Jak nauczyć się cieszyć z małych rzeczy?
W tak wielu odcinkach przypominamy Wam o tym, by dostrzegać i szukać radości w małych rzeczach. Wiemy jednak, ze to zadanie z tych o których łatwiej się mówi niż się je robi. Dlatego dziś przychodzimy z praktycznym zestawem wskazówek i zadań, które uczą jak cieszyć się z małych rzeczy. Zapraszamy!
Listen to “#106 Jak nauczyć się cieszyć z małych rzeczy?” on Spreaker.
Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.
Transkrypcja odcinka:
Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.
J: Cieszenie się z małych rzeczy to umiejętność jak każda inna i można ją szlifować, doskonalić poprzez trening, dlatego warto praktykować cieszenie się małymi rzeczami codziennie w każdej możliwej sytuacji i próbować znajdować te rzeczy w swojej codzienności, próbować dostrzegać je, gdy one się dzieją i cieszyć się z nich, celebrować je. Być na nie otwartym i niejako wyczekiwać ich.
S: Łatwiej jest nam narzekać i wciąż oczekiwać więcej i więcej, bo jesteśmy do tego przyzwyczajeni i tego się od nas zawsze wymaga i oczekuje, a dlatego od dziś staraj się zmienić swój nawyk marudzenia i dostrzegaj dobre strony, gdy mówisz: Mam okropny dzień i po tym stwierdzeniu dodawaj ,,ale”, ale na przykład mam piękną łazienkę i wieczorem mogę wziąć w niej kąpiel, która będzie relaksująca i poprawi mój nastrój, bo bardzo trudno jest oduczyć się marudzenia. Natomiast możemy ten nawyk zastąpić innym właśnie takim dodawaniem ale. Kolejny przykład. Mamy opóźnienie w projekcie, ale poświęciliśmy sporo czasu na planowanie i uniknęliśmy wielu wtop, które mogły się wydarzyć. Brzmi całkiem prosto, prawda?
J: Jeśli wydaje Wam się, że jesteście przeciętni i nie wystarczający to chcieliśmy Wam powiedzieć, że jesteście w bardzo dużym błędzie, bo rzeczywistość jest taka, że naprawdę jesteśmy jedyni na świecie i naprawdę jesteśmy niepowtarzalni pomimo tego, że bardzo często jesteśmy do siebie podobni to każdy z nas jest inny. Każdy z nas jest wyjątkowy. Nam bardzo dobitnie uświadomiły to zarówno test Gallupa i test DISC4D. Tam dowiedzieliśmy się, że ten zestaw cech, który my mamy, a nawet nie tyle taki sam tylko podobny albo te, które są u nas na szczycie są bardzo rzadko spotykane wśród ludzi, którzy wykonują te testy, a taka kombinacja cech w zasadzie nie występuje u nikogo innego w takim natężeniu. Trzeba też pamiętać, że tego typu badania oczywiście nie badają wszystkich aspektów naszej osobowości i nie oddają w stu procentach tego jakimi osobami jesteśmy. Chodzi tylko o to, żeby dostrzegać i rozumieć to, że nie jest się człowiekiem takim samym jak wszyscy inni. Każdy z nas ma jakieś talenty. Każdy z nas ma jakieś predyspozycje do czegoś. Być może nigdy nie było dane odkryć tych talentów, ale to nie znaczy, że one nie istnieją. Wystarczy czasami poszukać, żeby dowiedzieć się w czym się jest naprawdę mocnym? Co jest naszą prawdziwą pasją i w czym czujemy się naprawdę mocni i dobrzy? A to daje poczucie spełnienia. Daje poczucie własnej wartości, radości i satysfakcji.
S: Kolejna wskazówka, którą mamy odnośnie tego jak nauczyć się cieszyć małymi rzeczami to jest to, abyśmy realizowali swoje marzenia – te duże i te małe. Powiedz głośno, o czym marzysz, zrób listę, rozpisz te marzenia na czynności, które musisz zrobić krok po kroku i weź się do działania. Każdego dnia jedna, mała rzecz. Nie przejmuj się tym, że nie masz na razie środków na przykład finansowych na ich realizację albo wydaje Ci się, że potrzebne jest bardzo dużo czasu, więc nie ma co zaczynać. Czas i tak upłynie, a pieniądze można zarobić. A chyba nie ma lepszego spełnienia niż być w tym momencie, w którym czujemy, że nasze marzenie się ziściło i stało się rzeczywistością.
J: Kolejna wskazówka to zaakceptuj, że nie na wszystko masz wpływ i że nie wszystko dzieje się od razu. To jest bardzo cenna lekcja, którą ja odebrałem w życiu, że możemy tylko to co możemy. Mamy wpływ tylko na to na co mamy wpływ i pewnych rzeczy po prostu na świecie nie zmienimy i najlepszym sposobem na to, żeby nie psuć sobie nastroju i żeby nie frustrować się z powodu tego, że coś jest takie, jak nam się nie podoba to po prostu zaakceptowanie faktu, że rzeczy po prostu są takimi jakimi są i czasami my nie mamy na to wpływu oraz to, żeby nauczyć się być cierpliwym i nauczyć się tego, że niektóre rzeczy przychodzą dopiero z czasem. To też nie jest łatwa lekcja. To też nie jest czasami przyjemne takie oczekiwanie na coś, żeby fajnego się stało, ale są na świecie rzeczy, które po prostu potrzebujemy czasu, żeby dojrzeć. Pamiętajcie, że jesteśmy częścią wszechświata i rzeczy bardzo często przychodzą do nas wtedy kiedy wszechświat nam je podaruje, a kiedy tak naprawdę my jesteśmy gotowi i ja wielokrotnie miałem w swoim życiu takie przykłady. Mogę je mnożyć dosłownie, gdzie czegoś bardzo, bardzo chciałem, ale to pojawiło się w momencie kiedy ja stałem się gotowy na to, żeby to się zadziało w moim życiu i dopiero wtedy to się stało, więc czasami trzeba po prostu odpuścić i powiedzieć sobie: Jest jak jest. Poczekam. To się stanie, gdy nadejdzie na to najlepszy moment. Widocznie teraz jeszcze nie jest najlepszy moment na to, żeby to się zadziało.
S: Czasem po prostu trzeba zaufać procesowi i przygotowywać się na nadejście rzeczy niekoniecznie ich wyczekując i niekoniecznie niecierpliwiąc się na ich przyjście. Pamiętajmy o tym, aby ćwiczyć swoje skupienie, skupienie uwagi na tym co się dzieje tu i teraz, na byciu w teraźniejszości. Nie na rozpamiętywaniu przeszłości czy zamartwianiu się przyszłością i to jest takie bardzo trudne zadanie, bo skupienie swojej uwagi. Jeżeli kiedykolwiek próbowaliście jogi albo medytacji to wiecie, że w tym momencie kiedy byśmy chcieli oczyścić nasz umysł albo być skoncentrowanym wokół jednej rzeczy to pojawia się w naszych głowach cały natłok myśli, które tę uwagę próbuje odebrać, dlatego takim naprawdę fajnym ćwiczeniem, a ciekawa jestem czy będzie dla Was trudnym jest takie maksymalne skupienie uwagi na czynnościach codziennych, które wykonujemy na przykład na myciu naczyń i to polega na tym, że mówimy sobie w głowie: Teraz biorę talerz. Teraz namydlam go płynem do naczyń, używam szczotki. Słyszę na przykład przejeżdżające samochody. Woda jest ciepła. Takie skupienie się na tym co przeżywamy w tym momencie i jestem ciekawa jak długo będziecie w stanie uwagę swoją poświęcać takiej jednostajnej czynności i jak szybko inne myśli przyjdą Wam do głowy.
J: Pielęgnuj swoją kreatywność. Stwórz to co sprawia Ci przyjemność na przykład gotowanie też jest formą ekspresji. Są osoby, które doskonale wyrażają swoją kreatywność, pasję w gotowaniu. Judyta jest doskonałym przykładem tego, że jej kreatywność niesamowicie dobrze obiera się właśnie w kuchni. Ona potrafi z resztek zrobić fantastyczny obiad, coś czego nie ma w żadnej książce z przepisami i coś czego nigdy więcej nie zjemy, ponieważ jest to unikalny zestaw składników, które akurat mamy w lodówce. Ja na przykład się nie odnajduję w tego typu zadaniach, ale moją kreatywność mogę wykorzystywać w zupełnie inny sposób. Ja bardzo lubię rozwiązywać jakieś problemy techniczne i tam moja kreatywność ma pole do popisu. Ważne jest też to, żeby mieć w życiu coś takiego do czego wracamy, jakieś takie hobby, które jest naszą pasją, które sprawia nam przyjemność i z którego czerpiemy radość. Jak zapewnie wiecie w życiu dorosłego człowieka jest cała masa nudnych, nieprzyjemnych często obowiązków, które musimy wykonywać i które nie sprawiają nam frajdy, które nie sprawiają, że jesteśmy szczęśliwszymi ludźmi, ale dają nam inne rzeczy na przykład pieniądze albo czysty dom albo jedzenie na talerzu. To może być cokolwiek, więc wykonując te czynności, obowiązki, które niekoniecznie są naszymi ulubionymi rzeczami na świecie do robienia warto mieć przynajmniej jedną taką, która nas naprawdę ekscytuje, która daje nam radość i wykonywać ją po to, żeby po prostu mieć w sobie tą pasję, ten ogień do tego, żeby coś robić, do tego, żeby czuć tą ekscytację na samą myśl tego, że jeszcze na przykład nie wiem dwie godziny w pracy i będę mógł wrócić do domu i robić to co kocham najbardziej. To naprawdę daje mega motywacyjnego kopa i dużo radości w życiu.
S: Takie twórcze spełnienie jest źródłem nie tylko naszego odpoczynku, ale właśnie też radości i też jest doskonalą praktyką skupiania uwagi i bycia tu i teraz. To co warto też podkreślić to jest tak, że kiedy jesteśmy dorosłymi to często mówimy, że brakuje nam tej kreatywności i zazdrością spoglądamy na dzieci, które w najprostszych czynnościach i zabawach wymyślają wspaniałe historie, łączą kolory w nie sztabowy sposób albo dla nich kawałek patyka jest najlepszym mieczem. Myślę, że w każdym z nas ta twórcza, kreatywna część zostaje. Po prostu jako dorośli ludzie musimy nauczyć się ją na nowo odkrywać. Kolejna rzecz, która pomaga nam cieszyć się małymi rzeczami to świadome tworzenie naszego otoczenia, które pomaga nam być szczęśliwymi. Zastanówcie się, gdzie się czujecie najbardziej u siebie, najbardziej komfortowo, jakie czynności czy nawyki są takimi kotwicami do których lubicie wracać, które dają Wam poczucie spełnienia. Zastanówcie się w towarzystwie jakich osób czujecie się swobodnie, jakie czynności czy muzyka czy filmy poprawiają Wam samopoczucie, poprawiają Wam nastrój. Zastanówcie się co sprawia, że się relaksujecie, że odpoczywacie, po co sięgacie w taki najgorszy dzień, aby poczuć na nowo komfort i zróbcie sobie listę takich rzeczy. To jest taki zestaw ratunkowy po, który będziecie sięgać kiedy będziecie potrzebować tej radości i też starajcie się je jak najczęściej powtarzać, wcielać w życie i też zwracajcie uwagę na swoje otoczenie i na ludzi, z którymi jesteście i jeżeli oni czy ono Wam nie odpowiada to starajcie się je zmienić. Kwestionujcie pewne schematy, w których przyszło Wam być i żyć i dopasowujcie do tego jak chcecie, żeby Wasza codzienność wyglądała.
J: Trenujcie swoją uważność i celebrujcie obecną chwilę. Bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę tak świadomie albo zastanawiamy się nad tym jak wiele radości przynoszą nam zwykłe, podstawowe rzeczy takie jak na przykład to, że mamy wygodną kanapę na której lubimy siedzieć i jest ona bardzo wygodna. Lubimy na niej spędzać czas. Lubimy na niej siedzieć. Daje nam duże poczucie komfortu. Po prostu siadamy i coś na niej robimy albo po prostu siedzimy i jakby działa to naturalnie. Jest to takie odruchowe, ale bardzo rzadko się nad tym zastanawiamy. Warto właśnie się pochylić nad tym i zwracać uwagę na takie małe, drobne rzeczy, bo one też są składowymi tego, że jesteśmy ogólnie w życiu szczęśliwszy. My też często przed zaśnięciem jeszcze rozmawiamy chwilę ze sobą i pytamy się nawzajem – Za jakie rzeczy jesteśmy wdzięczni tego dnia? I staramy się wymienić przynajmniej jedną rzecz za, którą jesteśmy naprawdę wdzięczni tego co nas spotkało. To jest bardzo fajne ćwiczenie takiej wdzięczności, uważności i tego, że nawet, jeżeli mieliśmy naprawdę okropny dzień, a one się też zdarzają to staramy się też z tych nieprzyjemnych doświadczeń też wyciągnąć jakąś lekcję, czyli przerobić to negatywne doświadczenie na jakieś pozytywne wnioski, żeby zakończyć ten dzień w pozytywny sposób.
S: Kolejnym ćwiczeniem na uważność jest spojrzenie na każdą rzecz w Waszych domach nowymi oczami i zastanowienie się jakie tak naprawdę jest jej znaczenie na przykład książkowe przewodniki w naszym domu przypominają nam o tym, że jest przed nami wiele wspaniałych miejsc do odwiedzenia i czeka na nas jeszcze ogrom wspólnych przygód, a mikrofon do którego właśnie mówimy nie jest tylko mikrofonem, ale narzędziem do tego, że możemy się dzielić naszymi przemyśleniami z gronem wspaniałych osób, które się później do nas odzywają w wiadomościach i możemy kontynuować ten dialog i uczyć się od siebie wzajemnie i myślę sobie, że jeżeli w Waszych domach wcieliliście już przynajmniej część wskazówek z naszych odcinków o minimalizmie to też dobieracie rzeczy, które faktycznie sprawiają Wam radość i znajdziecie takie drugie dno w nich.
J: Otaczaj się dobrymi ludźmi. My ludzie jesteśmy stworzeniami społecznymi. Mamy w mózgu tak zwane neurony lustrzane, które pozwalają nam rozpoznawać i odzwierciedlać zachowanie innych ludzi, dlatego ziewanie jest zaraźliwe, a naukowcy uważają, że jest oznaką nieświadomej więzi społecznej. Szczęście i miłość rozkwitają w towarzystwie innych ludzi i są ważne dla naszego zdrowia czy dobrego samopoczucia. Jeśli długo pozostajemy w izolacji to prędzej czy później pojawią się negatywne emocje, dlatego warto pielęgnować ważne relacje w naszym życiu i podtrzymywać regularne kontakty towarzyskie z bliskimi nam osobami, ponieważ jest to niezbędne dla ogólnego, dobrego samopoczucia emocjonalnego. Nawet my, osoby introwertyczne mamy swój bliski krąg przyjaciół, z którymi lubimy spędzać czas, z którymi lubimy rozmawiać, więc nie trzeba do tego być ekstrawertykiem, żeby szaleć na salonach i codziennie poznawać dziesiątki nowych osób. Można to realizować w swoim stałym, lubianym gronie bliskich osób.
S: Często w podcaście mówimy też o tym, żeby odpuszczać relacje, w których nie czujemy się dobrze i które nam nie służą, ale chyba jeszcze nigdy nie powiedzieliśmy o tym, że w miejsce tych relacji warto nawet trzeba tworzyć nowe na przykład z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i też wiem, że w pewnym wieku jest już po prostu trudno zawierać nowe znajomości, bo ten nasz krąg nowo poznanych ludzi się po prostu bardzo szybko zmniejsza, ale właśnie takim miejscem na poznawanie osób będą na przykład kursy jakieś dotyczące Waszego zainteresowania albo pasji albo jakiejś rzeczy, której zawsze chcieliście spróbować, a nigdy nie było okazji. To jest naprawdę doskonale miejsce, żeby poznawać ludzi o podobnych poglądach i my na przykład przez podcastowanie poznaliśmy ogrom niesamowitych ludzi.
J: Ostatnią wskazówką na naszej liście jest – ,,Weź sprawy w swoje ręce”. Jasne. Mówiłem wcześniej, że nie na wszystko mamy wpływ i czasami trzeba odpuszczać i czasami trzeba zaakceptować fakt, że no po prostu nic nie możemy na to zrobić, ale bardzo często zdarzają się też sytuacje, że jednak coś możemy zrobić. Jeżeli istnieje tylko taka możliwość, żebyśmy my naszymi działaniami i słowami, czynami poprawili jakąś tą sytuację to nie widzę żadnego powodu dla którego mielibyśmy tego nie zrobić. Nawet, jeżeli to nie rozwiąże problemu całkowicie to przecież zawsze może poprawić sytuację albo nadać jej zupełnie inny bieg, który w konsekwencji sprawi, że będzie ona pozytywna. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że przejęcie takiej kontroli w no nieciekawej sytuacji może prowadzić do bardzo pozytywnych skutków, bo mocno cierpiałem z powodu właśnie braku możliwości decydowania o rzeczach, które robię i jak je robię, dlatego postanowiłem zmienić środowisko, w którym się znajdowałem na takie, w którym będę mógł realizować się w taki sposób w jaki ja chcę i dzięki temu, że wykonałem pewne czynności to teraz sytuacja zmieniła się diametralnie. Jakby nie zmieniłem środowiska samego w sobie. Ja po prostu zmieniłem środowisko na inne i to było moje przejęcie kontroli.
S: Radość przyciąga do naszego życia to co jest dla nas dobre i to czego pragniemy. Możecie być teraz w miejscu, w którym w ogóle nie widzicie dla siebie światełka w tunelu i wzruszacie ramionami na te nasze wskazówki, bo nie czujecie, że one będą dla Was przydatne, ale jedyne o co prosimy dzisiaj to, żebyście spróbowali i zaufali, że to co myślicie i to w jaki sposób postępujecie i to jakie decyzje podejmujecie prowadzi Was w określonym kierunku i nadzieja i wdzięczność to są bardzo proste, ale potężne siły, które mogą spowodować wielką zmianę, że ta nasza codzienność i szczęście składa się właśnie z takich okruszków i o ile być może ten wielki obrazek nie zależy w całości od nas to te okruszki jak najbardziej.
J: I to tyle co przygotowaliśmy dla Was w dzisiejszym odcinku. Dziękujemy bardzo, że zostaliście z nami do końca. Dajcie nam znać na naszym instragramie w komentarzach pod postem do tego odcinka – Jakie są Wasze sposoby na to jak cieszyć się z małych rzeczy? Co Wam pomaga budować swoje szczęście i co sprawia, że życie jest dla Was przyjemniejsze? Do usłyszenia w przyszłym tygodniu.
S: Dobrego piąteczku!
J: Szufla!
Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44.
Sorry, the comment form is closed at this time.