Minimalizm – jak pozbyć się nadmiaru rzeczy?
Minimalizm i idea prostszego życia wydają się atrakcyjne dla coraz większego grona ludzi. Ale jak zacząć? Jak pozbyć się nadmiaru rzeczy z poszanowaniem ekologii? W dzisiejszym odcinku znajdziesz 8 skutecznych sposobów na oczyszczenie przestrzeni w odpowiedzialny sposób, a także listę przedmiotów, których możesz pozbyć się od razu, bez żalu! Posłuchaj odcinka i naucz się wyrzucać niepotrzebne rzeczy!
Listen to “#43 Minimalizm – jak pozbyć się nadmiaru rzeczy?” on Spreaker.
Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.
Transkrypcja odcinka:
Minimalizm zachęca nas do posiadania mniej, do odgracania i uporządkowania swojej przestrzeni. Ale jest to proces, który wymaga od nas więcej niż po prostu wyrzucenia rzeczy do kosza. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o tym jak pozbywać się rzeczy rozsądnie i z szacunkiem dla środowiska. Podzielimy się też listą 16 rzeczy, z którymi możesz pożegnać się od razu i podpowiemy gdzie można oddać swoje przedmioty by znalazły nowy dom i zostały wykorzystane.
Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.
Jak pozbyć się nadmiaru rzeczy – 8 skutecznych sposobów
J: Najłatwiejszym sposobem na pozbywanie się rzeczy jest po prostu ich wykończenie. Jedzenie, kosmetyki, ubrania czy suplement diety, o których ciągle zapominamy… Wyjmij je na wierzch; tak, aby kłuły Cię w oczy i zużyj je jako pierwsze. WystrzegaJ się również kupowania dla nich zamienników, zanim zobaczysz denko.
S: Są też kreatywne sposoby pozbywania się rzeczy. Można znaleźć zupełnie inne niż pierwotne zastosowanie jakiejś rzeczy. My od czasu do czasu lubimy kolorować kolorowanki, ale nigdy tak naprawdę nie wiedzieliśmy co z nimi zrobić, gdy już z nimi skończymy. Ostatnio natomiast jedną z takich kolorowanek przerobiliśmy na kartkę okolicznościową i wysłaliśmy razem z prezentem.
J: W podobny sposób możesz np. zużywać swoje kosmetyki. Pianka do golenia świetnie sprawdzi się do czyszczenia skórzanych butów lub tapicerek, a krem na noc, którego nie używasz możesz wykorzystać jako balsam do ciała. Bądź kreatywny i ciągle wymyślaj nowe zastosowania dla rzeczy, których już nie używasz.
S: Możesz również popytać wśród swoich znajomych i przyjaciół – być może ktoś będzie chciał się wymienić z Tobą na jakąś inną rzecz, której ta osoba akurat nie używa. Dzięki temu możecie zyskać coś co wam jest potrzebne tak naprawdę za darmo.
J: A swoim niekochanym już przedmiotom znaleźć nowy dom.
S: Możecie też oddać swoim bliskim lub przyjaciołom czy dalszym znajomym. Zawsze warto zapytać czy ktoś z naszego kręgu znajomych nie potrzebuje akurat czegoś, czego my chcemy się pozbyć.
J: Sposobem, który przyniesie wam dodatkowy zarobek jest sprzedawanie niepotrzebnych już rzeczy, które zalegają. Wystaw je na jednej z platform do sprzedaży rzeczy z drugiej ręki, listę takich platform znajdziesz w naszym odcinku na temat pracy dodatkowej. Jest odcinek nr 34.
S: Niechcianymi przez nas rzeczami możemy się również podzielić z osobami, które ich potrzebują, a których nie znamy. Książki i magazyny można oddać do biblioteki lub czytelni.
J: Jest też akcja, której szczegóły znajdziecie na stronie www.poczytajmi.pl. W jej ramach można odesłać swoje książki za darmo do potrzebujących osób.
S: Kołdry, poduszki, pościele lub koce z otwartymi ramionami zostaną przyjęte w każdym schronisku dla bezdomnych. Artykuły kosmetyczne, higieniczne, chemia domowa czy sprzęty domowe możecie oddać do centrum pomocy cudzoziemcom.
J: Artykuły papiernicze i zabawki znajdą nowe zastosowanie w domach dziecka, domach samotnej matki, domach dla nastoletnich i usamodzielniające się matek, szkołach przedszkolach, a także szpitalach. Na przykład możecie zerknąć na szczegóły zbiórki organizowanej przez fundację Innowacyjny Klub Rodzica.
S: Bardzo często przy odejściu od kas w supermarketach możecie zauważyć wózki z jedzeniem. Są to specjalne punkty organizowane przez Banki Żywności, których celem jest zbiórka żywności.
J: Pamiętajcie również o tym, aby przedmioty, które nie nadają się już do oddania recyclingować w odpowiedni sposób. O tym, aby np. słoiki z żywnością czy z kosmetykami opróżniać, myć, a szkło metal i papier dawać do odpowiednich pojemników. Podobnie z przeterminowanymi lekami. Będziecie na pewno mieć również rzeczy, które trzeba utylizować odpowiedni sposób – elektrośmieci możecie zawieźć do dedykowanych punktów odbioru lub zapytać w serwisach i firmach zajmujących się naprawami czy nie będą nimi zainteresowani. Warto pamiętać, że jeżeli dokonujemy wymiany elektrośmieci w stosunku 1:1 np. kupujemy nową lodówkę i chcemy zostawić starą w sklepie to sprzedawca jest ustawowo zobowiązany do jej przyjęcia. Podobnie wygląda sytuacja, gdy pozostawiamy w punkcie serwisowym sprzęt, a on niestety nie nadaje się do naprawy albo naprawa jest zbyt kosztowna. Swój sprzęt możemy odejść też do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a listę takich punktów znajdziecie pod adresem www.elektroodpadyprostezasady.pl. Często organizowane są okolicznościowe zbiórki przez markety budowlane, stowarzyszenia ekologiczne lub służby miejskie, gdzie można pozbyć swojego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Podobnie z przeterminowanymi lekami przyjmie apteka lub PSZOK – punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Angielskim odpowiednikiem PSZOKu są Recycling Centres, które mieszczą się w każdym większym mieście.
S: Możesz też zorganizować tzw. wyprzedaż garażową i wystawić rzeczy przed swój dom, na lokalnej grupie na Facebooku umieścić informację, że takie rzeczy znajdują się przed Twoją posesją i kto tylko chce może przyjść je zabrać. Dobrze jest też zostawić kartkę z informacją, że ktokolwiek będzie przechodził chodnikiem może się obsłużyć.
J: Nam w ten sposób udało się pozbyć kilku rzeczy, których nie chcieliśmy wyrzucać. Natomiast nie mogliśmy oddać do sklepów charytatywnych, ponieważ ze względu na pandemię były zamknięte.
S: Najważniejsze to po prostu zacząć i sukcesywnie krok po kroku, rzecz po rzeczy, to co jest niepotrzebne i zbędne po prostu pozbyć się tego naszego życia.
Rzeczy, których możesz pozbyć się od razu.
J: Są w naszych domach przedmioty, których możemy pozbyć się od razu bez zbytniego zastanawiania się nad nimi. Do tej grupy należą przeterminowane produkty takie jak jedzenie, kosmetyki czy leki.
S: Niemodne lub zniszczone ubrania albo inne tekstylia, które zawalają nasze szafki i szafy też należą do grupy rzeczy, których można się pozbyć od razu i bez wyrzutów sumienia.
J: Bez żalu możemy pożegnać się z niewygodnymi butami oraz rzeczami kupionymi dla innej wersji siebie: chudszej, grubszej, odnoszącej większe sukcesy… Ja swego czasu w swojej szafie miałam całe mnóstwo żakietów i garsonek, ale nie planuję powrotu do pracy w biurze dlatego pozbyłam się ich bez żalu, pozostawiając sobie tylko jedną ulubioną, którą teraz stylizuję z jest moimi ulubionymi dżinsami.
S: Być może to zabrzmi prozaicznie, ale wszystkie rzeczy, które są po prostu zepsute i których nie da się już naprawić albo naprawa jest po prostu nieopłacalna – również należy się pozbyć niezwłocznie.
J: Dekoracje, ozdoby, które Ci się już nie podobają. Dajmy sobie prawo zmienić zdanie. Warto też pamiętać o tym, że z takimi elementami wystroju wnętrz możemy pokombinować: możemy je pomalować, odmienić… Na YouTubie znajdziecie całe mnóstwo różnych tutoriali jak to zrobić.
S: Kiedy ostatnio zaglądaliście do segregatora, w którym trzymacie stare paragony, rachunki i listy? Większość dokumentacji mamy wymóg trzymania przez 5 lat. Później tak naprawdę stają się tylko makulaturą. Warto przejrzeć nasze domowe archiwum i zrobić w nim porządek.
J: Wszystkie nieużywane zabawki możecie oddać bez żalu.
S: Wszystkie rzeczy związane z hobby, do którego nie wróciłeś/ nie wróciłaś przez ostatnie dwa lata również mogą zostać wyrzucone. Są to po prostu graty, które tylko zawalają nasze szuflady.
J: Jeżeli przechodziliście kiedyś przez remont to doskonale wiecie, że wiąże się to tym, że pozostają nam jakieś na wpół wypełnione worki z fugą, cementem… Otwarte puszki z farbą czy kawałki płytek lub paneli. Wszystkich takich rzeczy również możecie się pozbyć. Warto natomiast zostawić sobie 1 paczkę paneli czy 1 paczkę płytek nieodpakowaną, żeby ją mieć w razie wypadku.
S: Nas też to kiedyś spotkało, że otwarte worki z właśnie z cementem czy fugą, które miały zostać tylko na tydzień lub dwa na wszelki wypadek. Utknęły w szafie na 2 lata i własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wynoszenie tego na śmietnik dawno po remoncie nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy.
J: Tym bardziej że te rzeczy również mają daty swoich ważności i po ich upływie nie nadają się do użycia.
S: Często w domu możemy znaleźć zduplikowane albo nawet wielokrotnie powielone te same rzeczy. Np. kuchenne noże. Ile macie ich w swojej kuchennej szufladzie? A ile z nich tak naprawdę wykorzystujecie? A ile z nich tak naprawdę było ostatnio zaostrzonych 5 lat temu? Większość z nas tak naprawdę korzysta z dwóch, trzech, góra czterech. Cała reszta jest tak naprawdę zbędna.
J: Kasety, płyty CD, dyskietki, gry wszystkie nośniki informacji, do których już nie mamy odtwarzaczy – nie warto ich trzymać.
S: Wszystkie książki, które już dawno temu zostały przeczytane, a do których już nigdy się nie wróci możemy śmiało oddać do biblioteki lub sprzedać do antykwariatu, aby ktoś inny mógł z nich cieszyć. Szczególnie naszą uwagę powinniśmy skierować na książki oraz notatki, które zbieraliśmy przez cały okres naszej edukacji.
J: W wielu kuchniach znajdziemy zdekompletowane zestawy plastikowych pojemników do przechowywania żywności, z których nie korzystamy, ponieważ brakuje im zatyczki nie mają uszczelki albo są popękane. Nie warto zagracać sobie nimi kuchennych szafek.
S: W dzisiejszym świecie elektronika bardzo szybko się rozwija i to, co jeszcze kilka lat temu było szczytem możliwości technologicznych dzisiaj jest uważane za przestarzałe i nienadające się do użytku. Gwarantuję wam, że ten telefon komórkowy zakupiony w 2005 roku, który znajduje się w dolnej szufladzie waszej nocnej szafki nigdy nie zostanie przez was użyty. Dlatego śmiało możecie się go pozbyć razem ze starymi kablami zasilającymi, który już nigdy nie użyjecie.
J: Nie warto również kolekcjonować starych magazynów. Jeżeli faktycznie znajdują w nich artykuły, którymi jesteście zainteresowani lub piękne, inspirujące zdjęcia spędźcie któryś wieczór na na ich wycięciu i schowaniu do segregatora, a resztę pełną reklam i przestarzały treści po prostu oddajcie na makulaturę.
S: To wszystko co dzisiaj dla Was przygotowaliśmy. Mamy nadzieję, że ten odcinek będzie dla nas przydatny i inspirujący. Dajcie znać, jakie są wasze patenty na pozbywanie się rzeczy oraz zajrzyjcie na nasz Instagram. Zachęcamy was również do pozostawienia pozytywnej opinii w waszej ulubionej aplikacji do podcastów.
J: Dobrego piąteczku.
S: Narka.
Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44.
Sorry, the comment form is closed at this time.