Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #176
Home  /  Finanse   /  Jak uzyskać wolność finansową krok po kroku
Jak uzyskać wolność finansową krok po kroku

Jak uzyskać wolność finansową krok po kroku

Spadek po cioci z Ameryki, wygrana w totka, inwestycyjny strzał w dziesiątkę na giełdzie… mogą sprawić, że już nigdy nie będziemy się martwić sprawami finansowymi. Jest z nimi jednak jeden mały problem… są mało prawdopodobne. Możemy czekać, aż los się do nas uśmiechnie lub wziąć sprawy w swoje ręce i samemu/samej zadbać o swoje finanse. W dzisiejszym odcinku omówimy jak uzyskać wolność finansową krok po kroku, zapraszamy.

Listen to “#176 Jak uzyskać wolność finansową krok po kroku” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Transkrypcja odcinka:

Bądź odpowiedzialn_ za swoje finanse

Ktoś może powiedzieć, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu i woli się skupić na tym co jest naprawdę dla niej lub jego ważne. O ile zgadzam się, że są ważniejsze rzeczy niż pieniądze to świat, w którym żyjemy jest zbudowany na pieniądzu i nie da się od nich uciec, czy się nimi nie przejmować. Dlatego nawet jeśli mamy ważniejsze rzeczy w życiu do robienia niż dbanie o nasze finanse, to warto się tej sztuki nauczyć i ją praktykować, by mieć dzięki temu czas i zasoby na robienie innych, ważniejszych rzeczy. Warto w tym miejscu podkreślić jeszcze jedną kluczową rzecz – to my jesteśmy odpowiedzialni za nasze życie, w tym za to jak wygląda nasza sytuacja finansowa tu i teraz oraz jak będzie wyglądać w przyszłości. I jeśli komuś teraz w głowie pojawiła się myśl typu “ja się nie urodziłem_am w bogatej rodzinie” śpieszę powiedzieć, że my też nie. Nie jest to dla nas jednak wymówka by nie starać się żyć lepiej z roku na rok. Rozumiemy, że każdy startuje w dorosłość z różnego poziomu, mając różne talenty i różne możliwości rozwoju, ale czy to ma być powód by się nie starać? Przeszłość już się wydarzyła, to co przyjdzie w dużej mierze zależy od nas. O ile wiele rzeczy jest poza naszą kontrolą to te, które są warto się o nie zatroszczyć. tóre są warto się o nie zatroszczyć. 

Stań się swoim finansowym priorytetem

Podstawą dobrostanu finansowego jest generowanie nadwyżek finansowych. Wiele osób nawet nie wie, że takie posiada ponieważ wydają te pieniądze na zaspokajanie potrzeb, które nie są niezbędne, na zachcianki i przyjemności. I tak każdego miesiąca, a jak coś zostanie na koniec miesiąca to może przeleją to na konto oszczędnościowe, a może nie. Też tak kiedyś robiliśmy i  w rok udało nam się zaoszczędzić około £200. To nie za dużo biorąc pod uwagę ile wtedy wynosiły nasze dochody. Gdy postanowiliśmy to zmienić kolejnego miesiąca nasze oszczędności wynosiły już £400, a jeszcze kolejnego £600. Zmieniło się to, że przelewaliśmy w dniu wypłaty £200 od razu na konto oszczędnościowe. W książce “bogaty ojciec, biedny ojciec” Robert Kyiosaki nazywa to “najpierw płać sobie”. Chodzi o to, że oszczędzanie stało się naszym priorytetem, a wydawanie na niepotrzebne rzeczy straciło na ważności. Nasz spokój i bezpieczeństwo finansowe stało się ważniejsze od zaspokajania zachcianek. Oczywiście nie zaczęliśmy żyć w ascezie, ale nie każda zachcianka była już zaspokajana, bo nie była potrzebna i ważna. Czy jakość naszego życia na tym ucierpiała? Nie. Czy skłoniło nas to przyjrzenia się swoim wydatkom i zastanowieniu się czy aby czasem pieniądze nie uciekają nam przez palce, a my tak na prawdę niewiele z tego mamy? Zdecydowanie tak. I jeśli teraz ktoś podniesie rękę i powie, np. “ale ja tak mało zarabiam, że nie stać mnie na oszczędzanie” to proponuję takiej osobie spróbować odłożyć 50 zł na konto oszczędnościowe i zobaczyć czy może jednak da się przeżyć do kolejnej wypłaty za 50 zł mniej. Zawsze można przelać te 50 zł z powrotem na konto bankowe. Ale jeśli się uda, to czy można te 50 zł przelać na konto oszczędnościowe każdego miesiąca? Być może niebawem nasza sytuacja finansowa się poprawi, a my będziemy już mieli wyrobiony dobry nawyk. Jeśli to my i nasze bezpieczeństwo finansowe będzie priorytetem to właśnie weszliśmy na drogę do wolności finansowej. 

Aktywnie zarządzaj swoimi finansami

Postanowiliśmy, że bierzemy sprawy w swoje ręce i bierzemy się do roboty. Zakładamy konto oszczędnościowe, ustawiamy cykliczny przelew oszczędności z rachunku ROR na konto oszczędnościowe i w tym miejscu może się pojawić pierwszy dylemat. Ile oszczędzać miesięcznie? Najlepiej jak najwięcej, wiadomo, ale trzeba być realistami. Na początek niech to będzie nawet niewielka stała kwota, 100, 200 czy 500 zł. Gdy zorientujemy się ile pieniędzy potrzebujemy na konieczne wydatki takie jak rachunki, czy jedzenie rachunki, czy jedzenie i sprawdzimy doświadczalnie ile faktycznie możemy oszczędzać wtedy ustalimy dokładnie wartość przelewu na konto oszczędnościowe. Bardziej chodzi o wyrobienie nawyku niż konkretne kwoty. 

Co dalej? Co robić? Jak się zarządza finansami domowymi? **Poprzez zarządzanie mamy na myśli podejmowanie świadomych i przemyślanych decyzji.** Wszystko zaczyna się od spisywania i planowania przyszłych wydatków, czyli prowadzenia budżetu domowego. To absolutna podstawa jeśli chodzi o zarządzanie naszymi pieniędzmi. Skąd i ile przychodzi oraz gdzie i ile idzie. Bez tych informacji nie będziemy mieć żadnej kontroli nad tym co się dzieje. I od razu chcemy uspokoić, nie trzeba robić wyszukanych tabelek w Excelu na kilka arkuszy z zaawansowanymi formułami i makrami. Może wystarczyć zeszyt i długopis. O oszczędzaniu i o tym jak my radzimy sobie z budżetem nagraliśmy już kilka odcinków:

 • 2 Jak oszczędzamy? Po co potrzebne sa nam pieniądze?
 • 5 Planowanie budżetu domowego
 • 15 Rzeczy na których możesz oszczędzać
 • 17 Jak kupować mniej
 • 22 Dlaczego kupujemy za dużo
 • 28 Wyzwanie oszczędzanie – finanse w czasach kryzysu
 • 38 7 łatwych nawyków dzięki którym zaczniesz oszczędzać
 • 46 Największe wyzwania w budżecie domowym
 • 67 Łatwe nawyki, dzięki którym wreszcie zaczniesz oszczędzać
 • 98 Jak zacząć prowadzić budżet domowy?
 • 129 Jak oszczędzać na marzenia, czyli fundusze celowe w budżecie domowym
 • 31 7 nawyków finansowych, które warto mieć
 • 133 Oszczędzanie, wody, prądu i gazu
 • 166 Jaka jest Twoja wymówka by nie oszczędzać?
 • 171 Poduszka finansowa – co musisz o niej wiedzieć

Trochę się tego zebrało przez ponad 3 lata nagrywania podcastu! Znajdziecie w nich wiele porad i szczegółowych informacji.

Najważniejsza jest edukacja. Możecie słuchać naszych podcastów, możecie czytać blogi lub książki, oglądać filmy na YT lub konsumować treści w dowolny wybrany przez was sposób. Pomyślcie o zarządzaniu finansami jak o nauce gry na instrumencie. Na początki nie będzie Wam szło najlepiej ale z czasem gdy nabierzecie praktyki i będziecie pogłębiać swoja wiedzę będzie Wam szło coraz lepiej i lepiej.

Działaj na wielu fronatch

Na pewno szybko zdamy sobie sprawę, że przy określonym poziomie zarobków jesteśmy w stanie wygenerować pewną nadwyżkę finansową, która stanowi procent naszego dochodu. I jasne, możemy i uważam, że powinniśmy wycisnąć tę cytrynę jak tylko się da, ale żeby mieć dużo soku potrzeba nam będzie wiele cytryn. Dlatego zwiększanie swoich zarobków da nam dużo lepsze korzyści niż tylko “wyciskanie” ile się da z tego co mamy tu i teraz. Możemy mieć więcej i nadal wyciskać z tego ile się da – takie podejście sprawi, że szybciej osiągniemy zamierzone cele finansowe. Dlatego warto szukać okazji do zaoszczędzenia tam gdzie się da i jednocześnie próbować zarabiać więcej. 

Spłać długi

Nic tak bardzo nie ciąży i ogranicza nas finansowo jak dług. Karta kredytowa, pożyczka gotówkowa czy nawet kilka stówek pożyczone od przyjaciół, pozbądź się tego jak najszybciej. Wyobraź sobie, że startujesz w biegu na 20 km, ale ktoś przyczepił ci 2 kg kulę do nogi.  Jeśli jesteś wystarczająco dobrze wysportowany_a pewnie dobiegniesz do mety, ale o osiągnięciu dobrego czasu na mecie możesz tylko pomarzyć. A jeśli kula waży 5 lub 10 kg to w ogóle możesz nie dobiec do mety. Dług jest jak kula u nogi w biegu na mecie którego czeka Was wolność finansowa.  Jeśli mamy jakiekolwiek długi, najrozsądniej jest wszystkie nasze nadwyżki finansowe skierować do ich jak najszybszej spłaty. Jeśli mamy wiele zobowiązań być może warto jest spotkać się z doradcą finansowym, który może nam doradzić jak obniżyć koszty obsługi tych długów tak aby na koniec musieć oddać mniej. 

Zbuduj poduszkę bezpieczeństwa

Na ten temat nagraliśmy cały odcinek kilka tygodni temu dlatego tutaj powiemy tylko jedno – jest to pierwszy kamień milowy na drodze do uzyskania wolności finansowej. Jest to fundament naszego bezpieczeństwa finansowego, ponieważ dzięki środkom zgromadzonym w ramach poduszki finansowej będziemy w stanie przeżyć kilka lub kilkanaście miesięcy bez jakiegokolwiek dochodu nie wpędzając się w długi. Po szczegóły zapraszamy do odcinka 171.

Zadbaj o fundusze celowe

Wydatki cykliczne to nie tylko comiesięczne rachunki za prąd czy wodę. Każdy kto posiada samochód dobrze wie, że ubezpieczenie OC trzeba kopić raz na rok i nie jest ono tanie. A jeśli mamy do tego ubezpieczenie domu, wyprawkę do szkoły dla dzieci, rodzinne wakacje latem to nagle może się okazać, że jednorazowo każdy z tych wydatków może wstrząsnąć naszym budżetem. Dlatego warto się na nie przygotować i co miesiąc odkładać 1/12 tego ile na konkretny cel potrzebujemy, np. ubezpieczenie auta kosztuje ok 1200 zł rocznie – odkładamy zatem 100 zł co miesiąc. Gdy przyjdzie czas na zakup takiego ubezpieczenia mamy zgromadzone na to środki i nie nadwyrężamy naszego miesięcznego budżetu. Po więcej o tym jak planować i zarządzać funduszami celowymi zapraszamy do odcinka 129. 

Inwestuj zgodnie ze sobą

Wszystko co mamy zgromadzone ponad wartość poduszki bezpieczeństwa i funduszy celowych warto zainwestować. Oczywiście inwestowanie wiąże się z ryzykiem i należy świadomie dobierać produkty, usługi czy okazje z których korzystamy. Nie będziemy Was namawiać do niczego konkretnego, ponieważ uważamy, że każdy musi dokonać wyboru w oparciu o własne cele, wartości, poziom ryzyka, które jest w stanie ponieść, horyzont czasowy inwestycji, itd. Inwestowanie może dać naszym finansom dodatkowego kopa, tak jakbyśmy wcisnęli przycisk turbo. Nie dość, że mamy dużą szansę na ochronę naszego kapitału przed inflacją to może się nam uda zarobić średnio 8, 10 lub 12% od wartości naszej inwestycji w skali roku. Wykorzystując efekt kuli śnieżnej takie inwestowanie przy regularnych i systematycznych wpłatach może w dłuższej perspektywie czasowej dać fenomenalne rezultaty. Bądźcie jednak ostrożni i zastanówcie się 5 razy zanim w cokolwiek zainwestujecie, ryzyko zawsze istnieje. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że inwestowanie nie oznacza tylko kupowania akcji na giełdzie. To może być np. kurs lub szkolenie, które da Wam nową umiejętność dzięki której będziecie mogli postarać się o awans w pracy lub zmienić ją na inną, lepiej płatną. To może być otworzenie swojego biznesu i prowadzenie go po godzinach pracy, aby sobie dorobić i jeśli potrzebujecie jakiś narzędzi do jego prowadzenia, ich zakup też możne traktować jako inwestycję. Każdy wydatek, który ma na celu zarobienie dodatkowych pieniędzy jest inwestycją. 

Jak uzyskać wolność finansową – podsumowanie

Droga do wolności finansowej jest długa i może zająć kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Każdy z nas chciałby aby w najgorszym przypadku było to kilka lat i tego każdemu z nas życzymy. Jest tu wiele nauki, rozwoju, odkrywania i poznawania samego siebie, swoich nawyków i przekonań. Wiele emocji, z którymi trzeba sobie poradzić i warto mieć obok kogoś kto nas rozumie i nas wesprze. Nawet dziś gdy mamy swoją poduszkę finansową i aktywnie inwestujemy nasze pieniądze wydaje się, że jeszcze tyle przed nami. Ale gdy patrzymy wstecz to te kilka ostatnich lat gdy aktywnie zarządzamy naszymi finansami to uśmiechamy się do samych siebie z przeszłości i dziękujemy Judycie i Sebastiano Judycie i Sebastianowi z 2015, którzy postanowili, że będą spisywać wydatki, bo tak się do dla nas zaczęło. Gdyby nie oni, nie było by nas tu dzisiaj i nie patrzylibyśmy w przyszłość z optymizmem wierząc, że co by się na świecie nie działo to damy sobie radę. życzymy każdemu by mogł_a spojrzeć wstecz i podziękować sobie samemu za ten pierwszy krok na drodze do wolności finansowej. Powodzenia!

Ona – lady ogarniacz z listą zadań na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 roku postanowiliśmy zostać parą, a trzy miesiące póżniej podjęliśmy decyzję o przeprowadzce do Wielkiej Brytanii. Od tej pory idziemy przez życie razem, ogarniamy dorosłość i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście podpowiadamy jak uporządkować dom, budżet, planetę i głowę, by żyć lekko, szczęśliwie, w swoim rytmie. Słuchając nas naładujesz akumulatory pozytywną energią i ułatwisz swoją codzienność, dlatego zostań z nami na dłużej! Słuchaj nas co piątek o 13.00 w ulubionej aplikacji do podcastów i obserwuj nas na Instagramie lub Youtube!

Jak uzyskać wolność finansową krok po kroku

Muzyka:
Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44
Minimal Corporate Upbeat Ambient by Coma-Media provided by Pixabay

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.