

Minimalizm przed świętami: czego pozbyć się z domu przed Bożym Narodzeniem?
Zbliżające się święta i nowy rok warto wykorzystać jako dobry pretekst to prześwietlenia swojej przestrzeni oraz zastanowienia się co już nam nie służy. I o ile wielkie odgracanie domu lepiej zostawić sobie na spokojniejszy czas po Nowym Roku, to jest dziewięć kategorii, którym warto przyjrzeć się jeszcze przed świętami! Jakie to obszary? I czemu warto się zająć nimi już teraz? Odcinek o tym, dlaczego warto postawić na minimalizm przed świętami, zapraszamy do słuchania!
Listen to “#110 Czego pozbyć się z domu przed świętami” on Spreaker.
Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.
Linki do poleceń o których mówimy w odcinku:
- Planer świąteczny i odcinek o planowaniu świąt
- Odcinek o minimalizmie z dziećmi
- #resztkinastół akcja Ani z kanału Po Taniości
- Minimalizm przed świętami: jak zorganizować minimalistyczne święta
Transkrypcja odcinka:
Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.
S: Na samym początku chcielibyśmy porozmawiać chwilę o tym dlaczego w ogóle teraz jest dobry czas na to, żeby zabrać się za małe odgracanko przed świętami i po co w ogóle to robić. Po pierwsze jest to doskonała okazja do tego, aby pozbyć się kilku rzeczy z domu, wystawić je na sprzedaż z drugiej ręki i zarobić sobie kilka dodatkowych złotych do naszego budżetu świątecznego. Możemy te pieniądze wykorzystać na przykład na prezenty albo na zakup nowych dekoracji świątecznych.
J: Albo przyjemności. Ważnym powodem dla którego warto odgracić się już teraz jest to, że przy okazji świąt będziemy po prostu potrzebować więcej przestrzeni, bo pojawiają się w naszym domu goście, bo gotujemy nieco więcej jedzenia, bo trzeba gdzieś rozstawić świąteczne dekoracje, więc przygotujmy się odpowiednio do tego czasu, aby na tydzień przed świętami nie zajmować się takimi rzeczami w gorączkowej atmosferze mając na głowie inne obowiązki.
S: Dokładnie sto odcinków temu, czyli w odcinku numer dziesięć Jak zaplanować święta opowiadaliśmy o tym jak przygotować się do świąt zaczynając od czterech tygodni przed świętami. Jeżeli wejdziecie na naszą stronę internetową: razemlepiejpodcast.pl/10 to będziecie również mogli pobrać bezpłatny planer, który już wtedy dla Was przygotowaliśmy. Ten odcinek jest poświęcony temu, żeby zachęcić Was do tego, aby rozpocząć pewne przygotowania jeszcze troszkę wcześniej kiedy mamy dużo na to czasu i możemy to zrobić naprawdę na spokojnie po to, żeby czas zaraz przed samymi świętami wykorzystać tylko na te rzeczy, które są do zrobienia tu i teraz, a wszystko inne mieć odhaczone z listy wcześniej. Daje to bardzo duży spokój ducha i wprowadza duży poziom rozluźnienia i zmniejszenia poziomu stresu przed samymi świętami i w trakcie świąt.
J: I podnosi świąteczną atmosferę. OK, przejdźmy zatem do naszej listy rzeczy, których warto pozbyć się przed świętami. Pierwsze na naszej liście są zalegające w lodówce, w zamrażarce i w szafkach produkty spożywcze. Ten czas, który pozostał do świąt i do świątecznego gotowania warto wykorzystać, by zrobić przestrzeń w wyżej wymienionych miejscach, ale też po to, żeby wykorzystać to co nam zalega, to co odkładaliśmy. My jesteśmy wielkimi orędownikami resztkowej kuchni i takiego wykorzystywania tego co mamy i kreatywnego gotowania i do tego Was również zapraszamy i zachęcamy, a jeżeli szukacie inspiracji do resztkowej kuchni to Ania z kanału po taniości na swoim instragramie prowadzi taką akcję resztki na stół, gdzie jej społeczność inspiruje się wzajemnie pomysłami na wykorzystanie właśnie takich zalegających, niechcianych, pojedynczych produktów i tam Was odsyłamy. Dodatkowa przestrzeń w zamrażalniku czy w lodówce na pewno przyda się do wcześniejszego przygotowania i zamrożenia pierogów czy uszek, a może nawet bigosu.
S: Druga kategoria rzeczy na naszej liście to dekoracje, których już nie używasz. Wszystkie ozdoby świąteczne albo te dekoracje , które są w jakiś sposób zniszczone albo rzeczy, które przestały już nas cieszyć, przestały się nam podobać warto do nich zajrzeć, zobaczyć co chcemy zachować na ten rok. Całą resztę, jeżeli jest w dobrym stanie zrobić zdjęcia i wystawić na olx, Gumtree albo w innych portalach z ogłoszeniami czy Facebook Marketplace i spróbować sprzedać. Raz kogoś to na pewno ucieszy, bo kupi sobie wymarzone, piękne i tanie ozdobny świąteczne, a Wy tak jak powiedziałem na samym wstępie będziecie mogli zarobić parę ekstra groszy. Ile masz w domu świeczek, których nigdy nie odpaliłeś albo nie odpaliłaś, a tylko zbierają kurz no właśnie. Warto czasami przejrzeć, zobaczyć ile tego mamy, co mamy i uwierzcie lub nie rynek świeczek z drugiej ręki jest całkiem spory i ludzie naprawdę kupują tego dużo, więc nie bójcie się wystawić na sprzedaż świeczek, których nigdy nie użyliście, bo na pewno znajdzie się ktoś kto będzie chciał je od Was odkupić.
J: Ale też długie, jesienne wieczory zachęcają do tego, aby te świeczki odpalić i spędzić czas w ich przyjemnym świetle. Rekomenduję Wam także pozbycie się suszonych kwiatów z domu, bo są tylko siedliskiem kurzu i po kilku tygodniach już nie wyglądają najpiękniej, więc jeżeli szukałeś/szukałaś znaku, żeby w końcu się ich pozbyć to możesz odczytać to jako ten znak.
S: Warte jest tutaj zaznaczenie, że wszystkie dekoracje, które są zniszczone, a które cały czas trzymałem w jakiś pudełkach w piwnicy w ciemnym kącie tak naprawdę tylko i wyłącznie zbierają kurz, zabierają nam miejsce, które moglibyśmy wykorzystać na coś innego, przydatnego dlatego te, które już do niczego się nie nadają i ich nie użyjemy ani też nie można ich w żaden sposób sprzedać czy zrecyklingować czy oddać to po prostu bez żalu, bez wyrzutów i skrupułów można wyrzucić.
J: Możecie też pomyśleć, aby je odmienić na przykład pomalować czy wykorzystać w innych projektach i mnóstwo takich inspiracji na odmienianie różnego rodzaju rzeczy do domu dawaliśmy Wam w odcinku numer osiemdziesiąt.
S: Trzecia kategoria to zalegające kuchenne akcesoria. Zadbaj o miejsce do świątecznego gotowania i przechowywania potraw. Wszystkie obtłuczone szklanki i talerze pamiętajcie, że niewygodnie się z nich korzysta, źle wyglądają. Nikomu przecież nie zaserwujemy potrawy na obtłuczonym talerzu. Ba nikomu z gości sobie nawet nie podamy obiadu na potłuczonym talerzu, bo dlaczego mielibyśmy jeść na jakimś otrzaskanym talerzu czy pić z wytrzebionego kubka. No chyba, że jest to Wasz ulubiony wytrzebiony kubek to zupełnie coś innego.
J: Kolejna grupa rzeczy, które mamy w swoich kuchniach to są takie akcesoria, które kupiliśmy albo kupiłyśmy dawno temu i nigdy z nich nie korzystaliśmy na przykład papilotki do mufinek albo jakieś papiery i folie do pieczenia. Przejrzymy to i zastanówmy się czy możemy je wykorzystać przez te kilka tygodni do świąt, aby się ich w końcu pozbyć.
S: Czwarty punkt na naszej liście to meble, które Ci przeszkadzają. Często zdarza się tak, że w naszych domach znajdują się jakieś komódki, szafeczki, stołeczki, półeczki, mebelki, które już niekoniecznie mają zastosowanie oprócz jednego, którym jest łapanie kurzu. To też jest świetny moment na to, żeby ten kurz zetrzeć, zrobić piękne zdjęcia i wystawić na sprzedaż. My niedawno pozbyliśmy się fotela, który uwielbialiśmy obydwoje i był mega wygodny, ale po prostu w domu nie mieliśmy już na niego miejsca. Kupiliśmy go mieszkając jeszcze w poprzednim domu, gdzie miał super miejscówkę, a w tym, w którym jest po prostu troszeczkę mniejszy już nie za bardzo dla niego miejsce się znalazło, dlatego przez blisko dwa lata wędrował z pokoju do pokoju aż w końcu Judyta pewnego dnia wystawiła go i jeszcze tego samego dnia przyjechały dwie dziewczyny, które z uśmiechem na twarzy go zabrały i wiemy, że teraz fotel jest szczęśliwy w nowym domu.
J: Kolejna kategoria rzeczy, które warto odgracić przed świętami to są rzeczy, których już nie potrzebujecie, ale mogą stać się trafionymi prezentami dla innych osób. To na przykład książki, bibeloty, nieotwarte kosmetyki, akcesoria w dobrym stanie. To jest też okazja, żeby przyjrzeć się zapasom naszych papierów ozdobnych, wstążek, taśm do pakowania prezentów i być może puścić je dalej na przykład dając zaprzyjaźnionej nam duszy do wykorzystania.
S: Szósta kategoria na naszej liście to środki czystości. Zajrzyjcie do szafki pod zlewem albo za lodówką, w zależności, gdzie trzymacie swoje środki czystości i popatrzcie czy nie macie czasem tego samego płynu do mycia szyb w trzech różnych opakowaniach i każde jedno zużyte w dwóch trzecich. To dobry moment na to, żeby zrobić przegląd, zobaczyć czy wszystko macie, czy czasem nie macie czegoś zdublowanego albo właśnie w trzech niedokończonych buteleczkach, zrobić trochę miejsca. Niektóre produkty mogą już na przykład być zepsute, zeschnięte, przeterminowane wtedy trzeba się ich pozbyć i zrobić miejsce na nowe. Te, które będziecie używać do robienia porządków przed świętami.
J: Następna kategoria to eleganckie ubrania, w które nie mieścić się od lat i to jest bardzo dobry moment, żeby zrobić taki przegląd szafy może nie gruntowny, ale skupić się właśnie na tej kategorii wyjściowych ciuchów i tam zrobić porządne porządki.
S: Ósemka na naszej liście, gruby temat na pewno nie łatwy, czyli zabawki dla dzieci. No, bo jak przekonać dziecko do oddania jakiejś zabawki. Jeżeli szukacie sposobów na to jak przekonać swoje dziecko do tego, żeby oddało zabawki to polecamy naszą rozmowę z Martą Mytych, która opowiada właśnie o tym jak ona sobie radzi ze swoimi córkami i myślę, że jest to świetna inspiracja, a my możemy tutaj podrzucić taki jeden, prosty trik, który być może sprawdzi się w Waszym przypadku to, żeby powiedzieć, że to jest robienie miejsca dla nowych zabawek, które przyjdą pod choinkę i być może to przekona dziecko do tego, żeby oddać te zabawki, którymi się już nie bawi. Święta są też dobrym pretekstem do tego, żeby porozmawiać z dzieckiem na temat tego czym jest dzielenie się rzeczami, czym jest obdarowywanie innych ludzi i na takich pozytywnych wzmacniających przykładach zainspirować dziecko do dzielenia się z innymi.
J: Ostatnia kategoria jest taką powiedziałabym kategorią przejściową, bo mówimy o niej teraz po to, żebyście w święta na nią szczególnie zwrócili uwagę i to są na przykład gry, puzzle, magazyny, czyli rzeczy, które służą nam do rozrywki i je odkładamy, bo wiecznie nam na nie brak czasu. Jeżeli w święta nie znajdziecie na nie chwili to jest naprawdę dobry sygnał do tego, aby oddać je bez żalu.
S: I to wszystko co przygotowaliśmy dla Was w dzisiejszym odcinku. Dziękujemy bardzo, że jesteście z nami do końca. Mamy nadzieję, że te kilka kategorii pomoże Wam i zainspiruje Was do tego, żeby zrobić małe odgracanko przed świętami.
J: Dobrego piąteczku!
S: Szufla!


Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44.
Sorry, the comment form is closed at this time.