Jak poczuć się lepiej w swoim domu?
Zadaniem naszych domów i mieszkań jest to, aby dawały poczucie bezpieczeństwa, sprzyjały wypoczynkowi i nabraniu energii, były funkcjonalne i odzwierciedlały nasz charakter. Niestety nie zawsze się tak dzieje. Nieraz spotkaliśmy się z sytuacją, w której dom był powodem frustracji, zdenerwowania, niepokoju czy rozczarowania. Dlatego w dzisiejszym odcinku chcielibyśmy się z Wami podzielić 8 sprawdzonymi sposobami, które pomogą Wam poczuć się lepiej w domu. Zapraszamy!
Listen to “#107 Jak poczuć się lepiej w swoim domu?” on Spreaker.
Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.
Linki do poleceń o których mówimy w odcinku:
Transkrypcja odcinka:
Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.
J: Często odwlekamy podjęcie jakichkolwiek kroków, które miałyby poprawić nasz komfort mieszkania, bo zbieramy na duży remont, bo za rok przeprowadzka, a to się już nie opłaca, bo mieszkamy na wynajmowanym i nie swojego to nie będziemy robić. A życie dzieje się tu i teraz. I tu i teraz jest nam niewygodnie, wkurzamy się nielubianym kolorem na ścianach czy nie działającymi sprzętami. Musimy sobie za każdym razem przypominać, że to my sprawujemy kontrolę nad swoim otoczeniem, dlatego weźmy za nie odpowiedzialność i jeżeli macie takie małe rzeczy, a nawet większe, które może są bardziej kosztowne, ale wciąż nie wymagają burzenia ścian czy zrywania podłóg to zajmijcie się nimi bez zwłoki. Diametralnie to poprawi komfort Waszego mieszkania i komfort i jakość Waszego życia.
S: Dopasuj liczbę rzeczy w swoim domu do poziomu własnego komfortu. I jest taki punkt, od którego liczba rzeczy w naszym domu zaczyna nas irytować i utrudnia nam życie. Na przykład rozpraszając naszą uwagę. Dom to dom, a nie graciarnia. Dużo na ten temat mówiliśmy w odcinku czterdziestym piątym, który nosi tytuł: ,,Czysty dom bez sprzątania”. Ogarnij wizualny bałagan. Serdecznie zapraszamy do jego przesłuchania, jeśli jeszcze nie mieliście okazji. Znajdziecie w tym odcinku praktyczne wskazówki jak ogarnąć przestrzeń wizualnie w swoim domu, tak żeby nie wyglądała na zagraconą i żeby Was nie męczyła.
J: Pozbądźcie się też rzeczy, których nie lubicie i nietrafionych pomysłów. Żadna rzecz nie jest ważniejsza od Waszego samopoczucia, co może Was męczyć. Do takich standardowych irytatorów możemy zaliczyć na przykład lodówkę obwieszaną kolorowymi magnesami i kartkami. Zastawione różnymi sprzętami i bibelotami blaty oraz półki, przedpokój który ma takie odsłonięte miejsce na kurtki, buty i ilość kolorów i fakt, który jest przytłaczająca albo biurko bez systemu organizacji, na którym wszystko leży tak jak zostało położone i cały czas utrudnia Waszą pracę. Odsyłam Was w tym momencie do odcinka czterdziestego trzeciego, o tym jak pozbyć się nadmiaru rzeczy, w którym praktycznie powiedzieliśmy co gdzie oddać, co gdzie przekazać, co jak zrecyclingować i omówiliśmy te trudniejsze kategorie, z którymi wszyscy mamy problem i nie wiemy co zrobić.
S: Zadbaj o drobne usterki, zepsute sprzęty, brak baterii albo żarówki, jest wiele drobiazgów w naszych domach, które wpływają na nasze samopoczucie, a my je odpuszczamy i o nie dbamy. Nawet takie małe rzeczy mogą diametralnie podnieść jakość naszego mieszkania. Na przykład zamiana lamp, rola światła w tworzeniu atmosfery albo dobre oświetlenie miejsca pracy jest podstawą. To jest bardzo dobry przykład jeżeli chodzi o nas, bo przez rok czasu mieliśmy oświetlenie w dużym pokoju, którego nie lubiliśmy, ani nam się nie podobały kinkiety, ani to światło, które dawały te żarówki, nie było dla nas przyjemne. I nie zachęcało do spędzania czasu w wieczory w dużym pokoju. Któregoś dnia będąc w Ikei znaleźliśmy zestaw kinkietów oraz żyrandol w Bargain Corner w promocyjnej cenie, dokupiliśmy tylko do niego żarówki o takim ciepłym świetle, tak to się chyba mówi i wymieniliśmy te kinkiety razem z tymi żarówkami i to był taki po prostu gamę changer. My do tej pory chodzimy i za każdym razem jak zaświecamy to światło to wpadamy w zachwyt i zawsze pada ten sam komentarz: Dlaczego my czekaliśmy aż rok czasu, żeby to zrobić? Do dzisiaj nie wiem.
J: Ja wiem. Sebastian mówił, że to jest wynajmowany dom i nie ma co tego zmieniać, bo to trzeba się narobić. Prawda jest taka, że faktycznie zajęło nam to jakieś czterdzieści minut, bo były trudności z podłączeniem kabelków, ale warte było to każde minutki.
S: No i dwie ekstra dziury w suficie, żeby żyrandol przykręcić, ale szczerze było warte i to był mój duży błąd, z tym że tak to odwlekałem, że podchodziłem do tego, że to nie moje, to jest wynajmowany dom i tak dalej. Wymiana kinkietów czy wymiana żyrandola to nie jest niesamowicie duża inwestycja. Prawda jest taka, że my ten stary żyrandol i te stare kinkiety zostawiliśmy i jak będziemy się stąd wyprowadzać to sobie te nasze możemy z powrotem zabrać.
J: No właśnie, bo Sebastian powiedział tutaj taką rzecz, że to jest wynajmowane mieszkanie i nie nasze. My tu mieszkamy, więc aktualnie ono jest nasze i to jest nasze życie i to jest nasz komfort i nasze samopoczucie. I faktycznie są takie rzeczy, które bardzo chciałabym tu zrobić na przykład zrywanie baranków ze ścian albo zamiana dużej szafy w sypialni i na pewno się tym nie zajmę, bo to jest duża ingerencja w całą strukturę tutaj tego budynku. Natomiast wymiana świateł czy zmiana obudowy kominka, która też się wydaje dużą pracą to są takie elementy, które możemy też w łatwy sposób potem przywrócić do tego stanu z dnia naszej wprowadzki, więc myślę, że nie ma zwlekać i jeżeli Wam się też takie przekonania w głowie rodziły to dajcie sobie chwilę, żeby je tak przemyśleć i może się z nimi rozprawić i zrobić krok dalej.
S: Inne drobne naprawy to może być przestawienie mebli w pokoju i inna ich aranżacja. To też od razu może zmienić vibe i ergonomię całego pokoju w ogóle. To może być również przemalowanie ścian. My, gdy tylko wprowadziliśmy się do tego domu, a w zasadzie to nawet zanim się jeszcze tu wprowadziliśmy to już mieliśmy ustalone z właścicielami, że jak tylko się wprowadzimy to przemalowujemy cały dom, wszystkie ściany, które nie są białe na biało, bo były w najgorszym kolorze świata, czyli magnolia, więc pierwszy wolny weekend, wałeczek, farba, dobra muzyczka, parę godzin i pokój pięknie jest przemalowany na biało co ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i to jak się czujemy będąc w tej przestrzeni. Ostania rzecz, którą chcielibyśmy Wam również podpowiedzieć to zmiana ułożenia półek w schowku w kuchni obok lodówki mamy taką dość wysoką w środku szafkę, nazwijmy ją gospodarczą, gdzie trzymamy szczotki, zmiotki, kosze na śmieci oraz naszą myjkę parową i przez blisko rok czasu było to ułożone jak było ułożone, ale za każdym razem musieliśmy taką dużą szczotkę do zamiatania podłogi tak ją okręcać, bo inaczej się szafka nie chciała, znaczy drzwiczki nie chciały domknąć. I w pewnym momencie po prostu moja cierpliwość się do tego skończyła. Wszystko stamtąd wyciągnąłem i zajęło mi pół godziny przestawienie półek w nieco inne miejsca tak, że nastąpiła pewna reorganizacja i na przykład myjka parowa z bycia na samym dole teraz jest na samej górze, ale przez to nie musimy nic kombinować z tą szczotką i drzwiczki po prostu się zamykają jak się je popchnie, co mega usprawniło nasze życie, taka naprawdę malutka rzecz, a jeżeli chodzi o taki codzienny komfort, no mega różnica, tym bardziej, że tą szafkę otwieramy i zamykamy kilkanaście razy dziennie. W odcinku numer osiemdziesiąt zdradziliśmy trzynaście prostych sposobów na to jak tanio i łatwo można zrobić metamorfozę domu, dlatego jeżeli jeszcze nie mieliście okazji posłuchać tego odcinka to bardzo serdecznie zapraszamy.
J: Musimy pamiętać, że porządek i czystość to są dwie różne rzeczy, ale każda z nich jest tak samo ważna dla naszego komfortu. Nie uda nam się rozpocząć w zagraconym miejscu, gdzie nic nie ma swojej przestrzeni. Będziemy tam czuć niepokój, a miejsca które są zwyczajnie brudne wpływają nie tylko na nasza samopoczucie, ale też na nasze zdrowie, bo na przykład oddychamy powietrzem, w którym jest kurz czy pleśń. Bałagan przyciąga bałagan. Dlatego regularnie nie sprzątajmy, ale też zainwestujmy w dobry system przechowywania i zastanówmy się jak możemy wykorzystać naszą przestrzeń do tego, żeby wszystko dobrze zorganizować i każdej rzeczy w naszym domu zorganizować jej własne miejsce, na które będziemy ją zawsze odkładać. To zdecydowanie nam pomoże w utrzymaniu i czystości i porządku i poprawi jakość naszego życia.
S: Zastanów się jakie masz nawyki związane z dbaniem o dom i czy one Ci służą, na przykład sobotnie sprzątanie raz w tygodniu na błysk jest nie tylko męczące, ale zabiera też cenny czas, który można spędzić z rodziną albo z przyjaciółmi, wtedy kiedy no wszyscy mamy wolne. Przekonanie, że tylko Ty sprzątasz najlepiej i krytykowanie domowników, gdy coś nie jest zgodne z Twoimi standardami albo odkładanie na później, czyli kładzenie ubrań na krzesło, odkładanie talerzy do zlewu zamiast umyć je od razu. Możemy te niekorzystne nawyki zmienić na inne, na przykład możemy odkładać rzeczy na miejsce, w tym zabawki dzieci pod koniec dnia. Od razu po umyciu zębów czy rąk możemy opłukać umywalkę tak, żeby nie zostały żadne ślady pasty do zębów albo mydła. Po prysznicu możemy przetrzeć szybę i ściągnąć ściągaczką wodę po to, żeby na szybie nie zostawał osad. Może to być umycie kuchenki od razu po gotowaniu albo pozmywanie naczyń zaraz po posiłku. Pomocne jest też regularne odgracanie i pozbywanie się niepotrzebnych albo zepsutych rzeczy. My również codziennie wycieramy wszystkie blaty w kuchni i stół. Rano zawsze ścielimy łóżko, a z reguły wieczorem przed kąpaniem ja jeszcze przelecę cały dom z odkurzaczem, żeby następnego dnia rano jak wstanę to żeby było miło i czysto. Zawsze też wietrzymy mieszkanie po spaniu, szczególnie sypialnię. Biorąc pod uwagę liczbę listów, które utrzymujemy w Wielkiej Brytanii. Dość szybko nauczyliśmy się odpowiedniego i przede wszystkim szybkiego segregowania ich, czyli w ten sam dzień albo najdalej na następny, wkładamy je do odpowiednich koszulek w segregatorach po to, aby w dokumentach również panował porządek.
J: Kolejną ważną rzeczą w kontekście komfortu i tego, aby czuć się dobrze w naszych domach jest zastanowienie się jak doświadczamy nasze mieszkania, nasze cztery kąty naszymi zmysłami. Takie świadome prześledzenie co nas irytuje. I mamy tutaj dla Was takie małe podpowiedzi, bo czasem trudno jest po prostu samemu to wymyślić albo zidentyfikować do takich rozpraszaczy zmysłowych należą na przykład nieprzyjemne zapachy, szczególnie związane z koszem na śmieci albo z koszem na odpadki biodegradowalne dużo nieprzyjemnych zapachów może kryć się w zasłonach, w wykładzinach, w dywanach, w tapicerkach, w tapetach, więc to są takie obszary, które można łatwo odmienić, uprać lub wymienić.
S: Ja tutaj chciałem zdradzić tylko protip, ostatnio dokonaliśmy zakupu ozonatora i jest to świetne urządzenie do tego, aby właśnie wyeliminować przykre zapachy pod warunkiem, że źródło tych zapachów jest już usunięte, a pozostał już tylko zapach. Jeżeli nie chcecie kupować sobie takiego urządzenia to są firmy, które zajmują się takimi rzeczami i można poprosić, aby przyjechali do Was do domu albo Wasz samochód czy biuro i Wam po prostu taką przestrzeń wy ozonowali. Zostawia to naprawdę fantastyczny powiew świeżości. Powiem tylko, że nasi przyjaciele z Aberdeen z Szkocji mają taką maszynę i świadczą takie usługi ozonowania. Możecie ich znaleźć na przykład na instragramie jako Ozone3. Link oczywiście zamieścimy w opisie tego odcinka oraz w transkrypcji tego odcinka na naszej stronie internetowej pod adresem: Razemlepiejpodcast.pl/107.
J: Nieprzyjemnym doświadczeniem zmysłowym w naszych domach może być na przykład hałas zewnątrz albo różne urządzenia, które głośno pracują i tym samym nas rozpraszają. Warto się wtedy zastanowić jaka jest przyczyna i czy możemy coś z tym zrobić. Na nasz zmysł wzroku wpływa światło i jeżeli mamy zbyt ostre światło, zbyt jasne światło albo światło niedopasowane do pomieszczenia, czyli albo do funkcji pomieszczenia, jeżeli mamy na przykład zbyt ostre światło w sypialni to nijak ono nie pomoże nam się zrelaksować lub wyciszyć. Na to jak postrzegamy nasz dom wpływa też temperatura jaka w nim panuje. Jeżeli permanentnie jest zbyt wysoka lub zbyt niska to będziemy się po prostu czuli źle. Na nasz zmysł dotyku wpływają na przykład faktury tkanin albo to, że się elektryzują i nas kopią w najmniej oczekiwanych momentach. To też jest taka rzecz, którą możemy zmienić. Na nasz wzrok wpływają też kolory. Jeżeli jest ich zbyt dużo to będą cały czas naszą uwagę zabierać. Takim bardzo częstym miejscem, gdzie jest dużo kolorów, które przeszkadzają jest łazienka i poustawiane wystawki z różnego rodzaju płynów do kąpieli, kosmetyków, których tam używamy. Może warto wtedy się pozbyć po prostu tych etykiet albo je ukryć w jakiejś półeczce. My na przykład tak zrobiliśmy, że kupiliśmy chlebak drewniany na Amazonie, bo nie mamy żadnej półki w łazience i to tam wkładamy kosmetyki, z których aktualnie korzystamy. Nieprzyjemne uczucia związane ze słyszeniem mogą budzić na przykład skrzypiące drzwi albo drzwiczki do mebli. To jest taka rzecz, z którą możemy się super szybko rozprawić. Na nasz zmysł wzroku wpływają też brudne okna przez, które widać świat jak przez mgłę i ciągle nas denerwują albo kolory, których nie lubimy i są źle dobrane do pomieszczenia i po prostu będziemy się w takim pomieszczeniu źle czuć.
S: Pomyśl o swoim domu w kontekście funkcjonalności. Czy jest coś co jest powodem frustracji? Czy możesz to zmienić? A, jeśli tak to jak? Nawet, jeśli wydaje Ci się, że nie ma rozwiązania zacznij szukać. Świetnym miejscem, gdzie możecie znaleźć turbo dużo inspiracji jest Pinterest, szczególnie, jeśli chodzi o aranżacje domów, Instragram na pewno też oraz grupy na Facebooku do urządzenia wnętrz. Tam też znajdziecie całkiem sporo inspiracji. My mamy taki przypadek, że w poprzednim domu, w którym mieszkaliśmy sypialnia, która miała być naszą główną sypialną nigdy nam nie podpadła i nigdy nie czuliśmy się tam dobrze. Bardzo szybko przenieśliśmy się do drugiej, która była dużo mniejsza, ale spało nam się tam dużo lepiej i dużo przyjemniej niż weib był po prostu dla nas w tamtym pomieszczeniu.
J: Wynikało to ze złej funkcjonalności, ponieważ została ona zaprojektowana z przodu domu, więc okna naszej sypialni wychodziły na ulicę co zupełnie nie sprzyjało intymności czy takiemu wyciszeniu pod koniec dnia, w związku tym zdecydowaliśmy się zamienić naszą sypialnię z większej na mniejszą, ale taką, której okna wychodziły na nasz ogródek. Ostatnia rzecz, o której chcemy Wam powiedzieć i jest taką wisienką na torcie urządzania domu jest zadbanie o małe rzeczy, które pokazują wasz charakter domowników, charakter waszej rodziny i dodają przytulności wnętrzom. Nie mówimy, że trzeba ich mieć od razu całe mnóstwo, ale małe akcenty, które podkreślają to kto mieszka w tym domu są nieodzowne i takimi akcentami mogą być obrazy, książki, koce, poduszki, pledy, świeczki, zdjęcia rośliny. My wielokrotnie mówiliśmy, że starajmy się mieć jak najmniej rzeczy, ale nie wyklucza to tego, że zawsze mamy w domu jakąś pięknie pachnącą świeczkę, bo ja uwielbiam je odpalać czy mamy dwa zdjęcia, które przywołują nam miłe wspomnienia oprawione w ramki. To są właśnie takie drobne elementy, które wpływają na klimat domu. Staramy się też ten hak wykorzystywać na święta, ponieważ jak wielokrotnie Wam mówiłam jestem ogromną fanką dekorowania domów na święta i wtedy w tym miesiącu po prostu z niczym się nie hamuję i nasz dom jest pięknie udekorowany różnymi, małymi elementami, które właśnie sprawiają, że staje się taki super przytulny w grudniu i możemy się tutaj poczuć naprawdę wyjątkowo w tym czasie.
S: I to wszystko co przygotowaliśmy dla Was w dzisiejszym odcinku. Dziękujemy bardzo, że zostaliście z nami do końca. Dajcie proszę znać jakie wy macie sposoby na to by czuć się lepiej we własnym domu. Zachęcamy Was do dzielenia się tym w komentarzach na instragramie pod postem do tego odcinka, a tym czasem dziękujemy. Do usłyszenia za tydzień.
J: Dobrego piąteczku!
S: Szufla!
Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44.
Sorry, the comment form is closed at this time.