Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #121
Home  /  Less Waste   /  Jak wyrzucać śmieci? Wszystko, co musisz wiedzieć o recyclingu i segregacji
jak wyrzucać śmieci, segregacja i recycling

Jak wyrzucać śmieci? Wszystko, co musisz wiedzieć o recyclingu i segregacji

Jak wyrzucać śmieci? Co wrzucać do kosza niebieskiego, a co do zmieszanych? Jak pozbyć się starych mebli i zużytych ubrań? Czy można do kompostu wrzucać cytrusy? W odcinku znajdziecie kompleksowe podsumowanie wszystkich istotnych zasad segregacji, recyclingu i utylizacji odpadów! Zapraszamy!

Listen to “#121 Jak wyrzucać śmieci? Wszystko, co musisz wiedzieć o recyclingu i segregacji” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Linki do stron o których mówimy w odcinku:

Pobierz przewodnik po segregacji do wydrukowania:

Transkrypcja odcinka:

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

J: Postaramy się, aby w tym odcinku było bardzo zwięźle i z konkretami. Zaczynamy od kategorii recykling i na pierwszy ogień idzie papier, który wrzucamy do kosza niebieskiego, jak to recyklingowane rzeczy i do niego możemy włożyć czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma, ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy, papier pakowy, torby i worki papierowe. Bardzo ważne jest to, żeby to były czyste rzeczy, a więc np. karton po pizzy, na którym są tłuste plamy niestety pójdzie już do zmieszanych albo do kompostownika, jeżeli go potargamy na mniejsze kawałki. Do pojemnika na recyklingowany papier nie wrzucamy zatłuszczonych opakowań z papieru, zużytych ręczników papierowych i chusteczek, paragonów, papieru lakierowanego i powleczonego folią, kartonów po mleku i napojach, o nich powiemy nieco więcej w dalszej części odcinka., papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, pieluch jednorazowych i innych materiałów higienicznych.
S: Drugim materiałem szeroko recyklingowanym jest szkło i tutaj możemy wrzucić wszystkie opakowania szklane, w szczególności puste butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach, puste opakowania po lekach, które opróżniliśmy z resztek zawartości, ale ich nie myjemy jeżeli nie ma takiej potrzeby. Wyjątkiem oczywiście są znicze, z których należy usunąć stary wosk. Do pojemnika na szkło nie możemy wrzucać: porcelany, ceramiki, szkła stołowego, kryształów, wyrobów ze szkła żaroodpornego, szkła okiennego, luster, szyb, żarówek, świetlówek, okularów, termometrów, ani strzykawek. Żarówki albo świetlówki fluorescencyjne w jakiś centrach recyklingu z reguły mają osobne kosze, do których należy je wyrzucać.
J: Często też w marketach budowlanych znajdują się pojemniki, do których możemy wrzucić zniszczone świetlówki czy żarówki, szkło jest też taką kategorią, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę i sprawdzić w Waszej lokalnej gminie czy ctoucillu, jeżeli tak jak my jesteście z Wielkiej Brytanii czy szkło się wyrzuca do pojemników recyklingowanych domowych, czyli niebieskich koszy czy trzeba je zutylizować w specjalnych miejscach do tego przeznaczonych, np. w naszej wiosce jest po prostu takie miejsce, gdzie jest kilka różnych koszy na te drapaki czy na szkło, gdzie też się dzielimy na szkło różnego koloru, ponieważ ten recykling szkła jest złożonym procesem i nie każda sortowania na świecie ma takie zasoby, żeby je przetwarzać.
S: I to jest doskonały przykład, bo w naszym poprzednim miejscu zamieszkania szkło wrzucaliśmy normalnie do niebieskiego kosza i było to w porządku, ponieważ tamta gmina miała podpisaną umowę z taką sortownią, która sobie z tym radziła.
J: Natomiast jeśli chodzi o porcelanę czy ceramikę to to są surowce, których się nie przetwarza i jedyną metodą oprócz upcyklingu, czyli robienia np. z kubka pojemnika na świeczkę jest to, żeby je porozbijać i przekazać do osoby, która aktualnie np. buduje dom, ponieważ można je wmieszać w cement, który służy tam do zalewania fundamentów na przykład.
S: Następny typ produktu to plastik. Możemy wyrzucać puste, odkręcone i zgniecione butelki plastikowe typu pet, zakrętki od butelek, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, opakowania po środkach czystości np. proszkach dla prania, kosmetykach na przykład po szamponach albo po paście do zębów, plastikowe torby, worki, reklamówki i inne folie. Polecamy tutaj spojrzeć na opakowanie produktu, którego chcecie się pozbyć i sprawdzić, bo tam najczęściej jest napisane czy to opakowanie plastikowe podlega recyklingowi czy nie. Jeżeli jest to wyszczególnione to wtedy możemy takie opakowanie wrzucić do pojemnika na recykling. W Wielkiej Brytanii jest taki przepis, że producenci muszą na opakowaniach umieszczać dokładna specyfikacje, która część opakowania nadaje się do recyklingu. Może zdarzyć się tak, że opakowanie na przykład butelka tak, ale zakrętka już nie albo tacka plastikowa tak, ale folia w której ta tacka była już nie, dlatego zwracać na to uwagę i te części opakowań, które można recyklingować recyklingować, a te, których nie to nie. Pamiętajcie, żeby do kosza na plastik nie puszczać butelek po olejach, czy innych smarach, zatłuszczonych pojemnikach po żywności, butelek i pojemników z zawartością jakąkolwiek, plastikowych zabawek, opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych.
J: To co jest istotne przy wyrzucaniu butelek do recyklingu to jest to, że nie trzeb ściągać z nich etykiet i jeżeli przy zakrętce jest taki pierścień, który zostaje to warto go przeciąć, Kolejnym recyklingowanym materiałem są metale. Jeśli oddajemy do recyklingu zakrętki od słoików, zgniecione, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, najlepiej ją zgnieść w taka kulkę wielkości pięści i można folię tak zawijać na takie kulki. Oczywiście folia musi być czysta, więc jeżeli jest nie wiem po pieczeniu jakaś porozrywana, utłuszczona to też idzie do zmieszanych. Do recyklingu oddajemy też metale kolorowe i kapsle. Do metali nie wyrzucamy zużytych baterii i akumulatorów, które oddajemy do PSZOK-ów albo do recykling Center, a takie zwykle baterie można recyklingować oddając je np. w wyznaczonych punktach w supermarketach. Nie wrzucamy tez sprzętu elektrycznego czy elektronicznego, puszek i pojemników p[o farbach, części samochodowych, puszek po lakierach.
S: OK, przeszliśmy po produkty, które możemy wrzucać do kosza niebieskiego, czyli tego z produktami podlegającymi recyklingowi. Teraz porozmawiamy o koszu brązowym, czyli o bioodpadach i tu możemy wrzucić odpadki warzywne i owocowe, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych. Czego nie wrzucamy do takich bioodpadów: resztki mięsne, kości, tłuszcze zwierzęce, skóry i ości ryb, olej jadalny, ziemia i kamienie, odchody zwierząt. Odpady bio wrzucamy luzem.
J: Pamiętajcie też, że coraz większa część producentów wymienia opakowania plastikowe na opłakiwania, które wyglądem przypominają plastik jednak podlegają kompostowaniu i takie odpady wrzucamy do pojemnika brązowego z bioodpadami albo do kompostu. Często też takie wypełnienia do paczek są robione ze skrobi kukurydzianej i możecie to sprawdzić wkładając je pod wodę, bo one się powinny roztopić. Je też można wrzucić do kompostu. Następny kosz to kosz zielony na odpady ogrodowe, roślinne i tam wrzucamy liście, skoszoną trawę, rozdrobnione trociny, kore drzew, nie zampregenerowane drewno. Nie wrzucamy tam kamieni, popiołu, ziemi, płyt wiórowych czy pilśniowych MDF, natomiast te dwie kategorie bioodpadów i odpadów zielonych możemy połączyć i założyć domowy kompost, do których będziemy wrzucać właśnie odpady roślinne, odpady bio, które ulegają kompostowaniu i w takim domowym kompostowniku możemy utylizować powiędniętą, skoszoną trawę, liście, rozdrobnione gałęzie, drobne gałązki, darń, igliwie, kore, trociny, opadłe owoce, zgniłe owoce, kwiaty cięte i doniczkowe, także te, które przekwitły, zielone części roślin, podsuszony osad z oczka wodnego, niezadrukowaną, rozdrobniona tekturę, odpadki kuchenne pochodzenia roślinnego np. obierki, skorupki jajek, fusy kawy i herbaty, popiół, potargane wytłoczki z jajek czy ziemię. Jest oczywiście cala encyklopedia tego jak robić domowy kompost i są takie kategorie produktów, których nie rekomenduje się wrzucać do domowego kompostu, ponieważ sprawiają one, że ziemia, która na końcu powstanie będzie niskiej jakości, ale jeżeli nie planujecie jej wykorzystywać do np. uprawy ogródka, warzywnika to myślę, że warto rozważyć czy tych odpadów tam po prostu nie wrzucać i my tutaj opowiemy o takich kategoriach i powodach, dlaczego ich się nie rekomenduje, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby to robić jeżeli nie planujecie tej ziemi wykorzystywać do uprawy.
S: Nie zaleca się wrzucania odpadków z mięs, ryb i serów, ponieważ mogą one wabić nieproszonych gości: gryzonie, ptaki, koty, które mogą dostać się do kompostownika i zrobić tam niezłego rabanu.
J: Nie poleca się również wrzucać tam cytrusów, których skórki są pokrywane na czas transportu warstwą konserwantów i mogą zawierać pozostałości środków ochrony roślin. Mówi się też, że mogą zakwaszać kompost, ale takie obszerny artykuł na ten temat znajdziecie na stronie siedem.kropkawierzb.pl i bardzo Wam mono rekomenduje, żeby się z nim zapoznać.
S: Nie poleca się również wrzucania chwastów z nasionami. Spowoduje to kiełkowanie tych nasion w kompostowniku oraz tam, gdzie będzie on używany, więc po prostu rozsiejemy tylko te chwasty.
J: Ze względu na chemiczne barwniki farby drukarskiej nie powinno się też kompostownika wrzucać gazet i zadrukowanego papieru, a ze względów sanitarnych zwierzęcych odchodów, kociego żwirku i ściółek z klatek zwierząt.
S: Do odpadków zmieszanych, czyli kosza czarnego możemy wrzucać resztki mięs, kości ryb, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, ceramika, potłuczone szyby, lustra, tekstylia. Nie wolno natomiast wyrzucać sprzętu elektrycznego i elektronicznego, urządzeń AGD, baterii i akumulatorów, odpadów budowlanych i remontowych, odpadów zielonych, leków oraz chemikaliów. Sprzęt elektryczny, elektroniczny, AGD, RTV, czy tak zwane elektrośmieci można oddać do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych., możecie też sprawić w sklepach ze sprzętem elektronicznym, ponieważ mają one obowiązek przyjąć taki sam zużyty w momencie gdy kupujemy nowy, czyli np. kupujemy nową lodówkę to sklep ma obowiązek przyjąć nasza starą do recyklingu. Wiele sklepów wielkopowierzchniowych przyjmuje drobne elektrośmieci bez potrzeby kupowania nowego sprzętu, więc możecie się rozegnać w temacie i zobaczyć, który sklep w Waszej okolicy przyjmuje jakie urządzenia. To samo tyczy się serwisów naprawczych. Często sklepy też przyjmują elektrośmieci bez konieczności kupowania tam czegokolwiek. Sprawdzicie też Wasze lokalne PSZOK- i lub recykling center jeżeli jesteście z Wielkiej Brytanii i zobaczcie jakie elektrośmieci możecie tam zabrać i spokojnie wyrzucić.
J: Do czarnego pojemnika do śmieci zmieszanych wyrzucamy też różne domowe tłuszcze np. ze smażenia czy z pieczenia i nie wlewamy ich na pewno do zlewów, ponieważ mają one tendencję do tego, żeby zatykać rury. W Wielkiej Brytanii była też ogromna.
S: Kampania informacyjna.
J: Kampanie były takie informacje w mediach, że powstają w ściekach takie ogromne góry złożone z tłuszczu i brudu, który po prostu się osadza w jakimś miejscu. Wygląda to obrzydliwie i z takimi tłuszczami warto mieć po prostu dedykowany pojemnik w lodówce, zlewać je, zlewać je, a potem kiedy on się zastygnie przełożyć go na papierowy ręcznik, zawinąć i wrzucić do kosza ze zmieszanymi rzeczami. Kolejna kategoria śmieci, które pojawiają się w naszych domach to śmieci o dużych gabarytach i do nich musimy zamówić specjalny transport. Możemy zamówić np. kontener na odbiór starych mebli, takich rozłożonych na części również, starych wyrobów tapicerskich, foteli, wersalek, puf, sof, materacy czy dużych zabawek. Do takich śmieci wielkogabarytowych nie wrzucamy sprzętu elektronicznego, materiałów i odpadów budowlanych, remontowych, wanien, umywalek, grzejników, muszli toaletowych, ram okiennych, drzwi czy ogromnych kartonów lub opon samochodowych. Kolejna kategoria codziennych śmieci to te drapaki, czyli takie opakowania, które są złożone z kilku różnych materiałów np. kartony na soki czy kartony na mleko. W Polsce wyrzucamy je do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, a w Wielkiej Brytanii musimy sprawdzić na stronie lokalnej gminy, ponieważ nie wszystkie punkty segregacji czy odbioru śmieci recyklingują te drapaki, natomiast przy dużych supermarketach są specjalne dedykowane kosze, do których można takie te drapakowe opakowania wrzucić.
S: Zużyte ubrania należy umieścić w kontenerze na recykling tekstyliów, nawet jeżeli są one mocno zużyte to można je przerobić jeszcze na ścierki do sprzątania albo na wysokiej jakości papier. Zawartość kontenerów jest sortowana i przeznaczona do odsprzedaży. Rzeczy w lepszym stanie nadającym się jeszcze do użytku trafiają do seconhandów, a te w gorszym trafiają do zakładu przetwórczego, który ze skrawków tkanin może utkać np. dywan. Oprócz ubrań do pojemników można też wrzucać starą pościel, ręczniki, zabawki, buty. Ubrania i tekstylia są mielone na włókna i używane na przykład do produkcji materiałów izolacyjnych.
J: I są takie dwie inicjatywy, o których przeczytaliśmy w internecie. Pierwsza to inicjatywa Answear i tam można zamówić po prostu przesyłkę, do której włożymy nasze zużyte ubrania i wyślemy, a druga to inicjatywa H&M w której nasze stare rzeczy wrzucamy do odpowiedniego pojemnika w sklepie hen demo, dostajemy bon na zakupy.
S: Przeterminowane leki wraz z opakowaniami oraz termometry rtęciowe oddajemy do wyznaczonych aptek. Odpady remontowe oddajemy do PSZOK-u lub do firmy, która zajmuje się wynajmem kontenerów i utylizacją odpadów budowlanych. Należy je posegregować na gruz betonowy i ceglany oraz odpady ceramiczne i szklane. Tutaj z naszego doświadczenia możemy też podpowiedzieć Wam, że jeżeli mieszkacie na jakimś osiedlu mieszkaniowym to możecie zwrócić się do Waszej lokalnej administracji i poprosić o dostarczenie worków na gruz. Na naszym osiedlu na każdego mieszkańca przypadają dwa takie worki na rok. Oznacza to, że możemy takie wielkie big bagi zapełnić właśnie odpadami z remontu i postawić je przy koszu na śmieci. Gdy przyjeżdża śmieciarka ten worek zabiorą, ale zawiozą go do odpowiedniego punktu recyklingu, czyli nie trafia po prostu do wnętrza tej śmieciarki tak luzem, tylko też podlega odpowiedniemu recyklingowi i ponieważ płacimy im regularnie czynsz do spółdzielni to nie płacimy wtedy za więcej niż te dwa worki na rok, dlatego polecam zapytać w osiedlowej administracji.
J: Sporo też o tym jak pozbywać się rzeczy mówiliśmy w odcinku 43, który był dedykowany temu jak odgracać naszą przestrzeń i temu co potem zrobić z tymi rzeczami, które już nie potrzebujemy. Tam wymieniliśmy również kilka fajnych inicjatyw, które pozwalają dać naszym rzeczom drugie życie i Was serdecznie do tego odcinka zapraszamy.
S: I to wszystko co przygotowaliśmy w dzisiejszym odcinku dla Was. Mam nadzieje, że udało nam się to w miarę przejrzyście i tak klarownie opisać. Pamiętajcie, że im lepszą robotę my zrobimy, porządkując i segregując śmieci tym więcej z nich będzie mogło zostać powtórnie użytych i dzięki temu będziemy mogli ograniczyć nieco zużycie materiałów oraz negatywny wpływ na nasze środowisko.
J: A jako szokującą ciekawostkę na zakończenie opowiem Wam historię, którą przeczytałam kilka lat temu w jednym z magazynów brytyjskich tutaj, że śmieci z Wielkiej Brytanii są zakupywane przez firmy zajmujące się recyklingiem śmieci, ponieważ nie sa w stanie one wyrobić norm nałożonych przez Unię Europejską, nie z tego powodu, że mamy za mało śmieci albo, że produkujemy za mało śmieci tylko, że one nie nadają się recyklingu ze względu na to, że są zanieczyszczone np. pokryte tłuszczem. Stąd też tak ważne jest dbanie o to, żeby te śmieci w odpowiedni sposób recyklingować i żeby nie trzeba było ich kupować zza granicy.
S: Dziękujemy, że byliście z nami. Do usłyszenia za tydzień.
J: Dobrego piąteczku.
S: Szufla

jak wyrzucać śmieci, segregacja i recycling

Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.