Blog

Odcinek #118
Home  /  Tricks&Tips   /  Jak wyjechać do UK po Brexicie?
jak wyjechać do uk po brexicie

Jak wyjechać do UK po Brexicie?

Brexit sprawił, ze emigracja do Wielkiej Brytanii stała się nieco bardziej kłopotliwa i kosztowna, ale nie niedostępna. Coraz częściej dostajemy pytania o przyjazd do UK, dlatego przygotowaliśmy dla Was obszerny przewodnik. W pierwszej części opowiemy o przepisach wizowych. Druga jest natomiast skarbnicą praktycznej wiedzy o tym jakie formalności należy załatwić po przyjeździe. Jeśli więc marzy Ci się życie na wyspach, wypłata w funtach i beans on toast na śniadanie, zapraszamy na odcinek o tym jak wyjechać do UK.

Listen to “#118 Jak wyemigrować do UK (po Brexicie)” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Linki do poleceń o których mówimy w odcinku:

Transkrypcja odcinka:

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

Przyjazd do Wielkiej Brytanii po Bexicie

Dla obywateli UE nie ma żadnych utrudnień w sferze podróży turystycznych, podejmowania studiów, czy wizyty w celach służbowych w UK. W tych celach, bez wizy, można przebywać w Wielkiej Brytanii przez okres 6 miesięcy. Od 1 października 2021 roku do Anglii wjeżdżamy tylko i wyłącznie z ważnym paszportem. Wyjątek stanowią obywatele ze statusem osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej, z tzw. „family permit” albo statusem „S2 Healthcare Visitor” którzy do 31 grudnia 2025 roku mogą wjeżdżać do UK na podstawie dowodu osobistego.

Wiza do UK po Brexicie

Wiza i pozwolenie na pracę jest potrzebna jeśli przyjeżdżamy do UK w celach zarobkowych. Aktualnie obowiązuje, system imigracyjny bazujący na systemie punktowym. Punkty są przyznawane w oparciu o wiedzę, umiejętności oraz poziom znajomości języka angielskiego. System ten faworyzuje kwalifikacje i kompetencje danej osoby ponad jej kraj pochodzenia.  Wizę mają szansę uzyskać osoby, które są „kompetentnymi fachowcami w swoich dziedzinach.” Wizę można otrzymać na kilka sposobów, szerzej omówimy wizę dla pracowników wykwalifikowanych, ale wspomnimy też o kilku innych!

Wiza Skilled Worker

O wizę typu Skilled Worker Visa można zaaplikować tylko,  gdy otrzymaliśmy ofertę pracy. Należy jednak spełniać odpowiednie kryteria jakimi są:

  • praca dla firmy z listy zaakceptowanych przez MSW
  • certyfikat sponsorowania pracowniczego. Uzyskanie przez firmę certyfikatu jest płatne, a jego koszt to £1,476 dla dużych firm i £536 dla małych firm oraz organizacji charytatywnych. Są też dodatkowe opłaty np. £199 za każdego pracownika, który na taką wizę przyjeżdża.
  • wykonywać pracę, która znajduje się na liście kwalifikujących się zawodów. Lista jest bardzo szeroka, ale obejmuje konkretne stanowiska więc warto się z nią zapoznać i odpowiednio przygotować swoje CV. 
  • pracownik, któremu zostanie zaoferowana taka wiza musi mieć też zapewnione odpowiednie wynagrodzenie minimum £25,600 rocznie lub £10.10 za godzinę. Istnieje też lista zawodów w których są braki kadrowe, a w związku z tym kryterium dotyczące zarobków jest niższe. Na tej liście znajdziemy m.in. pracowników służby zdrowia, naukowców, archeologów, inżynierów, projektantów, pracowników kontroli jakości, artystów. 
  • niezbędna jest znajomość angielskiego na poziomie B1 potwierdzona odpowiednim dyplomem ukończenia nauki w języku angielskim lub zdania testu Secure English Language. Test nalezy wykonać u jednego z wymienionych na tej liście dostawców.

Posiadając wizę Skilled Worker możesz: podjąć zatrudnienie, uczyć się, zabrać ze sobą partnera/ką i dzieci jako „osoby pozostające na utrzymaniu”, w pewnych okolicznościach podjąć dodatkową pracę, działać w wolontariacie, podróżować do i z Wielkiej Brytanii, po 5 latach złożyć wniosek o status osiedleńca. Nie możesz ubiegać się o większość świadczeń (benefity) lub emeryturę państwową, zmienić pracę lub pracodawcę, chyba że złożysz wniosek o aktualizację wizy. Aby ubiegać się o wizę Skilled Worker  należy złożyć wniosek na stronie GOV.UK. Podczas składania wniosku obowiązkowe będzie potwierdzenie własnej tożsamości. Większość osób będzie mogła tego dokonać za pomocą smartfona, poprzez aplikację „UK Immigration: ID Check”.

Kiedy ubiegasz się o wizę Skilled Worker, musisz mieć wystarczająco dużo pieniędzy, aby:

  • uiścić opłatę za zgłoszenie – standardowa opłata wynosi od £610 do £1408 w zależności od okoliczności. Mieszkańcy krajów Unii Europejskiej mogą liczyć na zniżkę w wysokości £55.
  • zapłacić dopłatę za opiekę zdrowotną – zwykle dopłata wynosi £624 rocznie.
  • mieć zapewnione środki na życie po przyjeździe do Wielkiej Brytanii – co najmniej 1270 GBP na swoim prywatnym koncie. Musisz mieć dostępne pieniądze przez co najmniej 28 dni z rzędu. Dzień 28 musi przypadać w ciągu 31 dni od złożenia wniosku o wizę.

Dokumenty, które są potrzebne w procesie aplikacji to:

  • numer referencyjny Twojego sponsoringu, który otrzymasz od pracodawcy. Ważne jest, aby też numer został nadany firmie po 1 grudnia 2020 r.
  • dowód znajomości języka angielskiego.
  • ważny paszport lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość i narodowość.
  • tytuł zawodowy i wysokość rocznego wynagrodzenia.
  • kod zawodu.
  • imię i nazwisko pracodawcy oraz numer licencji sponsora – będzie on znajdować się na świadectwie sponsorowania.

W zależności od okoliczności możesz zostać poproszony o dostarczenie:

  • dowodu, że masz wystarczająco dużo oszczędności osobistych, aby utrzymać się w Wielkiej Brytanii, na przykład wyciągi bankowe (chyba że certyfikat sponsorowania wskazuje, że pracodawca może Cię wesprzeć).
  • dowód relacji z partnerem lub dziećmi.
  • wyniki testu na gruźlicę, jeśli pochodzisz z wymienionego kraju, Polska nie znajduje się na liście.
  • zaświadczenie o niekaralności – jeśli pracujesz w określonych zawodach.
  • ważny certyfikat Academic Technology Approval Scheme, jeśli pracodawca  go wymaga.
  • brytyjskie świadectwo doktorskie lub unikalny numer referencyjny Ecctis (wcześniej unikalny brytyjski numer referencyjny NARIC), jeśli posiadasz kwalifikacje spoza Wielkiej Brytanii – musisz złożyć wniosek za pośrednictwem Ecctis.

Jeśli Twoje dokumenty nie są w języku angielskim lub walijskim, musisz również dostarczyć tłumaczenie przysięgłe.

Wiza rodzinna

Wiza rodzinna, o którą może zaaplikować współmałżonek lub partner, narzeczony, narzeczona lub zaręczony/a partner/ka cywilny, dziecko, rodzic, krewny, który zapewni opiekę długoterminową. Na takiej wizie można pozostać w UK dłużej niż 6 miesięcy. Koszt takiej wizy różni się w zależności od stopnia pokrewieństwa i od tego czy aplikujemy o nią będąc na terytorium UK czy z zagranicy i waha się od £1033 do £3250.

Wiza dla Pracowników Opieki Zdrowia

Aktualnie istnieje przyśpieszona ścieżka wizowa dla pracowników opieki zdrowia z niższymi opłatami oraz specjalnym wsparciem na każdym etapie aplikacji. Informacje znajdziesz TUTAJ. Złożenie wniosku jest tańsze i nie trzeba płacić rocznej opłaty imigracyjnej za opiekę zdrowotną.

Wiza Global Talent

Wiza Global Talent umożliwia najlepiej wykwalifikowanym pracownikom przyjazd do Wielkiej Brytanii bez oferty pracy. Wiza ta jest przeznaczona dla uznanych oraz przyszłych światowych liderów w dziedzinach nauk ścisłych, humanistycznych, inżynieryjnych, sztuki (w tym filmu, projektowania mody i architektury), a także technologii cyfrowych. 

Wizę dla start-up

Możesz ubiegać się o wizę dla start-up, jeśli chcesz założyć innowacyjną firmę w Wielkiej Brytanii, coś innego niż wszystko inne na rynku i uzyskasz wsparcie od brytyjskiej uczelni lub firmy zainteresowanej inwestycją w Twój biznes.

Wiza dla pracowników sezonowych

Jeśli chcesz przyjechać do Wielkiej Brytanii na okres do 6 miesięcy, aby pracować możesz ubiegać się o czasową wizę dla pracowników sezonowych [Seasonal Worker]. Wiza takosztuje £244 (zniżka £55 dla Polaków) i możesz o nią zaaplikować na 3 miesiące przed datą rozpoczęcia pracy. Możesz wjechać do Wielkiej Brytanii, gdy tylko Twoja wiza jest ważna (do 14 dni przed datą rozpoczęcia pracy). Na takiej wizie możesz: pracować na stanowisku opisanym w Twoim certyfikacie sponsorskim i uczyć się. Nie możesz podjąć stałej pracy, pracować w drugiej pracy lub pracy, która nie jest opisana w Twoim certyfikacie sponsorskim, pozyskać zapomogi, zabrać ze sobą członków rodziny.

Choć termin aplikowania do EU Settlement Scheme minął, wciąż są przypadki w których aplikacja jest możliwa. Na przykład kiedy dołączasz do członka rodziny w Wielkiej Brytanii, który mieszkał w Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020 r., i miałeś/miałaś „uzasadnione powody”, aby nie móc złożyć wniosku do 30 czerwca 2021 – na przykład zachorowałeś. Relacja między wami musiała rozpocząć się przed 31 grudnia 2020 r. i musi nadal istnieć. Jeśli jako członek rodziny ubiegasz się o dołączenie do kogoś w Wielkiej Brytanii, masz 90 dni na złożenie wniosku od momentu przybycia do Wielkiej Brytanii.

Gdzie szukać pracy w UK?

Więcej o szukaniu pracy posłuchasz w odcinku Jak przygotować się do romowy kwalifikacyjnej?

Gdzie szukać domu na wynajem w UK?

J: OK, a więc część wizowa za nami. Mamy nadzieję, że wciąż jesteście. Przechodzimy teraz do bardziej praktycznych aspektów. Zaczniemy od tego, gdzie szukać pracy.

S: W Wielkiej Brytanii tak samo jak wszędzie indziej na całym świecie jest kilka najbardziej popularnych stron i wyszukiwarek ofert pracy. Oczywiście pierwsze co przychodzi na myśl to LinkedIn i tam owszem można znaleźć mnóstwo ofert pracy, ale nie jest to jedyne miejsce, w którym można szukać. Ja gdy poszukiwałem swojej pracy to zamieszczałem swoje CV i gotowość do podjęcia pracy na takich stronach jak: https://www.reed.co.uk, https://uk.indeed.com, https://www.totaljobs.com, https://www.cv-library.co.uk 

J: Możecie skorzystać teraz z tej sytuacji, w której się znaleźliśmy, ponieważ większość procesów rekrutacyjnych odbywa się online, więc możecie aplikować z każdego miejsca na świecie i cały proces rozmów kwalifikacyjnych, testów przejdziecie przez komputer wygodnie ze swojej kanapy czy ze swojego domu i to jest naprawdę taka możliwość, która się otworzyła i teraz jest standardową procedurą.

S: Można też spróbować poszukać w internecie stron internetowych, agencji rekrutacyjnych, które działają w okolicy, w której chcielibyście pracować. Można im podesłać CV. Można do nich napisać maila i powiedzieć, że jest się osobą, która szuka pracy, która chce podjąć pracę i poprosić o pomoc. Oni bardzo chętnie takiej pomocy udzielą no, bo z tego żyją, na tym zarabiają, więc jest to też dobry sposób na to, aby takiej pracy poszukać. Oczywiście, jeżeli znacie już osoby, które tutaj w Wielkiej Brytanii są, które gdzieś pracują to działa też tutaj system rekomendacji pracowników wewnątrz firm. Jest to dość popularny model, że osoby znajdują pracę poprzez polecenie innych osób i ktoś może kogoś rekomendować do jakiejś pracy. Oczywiście nie oznacza to, że tą pracę z automatu dostanie, ale zostanie na przykład zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną co nie jest wcale takie oczywiste nawet jak rozsyła się wiele CV.

J: Musicie też pamiętać, że ten system rekomendacji jest oparty o wasze kwalifikacje i umiejętności. Jakby sama rekomendacja czy samo polecenie nie wystarczy. Natomiast będziecie mieć tę szansę, żeby przejść przez cały proces rekrutacji i udowodnić swoją wartość dla potencjalnego pracodawcy.

S: Kilkanaście tygodni temu, a dokładniej w setnym odcinku opowiadaliśmy o tym jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli jesteście zainteresowani tym tematem to również odsyłamy Was gorąco do odsłuchania tego odcinka.

J: Jeżeli natomiast szukacie pracy sezonowej, pracy fizycznej to na stronie praca-anglia24.pl znajdziecie oferty pracy dla osób bez znajomości języka angielskiego. Jest taka możliwość i też o niej wspominamy.

S: OK. Powiedzmy, że mamy już pracę. Powiedzmy, że mamy już wizę. Trzeba znaleźć jakiś dom i gdzieś mieszkać, prawda? Dlatego powiemy teraz trochę o tym, gdzie i jak szukać mieszkań, pokoi, domów.

J: Super popularnym rozwiązaniem jest to, że firmy oferują środki na relokację, więc jeżeli będziecie w tym procesie rekrutacyjnym to możecie wypytać o taką możliwość i czy firma oferuje właśnie pokrycie kosztów zmiany kraju zamieszkania czy na przykład ma przygotowane domy do wynajęcia, czy współpracuję z jakąś agencją, która może Wam wskazać pierwszy dom czy mieszkanie do wynajęcia, ponieważ wynajem w Anglii bez rekomendacji jest dosyć trudny dlatego to jest taka bezpieczna opcja i pierwsza, o którą można podpytać. Mieszkań i ofert wynajmu czy zakupu szukamy oczywiście w internecie na stronach takich jak: https://www.rightmove.co.uk i https://www.zoopla.co.uk. To są dwa giganty i najpopularniejsze rozwiązania. Rozwiązaniem jest też wynajem pokoju albo dzielonego pokoju i oferty znajdziecie na (https://www.spareroom.co.uk i https://www.openrent.co.uk.

S: Sporo też ofert można poszukać na stronach typu Gumtree albo Facebook Marketplace, bo tam też wielu najemców oferuje pokoje, domy albo mieszkania. 

J: Ale nie jest to zawsze bezpieczna opcja.

S: Tak i to trzeba tutaj podkreślić, bo oferty przez Zoopla czy RightMove najczęściej są związane z tym, że załatwia się wszystkie formalności przez agencje nieruchomości, które są tutaj super popularne i myślę, że znacząca większość wynajmów odbywa się w ten sposób co jest dużo bezpieczniejsze, ponieważ w Wielkiej Brytanii prawo, które reguluje zakres prawie obowiązków zarówno najemców jak i wynajmujących jest bardzo szczegółowe i ta ochrona jest naprawdę fajna.

J: Kolejna rzecz, która w Wielkiej Brytanii jest po prostu jednym z elementów procesu wynajmu mieszkania jest oglądanie go przed wynajmem, który musi się odbyć i teraz znów możecie skorzystać z dobrych stron pandemii tego, że w viewings odbywają się przez internet, że możecie je zobaczyć nagrania, video z domów czy to na stronach ogłoszeń czy to umówić się z agentem, który połączy się z Wami na skype albo na innym komunikatorze i pokaże Wam wszystkie wnętrza tak, żebyście mieli pełny obraz nieruchomości, którą chcecie wynająć.

S: Jeżeli złożycie swoją ofertę na wynajem i zostanie ona zaakceptowana, bo to też nie jest jednoznaczne, że jeżeli powiecie, że chcecie wynająć tą nieruchomość to ona zostanie Wam wynajęta, ponieważ tu też jest jeszcze cała procedura sprawdzenia kto chce wynająć i ja to też w pełni rozumiem, bo osoby wynajmujące chcą sprawdzonych, dobrych, porządnych najemców, którzy nie zniszczą nieruchomości i którzy będą płacić czynsz regularnie dlatego trzeba mieć do tego przygotowane dokumenty, które potwierdzają zatrudnienie, które potwierdzają dochód i tutaj umowa o pracę albo list referencyjny od pracodawcy będzie wymagany. Dodatkowo trzeba będzie też dostarczyć dokumenty potwierdzające tożsamość, aktualny adres i tutaj to będzie paszport, prawo jazdy albo dowód osobisty i oczywiście będzie też konieczne dostarczenie kopii swojej wizy.

J: Już wspomnieliśmy o tym, że referencje odgrywają dużą rolę i oczywiście warto mieć referencje od pracodawcy, ale też to mogą być referencje od krewnych czy od przyjaciół, bo na przykład jeżeli płaciliście czynsz swoim rodzicom albo innym członkom rodziny to możecie ich poprosić o taki list, który odzwierciedla Waszą historię płatności i to jakim wynajmującym byliście. W takim liście od pracodawcy może on wspomnieć o etyce pracy albo o perspektywach dalszego zatrudnienia. To będzie naprawdę bardzo, bardzo pomocne.

S: Może sie też zdarzyć tak, że zostaniecie poproszeni o przedstawienie Waszych referencji kredytowych na przykład z Polski, jeżeli nie macie żadnej historii kredytowej w Wielkiej Brytanii, bo jest to też rzecz, która jest sprawdzana albo może być sprawdzana przez agencje, które zajmują się wynajmem. 

J: No i musicie się liczyć z tym, że sprawdzenie zdolności kredytowej jest nieodłącznym elementem tego procesu weryfikacyjnego i zostaniecie sprawdzeni.

S: Pozostając jeszcze w kwestii wynajmu to warto tutaj pamiętać, że taki podatek od nieruchomości jest z obowiązku płacenia wynajmującego. Nazywa się to (ns. 08:14) i on jest odgórnie przydzielony dla każdej nieruchomości, dla każdego domu czy mieszkania przez lokalny urząd. Natomiast, jeżeli jesteście singlami to przysługuje Wam zniżka i trzeba to zaznaczyć we wniosku i najczęściej dostaje się z tego tytułu około dwudziestu pięciu procent zniżki na comiesięcznym rachunku.

J: To wynika z tego, że council tax jest wyliczany na podstawie różnych kryteriów między innymi wielkości czy wartości nieruchomości, a do tej kalkulacji przyjmuje się, że w danej nieruchomości mieszkają dwie osoby, więc z stąd ta zniżka dla singli. 

S: Tak jak wspomniałem wcześniej system wynajmu nieruchomości w Wielkiej Brytanii jest regulowany ustawą, która się nazywa Landlord and Tenant Act.

Prawo mieszkaniowe w UK

System wynajmu nieruchomości w UK jest regulowany ustawą Landlord and Tenant Act 1954.
Jako najemca masz prawo:

  • mieszkać w nieruchomości, która jest bezpieczna i w dobrym stanie – wynajmujący musi zapewnić, że nieruchomość spełnia normy bezpieczeństwa elektrycznego i gazowego i przekazać odpowiednie dokumenty oraz pokrywać opłaty związane z chceckami.
  • mieć zwrot kaucji po zakończeniu najmu oraz zabezpieczoną kaucję.
  • kwestionować zbyt wysokie opłaty.
  • wiedzieć, kto jest właścicielem nieruchomości [Jeśli nie wiesz, kim jest twój właściciel, napisz do osoby lub firmy, której płacisz czynsz. Właściciel może zostać ukarany grzywną, jeśli nie przekaże ci tych informacji w ciągu 21 dni.]
  • mieszkać w nieruchomości w spokoju.
  • być chronionym przed niesłuszną eksmisją i nieuczciwym czynszem.
  • masz pisemną umowę, jeśli masz najem na czas określony dłuższy niż 3 lata.
  • Wynajmujący musi Uzyskać Twoją zgodę na dostęp do nieruchomości i powiadomić z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem o proponowanych wizytach w celu naprawy.
  • Umowę najmu powinna być uczciwa i zgodna z prawem.
  • Wynajmujący musi zezwolić Ci na pozostanie w lokalu przez minimum 6 miesięcy.

Od 1 czerwca 2019 r. większość opłat pobieranych w związku z najmem została zakazana. Opłata za rezerwację nieruchomości jest dozwolona, ​​ale musi podlegać zwrotowi i nie może równać się czynszowi dłuższemu niż 1 tydzień. Opłaty za oglądanie i opłaty za rozpoczęcie najmu są niedozwolone. Od 1 czerwca 2019 r. obowiązuje również limit wysokości kaucji, którą najemca jest zobowiązany wpłacić na początku najmu. Jeśli całkowity czynsz roczny wynosi mniej niż £50 000, maksymalna kaucja wynosi 5 tygodni czynszu. Jeśli roczny czynsz wynosi £50 000 lub więcej, maksymalna kaucja wynosi 6 tygodni czynszu. Kaucja musi być zwrócona na koniec okresu najmu, zwykle pod warunkiem uiszczenia czynszu i zwrotu nieruchomości w dobrym stanie, i musi być „zabezpieczona” podczas najmu.

Prawo określa też obowiązki najemców:

  • płać czynsz na czas.
  • płać na czas wszelkie inne rachunki: council i media.
  • opiekuj się nieruchomością.
  • uzyskaj zgodę właściciela przed przystąpieniem do naprawy lub dekoracji.
  • warto wykupić ubezpieczenie zawartości, aby pokryć również twoje mienie, ponieważ ubezpieczenie wynajmującego nie obejmuje twoich rzeczy.
  • nie powoduj konfliktów z sąsiadami.
  • nie przyjmuj lokatora lub podnajmu bez sprawdzenia, czy potrzebujesz pozwolenia od właściciela.

Otwarcie konta bankowego w UK

Założenie rachunku bankowego powinno być jedną z pierwszych czynności po przyjeździe do UK, gdy tylko mamy w ręku umowę o pracę i adres. Umowa najmu nieruchomości jest jak najbardziej akceptowana, choć powszechnie używa się rachunku za media (prąd, gas lub wodę) jako potwierdzenie adresu zamieszkania. Oferty kont bankowych można łatwo i szybko porównać na stronach internetowych, tj. moneysavingexpert.com, comparethemarket.com lub wiele innych. Często banki oferują warunki promocyjne, dlatego warto sprawdzać na bieżąco. W przypadku otwierania swojego pierwszego konta należy złożyć aplikację przez stronę internetowa banku, a następnie zostaniemy umówieni na spotkanie w siedzibie banku. Należy mieć przy sobie wszystkie wymagane dokumenty, w tym umowę o pracę, umowę wynajmu mieszkania, paszport i dowód osobisty lub prawo jazdy oraz wszystkie inne, które może poprosić bank o przedstawienie. W przypadku chęci otworzenia kolejnego konta bankowego nie ma potrzeby wizyty w banku, wszystko załatwia się przez internet. W Uk działa system identyfikacyjny, z którego korzystają wszystkie banki. Gdy raz zostaniemy poprawnie zweryfikowani (pierwsze konto bankowe i wizyta w siedzibie), nie ma potrzeby robić tego ponownie.

National Insurance Number

NIN to numer ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, które płacimy jako osoby zatrudnione w ramach składek na NHS. Jest również używany w celach podatkowych. Każda osoba powyżej 19 roku życia, która mieszka i pracuje lub zamierza rozpocząć pracę musi posiadać NIN. Można rozpocząć pracę bez NIN, ale trzeba jak najszybciej złożyć aplikację i go uzyskać. Aplikuje się przez stronę https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number. Podobnie jak w banku nasza tożsamość musi zostać zweryfikowana. Zostaniemy również umówieni na spotkanie z doradcą, który-a przeprowadzi z nami rozmowę i wypełni ankietę na jej podstawie. Rozmowa odbywa się w języku angielskim, ale jeśli ktoś ma problem z komunikacją w tym języku można poprosić o tłumacza lub zgłosić, że przyjdzie się z osobą, która będzie pełnić rolę tłumacza. Po spotkaniu otrzymamy pocztą list, w którym będzie nasz nowonadany NIN. Czas oczekiwania może wynieść kilka tygodni.

Rejestracja do lokalnych wyborów w UK

Każda osoba (Brytyjczycy, Irlandczycy, obywatele UE, obywatele Zjednoczonego Królestwa lub inne osoby, które maja pozwolenie na pobyt) która przebywa na terenie UK i jest pełnoletnia ma obowiązek zarejestrować się do lokalnych wyborów. Głosowanie nie jest obligatoryjne. Należy podać swój adres i NIN. Rejestracja będzie się powtarzać przy każdej zmianie miejsca zamieszkania oraz nowych wyborach.

Czy muszę płacić tv license w UK?

Każde gospodarstwo domowe, które ogląda programy na żywo (w tym BBC iPlayer) na jakimkolwiek urządzeniu, tj. TV, laptop, smartfon, tablet, itp. ma obowiązek uiszczenia opłaty TV License. Jest w to wliczone oglądanie programów na żywo poprzez platformy: ITV Hub, All 4, YouTube, Amazon Prime Video, Now TV or Sky Go) Za brak opłacenia składki grozi kara finansowa 1000f. Można zgłosić, że nie ogląda się programów na żywo i zostaje się wtedy zwolnionym z opłaty.

Rejestracja do lekarza rodzinnego GP

Pamiętajcie, żeby zarejestrować się do swojej lokalnej przychodni, czyli do lekarza rodzinnego, który nazywa się tutaj Generał Practice, w skrócie GP. Jest to też ważne, aby mieć przypisanego swojego lekarza rodzinnego, aby tego dokonać należy znaleźć najbliższą sobie placówkę medyczną i tam albo przez internet albo na miejscu wypełnić wniosek rejestracyjny i zostanie Wam przydzielony lekarz rodzinny.

European Health Insurance Card (EHIC) scheme

Tym co warto zrobić jest ubieganie się o kartę NHIC, czyli odpowiednik polskiego EKUZ – Europejskiej Karty Zdrowia na wypadek wyjazdów do innych krajów Unii Europejskiej, aby mieć zapewniony dostęp do służby zdrowia w razie różnych wypadków.

NARIC

Nostryfikacją zagranicznych dyplomów w Zjednoczonym Królestwie zajmuje się The National Recognition Information Centre for the United Kingdom (UK NARIC). Koszt to około £50.

I to też rzeczywiście warto zrobić, ponieważ przy każdym ubieganiu się o pracę czy sprawdzaniu waszych kompetencji zawodowych te dokumenty będą potrzebne. No dobrze, odcinek za nami. Mamy nadzieję, że znaleźliście tutaj ciekawe, przydatne informacje. Zdradzimy Wam też, że ten odcinek to jest taka część tryptyku emigracyjnego do Wielkiej Brytanii, ponieważ pojawi się też odcinek o tym jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii albo jak przenieść firmę do Wielkiej Brytanii oraz odcinek o tym jak uzyskać obywatelstwo w Wielkiej Brytanii, a więcej o sprawach emigracyjnych już trzydziestego stycznia w czasie trzydziestego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy porozmawiamy z Kubą Niuniu Podcast i z Zalataną Karoliną, gdzie w naszym slocie podczas live Podcasty dla WOŚP będziemy poruszać te emigracyjne tematy co nas w emigracji zaskoczyło, jak się do niej przygotowaliśmy, jak wyglądały nasze emigracyjne historie. Opowiemy też o tym jak my się przygotowaliśmy do wyjazdów i czekamy na Wasze pytania. Serdecznie Was zapraszamy do oglądania, do słuchania i do wpłat na podcasterską puszkę. Link znajdziecie na naszym instragramie i znajdziecie go też w notatkach do tego odcinka. Dobrego piąteczku!

jak wyjechać do uk po brexicie

Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling