Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #10
Home  /  Planowanie   /  Jak zaplanować święta?
jak zaplanowac swieta bozego narodzenia

Jak zaplanować święta?

W dziesiątym odcinku podcastu mówimy o tym jak zaplanować świąta Bożego Narodzenia! Dekoracje, sprzątanie, prezenty, gotowanie – radzimy jak nie utonąć w natłoku obowiązków i znaleźć czas na bycie razem. Zapraszamy Was, abyście w tym roku spróbowali zorganizować #lepsześwięta – spokojne, przemyślane, święta po swojemu. Poniżej znajdziecie też Planer zadań świątecznych, dzięki któremu przygotowania upłyną Wam w bezstresowej atmosferze!

Listen to “#10 Jak zaplanować święta?” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Transkrypcja odcinka:

J: Dekoracje, porządki, gotowanie, pieczenie, zakupy. Grudzień wydaje się być najbardziej zapracowanym miesiącem w roku. I tym, kiedy czujemy się najbardziej zestresowani. Czy tak musi być? Czy można spędzisz święta radośnie i naprawdę się nimi cieszyć? Dzisiaj zdradzimy Wam nasze sposoby.
S: Odcinek o tym jak zaplanować święta Bożego Narodzenia. Zapraszamy.

S: Ona lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję.
J: On inżynier z pasją do klusek i motoryzacji.
S: W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość.
J: W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie zostań z nami na dłużej.
S: Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów.
J: A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej podcast na Facebooku i na Instagramie.

Sekret udanych świąt

J: Nie będziemy Was dłużej trzymać w niepewności. Naszym sekretem na udane święta jest planowanie, ale też zastanowienie się czym ten czas jest dla Nas. co jest w nim najważniejsze i jak tak naprawdę chcemy je spędzić. Uważam, że taki rachunek sumienia każdy powinien przeprowadzić pod koniec listopada. Dla siebie i dla swojej rodziny. Bez starania się być lepszymi niż jesteśmy w rzeczywistości. I jeżeli wyjdzie w tej rozmowie, że dla Was najważniejsze w świętach są pyszne potrawy to, to jest ok. Możecie odpuścić odsuwanie meblościanki do odkurzania i wymianę zasłon. Jeżeli nie znosicie bigosu a na myśl o kompocie z suszu jest Wam niedobrze to ich po prostu nie róbcie. Nie dajcie się wtłoczyć w ramy, że coś trzeba lub nie, wypada, że taki jest zwyczaj lub tradycja. Bo tak. Tradycje są ważne. Ich zadaniem jest Nas zjednoczyć, ale nic na siłę. Możecie stworzyć własne tradycję, a jeśli ktoś będzie z Wami dyskutował na ich temat to przypomnijcie Mu, że karp na polskim wigilijnym stole pojawia się od lat 50-tych i tylko dlatego, że innej ryby nie było w sprzedaży. A choinka przywędrowała do Nas z protestanckich Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku.
S: Organizacja świąt to całkiem duży projekt. Im więcej jest w to uwiązanych ludzi oraz różnego rodzaju wydarzeń, tym większa szansa na to, że coś pójdzie nie tak. Dlatego przygotowaliśmy dla Was świąteczny planer, który będzie do pobrania na naszej stronie internetowej. Naszym zdaniem przemyślenie i zaplanowanie pewnych działań, a także podzielenie się obowiązkami w odpowiedni sposób pozwoli Wam zaoszczędzić nie tylko czas, ale też i całą masę nerwów. Oraz sprawi, że te 3 tygodnie grudnia będą intensywne, ale w całkiem pozytywny sposób. Zauważyłem też, że osoby, które wyśmiewają planowanie są jednoczenie osobami, które najczęściej narzekają na, że brakuje im czasu, albo, że są zawalone robotą.
J: I czekają tylko na to, kiedy te święta miną.
S: Jeżeli Wy należycie do tej grupy osób to być może w tym roku podejmiecie się wyzwania #lepszeswięta i spróbować z naszymi podpowiedziami.
J: I w lepszych świętach chodzi o to, żeby one były po prostu spokojniejsze, mniej stresujące, bardziej Wasze, bardziej skupione na tym, żeby odpocząć, żeby spędzić wspólnie czas. A mniej skupione na tym, żeby perfekcyjnie udekorować pierniczki.
S: Chcę jeszcze dodać, że w planerze nie znajdziecie informacji o planowaniu świątecznych prezentów, ponieważ o tym nagraliśmy osobny odcinek.
J: Jest to odcinek 6 i serdecznie Was zachęcamy do jego odsłuchania.
S: Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem to dzisiaj jest 29 listopada Black Friday i właśnie dzwoni dla Was ostatni dzwonek, aby skorzystać z promocyjnych cen i okazji.
J: W naszym 6 odcinku znajdziecie podpowiedzi na to co kupić na prezent, więc po wysłuchaniu tego odcinka serdecznie Was zapraszamy do sprawdzenia innych. W naszym planerze też nie znajdziecie wspomnienia o przygotowaniu mięsnych potraw, ponieważ serdecznie zapraszamy Was, abyście spróbowali świąt w wersji wege a postna Wigilia jest do tego naprawdę doskonałym wstępem.

Planowanie świąt krok po kroku

S: A więc do rzeczy. Co jest najważniejsze w świątecznych przygotowaniach i jak się do nich zabrać?
J: Moim zdaniem taką najważniejszą zasadą jest to, żeby nie planować generalnych porządków na grudzień. Macie na to 11 miesięcy w roku, które nie są wypełnione innymi świątecznymi obowiązkami a więc wszelkie układanie w szafach, wszelkie pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy, jakieś duże przemalowywania, przesuwania meblościanek, czyszczenie rodowych kryształów. Właśnie wszystkie takie rzeczy, które możecie zrobić o każdej innej porze roku. Po prostu nie pakujcie ich w ten grudzień, który i tak jest i tak na maxa wypełniony. I to nawet nie chodzi o to, że jest wypełniony obowiązkami, ale wtedy też się odbywają różne świąteczne party, spotkania. Przyjeżdżają nasi bliscy, przyjaciele z innych miast, więc też chcemy z Nimi spędzić czas. Więc warto sobie te wszystkie generalne porządki zorganizować wcześniej w ciągu roku a przed świętami skupić się tylko na takim ogarnięciu domu. Czyli takie standardowe rzeczy, które robi się co sobotę.
S: Drugą z takich najważniejszych zasad jest to, aby nie pchać się tam i nie robić tych rzeczy, których naprawdę bardzo, ale to bardzo nie lubimy. Jeżeli ktoś np. nie nawidzi gotować musi stać 3 dni i mieszać bigos to może warto zastanowić się nad tym, po prostu zlecić to komuś. Może warto np. znaleźć, popytać wśród rodziny lub przyjaciół. Często ludzie właśnie kupują takie domowe gotowane rzeczy na święta.
J: Catering po prostu
S: Taki catering, ale nie nawet z restauracji czy z jakiś firm, które to robią nie wiadomo jak. Tylko często są takie osoby, które sobie dorabiają w taki sposób, że właśnie robią pierogi albo jakieś bigosy, jakieś uszka. To są rzeczy, które możecie spokojnie kupić kilka tygodni przed świętami i zamrozić. I zaoszczędzi Wam to mnóstwo czasu, nerwów a da Wam za to komfort właśnie posiadania czasu i spokoju i relaksu. I myślę, że te kilka złotych czasami jest warte tego uczucia.
J: Tak. Ja myślę też, że jeżeli nie macie pieniędzy na to, żeby zamówić taki catering to możecie np. popytać wśród znajomych, bo możecie wykorzystać taką przyjacielską pomoc. Ty lubisz sprzątać a Twoja przyjaciółka lubi piec ciasta, więc Ty u Niej ogarniesz chatę a Ona Ci przyniesie makowiec. Dla mnie sytuacja win,win.
S: Albo ktoś daje radę w lepieniu pierogów, a inny nie umie zrobić bigosu, więc ja ulepię więcej pierogów i Ci dam połowę. Ty zrób więcej bigosu i dasz mi połowę. I też jakoś da się to ogarnąć.
J: Tak. A trzecie takie rozwiązanie to po prostu zrezygnujcie. Jakby świat się od tego nie zawali, że nie będzie pierogów czy bigosu w święta.
S: To prawda. Ziemia i od tego zacznie kręcić się w drugą stronę .
J: Dokładnie. Skupcie się tylko na tym, żeby przygotować te potrawy, które Wasza rodzina najbardziej lubi i które lubicie przygotowywać i które wiecie, że po świętach nie pójdą do kosza. Tylko będą cieszyły kubki smakowe domowników. I kolejna rzecz delegowanie zadań. Nie jesteście w tym domu sami, nie jesteście sami na świecie i jeżeli macie w domu dzieci, męża, żonę to po prostu podzielcie się tymi zadaniami. Zróbcie to według Waszych talentów. Czyli jeżeli ktoś lubi pracę plastycznie niech zajmie się dekoracjami. Jeżeli ktoś lubi sprzątać niech Jego głównym obowiązkiem będzie sprzątanie i być może też rozplanowanie sprzątania na innych domowników. Jeżeli ktoś lubi gotować to niech się tym zajmie, a niech ma sztab pomocników, kucharzy, którzy siekają, kroją, smażą. Róbcie rzeczy wspólnie i wykorzystajcie to jako okazję do wspólnego spędzenia czasu.
S: A jeżeli szczytem Waszych marzeń jest zjedzenie pizzy pod kocem i oglądanie Netflixa w święta i to są właśnie Wasze wymarzone święta, to ja stoję za Wami murem i wiedzcie, że macie specjalne miejsce w moim sercu.
J: Bo święta to też nie jest konkurs na rzeczy idealne. I czasem być może czujecie presję pod okiem teściowej czy jakieś cioteczki, ale czy to jest tak naprawdę ważne? Ważne jest to, że staracie się i robicie wspólnie rzeczy i robicie fajne rzeczy i spędzacie razem czas.
S: Przede wszystkim robimy to dla siebie. Uważam, że cokolwiek w życiu byśmy dla siebie nie robili to w jakimś stopniu powinno to nam przynosić radość, szczęście i satysfakcję. A jeżeli tego nie przynosi no to po co mam to robić. Przynajmniej taki jest mój sposób myślenia.
J: I ostatnia już taka zasada, którą stosujemy to jest to, żeby nie zostawiać rzeczy na ostatnią chwilę. I stąd też pomysł na ten planer, że dużo rzeczy można po prostu przygotować z wyprzedzeniem, a te ostanie kilka dni, które zazwyczaj w domach są najbardziej stresujące i najbardziej są pospiesznymi dniami można odwrócić, można zmienić tą tendencję. Po prostu bazując na dobrym planowaniu. I kolejnym segmencie tego podcastu po krótce omówimy Wam to co jest w planerze. Natomiast serdecznie Was zapraszamy na naszą stronę internetową do pobrania go zupełnie za darmo. I tym czym się ten planer wyróżnia to jest to, że uwzględniliśmy w nim nie tylko dekoracje, prezenty, porządki, gotowanie, ale też znajdziecie tam kilka pomysłów na wspólne miłe spędzanie czasu z bliskimi, z rodziną. Dzięki niemu nic Was w święta nie ominie.

Pobierz świąteczny planer by nic Cię nie ominęło

S: Ani też nic nie zaskoczy. Planer jest ułożony w ten sposób, że odliczamy tygodnie wstecz, aż do Wigilii. Czyli nasze planowanie zaczynamy 4 tygodnie przed Wigilią.
J: I moim zdaniem najlepszym momentem na rozpoczęcie świątecznych przygotowań jest ostatni weekend listopada. Ponieważ jest to zazwyczaj moment, w którym jest Black Friday, kiedy są te Mikołajki możemy w 100% ogarnąć temat prezentów łącznie z takimi pierdołami jak przygotowanie papierów, wstążek, taśmy, etykietek. I ten tydzień na 4 tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia poświęcamy na przede wszystkim ogarnięcie dekoracji, czyli wyciągamy z pudeł zeszłoroczne dekoracje, sprawdzamy co mamy, co działa, co nie działa, co trzeba dokupić. Robimy listę i wędrujemy do sklepu. Ubieramy dom. To daje nam też obraz tego czy te dekoracje nie giną w domu, czy chcemy coś zmienić, zrobić bardziej na bogato, albo wymienić cały motyw przewodni. I też prze 4 tygodnie możemy się tymi świątecznymi dekoracjami, światełkami cieszyć. Co zdecydowanie poprawia nastrój i wpływa na atmosferę. I wiem, że w wielu domach dekoruje się choinkę w dzień wigilii, albo zaraz przed wigilią. Natomiast ja Was serdecznie zapraszam do tego, żeby ubrać choinkę już w ten pierwszy weekend przygotowań.
S: W naszym domu choinka wjeżdża na salony już 1 grudnia, także cały grudzień jest święta z pełną pompą, światełka, ozdóbki, poduszeczki.
J: Muzyczka.
S: Muzyczka. Wszystko cycuś glancuś.
J: Czyli podsumowując. Pierwszy tydzień przygotowań poświęcamy na dekoracje, prezenty i planowanie. I to też jest ostanie dzwonek do tego, żeby zamówić np. catering świąteczny czy umówić się z panią czy panem od sprzątania, ponieważ pamiętajcie, że to jest okres wyjątkowego ruchu w biznesie. Już może być za późno na zaklepanie pewnych usług. To też jest moment na to, żeby zaklepać sobie fryzjera i kosmetyczkę i makijarzystkę na ten przedświąteczny czas. Pamiętamy też o tym, że każdy z Nas chce dobrze wyglądać i dobrze się czuć. Więc nie chcemy, żeby Nam po prostu ten fryzjer uciekł.
S: 3 tygodnie przed wigilią zaczynamy się skupiać na generalnych porządkach w domu oraz na przygotowywanie posiłków. Rzeczy takie jak umycie piekarnika, czy lodówki, czy zamrażalnika to jest ten moment no to, żeby to zrobić. Za chwilę będzie Nam to wszystko super potrzebne, będzie wszystko zajęte i już nie będzie czasu na to, żeby to zrobić 20 grudnia. To jest też taki dobry moment, żeby przejrzeć to co macie w lodówce, co macie w zamrażalniku, pozbyć się wszystkich tych rzeczy, które….
J: Pozbyć się tych rzeczy, które macie w lodówce od kilku miesięcy i średnio wiecie jak je wykorzystać. Zróbcie miejsce po prostu na te wszystkie pyszne świąteczne potrawy, które zaraz się pojawią w Waszej lodówce i w Waszej zamrażalce.
S: To jest też dobry moment na to, żeby przejrzeć stan jakościowy i ilościowy Waszej zastawy, sztućców, wszelkiego rodzaju kubeczków, szklaneczek, kieliszków i tak dalej. Sprawdzić czy czegoś Wam gdzieś od zeszłego roku nie brakuje. Jeżeli coś jest do dokupienia to też możecie jeszcze spokojnie wybrać się na zakupy i to sobie dokupić co Wam brakuje. A jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, to wszystkie produkty, które mają długą datę ważności, albo możecie je przetrzymywać długo w lodówce bądź w zamrażalniki, to jest też dobry moment na to, żeby już to kupić, mieć to z głowy. A nie później jechać…
J: W świątecznym tłumie robić zakupy.
S: W świątecznym tłumie robić zakupy i przebijać się wózkiem przez sklepowe alejki. I właśnie w tym czasie też można już zacząć przygotowywać potrawy, które można zamrozić. Czyli wszelkiego rodzaju pierogi, uszka, krokiety, bigos. Te wszystkie rzeczy, które możecie zrobić, albo kupić, wrzucić do zamrażalnika i mieć już to z głowy. To jest świetny moment na to.
J: Ja też wracając do zakupów chciałabym tylko dodać, żebyście zwrócili uwagę na takie podstawowe rzeczy, które kupujecie, które macie cały czas w domu, a które się będą bardziej zużywać, ponieważ będzie w domu będzie więcej gości. Jak kawa, chleb, papier toaletowy. Pamiętajcie miejsce w pamięci to, żeby te podstawowe produkty też wpisać sobie na listę i je uzupełnić.
S: I mieć trochę w większej ilości niż zwykle. Judyta wspomniała, że tydzień wcześniej załatwialiśmy albo już skończyliśmy załatwiać i zamknęliśmy wszelkie sprawy związane z prezentami. Ja sam pracuje w firmie, która zajmuje się przesyłaniem paczek i sam wiem z własnego doświadczenia, że ten tydzień przed świętami to jest najgorętszy okres. Dlatego te 3 tygodnie przed to jest najlepszy i ostatni dzwonek na to, żeby wysłać wszystkie prezenty, które macie, wszelkie kartki świąteczne, po to żeby, czy firmy kurierskie, czy pocztę odciążyć w tym okresie, który jest dla Nich najgorszy, najbardziej zapracowany. To daje Wam spokój ducha i większą szansę i gwarancje na to, że Wasza paczka, czy prezent, czy kartka dojdzie na czas. Dlatego, że jak wyślecie to 2 albo 3 dni przed Wigilią to różne rzeczy się dzieją, paczki potrafią ginąć, paczki potrafią się zniszczyć. Warto po prostu unikać tego typu sytuacji i stresu z tym związanych.
J: I protip o Nas wypisując kartki świąteczne pamiętajcie również o sąsiadach. 2 tygodnie przed świętami kontynuujemy gotowanie potraw, które można mrozić i długo przechowywać. My robimy ostatni przegląd dekoracji. Przygotowujemy naczynia, w których będziemy serować nasze potrawy. Polerujmy sztućce. Robimy przegląd naszej zastawy. Pamiętajcie też, że np. czy macie wystarczającą ilość krzeseł, czy trzeba je od kogoś pożyczyć. Sprzątamy i przegotowujemy sypialnie dla gości. Zajmujmy się przygotowaniem zastawy na wigilijny stół, obrusów, serwetek. I chodzimy na różne christmas party i tam się obdarowujemy małymi prezencikami.

Jak zaplanować święta – ostatnia prosta.

S: Tydzień przed wigilią to już ostania prosta. W kwestii porządków robimy już tylko jakieś małe ogarniania, czyli szybkie odkurzanko, schowanie jakiś kurtek, butów, które się nagromadziły w przedpokoju. Zwalniamy wieszaki na to, żeby goście mieli gdzie powiesić swoje kurtki, żeby mieli gdzie postawić swoje buty. Jeżeli chodzi o sekcję gastronomiczną to chłodzimy napoje, kupujemy produkty z krótkim terminem ważności, albo takich, których nie możemy długo przechowywać. To jest ten moment w którym już się bierzemy za jakieś pieczenie ciast oraz moment, w którym zaczynamy przygotowywać te wszystkie potrawy, które muszą się tak zwanie przegryźć. Sałatka warzywa jak wszyscy Wiecie najlepsza smakuje po dwóch dniach od zrobienia albo jakieś śledzie w śmietanie czy coś takiego. No i te wszystkie potrawy, które 2 tygodnie temu czy 3 tygodnie temu zamroziliśmy, to jest ten moment w którym możemy powoli zacząć myśleć o ich rozmrażaniu.
J: I można sobie ustawić na telefonie przypomnienie, kiedy należy je wyjąć po prostu z zamrażalki, żeby one zdążyły się rozmrozić i były pyszne i smaczne.
S: W przerwie między rozmrażaniem bigosu i odkurzaniem dywanu w przed pokoju możecie zabrać swoich bliskich np. na łyżwy.
J: To też jest dobry moment, żeby pomyśleć o tych, którzy już od Nas odeszli i odwiedzić groby naszych bliskich zmarłych. Poświęcić chwilę na wspomnienia. Też sprawić, żeby byli Oni obecni. Święta to też jest taki czas, kiedy nam najbardziej brakuje tych osób, których już nie ma z nami. I co dalej? Wigilia i święta. Wigilia jest czasem kiedy dekorujemy stół świąteczny, kiedy przygotowujemy te rzeczy, które muszą wjechać na stół świeże czyli np. pieczemy, smażymy ryby. Ja też bardzo lubię w Wigilię rozwiesić świeżo wyprane zasłony, ponieważ już jest po tym najbardziej intensywnie pachnącym gotowaniu i te świeże zasłony ten zapach sprawia, że cały dom po prostu wydaje się jeszcze bardziej czysty. Zmieniamy pościel w sypialniach domowników, układamy prezenty pod choinką i nucimy kolędy z bliskimi.
S: A pierwszy i drugi dzień świąt no to już klasyczne chillowanie, uklepywanie objedzonych brzuszków, popijanie jakiegoś ciepłego winka, grzańców, pysznych drineczków.
J: Sheridana.
S: Sheridana?
J: Moja mam zawsze do świąt dodaje mi Sheridana.
S:Mama wie co Ci dać na prezent.
J: Mama mnie kocha.
S: Podsumowując pierwszy, drugi dzień świąt chillujemy,chillujemy i jeszcze raz chillujemy.
J: Święta to wyjątkowy czas, ale po latach nie pamiętamy tego jak była ubrana choinka czy na stole było 5 czy 10 potraw i czy te okna były tak naprawdę czyste. Pamiętamy emocje i to co czuliśmy. Pamiętamy uśmiech mamy, żarty taty, wspólne pogaduszki przy klejeniu uszek i to, że oberwaliśmy od kuzyna śnieżką na spacerze. Możemy też zapamiętać awantury o źle powieszone lampki, czy łzy domowników spowodowane stresem. Zadbajcie więc o to, aby tegoroczne święta wypełnić tylko miłymi wspomnieniami. I w tych świątecznych przygotowaniach bądźcie dla siebie mili i nie zapomnijcie, że najważniejsze jest to, że jesteśmy razem.
S: Dziękujemy, że posłuchaliście kolejnego odcinka podcastu Razem Lepiej. Możecie Nas znaleźć w naszych mediach społecznościowych na Facebooku i Instagramie – Razem Lepiej Podcast oraz na naszej stronie internetowej. Pamiętajcie też, że na naszej stronie możecie znaleźć planer świąteczny. Jest on do pobrania zupełnie za darmo.
J: A jeżeli chcecie zrobić Nam prezent świąteczny możecie zostawić recenzję w ulubionej aplikacji do podcastów. Miłego weekendu.
S: Do usłyszenia i miłego lepienia pierogów.

Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.