Blog

Odcinek #13
Home  /  Lifestyle   /  Sposoby na spędzanie czasu razem
jak spędzać czas razem

Sposoby na spędzanie czasu razem

Spędzanie czasu razem buduje więzi i pomaga nam rozumieć się lepiej. Ale jak spędzać czas kreatywnie? Czym zastąpić scrollowanie telefonów? Jak się nie dać nudzie? W trzynastym odcinku podcastu Razem Lepiej dzielimy się ponad 40 pomysłami na wspólne spędzanie czasu, na co dzień i w święta!

Listen to “#13 Sposoby na spędzanie czasu razem” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Linki do miejsc o których mówimy w odcinku:

Transkrypcja odcinka:

S: Długie wieczory, świąteczny czas, nachodzące ferie lub zwykła codzienności. Odpoczynek i bycie razem to ważny element życia. W dzisiejszym odcinku podsuniemy Wam kilka pomysłów na to jak fajnie i kreatywnie spędzać czas bez wydawania fortuny.
J: Zapraszamy.

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

Jak spędzać czas na zewnątrz?

J: Pomimo, że zima może być sroga zachęcamy Was do tego, abyście nie rezygnowali z aktywności fizycznej. Świetnym rozwiązaniem są tutaj siłownie plenerowe, które znajdują się już chyba we wszystkich większych/mniejszych miastach. Aby ciekawie, kreatywnie spędzić czas, troszkę się dotlenić możecie skorzystać właśnie z parków miejskich i umieszczonych tam siłowni.
S: Oczywiście jakoś na tą siłownię plenerową musicie się dotarabanić i z niej wrócić. Najlepszy sposobem, aby to zrobić, naszym zdaniem jest spacer.
J: Jeżeli nie lubicie spacerować bez sensu, to może Cię to połączyć ze zdobywaniem nowej wiedzy. Za pomocą technologii i aplikacji możecie na przykład poznawać roślinę i tutaj sprawdzę się aplikację takie jak Like That Garden albo PlantNet albo możecie sprawdzić jakie gwiazdy święcą nad waszymi głowami za pomocą aplikacji Sky Guide.
S: Linki znajdziecie w opisie.
J: Fajnym sposobem na rodzinne spędzenie czasu jest wspólne przygotowanie a później puszczanie latawców. Sami jeszcze tego nie robiliśmy, natomiast widzieliśmy sporo par i wiele rodzin, które przy tym świetnie się bawiły.
S: Jednym z moich ulubionych sposobów aktywnego spędzania czasu jest pójście na basen.
J: I to też jest nasz plan na tą zimę, że po powrocie ze świąt zapisuje się na zajęcia na basenie. Dobrym pomysłem na sobotni lub niedzielny wieczór z przyjaciółmi lub rodzinką jest wspólne ognisko. Jest coś tak wyjątkowe w cieple ogniska, kiedy dookoła mróz.
S: Tak, a jak jeszcze to można połączyć z całkiem niezłą imprezą, dobrym jedzenie to jest tylko…
J: … strzał w dziesiątkę.
S: Tak jest.
J: Jeżeli chcecie poćwiczyć bez wydawania pieniędzy zachęcamy was do odpalenia YouTube gdzie znajdziecie mnóstwo instruktorów jogi, ćwiczeń i tańca.
S: Możecie tam znaleźć wielu profesjonalnych instruktorów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą, a nas jako użytkowników nic to nie kosztuje.
J: Pamiętajcie tylko, żeby nie przeforsowywać się ponad swoje siły i robić ćwiczenia bezpiecznie.
S: Wolne weekendy często wykorzystujemy na małe podróże. Jesteśmy członkami National Trust. Jest to fundacja, która zajmuje się opieką i ochroną dziedzictwa kulturowego i narodowego na terenie Anglii i Walii.
J: W praktyce wygląda to tak, że istnieje ponad 600 obiektów. Są to głównie posiadłości, które możecie odwiedzić. Członkowstwo takie kosztuje niecałe 10 funtów za dwie osoby. Więc jest to bardzo niska kwota, a możliwości rozrywki jakie dostarczają te miejsca są naprawdę ogromne. W ciepłe i słoneczne dni możecie skorzystać z ogrodów i parków, które przylegają do tych posiadłości i wybrać się tam na spacer, przejażdżkę rowerową czy zorganizować piknik. Natomiast zimą dostarczają one mnóstwo ciekawostek na temat życia i codzienności Anglików i Walijczyków w różnych okresach historycznych. Przy każdej takiej posiadłości znajdują się też atrakcje dla dzieci oraz restauracje z pysznymi lokalnymi produktami. Więc jeżeli mieszkacie na wyspach to serdecznie Was zapraszamy do szerszego zorientowania się w tym temacie.
S: Jadąc do któregokolwiek domu należących do National Trust bardzo często puszczamy sobie Playlistę z Spotify na której mamy piosenki do których doskonale znamy tekst. Często robimy sobie carpool karaoke.
J: Urozmaicając w ten sposób krótsze i dalsze podróże. Fajnym sposobem na wspólne spędzanie czasu jest organizacja domowego ogródka. Jeżeli macie tylko możliwość, możecie to robić na swoim podwórku, ale możecie też działać na mniejszą skalę na swoim balkonie albo w doniczce na parapecie. Obserwacja takich rozwijających się ziarenek i roślinek jest naprawdę fascynująca.

Jak spędzać czas w domu?

S: Coś co również nie wymaga wielkich nakładów finansowych, albo można zrobić praktycznie za darmo, to mała redekoracja lub remont mieszkania bądź jakiegoś pomieszczenia.
J: Czasem aby fajnie spędzić czas i cieszyć się zupełnie nową przestrzenią wystarczy po prostu poprzestawiać meble. Sklepy budowlane oferują też szereg możliwości jak niskim nakładem finansowym można w spektakularny sposób odmienić swoje wnętrze. Możecie do tego wykorzystać na przykład samoprzylepne płytki, okleiny, farby, ogranicza Was tylko wyobraźnia. Może to jest dobry czas i dobry pomysł na to, żeby w końcu się wziąć za ten pokój, którego koloru tak nie nawiedzicie.
S: Dla mnie bardzo przyjemnym sposobem spędzania czasu jest majsterkowanie i robienie mniejszych lub większych projektów DIY.
J: Możecie przygotować ozdoby na przykład na święta, wyremontować komodę albo..
S: Zbudować samemu meble do ogrodu
J: Tutaj również ogranicza Was tylko wyobraźnia. Pozostając w domowym temacie, również porządki może być fajnym sposobem na spędzenie wspólnie czasu. Organizujcie wspólnie garderobę albo przejrzycie Waszą szufladkę wstydu.
S: Możecie się również pokusić o zrobienie porządku w garażu. Śrubki są znane z tego, że lubią się platać i lubią się gubić i lubią się walać.
J: Garaże są znane z tego, że lubią być składowiskiem różnych teraz niepotrzebnych rzeczy.
S: Czyli tak zwanych przydasiów. Ciekawą rzeczą może być też wspólne przejrzenie rzeczy w garażu, w piwnicy, na strychu i odłożenie tych, których możecie się pozbyć i wystawienie ich na przykład na Allegro lub Ebay.
J: Albo zoorganizowanie sąsiedzkiej wyprzedaży. Jedną z pasji Sebastiana jest car detailing. Czasem zaprasza mnie do tego, abym mogła nałożyć piankę katcherem albo wypucować jedną z szyb. To też jest fajny sposób na to, aby razem spędzać czas.
S: A poza tym dbamy o coś co razem używamy. Później czerpiemy wspólną przyjemność z tego, że mamy czysto w samochodzie.
J: Na długie zimowe wieczory polecam domowe kino, o którym mówiliśmy już w kilku odcinkach. Niekoniecznie musicie od razu nabywać projektor, chociaż…
S: Jeśli się nad tym zastanawiacie to gorąco zachęcamy.
J: I możecie też znaleźć coś naprawdę w dobrej cenie. Nie musicie od razu patrzeć na te projekty z półki po 30 tysięcy za sztukę. Natomiast zawsze też możecie skorzystać z opcji pożyczenia projektora, na przykład od znajomych lub z pracy. Naprawdę bardzo przyjemnie się oglada film na dużym ekranie w zaciszu własnego domu. Gotowanie i proszone kolacje z przyjaciółmi również są fajnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Możecie je uatrakcyjnić poprzez wybranie tematu przewodniego, zoorganizowanie konkursu, albo tak jak nasi znajomi wybrać tematykę regionalną i gotować potrawy z różnych kuchni świata. Kiedy wrócicie ze wspólnego spaceru może się rozgrzać w domowym SPA. Taki wieczór poświęcony na długą kąpiel, z bombą do kąpieli, maseczki, pielęgnacje włosów, pielęgnacje skóry, wspólne masaże jest czymś wspaniałym i bardzo relaksującym.
S: Taki stan relaksu możemy pogłębić jeszcze poprzez oddanie się medytacji. Kilka lub kilkanaście minut dziennie potrafi sprawić, że w codziennych sytuacjach będziemy spokojniejsi i bardziej opanowani.
J: Fajne aplikacje do medytacji polecaliśmy w odcinku 12 naszego podcastu.
S: Jeżeli jesteście zainteresowani to zachęcamy przesłuchać odcinek o użytecznych aplikacjach.
J: Obydwoje bardzo lubimy czytać książki. Mamy nadzieję, że Wy również. Warto czasem pójść o krok dalej i zorganizować domowe kółko literackie. Na przykład omawiać fragmenty, które akurat przeczytaliście lub wymieniać się przemyśleniami na temat książek, które aktualnie czytacie. Aby ta czynność była zupełnie bezkosztowa to możecie zapisać się do biblioteki.
S: Jest to bardzo ciekawy na to, żeby wymienić się swoimi myślami i opiniami na temat tego co się akurat przeczytało, albo podzielić się emocjami jakie akurat zostały wzbudzone w nas po przeczytaniu jakiegoś fragmentu.
J: Możecie dzięki temu poznać się lepiej. Nasze zimowe wieczory często spędzamy też słuchając muzyki, popijając wino lub herbatę i kolorując.
S: Jeżeli szukacie rozrywki, która sprawi, że będziecie mogli zapomnieć absolutnie o wszystkim, a jednocześnie czegoś co będzie pobudzało Waszą kreatywność to kolorowani dla dorosłych moim zdaniem są świetną receptą.
J: Możecie je kupić z drugiej ręki albo wydrukować szablony z Internetu. W realizacji naszych zadań i osiąganiu celów pomaga nam spisywanie list. Robimy listę takich bardzo podstawowych czynności życiowych jak na przykład zakupy. Ale robimy też listy takie powiedziałabym bardziej motywacyjne, jak na przykład listy miejsc, które chcemy odwiedzić, rzeczy które chcemy zrealizować, listę rzeczy za które jesteśmy wdzięczni czy planujemy nasze wymyślone biznesowe. Przelanie naszych myśli na papier nie tylko pozwala nam nieco oczyścić głowę, ale też sprawia, że nasze plany i pomysły są nieco bardziej realne. Zupełnie zapomnianą a bardzo przyjemną sztuką jest pisanie listów i pocztówek. Nam to się zdarza co prawda raz w roku, jak wypisujemy kartki świąteczne. Ale myślę, że fajnie by było napisać listy do naszych przyjaciół.
S: Jeśli chcielibyście pisać więcej niż tylko od czasu do czasu list do przyjaciela bądź znajomego, to dobrym pomysłem jest też pisanie pamiętnika. Jest to czynność, którą można wykonywać codziennie lub co jakiś czas. Dzięki temu będzie można zapisać swoje przemyślenia odnośnie ważnych wydarzeń w Waszym życiu i o tym jakie jest wasz stosunek do nich w danej chwili. Pozwoli to Wam po kilku latach, gdy zdarzy się podobna sytuacja, spojrzeć wstecz i przeczytać swoje własne notatki na temat tego co się myślało, co się zrobiło, co się stało. Dzięki temu móc albo inaczej zareagować na zaistniałą sytuację albo dokonać swego rodzaju rewizji tego jak my zmieniliśmy się jako ludzie na przestrzeni czasu.
J: Można spojrzeć wstecz na naszą historię i zobaczyć jaką historię przeszliśmy.
S: i jaki postęp zrobiliśmy.
J: Możemy spojrzeć także na naszą historię poprzez robienie albumów. Serdecznie Was zachęcamy do tego aby swoje zdjęcia wywoływać, a potem spędzać wieczory właśnie na ich wklejaniu, opisywaniu po to, żeby nie polegać tylko na naszej zawodnej pamięci.
S: Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach fotoalbumy troszeczkę odeszły do lamusa w związku z pojawieniem się fotografiki cyfrowej, szczególnie w telefonach komórkowych, smartfonach i sam łapię się na tym, że często nie wracam do jakichś zdjęć z przeszłości przeglądając je w telefonie. Zawsze miło jest otworzyć album ze zdjęciami, które można znaleźć własnoręczne notatki albo na odwrocie zdjęć.
J: Jest w tym nostalgia i magia.
S: Tak. Ja wielokrotnie przeglądałem albumy ze zdjęciami mojej rodziny, gdzie ja i moje siostry jako małe dzieci albo jeszcze rodzice przed pojawieniem się dzieci, gdzieś na wakacje.
J: Często nam się zdarza przeglądać albumy kiedy jesteśmy u Twoich rodziców i poznawać historię.
S: I patrzeć na to jak zmienił się świat na przestrzeni ostatnich 40 lat.
J: Dzięki temu też poznawać historię twojej rodziny i twoich bliskich. Możecie też organizować muzyczne wieczory. Mam tu na myśli, że na przykład przygotowujemy Playlisty z piosenkami ze swojej młodości. Wspólnie je odsłuchujemy i rozmawiamy o tym, co się nam z tymi piosenkami kojarzy.
S: Albo robimy konkurs na najgorzej odśpiewaną piosenką połączoną z degustacją win. Zabawa gwarantowana.
J: To prawda. Możecie też wspólnie się uczyć nowych rzeczy. Jeżeli chcieliście zgłębić temat inwestowania, kaligrafii czy dowiedzieć się jak zarządzać swoim czasem to zapraszamy was do poszukania odpowiednich kursów, na przykład na UDMI albo słuchania tematycznych podcastów.
S: Świetnym sposobem spędzania czasu w gronie rodzinnym lub przyjaciół jest granie w gry planszowe. My preferujemy gry kooperacyjne, czyli takie które wymagają od nas graczy wspólnych wysiłków, żeby pokonać grę.
J: Zdarzają więzimy, w których wieczory w pełni poświeciliśmy na granie w gry planszowe. Jest ich taki szeroki wybór, że na pewno znajdziecie coś co odpowiada Waszym preferencjom. Jeżeli lubicie konkurować sprawdźcie osadników z Katanu. Jeżeli lubicie kreatywność i chcecie dać pole dla swojej wyobraźni to świetnym wyborem będzie Dixit. Jeżeli przyjemność sprawia wam praca zespołowa możecie zerknąć na naszą ulubioną Pandemią.
S: Pamiętacie kiedy ostatnio graliście w karty? Ma przykład w makao albo w tysiąca? No właśnie. Czy przypominacie sobie ile frajdy z tego czerpaliście kiedyś?
J: Może warto odświeżyć te wspomnienia.
S: Jednym z bardziej kreatywnych oraz mogącym przynieść Wam wymierne korzyści, sposobem spędzania czasu jest nauka nowego języka. W dzisiejszych czasach w Internecie dostępne są praktycznie nieograniczone środki i możliwości do tego, aby za darmo nauczyć się obcego języka.
J: Możecie skorzystać z aplikacji, gotowych kursów, albo poszukać najpierw speakera, z którym będziecie rozmawiać przez Skype. Jeżeli macie wolny wieczór i chcecie spędzić go kreatywnie i jednocześnie sprawiając radość innym poświęcenie go na docenienie ulubionych twórców i pozostawienia komentarza, rekomendacji albo napisanie prywatnej wiadomości do nich. Od kiedy robimy podcast naprawdę zobaczyłam jak dużo trzeba włożyć pracy w tworzenie treści do Internetu i jak dużą motywację dają właśnie informacje zwrotne od osób, które słuchają czy oglądają.
S: Tym bardziej jak to są nam kompletnie nieznane osoby.
J: Tak. Swój czas możecie również wykorzystać na to, aby zostać wolontariuszem w jakiejś organizacji blisko Waszego domu lub wybrać się na spotkanie ludzi, którzy mają podobne zainteresowania do was. Listę takich spotkań znajdziecie na przykład zakładce wydarzenia na Facebooku. Dzisiaj zerknęłam do niej, zarówno tutaj w naszej okolicy angielskiej i Częstochowie. Tych wydarzeń świątecznych i nie tylko, spotkań , koncertów, warsztatów byłą cała masa. Większość z nich była za darmo. Jeżeli nie znajdziecie czegoś co was interesuje sami możecie zorganizować takie spotkanie, na przykład poprzez rezerwację stolika w Waszej ulubionej restauracji i odnalezienie osób o podobnych zainteresowaniach przez media społecznościowe.

Jak spędzać czas w Święta?

S: Na koniec chcielibyśmy jeszcze podać kilka rzeczy, które są dedykowane typowo pod Święta Bożego Narodzenia.
J: Jedną z naszych ulubionych rzeczy jest odwiedzanie świątecznych kiermaszy, gdzie możecie znaleźć bardzo smaczne, sezonowe, świąteczne jedzonko, grzane wino, pizza na kawałki
S: i karuzelę.
J: Właśnie chciałam o tym powiedzieć, że można też skorzystać z takich rozrywek dla dzieci i wybrać się na przykład na karuzelę albo te pociągi, które tam jeżdżą. Też są fajne.
S: Możecie również pójść na lodowisko. Zima to świetny czas, żeby pojeździć na łyżwy, a do tego pięknie przystrojone lodowisko, świąteczne światełka i inne ozdoby tworzy taki naprawdę magiczny klimat.
J: Na Boże Narodzeniowe popołudnie z rodziną polecamy Was planszówkę Party Alias (Party Time), która dostarczy Wam mnóstwo zabawy, ponieważ integruje w sobie wszystkie aktywności, które najbardziej lubimy w teleturniejach. Mamy kalambury, mamy odgadywanie sławnych postaci, mamy odgadywanie haseł na czas. Jest to gra, którą bardzo łatwo wytłumaczyć, więc możecie w nią zagrać nawet jeżeli nigdy wcześniej o niej nie słyszeliście.
S: Są też czasem wymagane w tej grze pewnego rodzaju umiejętności aktorskie. Nie będę tutaj nic spoilował. Powiem tylko tyle wyobraźcie sobie na przykład któregoś ze swoich rodziców, który musi pokazać mrówkojada.
J: Jest to zdecydowanie gra, którą lubią wszystkie pokolenia. My w nią gramy od wnuków po dziadków.
S; Gdy już jesteśmy objedzeni po świątecznej kolacji bardzo fajnym sposobem na to, żeby wyczilować i spędzić też czas rodzinnie jest zrobienie sobie maratonu filmów świątecznych z głośnym komentowaniem i omawianiem tego co aktualnie dzieje się na ekranie.
J: Możecie też wcielić się w rolę twórców waszego świątecznego, rodzinnego filmu i za pomocą swojego telefonu komórkowego nagrać to co w waszym domu akurat się dzieje. Potem nałożyć odpowiedni filtr i gotowe macie film jak z kasety VHS 95 i pamiątkę na całe życie.
S: Jeśli wolicie nieco bardziej muzycznie to oczywiście śpiewanie wspólnie kolęd.
J: Jeżeli czeka was długa podróż do domu możecie zerknąć do książki Joanny Glogazy “W to mi graj”, gdzie znajdziecie naprawdę całe mnóstwo różnych propozycji gier, które dają dużo fanu i możecie w nie zagrać na przykład w aucie albo w to świąteczne popołudnie z rodziną. A jakie Wy macie sposoby na wspólne spędzanie czasu na niskim budżecie, dajcie nam znać w komentarzach w naszych mediach społecznosciowych.
S: Razem Lepiej Podcast na Facebooku i Instagramie.

Wszystkiego najlepszego od…

J: Kochani to jest nasz ostatni odcinek przed Świętami Bożego Narodzenia, dlatego korzystając z okazji chcielibyśmy złożyć Wam serdeczne życzenia.
S: Przede wszystkim życzymy sobie i Wam, abyśmy w te święta i nadchodzącym roku byli naprawdę razem, a nie obok siebie.
J: Żebyśmy umieli znaleźć porozumienie, pomimo różnych poglądów. Żebyśmy potrafili spojrzeć w przyszłość z nadzieją.
S: Żeby ten magiczny, świąteczny czas był dla nas i dla naszych rodzin momentem odpoczynku, wzięcia oddechu, prawdziwą chwilą beztroski.
J: Żeby nam nie opuszczała wiara w lepsze jutro. Żebyśmy dostrzegali jakie konsekwencje mają nasze czyny. Żebyśmy potrafili spojrzeć szerzej i dalej niż czubki naszych nosów.
S: Żebyśmy mieli dla siebie więcej szacunku, zrozumienia oraz empatii i abyśmy zawsze pamiętali, że świat nie dzieli się na my i oni.
J: Żebyśmy mniej patrzyli w przeszłość, a bardziej żyli tu i teraz. Więcej planowali dobrą przyszłość.
S: Żebyśmy byli dla siebie bardziej troskliwi i zrozumiali.
J: Niech Nowy Rok da nam wiatr w żagle, przyniesie realizację wszystkich planów i spełnienie wszystkich marzeń.
S: Pięknych Świat i dobrego Nowego Roku
J: I dobrego piątaczku
S: Szufla

Foto: sept commercial / Unsplash
Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling