Święta less waste
Czy można zorganizować święta less waste? W dzisiejszym odcinku podpowiemy Wam bardziej przyjazne środowisku alternatywy dla prezentów, podzielimy się sposobami na to jak kreatywnie wykorzystać świąteczne resztki i opowiemy jak przygotować świąteczne dekoracje z tego co już macie w domu!
-
Planer świąteczny: Boże Narodzeniezł 19.99
Listen to “#114 Święta less waste” on Spreaker.
Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.
Linki do poleceń o których mówimy w odcinku:
Transkrypcja odcinka:
Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.
Święta less waste – ozdoby i dekoracje
S: Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie podzielili treści tego odcinka na kategorie, dlatego zaczynamy od dekoracji. Nasza choinka i ozdoby świąteczne, a przynajmniej większość z tych ozdób mamy z drugiej ręki. Kupiliśmy ją na Gumtree, zapłaciliśmy gdzieś dosłownie grosze i dostaliśmy wielką dwumetrową choinkę i do tego wielkie dwie torby pełne światełek, bombek, girland, ozdóbek, ozdóbeczek. Naprawdę dil życia.
J: Tak. Te, które były zgodne z naszym gustem zachowaliśmy i mamy je do tej pory. Te, które nie do końca nam się podobały postanowiliśmy odmienić i wykorzystaliśmy do tego farby, kleje i przygotowaliśmy z nich mniejsze ozdoby, a te, które całkiem nam się nie podobały i nie mieliśmy pomysłu na to jak je odmienić puściliśmy po prostu dalej w świat oddając je za darmo na Facebook Marketplace.
S: Jeżeli jesteście fanami żywych choinek, a te sztuczne to jest absolutne no go to istnieje opcja wypożyczenia choinki. Są firmy, które po prostu hodują choinki tylko po to, żeby je na święta na te dwa, trzy albo cztery tygodnie komuś oddać do domu. Możemy wykupić sobie wtedy taki abonament i co roku dostawać tą samą choinkę. Po kilku latach, gdy ta choinka już urośnie odpowiednio i nie nadaje się do tego, żeby już ją transportować i przewozić ona zostaje już wtedy posadzona na stałe i możemy otrzymać kolejną. Tym sposobem nie wycinamy drzewek tylko powodujemy, że te drzewka wracają później do środowiska i rosną sobie jako już normalne drzewa.
J: Wypożyczanie choinki jest jednak wciąż dosyć kosztowną alternatywą, znacznie droższą niż zakup takiego drzewka z marketu czy z jakiegoś stoiska czy ze straganu. Jeżeli jesteście fanami żywych drzewek postarajcie się, więc kupić niewielką choinkę w donicy taką, która nie ma podciętych korzeni i będzie potem ją można przesadzić do ogrodu. Wybierajcie sprawdzone centra ogrodnicze i nam się udało dwa razy takie choinki przytransportować do ogrodu rodziców Sebastiana, a nawet raz stała cały rok na balkonie u rodziców Sebastiana i wróciła do nas na kolejne święta, więc jest taka możliwość i przy odpowiedniej pielęgnacji będziecie mogli się cieszyć takim drzewkiem.
S: A, jeżeli nie macie albo miejsca albo możliwości, żeby taką prawdziwą sztuczną choinkę, która ma metr pięćdziesiąt albo więcej ustawić w swoim domu to zawsze możecie wykombinować jakąś alternatywę. Może to być jakaś mała dekoracja z książek w kształcie choinki. Widziałem też takie kształtem przypominające choinki, takie druty ułożone jakby w kształt do tego oplecione jakimiś światełkami to też może się świetnie sprawdzić. To może być coś z drewna zrobione. Naprawdę rękodzieł czy pomysłów na to jak zapewnić sobie tą alternatywną wersję choinki jest cała masa w internecie, a myślę, że Pinterest to aż pęka w szwach także idźcie, szukajcie, a będzie Wam dane.
J: Możecie też użyć naturalnych ozdób znalezionych w domu i na spacerze na przykład szyszek, suszonych plasterków pomarańczy czy jabłek, orzechów, popcornu, lasek cynamonu, konarów drzew czy patyków również, jeżeli przeszperacie Pinterest to znajdziecie tam ogrom pomysłów, alternatyw i możliwości.
S: Jeżeli szukacie jakiś ścinków z choinek albo gałązek takich z drzewek choinkowych czy jakiś innych tego typu rzeczy to zapytajcie się sprzedawców choinek czy nie mają gdzieś czasem właśnie jakiś odpadów tak zwanych, żeby też nie kupować specjalnie, a sprzedawcy czy firmy, które sprzedają czy tak jak stoiska czasami są wystawiane na jakiś parkingach pod centrami handlowymi to u nich tego jest pewnie całe tony i oni to pewnie codziennie wyrzucają, więc myślę, że jeżeli ktoś będzie chciał tylko coś takiego wziąć to oni się chętnie tego pozbędą. Śmiało możecie zapytać.
J: Z takich ścinków i odpadów możecie przygotować stroiki, które również pięknie będą wyglądać. Co roku zachowujemy kartki bożonarodzeniowe, które otrzymujemy, ponieważ idealnie nadają się do robienia girland czy etykietek na prezenty. Ze starych żarówek możemy przygotować bombki malując je w świąteczne wzory, więc nasza rekomendacja jest taka abyście się kreatywnie rozejrzeli po waszym domu i zastanowili się co możecie zmienić w łańcuchy i w ozdoby. Pamiętajcie o tym również, że święta less waste to święta, w których nie marnujemy energii elektrycznej, dlatego warto zaopatrzyć się w timery, które będą włączać i wyłączać nasze światełka o odpowiednich godzinach, czyli na przykład nie będą one się świecić całą noc albo cały dzień, a świetną alternatywą, jeżeli jeszcze nie macie światełek i myślicie o zakupie jest zakup solarnych światełek.
Święta less waste – prezenty
S: OK, kategoria dekoracje za nami. Przechodzimy do kolejnego, dużego tematu, czyli do prezentów. Chyba jedną z ważniejszych rzeczy, o których chcemy tutaj powiedzieć to to, żeby naprawdę przemyśleć to jakie prezenty chcemy kupić. Bardzo często kupujemy rzeczy, które są akurat trendy, a za kilka miesięcy zalegają na śmietniskach po prostu całymi tonami, więc warto się zastanowić czy to jest tylko jakiś gadżecik na dziesięć, piętnaście minut, jakaś zabawka, którą się pobawimy chwilę i wyrzucimy do kosza czy to jest coś co faktycznie będzie nam w jakiś sposób służyć.
J: To co chcemy powiedzieć to żebyście zastanowili się nad tym jakie klasyki, ponadczasowe rzeczy możecie kupić uniwersalne. Takie, które sprawdzą się na lata, czyli jeżeli mówimy o odzieży to nie kupujemy jakiegoś futrzanego futerka, które jest teraz modne przez dwa miesiące, ale zastanówmy się na przykład nad bluzką czy koszulą czy jeansami, czymś takim co faktycznie można łączyć na wiele sposobów i jest takim uniwersalnym dodatkiem do garderoby i taki sposób myślenia rekomenduje przenieść po prostu na wszystkie kategorie prezentowe o jakich myślicie aktualnie.
S: W mojej rodzinie od wielu lat funkcjonuje system list życzeń, czyli po prostu na kilka miesięcy przed świętami ktoś z reguły wysyła maila do wszystkich z rodziny i mówił, że zrobił tabelkę w Excelu i tutaj proszę wpisywać kto co chce dostać i w różnych kategoriach cenowych i później sobie każdy wybiera co komu kupuje i co na kogo stać. Dzięki temu nie ma czegoś takiego jak nietrafione prezenty, bo każdy tak naprawdę dostaje to co chce. Jasne? I jak my zabieramy tutaj stąd może tego elementu takiego fanu co dostaniemy i takiej radości, ale z drugiej strony też nie mamy tego ryzyka, że dostaniemy coś co nagle jest takie OK, dziękuję, wiecie o co chodzi. Też czegoś takiego nie ma. Ja dzięki temu dostawałem rzeczy, których sam sobie bym w życiu nie kupił, bo były na przykład za drogie, ale jak cała moja rodzina się na to ściepnęła to miałem.
J: Kolejnym pomysłem jest Secret Santa losowanie tylko jednej osoby, którą obdarowujemy. To super się sprawdzi, kiedy mamy dużo dorosłych osób i taki jeden przemyślany prezent będzie naprawdę dobrą alternatywą dla całej masy drobnych upominków, również dla naszych portfeli i również dla środowiska.
S: Możecie też pomyśleć o prezentach, które mogą zostać w jakiś sposób zużyte na przykład zjedzone. To może być własnoręcznie zrobione ciasteczka albo czekoladowe bomby czy jakieś syropy, nalewki, dżemy, konfitury, ciasto. Naprawdę tutaj pełne pole do popisu. Mogą to być też przedmioty niekoniecznie własnoręcznie zrobione i wiecie te nalewki też nie muszą być własnoręcznie, one mogą być kupione. Chodzi tylko o to żeby po prostu zużyć to, ale nie musi się to tyczyć tylko jedzenia, bo mogą to być na przykład bomby do kąpieli. To może być jakieś fajne zapachowe mydła albo szampony w kostce czy świeczki, jeżeli ktoś lubi palić, świeczki.
J: Ten rynek jest teraz tak bogaty, jest tylu wspaniałych rzemieślników i rzemieślniczek i my polecaliśmy w naszym prezentowniku z ubiegłego tygodnia, również ciekawe firmy, którymi warto się zainteresować, więc wydaje mi się, że w każdym budżecie znajdziecie naprawdę fajne prezenty, które nie zostaną na lata tylko ktoś będzie się nimi cieszył i je zużyje, więc wydaje mi się, że w każdej kategorii cenowej znajdziecie prezent, który będzie cieszył przez określony czas i nie zostanie nie używany przez lata.
S: Możecie też podarować doświadczenie. Jest to prezent niematerialny, więc też pewnie nie zostanie po nim za dużo śmieci, ale to może być po prostu czas spędzony razem, wyjście na spacer, do kina. To może być wspólna kolacja przy świecach, w zasadzie wszystko o czym możecie tylko pomyśleć.
J: Kolejnym pomysłem na święta less waste i prezenty less waste jest szukanie prezentów z drugiej ręki. I szczególnie jeżeli wiecie, że osoba, którą chcecie obdarować sama kupuje rzeczy z drugiej ręki, cieszy się nimi, lubi je wyszukiwać, lubi tą adrenalinkę związaną właśnie z wyjątkowością i unikalnością tychże rzeczy to chcę powiedzieć, że nie ma żadnego obciachu, żeby kupować rzeczy z drugiej ręki, szczególnie, że jeżeli wejdziecie w ten świat to zauważycie jak wiele przedmiotów jest sprzedawanych z metkami, nieużywanych nigdy tylko kupionych i właśnie takich czy trzymanych, które przeleżały wiele dni i ktoś postanowił się z nimi rozstać i dać im nowy dom i nowe życie.
S: Gdy zamawiacie prezenty w sklepach internetowych to w coraz większej ich liczbie można wybrać opcję bez śmieciowej przesyłki. Dlatego gdy będziecie w koszyku składać już zamówienie poszukajcie czy jest tam jakaś taka opcja, żeby kliknąć właśnie taki guziczek.
J: Możecie także w uwagach do zamówienia dodać taką informację, że prosicie o wysyłkę less waste czy bez śmieci i zdać się na sprzedawców czy sprzedawczynie w tej kwestii, mając nadzieję, że mają możliwości, żeby uszanować Waszą prośbę.
S: Bardzo dużym zagadnieniem jeżeli chodzi o prezenty to jest sposób ich pakowania. I tutaj można zrobić naprawdę bardzo dużo dobrego. Polecamy wybierać takie papiery do pakowania czy opakowania, które podlegają w pełni recyklingowi. Wiecie taki świecący, błyszczący papier. Jeszcze jak tam ma jakiś brokat taki papier jest pokryty warstwą foli, dlatego nie podlega recyklingowi. Można też prezent zapakować w jakiś ciekawy sposób wykorzystując na przykład stare gazety albo, jeżeli macie duże płachty papieru śniadaniowego. Jeżeli to jest jakieś jedzenie to możecie też to zapakować po prostu w słoik. Tutaj też tak naprawdę w zależności od tego jaki to jest prezent możemy dobrać do niego odpowiednie opakowanie. Na upartego nawet, jeżeli macie jakieś stare ubrania, w których już nie chodzicie i chcecie w jakiś sposób je wykorzystać albo po prostu wyrzucić to możecie użyć z nich jakiejś torby na prezenty i też w ten sposób je wykorzystać.
J: Tak. Możecie też zapakować prezenty w woskowijki, czyli materiał nasączony woskiem pszczelim i mamy tutaj już takie dwa w jednym, bo opakowanie również staje się prezentem, bo możemy wykorzystać je potem do pakowania kanapek czy owoców.
S: Polecamy Wam też bardzo mocno używanie papierowej taśmy klejącej, jeżeli jednak potrzebujecie czegoś dużo, dużo mocniejszego, takiej naprawdę mocnej taśmy to są takie, które są wykonane z recyklingowego już plastiku, dlatego to też jest dobry sposób na to, żeby zmniejszyć ilość tego plastiku, który jest wyrzucany.
J: A co zrobić, jeżeli to wy trzymacie prezent zapakowany w papier prezentowy? Zachowajcie go i możecie go potem wykorzystać na przykład do spakowania świątecznych ozdób i bombek oddzielnie, żeby się nie zbiły czy nie zniszczyły.
S: Pamiętajcie te czasy, gdy wszyscy zbieraliśmy foliowe reklamówki w jednej foliowej reklamówce pod zlewem, czyli w tak zwanej siatce na siatki? Dokładnie taka sama zasada działała u mnie w domu rodzinnym przez wiele, wiele lat i pewnie nadal działa, że moi rodzice zawsze zbierali właśnie torby z prezentami i co roku dostawaliśmy prezenty w tych samych torbach, bo po prostu co roku je używaliśmy po raz kolejny, kolejny i kolejny dopóki taka torba się gdzieś nie rozwaliła, nie przetarła, nie rozdarła to w zasadzie ją używaliśmy i tak samo jak ktoś dostał prezent od kogoś z zewnątrz jakby spoza domu to te torby też zawsze składaliśmy i mieliśmy taką jedną torbę, w której je później przechowywaliśmy i z kolei jak my szliśmy do kogoś z jakimiś prezentami to też w pierwszej kolejności wybierało się jakieś dobre, ładne torby z naszego zapasu, a jeżeli nie było jakiejś odpowiednio dużej czy tematycznie godnej z okazją to wtedy dopiero kupowaliśmy nową, ale jakby zawsze pierwsze miejsce do którego się udawaliśmy to była torba z torbami na prezenty.
J: Po świętach możecie zorganizować White Elephant Party czyli takie spotkanie z znajomymi i z przyjaciółmi na którym powymieniacie się tymi nietrafionymi prezentami, które otrzymaliście od waszej rodziny w czasie świątecznych spotkań. To jest super okazja właśnie do tego, żeby pozbyć się rzeczy, które są dla was nieużyteczne, a w zamian nabyć coś o czym marzyliście albo coś co się wam o wiele lepiej sprawdzi. Kolejny punkt na naszej liście to jest to, aby nie kupować bożonarodzeniowej takiej sezonowej odzieży z sieciówek chociaż domyślam się, że naprawdę ogromna pokusa, aby to robić, bo jakoś jest coś takiego w tych brzydkich świątecznych swetrach i w tej grudniowej atmosferze, że chce się je nosić. Natomiast badania wskazują, że taką sezonową odzież mamy na sobie dwa razy przed wyrzuceniem, więc jest to ogromne marnotrawstwo. Natomiast, jeżeli zajrzycie na ebay albo na Vinted znajdziecie ogrom wełnianych swetrów z takimi powiedziałabym nordyckimi czy zimowymi wzorami, które również super się wpisują w tą świąteczną atmosferę, ale są wykonane z wełny są może odrobinę droższe. Natomiast posłużą Wam lata, a nawet, jeżeli Wam się znudzą to będziecie mogli je podać dalej, bo się nie zniszczą tak jak te sieciówkowe elementy.
S: No i przede wszystkim można je nosić zarówno przed i po świętach, bo one po prostu mają taki charakter zimowy, a nie typowo świąteczny, więc wpasują się w różne rzeczy, w różne klimaty, dlatego można je też śmiało nosić na przykład w styczniu albo w lutym jedziemy na przykład na narty, a takiego czerwonego swetra z reniferem, który ma pompon na środku zamiast nosa. Wiem, bo sam mam taki sweter. Nie założymy na przykład na wypad na narty w lutym, prawda?
J: Coraz większą popularnością cieszą się adwentowe kalendarze i również mamy ogromną pokusę, żeby sobie taki mały drobny prezencik codziennie odpakowywać jakąś czekoladkę czy herbatkę. Jeśli natomiast chcielibyście spróbować mniej śmieciowej alternatywy to wygrzebałam w internecie taki pomysł na to, żeby przejść się po domu i znaleźć wszystkie książki czy filmy DVD, które macie już zapakować je w te dwanaście czy w dwadzieścia cztery koperty i codziennie odpakowywać jedną. To jest super sposób, szczególnie jeżeli macie dzieci i tych książeczek macie sporo, a nie wracacie do nich tylko co roku są nowe i nowe to to może być naprawdę powrót do ulubionych tytułów i ulubionych filmów i rozpalanie świątecznej atmosfery.
S: Polecamy Wam również zwrócić uwagę, że gdy kupujecie kartki świąteczne dla swoich najbliższych i przyjaciół to, aby zwrócić uwagę na to czy z tyłu z tej kartki jest logo FSC, gdy takie logo jest z tyłu kartki oznacza to, że kartka została wyprodukowana z drewna pozyskiwanego w taki zrównoważony sposób i jest większość recyklingowana, dlatego warto zwrócić na to uwagę.
J: Jeżeli natomiast w tym roku chcielibyście zrezygnować z papierowych kartek, ale nie chcecie porzucać tradycji wysyłania świątecznych życzeń to poszukajcie w internecie serwisów, które oferują możliwość wysłania e-kartki, czyli internetowych życzeń na maila i takie wybierzcie, ale pamiętajcie, żeby włożyć w nie tak samo dużo serca i wysiłku i przygotować piękne życzenia jakbyście to robili na standardowych papierowych kartkach.
-
Planer świąteczny: Boże Narodzeniezł 19.99
Święta less waste – jedzenie
J: Tym sposobem przechodzimy do trzeciej kategorii na naszej liście, którą jest jedzenie i tutaj będę powtarzać do znudzenia i mam nadzieję, że na przyszły listopad zapamiętacie tę radę, aby opróżnić zamrażarkę, lodówkę i wasz spiżarki z jedzenia, które tam trzymacie od miesięcy i nie zjadacie i zrobić miejsce na świąteczne przysmaki i żebyście świąteczne jedzenie jedli w te dwa świąteczne dni czy w trzy, ale zaczęli to świętowanie kulinarne już od początku grudnia. Wtedy możemy się cieszyć smakiem tych potraw bez przejadania i bez takiego klasycznego zostaw to na święta.
S: Moim zdaniem jednym z najważniejszych czynników, które powodują to, że nie marnujemy jedzenia jest to, że odpowiednio planujemy nasze posiłki i nie inaczej jest w przypadku świąt. To jak dobrze przygotujecie swój świąteczny jadłospis przyczyni się do oszczędności w waszym portfelu i do mniejszej ilości zmarnowanego jedzenia i o tym jak planować posiłki mówiliśmy już w tym podcaście wielokrotnie i jednym z ważniejszych rzeczy jest tutaj robienie zakupów z listą, czyli po prostu musimy się przygotować najpierw co chcemy jeść, zobaczyć jakie składniki mamy już w domu, jakich nam brakuje i kupić tylko te, których nie mamy. Oczywiście dochodzi tu jeszcze kwestia wielkości porcji.
J: Jeżeli nie macie doświadczenia w planowaniu kolacji dla większej liczby osób, a może często zdarza Wam się zamiast trzech porcji ugotować gar jak dla wojska to z pomocą oczywiście przychodzi internet i znajdziecie taki planer posiłków na stronie https://www.lovefoodhatewaste.com/portion-planner. Com, gdzie możecie wpisać liczbę osób, ile jest potrzebnych porcji i wybrać odpowiedni składnik i ta strona wam podpowie w gramach czy w szklankach ile danego produktu potrzebujecie. Natomiast na święta moja rekomendacja jest taka, że to wszystko co zaplanujecie to zmniejszyć jeszcze o dziesięć procent. To będzie te dziesięć procent na serniczek u cioci i bigosik u mamy.
S: No chyba, że lubicie rozpinać guziczki w spodniach i tułać się z powrotem do domu. To wtedy jest git. Polecamy robić zakupy produktów na lokalnych targach czy ryneczkach i kupowanie szczególnie warzyw i owoców luzem. Oczywiście na takie zakupy wybieramy się z własnymi torbami po to, aby czasem nie kupować rzeczy w plastikowych siatkach.
J: kolejna porada jest ogromną oczywistością, a jednak tak często pomijaną. Jeżeli planujecie święta w większym gronie to rozdzielcie przygotowywanie potraw między uczestników. Niech jedna osoba przygotuje ciasto, druga barszcz, trzecia pierogi, a nie żebyśmy zostali nagle z czterema jabłecznikami w różnych rodzajach, bo przecież każdy musiał przynieść coś swojego.
S: Albo ewentualnie nikt nie przyniesie nic, a wy się zaharujecie na śmierć w kuchni. Oczywiście przygotowując święta i mówiąc o jedzeniu nie możemy pominąć tutaj tego aspektu ekologicznego, dlatego polecamy Wam gorąco gotowanie wegańskie nie tylko potraw na kolację wigilijną, ale też w całym miesiącu w grudniu. Możecie używać roślinnych zamienników dla mleka, masła, wędlin, kotletów. Dzisiaj rynek tych zamienników jest tak bogaty, że jest tego mnóstwo. Te produkty są naprawdę wyśmienitej jakości i powiem Wam, że czasami pomiędzy taką prawdziwą mięsną parówką, a taką sojową parówką, bo myślę, że jest to najlepszy przykład często nie można znaleźć różnicy i z jednej strony to jest super, z drugiej to jest czasem trochę przerażające, bo nie wiem czy ona naprawdę jest sojowa czy nie.
J: I chciałabym tutaj ogromnie podkreślić ten aspekt, że każdorazowo kiedy wybieracie posiłek roślinny zamiast mięsnego robicie prawdziwą różnicę w świecie. Natomiast, jeżeli chcielibyście spróbować wegańskich świąt, a nie do końca wiecie jak to zrobić to mamy dla Was e-book do polecania i jest to e-book ,, Wegańskie święta” przygotowane przez Elę, czyli autorkę profilu na instragramie Kuchnia Baby Eli i tam znajdziecie przepisy na śledziki bez śledzia.
S: Uu. Polecam śledziki z boczniaków. Są super turbo i w ogóle smakują jak śledzie, a są z boczniaków. Uwielbiam. Absolutny sztos.
J: Tofu po grecku – seler ala karp.
S: To jest super.
J: Czy krokiety bez naleśników, które są super szybkie, więc tam Was odsyłamy. Jest to kopalnia inspiracji i kopalnia pomysłów na wegańskie święta.
S: Tak samo jak poprosiliście waszych gości o przyniesienie jakiegoś serniczka czy może pierogów tak samo możecie poprosić ich o to, aby przynieśli również ze sobą pojemniki na resztki. Jeżeli zostanie Wam jeszcze jedzenie z kolacji wigilijnej i wy jako gospodarze i wasza rodzina nie jesteście w stanie już tego przerobić następnego dnia to po prostu rozdajcie po trochę każdemu. W ten sposób to jedzenie się nie zmarnuje.
J: Z takimi giftami to każdy by chciał wracać z kolacji.
S: Dodam tylko, że możecie również się sami też do tego przygotować, jeżeli ktoś na przykład by zapomniał, więc też przyszykujcie jakieś słoiki, które możecie oddać i nie oczekiwać, że już do was kiedykolwiek wrócą.
J: Jeżeli natomiast obdarowaliście już rodzinę, a tych resztek wciąż pozostało zbyt dużo, żeby je zużyć i zjeść zanim się zepsują to możecie oddać nadmiar jedzenia do jadło dzielni czy społecznych lodówek i na stronie podzielmy się.pl znajdziecie ich listę w województwach w Polsce. My jesteśmy ogromnymi fanami mrożenia i zawsze kiedy robimy już te pierogi czy uszka to robimy ich tyle, żeby jeszcze sobie w styczniu i w lutym na jakiś obiadek zjeść, dlatego też przygotowujemy naszą zamrażarkę na to, że będziemy mieć nadprogramowe jedzenie i robimy tam miejsce i zamrażamy i takie pierogi możecie przechowywać nawet do trzech miesięcy, ale o tym co i jak i jak przerobić za chwilkę i kolejna sprawa, że te wigilijne czy świąteczne potrawy możecie serwować na różne sposoby i na przykład nadmiar farszu do pierogów możecie wykorzystać do naleśników czy krokietów, które także można zamrozić.
S: Jeżeli macie smażonego karpia albo jakąkolwiek inną rybę, która pozostała Wam z wigilii to możecie ją zamarynować w occie lub w sosie pomidorowym po to, aby przedłużyć jego świeżość o kolejnych kilka albo kilkanaście dni.
J: Taką smażoną rybę możecie wykorzystać też jako kotlet do burgerów.
S: Jeżeli trochę Was poniosło kupując pieczywo i macie bochenek lub dwa za dużo to spokojnie możecie go pokroić na kromki i zamrozić. Wtedy, jeżeli tylko potrzebujecie trochę chleba na śniadanie na przykład to wyciągacie tylko kilka kromek, wrzucacie na dwie i pół minuty do tostera. Są cieplutkie, pyszne i chrupiące.
J: Z suszu z kompotu możecie przygotować farsz do pierogów na słodko.
S: Jeżeli chcecie mieć sałatkę jarzynową na dłużej to nie mieszamy warzyw z sosami, czyli majonezem i musztardą tylko dodajemy je wtedy kiedy chcemy je zjeść, czyli zaraz przed podaniem. W ten sposób warzywa pozostaną dłużej z datą do spożycia.
J: Będziecie mogli też takie warzywa niedoprawione sosami wykorzystać od warzywnych kotletów, jeżeli nie będziecie chcieli dalej jeść sałatki.
S: Z nadmiaru pierników możecie zrobić korzenne tiramisu.
J: Z niedojedzonych ciast można zrobić kulki mocy lub trufle otaczając uformowane z nich właśnie kulki w nasionach, w orzechach lub kakao.
S: Nadmiar śledzi możecie usmażyć w panierce, a następnie zamarynować w sosie pomidorowym albo zapiec w sosie serowo – śmietanowym. Alternatywnie możecie też ze śledzi przygotować zupę oczywiście ze śledzi i z kiszonych ogórków.
J: Farsz z kapusty i z grzybów można wykorzystać do tostów, krokietów, łazianek i zapiekanek. Totalnie idzie w tostach. Próbowaliśmy w zeszłym roku, a z kawałków piernika i sernika można przygotować sylwestrowe trufle. Ależ nam ten odcinek wyszedł długi. Nie spodziewałam się. Mamy jednak nadzieję, że znaleźliście tutaj przydatne porady, które zainspirują Was do tego, aby w te święta być nieco bardziej świadomym ekologicznych wyborów i przygotować je właśnie w duchu less waste.
S: Dziękujemy bardzo i zapraszamy Was bardzo serdecznie do podmasu. Podmas to codzienne odliczanie do świąt. Każdego dnia spotykamy się z Wami w tym roku w nieco zmienionej formie u innego twórcy lub twórczyni podcastów. Tematem przewodnim podmasu są tylko miłe rzeczy. Rozmawiamy tu o przyjemnościach, o przygotowaniach do świąt, o tradycjach, o jedzeniu. Same przyjemności. Pełny rozkład jazdy znajdziecie na razemlepiejpodcast.pl/podmas.
J: A jutro o przyjemnym angielskim świątecznym jedzeniu opowie Sylwia Kęska, czyli autorka podcastu kolokwialnie na emigracji. Serdecznie Was zapraszamy o siódmej trzydzieści do włączenia jej podcastu. Oczywiście playlisty znajdziecie na Spotify i na YouTube wyszukując Polski podmas dwa tysiące dwadzieścia jeden.
S: Do usłyszenia za tydzień.
J: Dobrego piąteczku!
S: Szufla!
Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44.
Sorry, the comment form is closed at this time.