Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #141
Home  /  Finanse   /  Jak się przygotować na inflację i rosnące koszty życia
jak przygotować się na inflację

Jak się przygotować na inflację i rosnące koszty życia

Pandemia, napaść Rosji na Ukrainę oraz rosnąca inflacja dolewają paliwa do ognia rosnących kosztów życia. Choć ceny rosną jak szalone, to mamy podstawy by twierdzić, że nie osiągnęły one jeszcze szczytu, a przed nami trudne miesiące. Dlatego w dzisiejszym odcinku zastanowimy się co możemy robić, by przygotować nasze portfele na rosnące ceny, a jak przygotować się na inflację.

Listen to “#141 Jak się przygotować na inflację i rosnące koszty życia” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Transkrypcja odcinka:

J: Na początku jasno chcemy zaznaczyć, że nie chcemy tym odcinkiem napędzać strachu czy siać panik, ale jak doskonale wiecie uważamy, że dobrze być przygotowanym na gorsze scenariusze mając nadzieję na te najlepsze. Niestety tym bardzo realnym scenariuszem wydają się wciąż rosnące koszty żywności oraz braki niektórych produktów spowodowane wojną i wynikającymi z niej konsekwencjami takimi jak zmniejszony eksport żywności z Ukrainy, rosnące koszty produkcji żywności w tym nawozy i zakłócenia w łańcuchu dostaw. Nie jesteśmy też doradcami finansowymi a wszystkie porady, które tutaj usłyszycie prosimy żebyście potraktowali jak wsparcie od internetowych przyjaciół a nie profesjonalne zalecenia.
S: Nasze przemyślenia podzieliliśmy na trzy główne kategorie. Pierwsza z nich to jedzenie, druga to rachunki i opłaty za prowadzenie domu, a trzecia to finanse osobiste. W każdej z tej kategorii mamy kilka pomysłów na to jak można zabezpieczyć się przed rosnącymi kosztami życia. Zaczynamy od kategorii jedzenie.
J: Po pierwsze radzimy nie kupować w panice, ale rozsądnie zwiększyć swoje standardowe zakupy. Na przykład, jeżeli macie na liście jeden egzemplarz rzeczy, które można długo przechowywać to warto kupić ten jeden na teraz i dwa na później. Pozwoli to powoli gromadzić zapasy żywności bez nadszarpywania domowego budżetu, ale także rozsądnie nimi gospodarować i je zużywać a nie tylko gromadzić ponad potrzeby. Warto też szukać promocji na żywność długoterminową, na żywność w puszkach, na mąki, makarony, sosy, ryże, kasze przyprawy, kawę czy herbatę i artykuły higieniczne i wtedy zaopatrywać się w większe ilości. To jest taka porada, którą można w każdym w zasadzie okresie wdrożyć, żeby kupować standardowe produkty, których używacie wtedy, kiedy są w bardziej okazyjnych cenach.
S: Oczywiście żeby te wszystkie zapasy przechowywać polecamy zrobić miejsce w spiżarni, ewentualnie zaopatrzyć się w dodatkowy zamrażalnik. Odpowiednie przechowywanie produktów nawet jeżeli są to produkty długoterminowe ma bardzo duże znaczenie i nagraliśmy już na ten temat dwa odcinki i pozwolę je sobie tutaj przywołać #85 Jak przechowywać jedzenie, aby pozostało świeże oraz #55 Jak mrozić jedzenie. Jeżeli jesteście zainteresowani to w tamtych dwóch odcinkach znajdziecie dużo więcej szczegółowych informacji na temat przechowywania jedzenia tak aby nadawało się jak najdłużej do spożycia.
J: Łatwo powiedzieć „zróbcie sobie spiżarkę” jak wiele osób może powiedzieć, “ale gdzie?” Nie mam miejsca i prawda jest taka, że można wygospodarować miejsce na przykład w szafie pozbywając się tych rzeczy, które gromadzicie i już ich nie potrzebujecie, więc jeżeli nie mieliście jeszcze takiej sesji odgracania domu za sobą to warto ją teraz zrobić i zrobić przestrzeń na rzeczy, które są naprawdę potrzebne i które Wam naprawdę będą potrzebne. Oczywiście w naszych odcinkach znajdziecie tonę porad dotyczących odgracania i odsyłam Was do playlisty ,,Minimalizm po polsku” na Spotify’u. Można zrobić taką małą spiżarkę na przykład w przestrzeni pod łóżkiem. Widziałam takie rozwiązania na YouTube. My naszą spiżarkę zorganizowaliśmy w szopce na podwórku kupując dwa regały i zamykane plastikowe pojemniki tak aby żadne owady ani żadne gryzonie nawet gdyby się tam dostały to nie mają bezpośrednio dostępu do tej żywności, którą kupujemy i mamy na zapasie. Naszą szopkę zorganizowaliśmy, kiedy zaczęła się pandemia, ale tak naprawdę tak dobrze nam zaczęła służyć, że wcale nie zamierzamy z niej teraz zrezygnować.
S: Warto też stworzyć w ten sam sposób zapasy karmy dla swoich domowych zwierząt. Zwierzęta domowe są takimi samymi członkami naszych rodzin jak i ludzie dlatego należy o nie dbać tak samo i też dobrze mieć zapas żywności dla naszego zwierzaka czy to kot, pies, rybki, żółw czy jaszczurka, żeby też być przygotowanym na to, że trzeba będzie tego zwierzaka karmić.
J: A jak sami pewnie możecie zaobserwować ceny karmy i ceny jedzenia dla zwierzaków również rosną w zastraszającym tempie. Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się nad założeniem własnego ogródka lub kupnem ogródka działkowego to teraz jest najlepszy moment choć jesteśmy w połowie lipca, kiedy ten odcinek jest opublikowany to wciąż można jeszcze wysiać do gruntu. Buraki, cykorię, fasolę, kapustę pekińską, koper, roszponkę, rzepę, rzodkiew, szpinak, marchew, pietruszkę naciową, szczypiorek. Możecie je potem zamrozić. Możecie je ususzyć. Możecie je wykorzystać w kiszonkach, a jeżeli tak jak my mieszkacie w Wielkiej Brytanii, gdzie klimat jest nieco łagodniejszy to możecie prowadzić ogródek przez cały rok a zimą cieszyć się własnymi brukselkami, jarmużem, marchewkami, pasternakiem brukwią, kapustą, broccoli. Prowadzenie ogródka naprawdę nie jest dużym wyzwaniem choć takim może się wydawać dla osób, które jeszcze nigdy tego nie robiły, ale warto się odważyć i my jesteśmy tego najlepszym przykładem, a nasze ogródkowe przygody relacjonujemy na Instagramie i tam Was serdecznie zapraszamy.
S: Jeżeli myślicie, że nie macie przestrzeni w domu na to, aby taki ogródek zrobić, bo nie macie ogrodu, mieszkacie na przykład w bloku i macie tylko balkon to chcę Wam tylko powiedzieć, że balkon też świetnie się do tego nadaje i wcale nie trzeba tego balkonu całego zestawiać skrzynkami. Tutaj mamy przykład w zasadzie z drugiej ręki, bo moja siostra ma taki mały ogródeczek na balkonie, dosłownie trzy – cztery skrzynki w których z wielkimi sukcesami hodowała pomidory, papryki i ma też zielnik i naprawdę bardzo fajne warzywa jej na tym balkonie rosną więc da się, a jeżeli ktoś nie ma balkonu, bo tak też się zdarza to można postawić taką skrzynkę na parapecie i przez okno też takie warzywa nam wyrosną. Wszystko na miarę swoich możliwości, ale na pewno nie jest tak że się nie da.
J: Na parapecie możecie też hodować kiełki które są bardzo bogate w różne składniki które potrzebują nasze organizmy i są doskonałym dodatkiem do diety więc nawet na taką małą skalę można sobie odciążyć nieco budżet, wzbogacić dietę i zrobić coś dla swojego zdrowia.
S: Ponieważ jest środek lata to polecamy kupowanie sezonowych warzyw i owoców i wybór odpowiedniego ich sposobu przechowywania. Na przykład teraz opłaca się kupować owoce które są w środku sezonu typu maliny, borówki. Można je spokojnie mrozić i potem korzystać przez cały rok, jeżeli mamy do tego zamrażalnik czy odpowiednio dużo miejsca w zamrażalniku, żeby to przechowywać niż później kupować na przykład zimą borówki czy maliny do naszych koktajli czy ciast a płacąc za to czasami dziesięciokrotnie więcej niż w środku lata ale to nie musi być tylko mrożenie. Może to być robienie weków. Może to być kiszenie. Może to być suszenie. To wszystko zależy od tego, ile macie chęci, ile macie możliwości czy miejsca do przechowywania oraz oczywiście jaką ilością czasu dysponujecie. Możecie też robić przetwory korzystając do tego z wolnowaru.
J: Warto też, aby rozejrzeć się w swojej okolicy i zorientować się czy macie lokalnych dostawców żywności. Być może w Waszej okolicy będzie ktoś kto sprzedaje jajka albo mięso albo własne warzywa i owoce i będziecie mogli się zaopatrzyć u tej osoby w korzystniejszych cenach, ponieważ redukuje się koszty transportu, koszty całej obsługi więc być może się okazać, że warto się rozejrzeć w swojej okolicy i znaleźć takich dostawców. Możecie też poszukać takich spółdzielni warzywno-owocowych. Wiem, że w Polsce takie funkcjonują, gdzie ludzie się składają, jedna osoba jedzie kupuje od rolników produkty, którymi się potem dzielą. To też jest bardzo fajna inicjatywa i warta śledzenia.
S: Kolejny punkt trochę niepasujący do kategorii jedzenie, ale bardziej od strony takiej produktowej. Polecamy też robić zapasy różnego rodzaju produktów które też można dłużej przechowywać. To mogą być na przykład baterie. To mogą być żele do mycia czy mydła. To mogą być szampony. To mogą być leki z długim terminem ważności. Wszystkie tego typu produkty które zużywacie na co dzień w domu a które możecie dokupować używając tej samej metody, o której mówiliśmy na samym początku i macie gdzie je przechowywać też warto zastosować tutaj ten sam algorytm postępowania.
J: Przechodzimy teraz do kolejnej kategorii i są to rachunki. Jeżeli zauważyliście, że Wasz rachunek za energię elektryczną rośnie o szalone stawki to może warto rozważyć zakup akumulatora solarnego który ładuje się promieniami słonecznymi a którym będziecie mogli podładować różne urządzenia elektroniczne które macie w domu na przykład tablet czy telefon, czy laptop. To też jest fajna alternatywa taka , żeby mieć na różne awarie sieci energetycznej.
S: Wasz obecny dostawca energii, czyli prądu i gazu ma w swojej ofercie i my akurat mamy taką ofertę u siebie w domu, czyli taryfę dzienną i nocną. Polega to na tym, że w trakcie dnia, czyli o ile mnie pamięć nie myli to między godziną 6:00 a 22 prąd czy gaz jest nieco droższy, ale pomiędzy 22 a 6 rano jest za to mega, mega tańszy i jeżeli taki sposób pasuje do Waszego trybu życia to warto rozważyć taką opcję. Jeżeli macie na przykład dużo prania albo zmywania i używacie do tego pralek, zmywarek i tych wszystkich urządzeń, które zużywają dużo energii podczas pracy to być może warto je na przykład wtedy uruchomić po godzinie 2S:00 a tym samym zaoszczędzić na rachunku za prąd. To wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, od indywidualnych preferencji, dlatego polecamy Wam przyjrzeć się tej kwestii. Nie od razu brać i kupować, bo to może być bardzo indywidualne. Dla jednych osób to się może opłacać, dla innych nie, ale warto na pewno rozważyć.
J: To też jest dobry moment na to, aby rozważyć przejście z jednorazówek na wielorazowe alternatywy różnych produktów na przykład produkty do higieny menstruacyjnej takie jak kubaczek czy bielizna menstruacyjna. To mogą być akcesoria kuchenne na przykład silikonowe maty których będziecie używać latami a nie wymieniać papier co kilka tygodni. To mogą być wielorazowe pieluchy na przykład, jeżeli w swoim domu macie dzieciaki. W odcinku #81 Jak żyć w zgodzie ze środowiskiem bez nadwyrężania budżetu? podzieliliśmy się z Wami czterdziestoma dwoma sposobami na życie less waste i tam tych alternatyw wielorazowych znajdziecie całe mnóstwo. Warto się nimi zainspirować. My tam też wiadomo o swoich doświadczeniach, ale teraz będzie zdradzona tajemnica. Generalnie te wielorazowe alternatywy świetnie się u nas sprawdzają i sobie bardzo je chwalimy.
S: Jeżeli macie ogródek to gorąco polecamy posiadanie pojemnika na deszczówkę do podlewania. Jak wiecie podlewanie ogródka warzywnego pochłania bardzo duże ilości wody, za którą trzeba zapłacić, chyba że ma się taki pojemnik i można wykorzystywać wodę która spada nam dosłownie z nieba za darmo. My jeszcze nie mamy takiego zbiornika, ale już planujemy jego zakup po to, żeby oszczędzić na ilości zużywanej wody oraz na rachunkach.
J: I ostatni punkt na naszej liście, który się wydaje oczywistością, ale myślę, że warto go przypominać za każdym razem to dbanie o siebie, o swoje zdrowie, ale też dbanie o swoje sprzęty, regularna pielęgnacja, naprawianie ich, dbanie o to aby jak najdłużej były w dobrej kondycji i jak najdłużej dobrze nam służyły i przedłużenie ich życia taką dobrą opieką to też się odnosi do naszego zdrowia. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Taniej jest zapobiegać niż leczyć więc warto w swoje kalendarze wpisać regularne badania, a jeżeli macie zdrowotne sprawy to zdecydowanie nie odwlekać ich ani chwili dłużej.
S: Ja tutaj pozwolę sobie podać przykład dosłownie sprzed kilkunastu dni. Możecie podejmować się napraw rzeczy, których jeszcze nie umiecie naprawić, ale uwierzcie mi Uniwersytet Youtube ma lekcje na wszystko. Chyba już istnieje każda rzecz, która jest do zrobienia która została już sfilmowana i opisana i pokazana jak co można naprawić. Ja ostatnio w aucie musiałem naprawić hamulce z tyłu i wymagało to ode mnie albo wymiany zacisków hamulcowych które dobrej jakości nowe kosztowały w okolicach dwustu funtów a takie najtańsze z Ebaya, z nieznanej mi firmy która nie wzbudzała mojego zaufania to był wydatek około stu funtów albo mogłem używając oryginalnych części zamiennych zrobić samemu regenerację i zdecydowałem się na zrobienie tej regeneracji pomimo tego, że nigdy wcześniej tego nie robiłem. obejrzałem kilka filmów na YouTube jak to się robi bo te zaciski hamulcowe w zasadzie pomimo tego że wyglądają czasami troszkę inaczej to budowę mają z reguły taką samą i zasadę działanie taką samą więc kupiłem dwa zestawy naprawcze po dziewięć funtów za sztukę do dwóch zacisków na tył i kupiłem specjalną farbę do malowania zacisków hamulcowych za dwadzieścia funtów na Amazonie po to żeby je trochę odświeżyć, żeby lepiej wyglądały były takie brudne i trochę zardzewiałe więc dokonałem tej naprawy. Kosztowało mnie to niecałe czterdzieści funtów, a tak gdybym kupił nowe to bym wydał prawie dwieście więc bardzo duża oszczędność a przy okazji nauczyłem się kolejnej nowej rzeczy, poczułem satysfakcję z tego, że coś zrobiłem własnymi rękami i się udało i działa i jest fajnie. Mój portfel też to lubi.

Przepis na wolnowar jest już w sprzedaży, bo gotowanie może być proste, przyjemne, pyszne i nie kosztować miliona monet ani grama frustracji. W e-booku znajdziesz czterdzieści przepisów na domowe dania, które gotują się same, konkretne wskazówki dotyczące gotowania w wolnowarze oraz gotowe plany posiłków na cały tydzień. Kup e-book na razemlepiejpodcast.pl/wolnowar.

S: A kontynuując wątek portfelowy to przechodzimy do kategorii finanse i zaczynamy od absolutnych podstaw, czyli do budowania poduszki finansowej i funduszu awaryjnego i na ten temat też nagraliśmy wiele odcinków, ale powiem po krótce. Fundusz awaryjny to jest taka suma pieniędzy którą mamy gdzieś na koncie oszczędnościowym blisko pod ręką łatwo do pobrania. To może być na przykład tysiąc, dwa tysiące złotych, trzy tysiące złotych na takie naprawdę awaryjne sytuacje typu zepsuła mi się lodówka i nie mam lodówki muszę kupić nową dzisiaj, tu i teraz, i nagle bem wydaje te tysiąc pięćset, dwa tysiące złotych na lodówkę. Mój budżet w zasadzie tego nie odczuł. Ja sobie to później w kilka miesięcy odbuduję.
J: Taki fundusz awaryjny w czasach inflacyjnych może Wam się przydać na przykład, żeby zrobić większe zakupy produktów, jeżeli będą w dobrych cenach albo załatać dziurę, jeżeli w Waszym budżecie taka się pojawi w związku z tym, że planowaliście mniej pieniędzy przeznaczyć na zakupy a ceny aż tak wzrosły. Warto mieć naprawdę fundusz awaryjny i warto nawet małymi kwotami co tydzień czy co miesiąc go zasilać.
S: Zdecydowanie tak, a poduszka finansowa to już troszeczkę co innego. To jest taka kwota pieniędzy która pozwoli Wam przeżyć określoną ilość miesięcy bez żadnych dochodów, czyli w takiej sytuacji absolutnie najgorszej, że tracicie źródło utrzymania i korzystając z tej poduszki finansowej będziecie mogli pół roku, rok, półtora, dwa lata. To wszystko zależy od tego jak dużą tą poduszkę sobie zbudujecie i jaką chcecie mieć tą poduszkę to ona pozwoli Wam przeżyć, kiedy nie macie dochodów. To nie powinny być pieniądze na zakup pralki czy lodówki czy nowego telefonu. To powinno być zabezpieczenie na najczarniejszą z czarnych godzin na przykład.
J: Na wypadek utraty pracy tak jak Sebastian wspomniał, bo musimy pamiętać o tym, że koszty rosną dla wszystkich również dla przedsiębiorców więc tutaj też musimy być zabezpieczeni na wszystkich frontach. Drugi punkt: nadpłata i niezaciąganie nowych kredytów konsumenckich. Nie będziemy tutaj mówić teraz o kredytach mieszkaniowych, bo sytuacja na tym rynku jest naprawdę bardzo zmienna i jeden ekspert mówi tak, inny ekspert mówi nie więc tutaj trudno cokolwiek doradzić. Trzeba się kierować własną intuicją i własnymi przemyśleniami. Natomiast teraz absolutnie nie jest dobry moment na zaciąganie jakichkolwiek zobowiązań i zadłużeń konsumenckich więc jeżeli macie takie potrzeby a możecie je przełożyć w czasie albo możecie sobie odłożyć na zakup danej rzeczy. To powinno być Waszym priorytetem, ewentualnie szukanie rzeczy z drugiej ręki na Facebooku, marketplacach, na vinted. W ogóle to jest dobra praktyka, żeby jeżeli macie jakąś potrzebę zakupową to najpierw sprawdzać na rynku z drugiej ręki czy możecie tę rzecz dostać.
S: Trzeci punkt na naszej liście to ucinanie wydatków, czyli dogłębna analiza tego na co wydajemy pieniądze i co możemy wyciąć z naszego domowego, miesięcznego budżetu. Być może będą to subskrypcje serwisów rozrywkowych. Być może trzeba będzie się przesiąść na samochód, który jest bardziej ekonomiczny w eksploatacji, a jego ubezpieczenie tańsze niż naszego obecnego. Na koszty też trzeba patrzeć w dłuższych ramach czasowych niż tylko miesiąc, ale czasami rok albo i więcej. Być może trzeba będzie ograniczyć wyjścia na miasto i spotkania w restauracji ze znajomymi. Być może nagle zacznie się sezon domówek. Być może nie potrzebujecie jeździć tyle samochodem latem, gdy jest ładna pogoda a macie możliwość, żeby w bezpieczny i komfortowy sposób dojechać do miejsca pracy rowerem. Może warto spróbować. Może, jeżeli nie macie pod pracą, gdzie zaparkować tych rowerów czy schować i to jakby Wam staje na drodze to może warto porozmawiać ze swoim pracodawcą i zgłosić taką potrzebę, że fajnie by było, gdyby stojaki na rowery, gdzie można bezpiecznie je przypiąć na czas, gdy jest się w miejscu pracy, żeby się pojawiły i jeżeli będzie Was więcej to wtedy pracodawca pewnie coś takiego dla Was zrobi.
J: Będąc teraz w Polsce zaobserwowaliśmy jak fajnie rozrosła się sieć rowerów miejskich i hulajnóg miejskich i może jeżeli macie dostęp do tego typu rozwiązań to to będzie dla Was fajna alternatywa. Warto przynajmniej sprawdzić, jak to działa.
S: Być może trzeba się też będzie zastanowić nad budżetem wakacyjnym. Wybrać jakąś tańszą. Może niekoniecznie krótszą, ale w inne miejsce, które nie będzie tak drogie czy to w kosztach dotarcia tam czy w zakwaterowaniu, czy jedzeniu. Jest wiele bardzo pięknych miejsc, które można odwiedzić i spędzić naprawdę bardzo miło i przyjemnie czas i nie trzeba przy tym wydawać fortuny.
J: Kiedy tak będziecie rezygnować i odmawiać sobie to pamiętajcie, że wszystko jest kwestią priorytetów i z powodu to robicie i tym powodem jest to, żeby mieć mniej stresu, nie wpędzić się w finansowe kłopoty i mieć spokojną głowę i też pamiętajcie, że ta sytuacja z inflacją nie będzie trwać wiecznie. Nawet jeżeli to będzie kilka czy kilkanaście miesięcy to na rynku sytuacja wygląda tak że po latach gorszych przychodzą lata lepsze i te odmowy i rezygnacje robimy z myślą o w przyszłości, o tym co przed nami. Warto też mieć swoje oszczędności i swoje pieniądze na kontach z łatwym dostępem. Wasza domowa sytuacja finansowa może się diametralnie zmieniać i warto mieć dostęp do swoich pieniędzy, od razu warto mieć możliwość pożyczenia samemu od siebie pieniędzy i zagospodarowania nimi w taki sposób jaki jest potrzebny Wam.
S: I ostatni punkt na naszej liście to inwestuj w siebie. Inwestowanie pieniędzy jest w zasadzie jedynym sposobem na to, aby można je było pomnażać. Ja ostatnio usłyszałem takie zdanie, że jeżeli nie inwestujemy to mamy gwarancję straty, bo inflacja nam te pieniądze zje i jeżeli zainwestujemy to mamy tylko ryzyko straty nie gwarancję więc jest to tak naprawdę lepsza opcja. Absolutnie nie będziemy tutaj podpowiadać w co i jak inwestować, bo nie jesteśmy żadnymi specjalistami w tym zakresie a myślę, że nawet niektórzy specjaliści nie powinni tego robić. To jest temat tak złożony i są tam takie czynniki brane pod uwagę albo przynajmniej powinny być brane pod uwagę, że każdy powinien podejmować swoje decyzje. Co chcę tylko przez to powiedzieć to to, że są nie tylko rzeczy finansowe w które możecie inwestować. Są rzeczy typu na przykład rozwój osobisty, szkolenia, kursy, podnoszenie swoich kwalifikacji po to, żeby móc zdobyć lepiej płatną pracę i zwiększyć swoje dochody. To też jest inwestycja. Nie musicie od razu iść kupować akcji czy obligacji czy innych instrumentów finansowych, żeby dokonać inwestycji. Jeżeli natomiast będziecie chcieli zainteresować się tematem inwestowania pieniędzy na rynkach kapitałowych, na giełdzie i tak dalej to odsyłamy Was tutaj do takich osób jak Marcin Iwuć, jak Marcin Lampart, jak Michał Szafrański. Oni robią treści na swoich kanałach, w których opowiadają o tym jak można budować swoje strategie, jakie one są, co można robić i tam zdobywać wiedzę. Ja ich regularnie obserwuję. Ja regularnie uczę się od nich i mam pewne plany, ale to są moje plany i nie zamierzam o nich mówić, bo nie chcę nikomu niczego podpowiadać dlatego że nauczyłem się od nich tego, że każdy ma swoje priorytety, każdy ma swoje podejście do ryzyka, każdy ma swoje indywidualne cele i to w jaki sposób my naszymi pieniędzmi będziemy dysponować powinno zależeć tylko i wyłącznie od nas. Szczególnie jeżeli mówimy tutaj o ryzyku straty tych pieniędzy, bo wyobraźcie sobie, że ktoś Wam powie zrób tak tak tak i tak zarobisz. Ty tak zrobisz i stracisz no to do kogo wtedy będziesz mieć pretensję? Do siebie czy do tamtej osoby? To jest taki bardzo śliski temat, ale myślę, że zdobywając pewną wiedzę, nie jakąś wybitnie wyszukaną można to zrobić z głową i bezpiecznie.
J: Natomiast w tak niepewnych czasach tylko inwestycja w siebie, inwestycja we własny rozwój jest niemal gwarantem tego, że się Wam zwróci czy to w nowych ofertach pracy, czy to w lepszej pozycji do negocjacji podwyżki, czy może w możliwości wyjazdu do innego miasta czy w zagranicę, w poszukiwaniu lepszego życia.
S: I to wszystko co przygotowaliśmy dla Was w dzisiejszym odcinku i dziękujemy bardzo, że byliście z nami do końca. Przypominamy, że na Spotify możecie znaleźć playlistę ze wszystkimi odcinkami na temat oszczędzania i budżetu domowego oraz zachęcamy Was gorąco do zapoznania się, jeżeli jeszcze nie mieliście okazji, a jeżeli mieliście to może warto sobie odświeżyć odcinek trzydziesty czwarty naszego podcastu którego tytuł to gdzie szukać pracy dodatkowej? Dzielimy się tam kilkoma bardzo fajnymi prototypami o tym jak można zwiększać swoje dochody i szukać dodatkowych źródeł zarabiania.
J: Dziękujemy, że byliście z nami a już za tydzień w końcu opowiemy Wam razem z Sylwią Suchankową o tym czym zaskoczyła nas Wielka Brytania. Dobrego piąteczku!
S: Szufla!

Ona – lady ogarniacz z listą zadań na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 roku postanowiliśmy zostać parą, a trzy miesiące póżniej podjęliśmy decyzję o przeprowadzce do Wielkiej Brytanii. Od tej pory idziemy przez życie razem, ogarniamy dorosłość i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście podpowiadamy jak uporządkować dom, budżet, planetę i głowę, by żyć lekko, szczęśliwie, w swoim rytmie. Słuchając nas naładujesz akumulatory pozytywną energią i ułatwisz swoją codzienność, dlatego zostań z nami na dłużej! Słuchaj nas co piątek o 13.00 w ulubionej aplikacji do podcastów i obserwuj nas na Instagramie lub Youtube!

Jak przygotować się na inflację i rosnące ceny?

  • nie kupuj w panice, ale rozsądnie zwiększ zakupy
  • przygotuj miejsce do przechowywania
  • zrób zapas pokarmu dla zwierząt
  • załóż warzywnik
  • kup warzywa i owoce w sezonie i naucz się je przechowywać
  • szukaj lokalnych dostawców żywności
  • kup akumulator solarny
  • przejdź na taryfę dzienną i nocną
  • przejdź na wielorazowe artykuły zamiast jednorazowych
  • przygotuj pojemnik na deszczówkę
  • badaj się regularnie
  • dbaj i naprawiaj swoje rzeczy
  • buduj poduszkę finansową i fundusz awaryjny
  • nie zaciągaj kredytów konsumenckich
  • ucinaj wydatki
  • trzymaj pieniądze na kontach z łatwym dostępem
  • inwestuj w siebie – kursy, szkolenia
jak przygotować się na inflację

Muzyka:
Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44
Minimal Corporate Upbeat Ambient by Coma-Media provided by Pixabay

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
PLN Złoty polski
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.