Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

W e-booku “Przepis na wolnowar” znajdziesz proste i pyszne przepisy na dania z wolnowaru, które pomogą Ci gotować zdrowo, domowo i tanio, bez tracenia czasu na stanie „przy garach” oraz przydatne wskazówki, dzięki którym przestaniesz marnować jedzenie i obudzisz swoją kulinarną kreatywność!

Co znajdziesz w ebooku?

40 wege przepisów, które możesz przygotować także w wersji z mięsem

kreatywne pomysły na wykorzystanie najpopularniejszych kuchennych ``resztek``

propozycje domowych obiadów oraz dań, które zachwycą gości

instrukcje wideo

proste przepisy z produktami, które masz już w domu

wskazówki jak adaptować przepisy do wolnowaru

4 gotowe plany posiłków na cały tydzień

Spis treści

ZUPY

Wege rosół
Kapuśniak
Zupa z kiszonych buraków
Zupa tajska
Kremowa pieczarkowa z wkładką
Jesienne minestrone
Chowder kukurydziany
Wegańska serowa brokułowa
Zalewajka
Bulion z resztek

POTRAWKI

Gulasz
Kalafior curry
Strogonoff
Trzy siostry
Zapiekanka taco
Po Irlandzku
Potrawka w stylu Lo Mein
Grzybowe risotto
Pieczona fasolka

DANIA GŁÓWNE

Zapiekanka pasterska
Łosoś teriyaki z ryżem
Łosoś w sosie musztardowo-miodowym
Bakłażan w miso z ryżem
Szarpany banan bbq
Greckie gołąbki – dolmades
Ryba w sosie mango-chilli
Ziemniaki w mundurkach
Kremowe filety po włosku
Warzywna quesadilla
Śniadaniowa zapiekanka jajeczna
Śniadaniowe papryki
BBQ tempeh ze słodko-pikantnymi warzywami
Seitan z wędzoną śliwką

DESERY

Pieczone jabłka
Ciasto cukiniowe z czekoladą
Odwrócone ciasto ananasowe
Ciasto z kawałkami czekolady
Cynamonowy pudding z chleba
Ciasto owsiane churros
Mokry placek
Orzechowe brownie z fasoli z malinami

DODATKI

Jak gotować w wolnowarze
Lista zakupów
Lista potraw
Lista składników

Czy przepisy z e-booka można zrobić tylko w wolnowarze?

Nie, każdy z przepisów wykonasz także w piekarniku lub w naczyniu żeliwnym na małym ogniu.

 

Czy wolnowar zużywa dużo prądu?

Nie, ugotowanie pomidorowej w wolnowarze na trybie low (8h) pobiera 1.2 kWh, na trybie high (4h) – 0,84 kWh, a na standardowej kuchence (2h) – 2.4 kWh. Według danych producenta najpopularniejszej marki, wolnowary oszczędzają do 75% energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi kuchenkami; porównanie wolnowaru Crock-Pot® 220W włączonego przez 8h do tradycyjnego piekarnika 2200 W – 140oC przez 2h 15 min gotowania wołowiny w naczyniu żaroodpornym.

 

Czy wolnowar to urządzenie tylko do gotowania mięsa?

Zdecydowanie nie! Długotrwałe duszenie warzyw w niskiej temperaturze sprawia, że smaki idealnie się przenikają, ale warzywa zachowują swoją teksturę. W wolnowarze możesz przygotować klasyczne przepisy wykorzystując białko roślinne (kotlety sojowe, tempeh, seitan, tofu) i takie właśnie przepisy znajdziesz w e-booku. Wolnowar to też świetne urządzenie do przygotowania wegańskich zup (w tym rosołu!), curry, bigosu, zapiekanek, a także ciast! Ugotujesz w nim także ryż lub kasze. Z łatwością zrobisz też konfitury i dżemy, bo w wolnowarze nic się nie przypali ani nie wykipi.

 

Jaki wolnowar wybrać?

Wybierając wolnowar zwróć uwagę przede wszystkim na dwa kryteria: wielkość misy i materiał z którego jest wykonana. Na rynku znajdziesz wolnowary o różnych pojemnościach: od 2l (dla 1 osoby), przez 3,5-4,5l (na 2-4 osób) do 5,7-7,5l; (na 6 osób). Przy wyborze pamiętaj, że misę wypełniamy do max. ¾ pojemności. Jeśli planujesz w wolnowarze przyrządzać np. całą kaczkę lub kurczaka zdecyduj się na pojemność od 5,7l. Misy wolnowaru są ceramiczne, kamionkowe lub z duraceramic. Ten ostatni materiał ma tendencję do szybkiego rysowania się (przy normalnym używaniu), więc jeśli to będzie dla Ciebie problem wybierz misę ceramiczną lub kamionkową. Inne funkcje wolnowarów jak timer, cyfrowy panel sterowania z wyborem typu czy wielkości potrawy zależą od Twoich indywidualnych preferencji. Dużym ułatwieniem jest pokrywa z uszczelką, która zapobiega odparowaniu płynów. Cena także nie ma większego znaczenia, znajdziesz świetne wolnowary w ofertach supermarketów czy z drugiej ręki.

Mam szybkowar (thermomix), czy potrzebuję wolnowaru?

To zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Wolnowar to urządzenie do którego możesz wrzucić składniki i zapomnieć o nim do czasu obiadu. Możesz wyjść z domu do pracy, na wycieczkę czy na spotkanie i wrócić na gotowy posiłek. Jest tak samo bezpieczny jak lodówka czy pralka, których nie wyłączamy na czas wyjścia z domu, w przeciwności do urządzeń, które wykorzystują ciśnienie do gotowania (szybkowar). Nie trzeba przy nim stać i jest o wiele prostszy do mycia. Różnica polega głównie na czasie przygotowania posiłków, a więc gotowanie w wolnowarze wymaga nastawienia go odpowiednio wcześniej. Jest to jednak warte zachodu i wchodzi w nawyk dosyć szybko, bo potrawy z wolnowaru mają bogatszy smak, a mięsa kruchą i delikatną teksturę, której nie da się osiągnąć w inny sposób.

Dlaczego wolnowar jest taki wygodny?

Bo nie wymaga Twojej uwagi! Większość wolnowarowych przepisów jest skonstruowana tak, aby dodać wszystkie składniki na raz i zapomnieć o przygotowaniu posiłku do czasu jego podania. Wolnowar też wiele wybacza: godzina dłużej w wolnowarze nie zrujnuje Twojej potrawy tak jak godzina dłużej w piekarniku czy na kuchence. Dzięki temu, że wolnowar nie wymaga dużej ilości płynu (wody czy bulionu), potrawy w nim przygotowane mają bogaty smak, a długotrwałe duszenie wydobędzie aromat nawet z tańszych kawałków mięsa i kilkudniowych warzyw.

Dlaczego wolnowar?

Wolnowar to wygoda i bezpieczeństwo

Czy jest coś lepszego po deszczowym spacerze niż talerz rozgrzewającej zupy, której aromat niespiesznie wydobywający się z wolnowaru rozchodzi się po całym domu? Zapewniamy Was, że nie! Zasada działania wolnowaru opiera się na powolnym podgrzewaniu składników do temperatury około 90°C (poniżej progu wrzenia), dzięki czemu potrawy zachowują więcej smaku.

Wolnowar to urządzenie, które możesz bezpiecznie pozostawić bez nadzoru, kiedy wychodzisz z domu lub kładziesz się spać – podobnie jak lodówkę czy zamrażalnik. Oczywiście z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku: wychodząc z domu, upewnij się, że urządzenie jest ustawione na tryb pracy low, umieszczone z dala od ścian i na żaroodpornej powierzchni.

Wolnowar: proste przepisy

Wolnowar to urządzenie dla leniuchów: kroisz, (czasem podsmażasz), wrzucasz, włączasz i zapominasz aż do pory serwowania posiłku. Dlatego jeśli chcesz gotować domowo, ale wydaje Ci się to praco- i czasochłonne wolnowar wydaje się złotym środkiem. Wiele dań możesz „meal prep’ować’ czyli pokroić i poporcjować składniki, a następnie zamrozić, by taką gotową paczkę wrzucić do wolnowaru w dni, gdy zupełnie brak Ci czasu na „stanie przy garach”. Wiele wolnowarów ma wielefunkcyjne misy, które możesz włożyć do lodówki by przechować resztki, umieścić w piekarniku/na kuchence by ogrzać potrawę i wrzucić do zmywarki. Ach i najważniejsze: nic tu nie wykipi ani się nie przypali więc o żmudnym czyszczeniu możesz zapomnieć. Naczynia są też estetyczne więc z powodzeniem zaserwujesz w nich obiad na stół.

Wolnowar to różnorodność i oszczędność czasu

Wolnowary kojarzą się z treściwymi, jednogarnkowymi potrawkami, ale wachlarz możliwości tego urządzenia ogranicza wyłącznie wyobraźnia właściciela/ki. W wolnowarze przygotujesz zupy, buliony, gulasze, ale też konfitury, ciasta, desery, śniadania, a nawet przekąski! Wielogodzinne gotowanie świątecznego bigosu/barszczu czy niedzielnego rosołu przestaje być trudnością, gdy niczego nie trzeba mieszać i nie ma obaw, że coś wykipi lub się przypali. Wolnowar nie wydziela ciepła, więc nie podnosi temperatury w kuchni, dlatego jest wybawieniem w upalne dni, kiedy ostatnie o czym myślimy to gotowanie.

Wolnowar to gotowanie po taniości i sposób na resztki

Wolnowary są energooszczędne, dlatego nawet jeśli możliwym jest długotrwałe przygotowanie potraw w żaroodpornych naczyniach w piekarniku na niskiej temperaturze, jest to zupełnie nieopłacalne. Wolnowar też ograniczy marnowanie jedzenia! Powolne gotowanie/duszenie we własnych sokach, w niższej temperaturze, z niewielkim dodatkiem wody, marynaty lub bulionu, sprawia, że potrawy są intensywniejsze w smaku, a składniki wolniej tracą wartości odżywcze. To dobre rozwiązanie dla portfela, i dla planety oraz niedrogi sposób na aromatyczne, wartościowe posiłki!

.

Kreatywność w kuchni towarzyszyła mi od kiedy jako nastolatka gotowałam wymyślne przepisy z warzyw zebranych w domowym ogródku i szklarni. I choć – muszę przyznać – nie zawsze eksperymenty te kończyły się smacznym finałem to właśnie wtedy nauczyłam się odwagi w gotowaniu i mieszaniu smaków. Miłość do czerpania przyjemności z dobrego jedzenia oraz kreatywność zaprowadziły mnie do pracy w gastronomii, gdzie co sezon wymyślałam nowe menu i obserwowałam reakcje klientów i klientek na nie. I choć przygoda z gastronomią jest już za mną, to umiłowanie dla smaku świeżych, sezonowych produktów i dobrej jakości składników oraz umiejętność mądrego gospodarowania kuchennymi zasobami zostały ze mną na zawsze. Wolnowar to moje kuchenne odkrycie, którym chcę się dzielić z wszystkimi, ponieważ uważam, że jest strzałem w dziesiątkę dla osób, które chcą jeść zdrowo i smacznie, a jednocześnie nie mają ochoty spędzać długich godzin w kuchni. Tym, co hamowało mój entuzjazm był jednak brak przepisów wege. Postanowiłam więc wziąć sprawy w swoje ręce, wykorzystać kuchenną odwagę oraz kreatywność i uroślinnić klasyczne wolnowarowe przepisy. Tak powstał ten e-book. Mam nadzieję, że będzie on dla Was dobrym przewodnikiem w poznawaniu wolnowaru oraz zachęci Was do kulinarnych odkryć i częstszego sięgania po posiłki bez mięsa! – Judyta

wolnowar przepisy wegetariańskie przepis na wolnowar ebook
Wybierz walutę
GBP Funt szterling
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.