to pieniądze, ale też całkiem sporo nerwów, jeżeli przyjdzie Wam użyć jakiegoś urządzenia, które albo nie działa albo jest niesprawne albo potrzebujecie czegoś użyć i tego się nie da. Ja wiem, że nie każdy musi być mistrzem w naprawianiu sprzętu RTV i AGD i to są czasami takie rzeczy, których w domu się nie da naprawić i jest potrzebna do tego specjalistyczna wiedza albo specjalistyczne narzędzia, ale takie rzeczy jak na przykład oberwany uchwyt czy niedokręcona klamka, wymiana uszczelki w lodówce, jeżeli jest zepsuta to są takie rzeczy, które każdy z młotkiem, z wiertarką, z śrubokrętem i klejem spokojnie da sobie radę, żeby ogarnąć i to też daje takie poczucie satysfakcji, że oto zrobiliśmy coś i coś udało nam się naprawić i teraz to działa, a my jesteśmy bohaterami w naszym domu.
J: Dużo też pomagają różnego rodzaju tutoriale na YouTube, które pokazują nierzadko jak krok po kroku zdobić taką małą naprawę, a my też stawiamy na magię listw w takich przypadkach i mamy taką listę, gdzie notujemy wszystkie takie małe rzeczy, które są do zrobienia i po prostu w wolnej chwili jak mamy to coś robimy i odhaczamy z tej listy i nam to po prostu nie ucieka.
S: Dużą wartością dodaną do tego jak my czujemy się w naszym domu są nasze regularne rundki sprzątania i odgracania. To, że zdarza nam się bardzo regularnie odkurzać nawet codziennie wiecie już na pewno z naszych poprzednich podcastów, ale to nie tylko chodzi o odkurzanie podłóg czy wycieranie kurzy. To jest też odkładanie rzeczy na miejsce. To jest też to, że na koniec dnia czy nawet po posiłki zmywacie naczynia i gdy rano wstajecie i wchodzicie do kuchni, która jest czysta, w której nie musicie zaczynać dnia od zmywania talerzy, kubków, kawiarki, żeby zrobić sobie rano kawę to jest naprawdę coś co sprawia przynajmniej mnie jako osobie, która zawsze wstaje w naszym domu, prawie zawsze wstaje w naszym domu pierwsza i jest odpowiedzialna za robienie porannej kawki to jest coś co mnie bardzo, bardzo wprawia w taki dobry nastrój kiedy wchodzę i widzę tą czystą kuchnię, te czyste blaty, wszystko pomyte i w zasadzie tylko biorę kawiarkę, zaczynam robić kawę, wyciągam talerz, zaczynam kroić nie wiem jakieś rzeczy na śniadanie na desce. To wszystko mam od razu gotowe do użycia i to też od razu nastraja mnie w takie dobre samopoczucie, że oh nie muszę teraz najpierw spędzić piętnastu czy dwudziestu minut myjąc talerze z poprzedniego dnia.
J: To też są takie małe rzeczy, jak na przykład ścielenie łóżka zaraz po wstaniu czy odłożenie płaszcza i butów na swoje miejsce, kiedy przyjdziecie do domu. Sebastian ma taki nawyk, że kiedy wraca z kosza albo z siłowni to zostawia tą swoją torbę w kuchni i zapomina o niej.
S: Pracuję nad tym. Przyrzekam, że pracuję nad tym.
J: To jest takie wkurzające, ale właśnie takie małe rzeczy wpływają na nasz codzienny komfort życia i warto się o nie zatroszczyć po to, żebyśmy po prostu czuli się lepiej i byli w dobrym nastroju od samego rana. W tym regularnym sprzątaniu pomagają nam również sprzęty, które ułatwiają życie, bo żyjemy we wspaniałych czasach, gdzie praktycznie do każdego domowego obowiązku możemy sobie zakupić rzecz, która nam ją ułatwi i jeżeli na przykład nie lubicie zmywać to możecie kupić zmywarkę czy to taką stacjonarną czy nawet taką nad blatową, która pozwoli Wam zachować czystość naczyń i która pozwoli Wam nie blokować swojego zlewu i blatów brudnymi naczyniami. Takim sprzętem może być odkurzacz, który wszystko wciąga, jest łatwy w obsłudze, jest lekki i cieszycie się z jego używania i Wam ułatwia codzienne sprzątanie. To może być myjka parowa, dzięki którym będziecie się mogły pozbyć jakiś trudnych zabrudzeń, zacieków nie wkładając w to żadnej siły swoich mięśni i robiąc to w pięć razy szybszym czasie, więc warto się zastanowić, które sprzęty w Waszym domu się przydadzą i które są niezbędne. Czwartego kwietnia na naszym Instagramie opublikowaliśmy takie checklisty sprzątania krok po kroku – kuchni, sypialni, łazienki i pokoju dziennego, które też Wam ułatwią procedurę sprzątania i nie będziecie musieli się zastanawiać co zrobić najpierw, co zrobić później. Też dzięki tym checklistom możecie podzielić się obowiązkami z domownikami, więc serdecznie Was zapraszamy do odwiedzenia naszego Instagrama i zapisania tego postu.
S: Lub zajrzyjcie na naszą stronę internetową razemlepiejpodcast.pl/132 i tam będą do pobrania w pdf-e z tymi checklistami, które będziecie mogli sobie normalnie wydrukować, przykleić na lodówkę, jeżeli będziecie mieć takie życzenie. Kolejnym punktem, który mamy tutaj na naszej liście to jest odgracanie i pozbywanie się tego co jest zepsute, zniszczone albo nie lubiane. Jeżeli przechowujemy rzeczy, których nie używamy to one zajmują jakąś przestrzeń. One mogą być w szafkach na co dzień niewidoczne, ale wiecie z czasem, gdy tych rzeczy przybywa, przybywa szafek zaczyna brakować, więc zaczynają się robić tak zwane wystawki i to, że mamy później rzeczy wystawione na blatach, półkach i tak dalej to ta przestrzeń zaczyna się zagracać. W momencie, gdy ta przestrzeń tak wizualnie zaczyna się zagracać, już o tym mówiliśmy wielokrotnie to też są wszystko bodźce, które na nas oddziałowują i które niekoniecznie muszą sprzyjać temu, żebyśmy się czuli w tym, w naszym domu miło, przytulnie i komfortowo i takie regularne pozbywanie się rzeczy czy to wyrzucanie zepsutych przedmiotów czy urządzeń, pozbywanie się ich w jakiś taki oczywiście odpowiedzialny sposób na przykład do centrum recyklingu albo sprzedawanie rzeczy z drugiej ręki. Jeżeli mamy rzeczy, których już nie używamy, nie będziemy używać, a są jeszcze w dobrym stanie to przecież możemy jeszcze kilka złotych na nich zarobić, więc takie regularne przeglądanie tego co mamy, pozbywanie się tego czego już nie chcemy, czego nie używamy stwarza też przestrzeń na to, że jeżeli przyjdą do nas nowe rzeczy to mamy na nie miejsce, mamy, gdzie je schować. One mają wtedy swoją przestrzeń, w której będą przechowywane i nie będą musiały stać na blacie i codziennie kłuć nas w oczy.
J: Tym co nam bardzo pomaga w takim regularnym, bieżącym odgracaniu to jest to, że mamy w szafie papierową torbę na zużyte ubrania albo ubrania, które nam nie pasują i kiedy po prostu zakładamy ubranie, coś jest z nim nie tak. Wiemy, że już go więcej nie chcemy to one trafia od razu do tej torby i przestaje istnieć w naszej szafie i jest jeszcze ten okres kadencji, dopóki torba się nie wypełni, że możemy sobie wyciągnąć z niej, jeżeli chcemy do niej wrócić. Natomiast, kiedy torba jest już pełna to lądują one albo w Charity Shopie albo w Recycling Center, jeżeli są to rzeczy zużyte. Mamy też dwa kartony w naszej szopce. Jeden właśnie z rzeczami różnego rodzaju, które chcemy oddać lub odsprzedać, a drugi z rzeczami, które już są zepsute, zniszczone i też mają odjechać do Recycling Center i tam zakończyć swoje życie i posiadanie dwóch takich dedykowanych przestrzeni, żeby te zepsute, zniszczone, nielubiane rzeczy nie gracili nam naszej codziennej przestrzeni, naszej przestrzeni życiowej. Bardzo usprawnia ten proces pozbywania się.
S: Sporo też czasu poświęciliśmy na organizację naszej przestrzeni, czyli to, żeby ona nie tylko dobrze wyglądała, ale żeby też była funkcjonalna i dopasowana do naszych potrzeb. To mogą być na przykład dedykowane przegródki w szufladach w kuchni na te wszystkie mieszadła, chochle i tak dalej, które jak pewnie pamiętacie z naszych rodzinnych domów były po prostu wrzucane do jednej szuflady i żeby znaleźć cokolwiek to trzeba było spędzić piętnaście minut przekopując się przez całe stosy, żeby znaleźć tą jedną rzecz, więc jeżeli zagospodarujemy sobie tą przestrzeń i tutaj będę dalej się posługiwał tym przykładem szuflady, jeżeli zagospodarujemy sobie tą przestrzeń odpowiednio to w momencie, gdy tą szufladę odsuniemy to widzimy tu jest chochla, tu jest skrobaczka, tu jest nie wiem nóż do pizzy, a tu jest wyciskarka do czosnku i po prostu to bierzemy i używamy. To ułatwienie używania przedmiotów, które mamy też powoduje, że lubimy tą przestrzeń, lubimy na przykład robić rzeczy w kuchni, bo jak mamy się denerwować tym, że zanim cokolwiek ugotujemy to musimy wszystko znaleźć to nam się wszystkiego odechciewa, więc warto zadbać o właściwą organizację taką, która jest dopasowana do naszych potrzeb, do naszych możliwości, do naszego miejsca i która po prostu działa.
J: Tak i to musi być organizacja praktyczna, dlatego w naszym domu wyciskarka do czosnku jest w górnej szufladzie, ponieważ korzystamy z niej co drugi dzień, a tacka do pieczenia muffinek jest trochę głębiej schowana w szufladzie, bo wyciągamy ją powiedzmy raz na kwartał i to jest właśnie mądre zagospodarowanie przestrzeni dopasowane do życia i ona wcale nie musi być najbardziej estetyczna i najpiękniejsze ma być takie, że będziecie czuć komfort poruszając się w Waszej przestrzeni. Kolejna rzecz, która nam ogromnie usprawniła codzienne życie to jest to, że od razu sortujemy naszą pocztę i wszystkie ulotki, które trafiają do naszego domu w zasadzie po przejrzeniu ich po wejściu do domu od razu trafiają do kosza. My mamy to szczęście, że nasza makulatura jest wywożona co dwa tygodnie, więc ewentualnie jest jeszcze ten czas, że przez te dwa tygodnie możemy wyciągnąć daną ulotkę z kosza i jeszcze do niej wrócić, ale szczerze powiedziawszy nigdy się to nie zdarzyło, więc te papiery, które kiedyś nam zalegały na parapetach i na półkach i tak je przekładaliśmy z miejsca na miejsce dziś już nie zagracają naszej przestrzeni i to była duża zmiana, duża widoczna zmiana i nie ma już drogi powrotnej.
S: Tym bardziej, że tak jak opowiadaliśmy wielokrotnie w Wielkiej Brytanii ilość listów i ulotek jest po prostu zatwardzająca, więc tego naprawdę całkiem sporo przychodzi. Także listonosz u nas jest, jeżeli nie codziennie to co drugi dzień albo z jakimś listem albo właśnie z jakąś ulotką czegoś, więc gdybyśmy tego nie robili regularnie, gdy to przychodzi to po dwóch tygodniach już byśmy mogli praktycznie w tych ulotkach pływać.
J: Kolejna rzecz, która mocno wpływa na atmosferę domową to są rośliny, świeże zioła lub świeże kwiaty lub zioła w doniczkach. My stawiamy na te drugie, ponieważ my głównie hodujemy rzeczy, które można zjeść, ale Wy możecie postawić na przykład na rośliny, które oczyszczają powietrze na przykład paprotki, zielistki, daktylowce, skrzydło, kwiaty. Mieliśmy kiedyś skrzydło. Przepiękna roślina czy draceny i taki kawałek zieleni w Waszym domu odrazu Was wprawi w lepsze samopoczucie.
S: To co wpływa na klimat naszego domu i to co robimy naprawdę codziennie to dbamy o to, żeby w domu był odpowiedni zapach głównie przez wietrzenie. To, że sypialnię wietrzymy zaraz po wstaniu. Nawet, jeżeli to jest zima to po prostu zamykamy drzwi i na chwilę uchylamy okno po to, żeby po spaniu tą sypialnię trochę wywietrzyć, żeby było w niej świeżo, ale też po prostu w domu wietrzymy przynajmniej raz dziennie, żeby trochę tego świeżego powietrza wpuścić mimo wszystko, ale wiadomo każdy mieszka gdzie indziej i różnie to bywa, więc może warto też pomyśleć o na przykład filtrach powietrza, które będą Wam to powietrze oczyszczały. Mamy przykład naszych przyjaciół, którzy mieszkają w centrum miasta koło takiej bardzo ruchliwej ulicy i oni nie mogą sobie tak po prostu otworzyć okna. Wiecie, żeby świeże powietrze wpadło, bo to powietrze wcale tam nie jest świeże, więc oni zainwestowali właśnie w taki oczyszczacz powietrza i u nich sprawdza się fenomenalnie, więc czasami też warto o tym pomyśleć, ale to mogą być też inne rzeczy. To może być na przykład jakaś ładna świeczka zapachowa. To może być na przykład regularne pranie zasłon, bo zasłony jak się wypierze to też taki zapach czystego prania się unosi w domu, a jeżeli do tego jeszcze macie na przykład jakiś ładnie pachnący płyń do płukania to dodatkowa wartość zapachowa jakby do tego dochodzi. Może to być też pranie dywanów albo tapicerki Waszej kanapy czy krzesła, bo to też są takie miejsca, gdzie dużo zapachów się ukrywa i my mamy to szczęście, że nasza kanapa jest tak skonstruowana, że ma pokrowce ściągane na poduszkach, więc my je po prostu co jakiś czas zdejmujemy i pierzemy nawet, jeżeli one nie są brudne to po prostu po to, żeby je odświeżyć. Dywanów na szczęście nie mamy dużo tylko w dwóch sypialniach i staramy się tak raz na rok je po prostu wyprać, żeby też je trochę odświeżyć, żeby ten kurz trochę jeszcze wyciągnąć i żeby też było przyjemniej. Jeżeli jesteście takimi samymi fanami jedzenia i gotowania jak my to na pewno będzie Was też nęcić pyszne zapachy dobiegające z kuchni jakiegoś dobrego obiadu. Ja czasami, gdy wracam po całym dniu spędzonym w pracy i wchodzę i akurat Judyta kończy gotować i te wszystkie zapachy mnie tak buchną od wejścia, bo akurat wejście mamy do domu praktycznie po prostu do kuchni to to jest super. Tak wiecie człowiek jeszcze głodny, zmęczony i takie piękne, pyszne zapachy uderzają coś fenomenalnego i mam jeszcze jedno polecenie. Niedawno kupiliśmy sobie ozonator. To jest takie urządzenie do wytwarzania ozonu i służy też do oczyszczania powietrza i dezynfekcji tylko tutaj bardzo ważna uwaga – Jeżeli kiedykolwiek byście chcieli używać takiego urządzenia to po pierwsze nie można przebywać tam, gdzie jest używany, bo ozon jest bardzo niebezpieczny dla organizmu człowieka, a po drugie nie można też trzymać żadnych roślin, bo ponieważ ozon w większych stężeniach też jest bardzo niedobry dla roślin i też trzeba je wyciągnąć, ale są firmy, które robią ozonowania. Można też sobie ozonator kupić za całkiem rozsądne pieniądze taki mały do domowego użytku powiedzmy i my właśnie taki mamy i też czasami zdarza nam się, że po prostu zamykamy pokój, obkładamy jeszcze jakimiś ręcznikami albo czymś drzwi dookoła, żeby ten ozon się tam nie wydostawał i odpalamy na przykład na pół godziny i to też zabija wszystkie nieprzyjemne zapachy. Stosujemy go też czasami w aucie, żeby też odświeżyć i żeby było ładnie i przyjemnie pachniało. Także to też może być fajny sposób na to, że żeby utrzymywać ładny zapach w domu, który tak jak powiedziałem na samym początku też bardzo mocno wpływa na to jak czujemy się w domu.
J: Ozonator też dobrze się sprawdzi, jeżeli chcecie szybko odświeżyć Wasze płaszcze, jakieś grube swetry, których nie można prać tak często. My też często otwieramy szafę, żeby ten ozon tam się dostał, a jeżeli się zastanawiacie, jak pachnie ozon to musicie sobie wyobrazić taki zapach powietrza świeżo po burzy, ponieważ właśnie w wyniku wyładowań elektrycznych powstaje ozon i jest to taki neutralny zapach świeżości i bardzo przyjemny i od razu jakoś lepiej się oddycha.
W e-booku ,,Przepis na wolnowar” od Razem Lepiej Podcast znajdziesz proste i pyszne przepisy na dania z wolnowaru, które pomogą Ci gotować zdrowo, domowo i tanio bez tracenia czasu na stanie przy garach oraz przydatne wskazówki, dzięki którym przestaniesz marnować jedzenie i obudzisz swoją kulinarną kreatywność. Wejdź na razemlepiejpodcast.pl/wolnowar i kup e-book.
J: Kolejnym bardzo ważnym aspektem tworzenia domowej atmosfery i tworzenia domu jest światło, ponieważ to w jaki sposób my funkcjonujemy jest w dużej mierze uzależnione od światła i energii, od słońca, na którym jesteśmy wystawieni, więc warto zastanowić się jak możemy tym światłem w ciągu dnia trochę operować dla naszego lepszego samopoczucia. Bardzo ważne jest naturalne światło więc, jeżeli macie taką możliwość to warto te firanki i zasłony rozsunąć, warto wpuszczać jak najwięcej promieni słonecznych. Jeżeli nie macie tej wspaniałe możliwości i dużego dostępu do światła słonecznego, światła dziennego to znajdziecie w Internecie mnóstwo porad jak przygotować sztuczne oświetlenie. Co ważne takie sztuczne oświetlenie powinno pozwalać różnicować intensywność światła i dawać możliwość sterowania, żeby je po prostu dopasowywać do pory dnia, do pomieszczenia, w którym się znajduje i do naszego stylu życia. Zmiana kinkietów w dużym pokoju to była jedna z najbardziej diametralnych zmian w naszym życiu, ponieważ w tym naszym wynajmowanym mieszkaniu mieliśmy takie metalowe kinkiety, które miały przypominać trochę włóczkę, więc to światło było rozproszone, było ciemne, było nieprzyjemne i pewnego dnia w wyprzedażowym kąciku w Ikei trafiliśmy na kinkiet i lampę, dokupiliśmy jeszcze jeden kinkiet w normalnej cenie. Sebastian je zmienił jeszcze tego samego dnia, ino za każdym razem jak włączamy teraz to światło, a ta zmiana była dobre rok temu to mamy takie kurde, dlaczego my się męczyliśmy tak długo z tym okropnym światłem, więc jeżeli to jest coś co wpływa na Wasz nastrój i od razu to czujecie, jesteście poirytowani, jest za ciemno to po pierwsze wymiana żarówek, po drugie zatroszczenie się o ładne pasujące do wnętrza lampy i kinkiety.
S: Judyta tutaj nie dopowiedziała tak, więc pozwolę sobie to doprecyzować, że te stare kinkiety, które tu oryginalnie były one faktycznie miały kształt taki włóczki, więc jakby dużo tego światła było blokowane, więc my zdjęliśmy je i tak naprawdę były tylko gołe żarówki, więc jak włączyliśmy światło to po prostu waliło po oczach gołą zarówno i to też nas irytowało, że to światło jest znowu za mocne, więc nie było takiego wiecie złotego środka pomiędzy za ciemno, za jasno, za biało, za szaro i tak dalej i tak dalej.
J: Żadnej możliwości sterowania. Nic nie było.
S: Tak. Było albo źle, albo źle i naprawdę wymiana tych kinkietów, wymiana żarówek na takie, z których światło było takie mocno białe na bardziej ciepły odcień światła zrobiły diametralną różnicę w naszym dużym pokoju tym bardziej, że to jest przestrzeń, w której spędzamy większość dnia i jeżeli chodzi jeszcze o takie miesiące zimowe, kiedy się robi szybko ciemno i dużo tego dnia spędzamy przy tym sztucznym świetle to to był zdecydowany game changer na plus.
J: Warto mieć też w różnych pomieszczeniach nie tylko jedno centralne światło, ale kilka różnych źródeł światła na przykład te kinkiety czy lampy, które pozwalają po prostu tworzyć przyjemną atmosferą. Warto też mieć dodatkowe lampy na przykład nad blatem czy nad stołem tam, gdzie pracujemy, bo w takich miejscach czasem jest potrzebne extra oświetlenie i będzie dużym ułatwieniem dla Was zaprojektowanie Waszej przestrzeni tak, aby ono się tam znalazło. W marketach znajdziecie też żarówki emitujące światło barwy naturalnej słonecznej. Takie, które nie męczą wzroku i oddają naturalne kolory. Warto w nie po prostu zainwestować.
S: Kolory, które wznoszą ciepło i spokój do wnętrza to beże, brązy czy zieleni i warto czasami takie akcenty przemycać. To może być na przykład poszewka na jakieś poduszki dekoracyjne albo koc albo jakiś inny element dekoracyjny, który wrzucicie do swojego mieszkania. My mamy tak, że gdy przychodzi grudzień i czas świąteczny to wyciągamy nasze świąteczne czerwone akcenty i to jest super, bardzo to lubimy, ale my byśmy z czerwonymi dodatkami w naszym domu cały rok absolutnie nie dali rady. Jest to po prostu zbyt ostre, zbyt wyzywające, zbyt intensywne dla nas, żebyśmy mogli się tym cieszyć non-stop, dlatego staramy się naszą przestrzeń przynajmniej aranżować w takie neutralne kolory raczej stawiamy na wiele szarości jakieś delikatne, ewentualnie beże, a takimi dodatkami jak właśnie zielony koc albo kremowe lniane zasłony to jest coś czym dodajemy takiego charakteru i przytulności.
J: Tak, jak naturalne kolory wnoszą ciepło i spokój tak samo naturalne materiały obniżają poziom stresu i sprzyjają relaksowi, dlatego warto w domu mieć naturalne tkaniny na przykład leń. My mamy takie świetne lniane zasłony Dunelm, które są grube, ale jednocześnie jasne, więc blokują światło słoneczne, kiedy jest to potrzebne, ale nie sprawiają, że w naszym domu jest bardzo ciemno. Do naturalnych tkanin będziemy też zaliczać wełnę, bawełnę i to są materiały, które warto wybierać w Waszych dodatkach podobnie jak drewno, wiklinę czy kamienie, które też pomogą Wam poczuć spokój we wnętrzu.
S: Zwracajcie też uwagę na to jakie tekstury dobieracie do swojej przestrzeni czy materiały, z których uszyta jest Wasza kanapa czy fotele, czy tkaniny, które Was otaczają są wykonane z miłych i przyjemnych w dotyku materiałów. Warto też dodawać takie przytulne rzeczy nie tylko jakby same tkaniny, ale też rzeczy typu właśnie koce, poduszki, dywaniki. Takie, które po prostu dodadzą ten mały element przyjemności, bo wyobraźcie sobie, że macie na przykład drewnianą podłogę w sypialni i wstajecie rano i pierwsze co to bosymi, ciepłymi stopami dotykacie zimnej podłogi. To nie jest najprzyjemniejsze, a jeżeli mielibyście taki mały dywanik mięciutki, pluszowy to już jest fajnie i miło. Jeżeli leżycie na kanapie i skrolujecie telefon albo oglądacie Netflixa na laptopie czy cokolwiek innego to na przykład dodatek nawet lekkiego, ale miłego w dotyku kocyka sprawia, że nagle robi się jakoś tak przyjemniej, prawda? Więc to są te takie małe rzeczy, które mogą zrobić dużą różnicę.
J: Sporo odwołujemy się tu do zmysłów. Mówiliśmy o zapachu. Mówiliśmy o dotyku. Mówiliśmy o wzroku, więc nie możemy zapomnieć również o słuchu i taka przyjemna, nastrojowa muzyka w tle naprawdę może być taką kropką nad ,,i” w urządzaniu przytulnego wnętrza. Na Spotify-u znajdziecie ogrom różnych playlist na każdą okazję podobnie jak na YouTube, więc warto sobie stworzyć taką domową playlistę, a może nawet kilka. Playlistę do sprzątania, playlistę do gotowania, playlistę do relaksu, a jeśli już takie macie to koniecznie wyślijcie nam linki do nich na Instagramie.
S: Polecamy też zwrócić uwagę na to jakie meble macie w Waszym domu, ponieważ one też mają bardzo duży wpływ na to jak odbieramy przestrzeń. Jeżeli mamy duży salon i wstawimy do niego takie malutkie mebelki to to po prostu nie będzie ze sobą współgrać. Mam na myśli na przykład stolik kawowy, jeżeli mamy wielką kanapę na osiem osób i postawimy taki okrągły stoliczek, na którym staną ledwie dwa kubki to trochę to do siebie nie pasuje i trochę jest tutaj zgrzyt. W drugą stronę działa to samo. Jeżeli macie dwa fotele i postawicie pomiędzy nimi wielki stół, na którym w zasadzie można by było wyprawić wesele, który ma pełnić rolę stolika kawowego jeszcze w małym pokoju to też ze sobą nie współgra. To też musi jakaś ta funkcjonalność iść w parze z takim względem estetycznym i to też może mieć znaczenie jak się czujecie we wnętrzu własnego domu.
S: Są takie miejsca w domu, wokół których toczy się życie. W niektórych domach jest to telewizor, w innych kuchnia, a u nas taką rolę pełni stół. Przy nim pracujemy, przy nim codziennie jemy obiady, przy nim urządzany proszone kolacje. Przy nim również gramy w gry.
S: Przy nim nagrywamy ten podcast teraz.
J: Więc to miejsce jest dla nas bardzo ważne i staramy się je przygotować tak, żeby po prostu było dla nas jak najbardziej komfortowe i żebyśmy spędzali przy nim jak najwięcej czasu i warto mieć takie miejsce w domu, przy którym buduje się wspomnienia i to też twórz atmosferę.
S: I tu też nie chodzi tylko o stół, bo ważnym jest na przykład, żeby krzesła, które macie przy tym stole oczywiście używając tego stołu dałem jako przykładu, żeby były wygodne, żeby znowu były wykonane z fajnych materiałów, żeby było siedzisko odpowiednio wygodne, odpowiednio podpierały Wam plecy i pupę. Nawet, jeżeli spędzicie kilka godzin przy tym stole to, żeby po prostu było Wam wygodnie i jeżeli to jest na przykład kanapa i telewizor to też by ta kanapa była wygodna, żeby ten telewizor był na odpowiedniej wysokości do tego jak siedzicie czy leżycie na tej kanapie. To są wszystko takie rzeczy, które po prostu warto brać pod uwagę do tego, żeby zadbać o swój własny komfort.
J: Tak, żeby było miejsce na piloty, żeby nie ginęły, żeby były kocyki, żeby można było się szybko okryć, żeby był jakiś stoliczek, żeby można było sobie odłożyć kubek z herbatą czy przekąski. Urządźcie sobie takie miejsce do celebracji codzienności. To jest naprawdę ważna sprawa.
S: Dużą robotę robią też takie osobiste akcenty w domu typu na przykład zdjęcia Wasze, Waszych bliskich, przyjaciół, rodziny albo zdjęcia z wakacji i nie mówię tutaj o całej galerii na ścianie, prawda? Ale wiecie jedno czy dwa zdjęcia w ramce też nadają takiego rodzinnego, miłego, przyjemnego charakteru i to też może fajnie budować przyjemną atmosferę poprzez przywoływanie miłych wspomnień, z którymi wiążą się te zdjęcia, bo one były zrobione na przykład na jakiś wakacjach, z których właśnie macie miłe wspomnienia albo uwieczniają jakieś sytuacje z Waszego życia na przykład Wasz ślub albo narodziny dziecka albo cokolwiek innego co po prostu wywołuje uśmiech na Waszej twarzy.
J: Pamiętajcie również, że atmosfera domowa i sprzątanie domu i czystość w domu to jest wspólna odpowiedzialność wszystkich domowników. Naprawdę trudno jest utrzymać dobrą atmosferę w domu kiedy jedna osoba czuje się po prostu przytłoczona nadmiarem obowiązków, a druga nie robi zupełnie nic, dlatego tak ważna jest empatia, dlatego tak ważne jest rozmawianie o tym jak dzielić te obowiązki związane z porządkami, ze sprzątaniem, dlatego też jest ważne wychodzenie z inicjatywą i czasem przejmowanie obowiązków drugiej osoby, kiedy ona ma gorszą formę czy więcej na głowie.
S: Nagraliśmy kiedyś odcinek właśnie o tym jak wygląda podział domowych obowiązków w naszym przypadku i powiem Wam, że od tamtego czasu w zasadzie się to nie zmieniło. To wszystko co wtedy powiedzieliśmy do dzisiaj jest aktualne i w skrócie tylko powiem, że ustaliliśmy sobie co kto robi, ale jest także jeżeli któreś z nas ma przyjąć obowiązek tutaj w cudzysłowie oczywiście mówię ,,obowiązek tej drugiej osoby”, bo ta druga osoba na przykład teraz pracuje i ma jakąś pracę, która jest do wykonania tu i teraz, a trzeba na przykład pozmywać albo ugotować obiad albo poodkurzać i nagle się okazuje, że ja pracuję albo Judyta pracuje to nie ma problemu, żeby czy ja czy Judyta, żebyśmy przyjęli ten obowiązek i zrobili to pomimo, że to teoretycznie nie znajduje się na liście mojej czy Judyty obowiązków. To jest nasz wspólny dom. My razem o niego dbamy. To my razem go tworzymy i obojgu nam tak samo zależy na tym, żeby w tym domu po prostu było zrobione to co miało być zrobione, to co ma być zrobione i to co jest potrzebne do zrobienia, a to czy to robi Judyta czy to robię ja to tak naprawdę nie ma większego znaczenia, a odcinek o którym mówię nosi tytuł ,, Domowy podział obowiązków” i jest to odcinek numer trzydzieści dwa do którego oczyścicie Was bardzo gorąco zapraszamy, jeżeli jeszcze nie mieliście okazji posłuchać.
J: I ostatnia rzecz na naszej liście również bardziej związana z głową niż z tym co robimy to jest to, że trudno stworzyć domową atmosferze kiedy jesteśmy zestresowani, kiedy mamy jakieś wewnętrzne konflikty, kiedy czujemy się przytłoczeni życiem, kiedy nie radzimy sobie ze stresem, kiedy nie radzimy sobie z nadmiarem myśli, dlatego warto rozmawiać, warto sięgać po profesjonalną pomoc, warto szukać dróg wyjścia z takich kryzysowych sytuacji, bo tym co sprawia, że nasz dom jest domem i że się w nim dobrze czujemy jest po prostu wspólne przeżywanie życia, wspólne przeżywanie dobrych i złych chwil, wspólne uśmiechy i wspólne radości, wspólne budowanie wspomnień, więc zadbajmy o to, aby te wspomnienia były jak najlepsze i zadbanie o nasze głowy również jest drogą do tego, aby stworzyć ciepły, przytulny, przyjazny, gościnny dom.
S: I to tyle co przygotowaliśmy dla Was w dzisiejszym odcinku. Dziękujemy Wam bardzo za to, że jesteście z nami do końca. Bardzo chętnie usłyszymy, jak Wy radzicie sobie z utrzymaniem przytulności Waszego domu, jakie Wy macie triki, haki i co Wam sprawia przyjemność i radość. Zachęcamy Was mocno żebyście dali nam znać na Instagramie w wiadomości prywatnej albo napiszcie do nas maila na razemlepiejpodcast@gmail.com. Bardzo lubimy te interakcje z Wami i to, że możemy sobie czasami porozmawiać pomimo tego, że jest to tylko forma pisana. My tutaj gadamy, gadamy, ale zachęcamy Was do tego, żebyście czasem też do nas napisali, bo jest to bardzo miłe słyszeć coś od was i co? Zapraszamy do odcinka za tydzień, w którym będziemy opowiadać o tym jakie są metody na oszczędzanie wody, prądu i gazu, sposoby na oszczędzanie wody, prądu i gazu.
J: Dobrego piąteczku!
S: Szufla!
Ona – lady ogarniacz z listą zadań na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 roku postanowiliśmy zostać parą, a trzy miesiące póżniej podjęliśmy decyzję o przeprowadzce do Wielkiej Brytanii. Od tej pory idziemy przez życie razem, ogarniamy dorosłość i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście podpowiadamy jak uporządkować dom, budżet, planetę i głowę, by żyć lekko, szczęśliwie, w swoim rytmie. Słuchając nas naładujesz akumulatory pozytywną energią i ułatwisz swoją codzienność, dlatego zostań z nami na dłużej! Słuchaj nas co piątek w ulubionej aplikacji do podcastów i obserwuj nas na Instagramie lub Youtube!
Muzyka:
Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44
Minimal Corporate Upbeat Ambient by Coma-Media provided by Pixabay
Sorry, the comment form is closed at this time.