Blog

Odcinek #6
Home  /  Finanse   /  Jak zaplanować świąteczne prezenty?
planowanie światecznych prezentów

Jak zaplanować świąteczne prezenty?

Czy można przygotować Boże Narodzenie bez stresu? Tak, jeśli odpowiednio wcześnie je zaplanujemy! W szóstym odcinku podcastu Razem Lepiej mówimy o planowanie świątecznych prezentów tak, by trafić w gusta i potrzeby naszych bliskich, bez nadszarpywania domowego budżetu. Dzielimy się naszymi pomysłami na oszczędności i podpowiadamy, gdzie szukać idealnych podarunków. Miłego słuchania!

Listen to “#6 Jak planować świąteczne prezenty?” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Pobierz listę planowania świątecznych prezentów:

arkusze docs

Linki do stron, o których wspominamy w odcinku:

Jak oszczędzać przy planowaniu świątecznych prezentów?

Transkrypcja odcinka:

J: Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a z nim świąteczne przygotowania i zakupy. O ile większość artykułów spożywczych musimy kupić w połowie grudnia, to o prezenty dla najbliższych możemy zatroszczyć się już teraz. Czy 1 listopada to zbyt wcześnie na mówienie o zakupach świątecznych? Naszym zdaniem nie. W dzisiejszym odcinku mówimy jak je zaplanować, skąd brać pomysły na prezenty i dzielimy się rekomendacjami na najfajniejsze niespodzianki pod choinką.
S: Odcinek o planowaniu świątecznych prezentów. Zapraszamy.

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

Planowanie zakupu świątecznych prezentów – krok po kroku

S: Planowanie świątecznych prezentów zaczynamy od przygotowania budżetu, jakim będziemy dysponować. Gdy już mamy ustaloną konkretną kwotą, którą chcemy przeznaczyć na wszystkie prezenty, przygotowujemy listę kontrolną, która zawiera osoby, które chcemy obdarować tymi prezentami. Wpisujemy tam również nasze pomysły na prezent dla tych osób, w różnych przedziałach cenowych.
J: A także sklepy w których te prezenty możemy zakupić. Fajnym pomysłem jest też przygotowania takiego pola do odhaczykowania czy już prezent mamy kupiony, czy nie. Myślę, że przygotuję dla Was taką listę do pobrania i ona będzie gotowa na naszej stronie internetowej. To, na co warto zwrócić uwagę, że taka lista pomaga nam na bieżąco kontrolować nasze wydatki oraz progres tego ile osób mamy już obdarowanych.
S: Tak, żeby nie przehuśtać budżetu.
J: Kolejną ważną nam rzeczą, o której warto pamiętać w tym świątecznym ferworze jest to, aby zatrzymać paragony. Tak jak już wcześniej mówiliśmy, jest aplikacja Pan Paragon, która pomoże wam zarządzać i przechowywać paragon.
S: To jest dobre przy ewentualnych reklamach bądź zwrotach. Jeżeli nie ma tego paragonu to może być z tym problem. Także warto o tym pamiętać.

Tricki na planowanie świątecznych prezentów

J: Podzielimy się teraz z Wami kilkoma naszymi trikami na to, żeby te zakupy były przemyślane i nie zabrały nam zbyt dużo czasu oraz nie nadwyrężyły mocno planowanego budżetu.
S: Przede wszystkim zaczynamy od porządnego research’u. Jeżeli już wiemy, co chcemy kupić, to zaczynamy szukać tych produktów, towarów bądź usług w Internecie, w różnych sklepach internetowych bądź portalach. Tam sprawdzamy ile kosztują. Możemy też porównać to z cenami w sklepach stacjonarnych, bo na internecie z reguły jest taniej, ale nie zawsze. Jeżeli już mamy ustalone w których sklepach będzie najtaniej i jak to zrobić najefektywniej…
J: Warto przeznaczyć sobie jeden dzień lub jedno popołudnie na ogarnięcie tych zakupów. Czyli jeżeli planujemy zrobić świąteczne zakupy w sklepach stacjonarnych to wybierzcie się w jakąś sobotę i poświećcie ją całą na obejrzenie wszystkich sklepów i zgromadzenie wszystkich prezentów albo jakieś jedno popołudnie czy wieczór w sklepach internetowych i wtedy zamówcie wszystkie prezenty. Ważne jest też przy zakupach internetowych, aby starać się jak najwięcej rzeczy zamawiać w jednym sklepie, ponieważ warto zwracać uwagę nie tylko na samą cenę produktu, ale również cenę z wysyłką. To co sklepy bardzo często stosują to jest darmowa wysyłka powyżej jakiejś kwoty. Więc może uda wam się w tym roku zaoszczędzić na kosztach dostawy.
S: Kupując w jednym sklepie i mając jedną wysyłkę z jednego sklepu też działamy tak troszkę ecofriendly, bo raz, że produkujemy mniej opakowań i też mniej zużywamy energii na transporcie, bo to z reguły wtedy idzie jedną paczką, a nie czterema czy pięcioma paczkami.
J: Warto to mieć na uwadze przy planowaniu zakupów. Z pomocą przychodzi nam także technologia. możemy korzystać z porównywarek cen, aby uzyskać najlepszy deal, a także z aplikacji. Pierwszą aplikacją, którą wam mogę polecić to jest aplikacja Shoptagr. Nie wiem czy to się tak wymawia do końca, ale link będzie oczywiście na stronie internetowej. To jest taki dodatek do przeglądarki, gdzie możecie dodać dany produkt, a jeżeli jego cena się obniży, to ten dodatek was o tym poinformuje wysyłając emaila lub monit w przeglądarce internetowej.
S: Są też aplikacje, które wyszukują za was wszelakich kodów rabatowych. Taką wtyczką do przeglądarki jest bodajże Honey. To jest bardzo łatwo zainstalować. W momencie jak wchodzicie tylko na jakąś stron internetową, gdzie można dokonywać zakupów, to ta wtyczka automatycznie wyszukuje wam w internecie najlepsze dostępne kody rabatowe i też można całkiem sporo pieniędzy na tym zaoszczędzić.
J: Oczywiście mamy też aplikacje takie jak Qpony i Blix, które agregują różnego rodzaju promocje i oferty cenowe. Dobrym sposobem na wyszukiwanie okazji jest także odwiedzenie kont w mediach społecznościowych danych firm. To się bardzo często sprawdza, przy na przykład lokalnych, polskich markach. Tam wpisanie w zakładce posty hasła kod, kupon, rabat, zniżka, promocja i wyszukanie takich postów lub napisanie wiadomości do danej firmy, że planujemy zakupy u nich czy oni planują w związku ze zbliżającymi się świętami jakieś obniżki. To, co jest bardzo ważne, to jest to, żebyście weryfikowali promocje. Jeżeli zaczniecie planować zakupy z dużym wyprzedzeniem, to będziecie wiedzieć kiedy ta cena faktycznie spadła, a kiedy jest to tylko chwyt reklamowy. To co jest moim zdaniem najważniejsze to jest to żeby przede wszystkim najpierw mieć pomysł na prezent, a nie wybierać się do sklepu czy nie odwiedzać strony internetowej w poszukiwaniu inspiracji. Myślę, że każdy z nas ma takie doświadczenie, że po prostu coś przeglądał, kupił na prezent, a okazał się on nie do końca trafiony. Być może potem mieliśmy fajniejszy pomysł, ale już prezent był gotowy.
S: Na pewno jest to zadanie, któremu trzeba poświęcić troszeczkę czasu. Myślę, że tak samo jak z wieloma innymi rzeczami. Czas, który spędzimy w domu na lepszym przygotowaniu się do tego całego przedsięwzięcia, bo myślę, że tak można nazwać planowanie świątecznych… Tym mniej czasu będziemy musieli poświęcić  w sklepie lub na stronach internetowych szukając danych produktów, co też może poskutkować tym, że nie kupimy czegoś bez sensu albo w sposób nie przemyślany.

Inspiracje na świąteczne prezenty

J: Gdzie szukać inspiracji na fajne, trafione świąteczne prezenty?
S: My inspirację do planowania świątecznych prezentów w pierwszej kolejności czerpiemy z rozmowy z naszymi najbliższymi. Czasami sprowadza się do tego, że po prostu zadajemy pytanie wprost co by chcieli dostać. Często, gęsto dostajemy odpowiedź wprost.
J: Też praktykujemy pisanie “listów do Świętego Mikołaja” w wersji elektronicznej. W takich listach do Świętego Mikołaja sobie wpisujemy na przykład prezenty z różnych kategorii cenowych, ponieważ jeżeli prezent jest o jakiejś wyższej wartości to się po prostu na niego składamy.
S: Ktoś może dostać coś czego samemu sobie może nie jest w stanie pozwolić albo szkoda mu pieniędzy, a jak się już w 5 osób czy kilka osób zrzucimy, to już można coś takiego komuś zafundować.
J: Ja z moim kuzynem również praktykuje podpytywanie. Czyli ja pytam jego o to co sprezentować dla jego rodziców, dla jego babci. On pyta o to co sprezentować dla moich rodziców i mojej babci, ponieważ jesteśmy blisko siebie, więc możemy spokojnie taki rzeczy mówić bez takiego poczucia, że to jest jakieś wymuszanie.
S: Często też w trakcie zwykłej rozmowy zwracamy uwagę na to co nasi bliscy mówią odnośnie swoich potrzeb, marzeń albo preferencji i upodobań i gdzieś tam sobie to później skrzętnie notujemy w małym notesiku, żeby na przykład za pół roku pamiętać, że chcieli kiedyś coś takiego czy coś takiego. To też super się sprawdza i super przydaje mieć taką wiedzę, bo później właśnie możemy…
J: .. mamy prezent na każdą okazję tak naprawdę.
S: Tak. Nie będziemy musieli się silić nad tym jaki kolor skarpetek kupić wujkowi.
J: Tak. Więc bądźcie uważni. Zwracajcie uwagę na to, kto lubi jakich muzyków, na jakie koncerty chodzi, jakich książek szuka, na jakie kursy chce się zapisać czy o czym marzy po prostu.
S: Albo jakie ma hobby albo zainteresowania albo jakie ma marzenia, które są finansowo realne do spełnienia, a szkoda komuś na przykład pieniędzy na jakiś skok na bungee.
J: Fajnym sposobem też jest po prostu pójście wspólne na zakupy i podpatrzenie co się danej osobie podoba. Jeżeli macie taką możliwość żeby się wybrać właśnie z mamą, z tatą, z siostrą, to chyba taka najprostsza metoda do tego, żeby zobaczyć czym ta druga osoba się zainteresowała w sklepie.
S: Albo nawet zobaczenie do jakich sklepów dana osoba lubi chodzić i rzeczy z jakich sklepów lubi kupować, bo to też może dać wam wskazanie na to, żeby kupić takiej osobie na przykład kartą podarunkową do danego sklepu.
J: Tutaj my w zasadzie w naszych rodzinach stawiamy na prezenty związane z zainteresowaniami, z hobby albo takie prezenty praktyczne, które wiemy, że będą wykorzystane w codziennym życiu. To mogą być takie naprawdę podstawowe rzeczy, ale one są potem używane na codzień. To co tutaj chcemy, żeby wybrzmiało, to jest to żeby  po prostu dać sobie czas. Im więcej czasu spędzicie z bliskimi, im więcej się o nich dowiecie tym łatwiej wam będzie potem dobrać prezent idealny. Też obdarowywanie się to jest taki wyraz właśnie miłości, przyjaźni i szacunku. Im bardziej te prezenty są trafione, to tym lepiej to o nas świadczy i o tym jak ta druga osoba jest dla nas ważna.
S: Często kupienie jakiegoś doświadczenia może być dużo cenniejsze niż kupienie jakiego fizycznego przedmiotu. Przez doświadczenia mam na myśli czasami na przykład sprawienie komuś jakiegoś masażu albo wizyty u kosmetyczki, albo wykonanie jakiejś sesji fotograficznej.
J: Tak, ale zgadzam się tutaj, że kupowanie doświadczeń, a szczególnie takich, które możemy potem wspólnie dzielić to jest taka podwójna radość. W takich prezentach na doświadczenie wypisaliśmy sobie właśnie oprócz masażu, oprócz wizyty u kosmetyczki, to także bilety na koncert
S: Albo na przykład voucher do linii lotniczych po to, żeby ktoś mógł odbyć podróż swoich marzeń.
J: Tak, to jest prezent dla nas, ponieważ my zawsze prosimy o karty podarunkowe do linii lotniczych. Po pierwsze łatwo nam zabrać kartę podarunkową ze sobą. Po drugie dużo podróżujemy. Więc to jest taki super praktyczny dla nas prezent. Wśród takich doświadczeń to może być też karta podarunkowa do restauracji i zaproszenie na wspólny obiad albo kurs online lub stacjonarny, który pozwoli tej osobie zdobyć umiejętności o których marzy. Dobrym prezentem moim zdaniem też są albumy albo fotoksiążki, które uwieczniają te chwile najlepiej, te chwile które spędziliśmy wspólnie. Wśród tych świątecznych przygotowań nie zapomnijcie również o przygotowaniu listy prezentów dla siebie. Po pierwsze, bo to jest fajny okres, żeby skorzystać z promocji i kupić dla siebie coś o czymś marzycie. Po drugie mieć gotową odpowiedź kiedy ktoś zapyta was co chcielibyście dostać pod choinkę.
S: Tak, a jeśli kilka osób was zapyta to trochę głupio byłoby powiedzieć jedną i tą samą rzecz pięciu osobom, żeby później dostać tą samą rzecz pięć razy.
J: W tym wyjątkowym czasie nie zapominajcie również o osobach, których nie znacie.
S: … a które również są potrzebujące.
J: Tak. Święta to jest taki wyjątkowy czas kiedy możemy zrobić coś dobrego. Tutaj przygotowałam kilka akcji, które są stricte sezonowe w których możecie wziąć udział. To jest na przykład Podaruj Wigilię dla starszej samotnej osoby. Link znajdziecie w opisie odcinka.
S: … oraz na naszej stronie internetowej.
J: Polega to na tym, że przekazujecie 50 złotych na organizację wigilii dla starszych osób, które w innym wypadku spędziłyby te święta samotnie. Szlachetna paczka to jest akcja zbierania podarunków dla osób, dla rodzin potrzebujących. Świąteczna zbiórka żywności organizowana przez Federację Polskich Banków Żywności, która polega na zbieraniu produktów spożywczych w większych supermarketach. Akcja Kup Misia organizowana przez sklepy Rossmann, Fundację TVN Nie Jesteś Sam i Allegro, a także Stop Bosym Stopom organizowana przez Fundację TVN Nie Jesteś Sam.

Planowanie świątecznych prezentów taniej

J: No dobrze, czy mamy jakieś pomysły na to, żeby te koszty świątecznych prezentów nieco zmniejszyć?
S: No tak. Przede wszystkim to jest porządny research i próba znalezienia tych samych produktów w kilku różnych sklepach, czy to online czy stacjonarnych. Czasami te różnice cenowe mogą być znaczne. Tutaj wszelkiego rodzaju porównywarki typu Ceneo, coś podobnego będą bardzo przydatne. Oczywiście 29 listopada jest Black Friday i można wyłapać naprawdę dobre okazje.
J: Szczególnie na elektronikę.
S: Zaraz po Black Friday jest Cyber Monday, czyli 2 grudnia. 10 grudnia jest Dzień Darmowej Dostawy w Polsce i też można zawsze sobie kilka złotych oszczędzić na kosztach wysyłki.
J: Szczególnie jeżeli macie takie pojedyncze rzeczy do zakupienia w danym sklepie. Możecie także skorzystać z opcji zapisu do newslettera, ponieważ sklepy internetowe zazwyczaj oferują zniżkę na pierwsze zakupy po zapisie do newslettera. Więc warto wykorzystać tę okazję. 6 grudnia są Mikołajki i to jest też taki czas kiedy różnego rodzaju sklepy oferują swoje produkty w niższych cenach albo właśnie darmową dostawę albo produkty 2 w cenie 1.
S: Można też wykorzystać różnego rodzaju programy lojalnościowe, typu Payback lub niektóre banki oferują też jakieś specjalne okazje i tutaj zanotowałem sobie, że mBank ma w swojej ofercie Okazje.
J: Które polegają po prosu na zwrocie części wydanych pieniędzy przy płaceniu z podanego linku. Więc jeżeli macie konto w mBanku to zorientujcie się, które sklepy aktualnie znajdują się w mOkazjach.
S: Jeśli macie konta w innych bankach to też popatrzcie w zakładce oferty albo promocje. Inne banki też mogą oferować podobne akcje.
J: W ogóle myślę, że jesteśmy często zapisani do różnych programów lojalnościowych w sklepach kosmetycznych, z odzieżą. Więc może warto tym czasie świątecznym przejrzeć ile tam punktów czy złotówek mamy zgromadzonych i być może wydać to właśnie na prezenty świąteczne.
S: Zawsze to może być kilka złotych, których nie będziecie musieli wydać z własnego portfela.
J: Jeżeli jeszcze nie zdobyliście się na to, żeby rozejrzeć się po swoim domu i przygotować rzeczy, których już nie używacie i nie potrzebujecie do sprzedaży to, to jest bardzo fajna okazja, bo te pieniądze zarobione w ten sposób można wykorzystać właśnie na zakup prezentów. To będzie taki ekstra budżet. Albo są tak zwane “prezenty przechodnie“, które wy kiedyś dostaliście, rozpakowaliście, ale nigdy ich nie użyliście i być może zalegają w waszym domu, a być może komuś z waszych bliskich sprawią prawdziwą radość i zyskają nowe życie. Więc może warto też przejrzeć rzeczy w swoim domu pod takim kątem. Pamiętajcie właśnie, że dobre planowanie świątecznych zakupów jest podstawą jeżeli chcemy aby ten czas przebiegł nam w bezstresowej atmosferze, żebyśmy mogli się tym świątecznym czasem naprawdę się cieszyć i wykorzystać go rodzinnie, żeby spędzić ten czas wspólnie i żeby nas portfel zbytnio nie ucierpiał wśród tych dużych wydatków związanych nie tylko z prezentami, ale także z gotowaniem, z podróżami, z wychodzeniem. Ponieważ grudzień to też jest czas kiedy spotykamy się na różnych wigiliach czy to z pracy, czy z uczelni. Takim sposobem na obniżenie kosztu prezentów jest zrobienie losowania w rodzinie i niekupowanie wszystkim, ale wybranej osobie.

Pomysły na zawsze trafione prezenty

J: Przygotowaliśmy również dwie listy upominków, które nie kosztują majątku, a sprawdzą się tak naprawdę w każdej zimowej okoliczności. Są to na przykład ceramika lub piękna porcelana. Myślę, że każdy lubi pić ulubioną kawą czy ulubioną herbatę właśnie z takiego fajnego porcelanowego kubka lub porcelanowej pięknej filiżanki. Są to rękawiczki z wełny. Bardzo przydatna rzecz szczególnie dlatego, że rękawiczki bardzo lubią ginąć. Jest to herbata lub kawa, ale taka specjalnie wyselekcjonowana. Więc jeżeli macie w swojej miejscowości herbaciarnię lub kawiarnię możecie ją odwiedzić i wybrać jakąś swoją specjalną mieszankę i obdarować nią twoich bliskich. To są ulubione słodycze. Ja jako (ns.00..18.01) na pewno bym się ucieszyła z wielkiej torby różnego rodzaju żelek. Sebastian by się ucieszył z kosza podarunkowego z 50 czekoladami.
S: Kilogramami.
J: Tak. Ulubione słodycze to jest coś z czym po prostu nie można przestrzelić. Więc jeżeli wiecie co kto z waszych bliskich lubi to go for it, a także winko i nalewki, może szampan. Skoro zbliża się Sylwester to dobrze mieć szampana w domu. Myślę też, że na bazie miejskich dżungli i ponownego powrotu do zainteresowania roślinnością możecie też zajrzeć do kwiaciarni i wybrać tam jakąś roślinkę w doniczce.
S: Albo nawet w ramach dokonania jakiegoś rękodzieła możecie stworzyć taki mały ogród w butelce albo w słoiku. Jest to teraz też bardzo modne i popularne.
J: Tak. Skoro jesteśmy przy rękodziele to możecie na przykład przygotować własnoręcznie świece zapachowe. Wykorzystując na przykład świeczki, których wy w domu nie lubicie i nie używacie. Dodając do nich różne aromatyczne przyprawy czy produkty, jak kawa, cynamon, miód. Więc można samemu przygotować takie zapachowe świeczki. Takim trafionym prezentem zimowym są olejki eteryczne, które możemy sobie wlewać do kominków i zimą cieszyć się ich otulającym zapachem.

Pomysły na prezenty, które możesz wykonać własnoręcznie

J: Wracając do rękodzieła, to co jeszcze można przygotować samodzielnie?
S: Jeśli ktoś z Was lubi na przykład gotować albo pichcić różne rzeczy, to zrobienie jakichś, domowych konfiturek albo dżemików albo jakichś powideł i obdarowanie swoich bliskich takim prezentem. Szczególnie, że na internecie kiedyś nawet widziałem, że można kupić takie super fancy etykietki, które można nakleić na słoiki. To wygląda naprawdę super profesjonalnie i ładnie. Jeżeli ktoś lubi na przykład jakieś takie robótki ręczne to fajnym sposobem na prezent dla dziecka jest wykonanie na szydełku takich dzierganych laleczek albo misiów, zabawek. Są nawet takie książki z gotowymi wzorami i z gotowymi szablonami do tego jak wykonać taką lalkę.
J: Tak. Ja widziałam kiedyś na przykład takie haftowane ręcznie serwetki. Czyli, że ktoś kupił po prostu serwetki w sieciówce i na nich wyhaftował imię domowników. Też bardzo fajny, ciekawy prezent. Ale też wszystkie prezenty związane właśnie z kulinariami, oprócz dżemików, to też mogą ciasteczka. Może być piernik, który jest bardzo świąteczny. Też można samemu przygotować w słoiku taką mieszankę na babeczki, czyli wsypać do słoika warstwami kolejne potrzebne produkty i to zapakować w jakąś ładną tasiemkę z etykietką. To jest super pomysł. Można też przygotować cukier aromatyzowany, czyli dodać do cukru właśnie warstwę cynamonu, warstwę wanilii, jakiś goździk. Wtedy mamy taką fajną przyprawkę do herbatki czy do kawki zimową.
S: Często do prezentów dodajemy też jakąś kartkę i też takie kartki można bardzo łatwo wykonać samodzielnie. Nie wymaga to ani specjalnych umiejętności ani talentu, jak w przypadku wielu innych rzeczy. Można znaleźć różnego rodzaju tutoriale z tego jak z kilku kawałków papieru, nożyczek i kleju można zrobić naprawdę super kartki świąteczne. Wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.
J: Tak. W sklepach papierniczych czy w Empiku znajdziecie też piękne naprawdę elementy, które można do tych kartek dokleić, dołożyć jakieś stempelki i naprawdę stworzyć wyjątkowe dzieło sztuki. W środek wpisać przemyślane osobiste życzenia, co też jest  takim wyjątkowym dodatkiem do prezentu, a właściwie prezentem samym w sobie. Myślę, że jeżeli kogoś obdarowujecie kartą rabatową czy kartą podarunkową, to wtedy taka spersonalizowana karteczka z osobistymi życzeniami jest idealnym dopełnieniem. Skoro jesteśmy przy kartkach to chcę wam powiedzieć, że warto też zwrócić, nie tylko na sam prezent, ale też to w jaki sposób go przygotujemy, czyli opakowanie. Może to być szary papier na przykład z naklejoną gałązką jakiegoś iglastego drzewka. To wtedy wygląda pięknie i też widać, że włożyliśmy w to nasz czas i taką miłość. My też w domu robimy tak, że jedno przed popołudnie przed świętami, kiedy już jesteśmy w Polsce, spędzamy właśnie na tym, że słuchamy świątecznych piosenek, rozmawiamy sobie i pakujemy furę prezentów dla naszych rodzin. Dla nas też to jest taki element świąt. Taka wspólna tradycja. Wspólne tradycje warto mieć.
S: Na sam koniec chcieliśmy wam jeszcze podpowiedzieć jeden trik, który będziemy testować w tym roku. Wymyśliliśmy go niedawno, ale jeszcze sami go nie sprawdziliśmy. Mianowicie po świętach zaczynają się wielkie wyprzedaże i wielkie promocje, bo wszyscy narobili zakupów przed świętami, więc trzeba ich zachęcić, żeby wydali jeszcze trochę pieniędzy po świętach. To postaramy się już po tych świętach w tym roku korzystając z tych wszystkich promocji, które będą dostępne, zacząć kolekcjonowanie prezentów świątecznych na kolejny rok.
J: Albo dodatków do prezentów. To też jest dobry czas, żeby uzupełnić swoje dekoracje świąteczne. Jeżeli tak jak my dopiero budujecie swoje cztery kąty. Pamiętajcie o tym aby już w styczniu uruchomić fundusz oszczędnościowy święta 2020. Zacząć tam odkładać pieniądze na kolejny rok.
S: To tyle co przygotowaliśmy na dzisiaj dla Was. Dziękujemy Wam bardzo, że byliście z nami w kolejnym odcinku podcastu Razem Lepiej. Jak zwykle możecie znaleźć nas w Social Mediach, na Instagramie i Facebooku Razem Lepiej Podcast. Na naszej stronie internetowej razemlepiejpodcast.pl oraz na Youtube.
J: Pamiętajcie aby też subskrybować nasz kanał albo dodać jakąś miłą ocenkę lub komentarz w waszej ulubionej aplikacji do podcastów. Do usłyszenia.
S: Szufla.

Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
PLN Złoty polski