Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #7
Home  /  Kuchnia   /  Domowe luksusy
domowe luksusy

Domowe luksusy

Czym jest dla Ciebie luksus? Czy kiedy słyszysz o luksusowym życiu wyobrażasz sobie złote toalety, jachty i spa w egzotycznych miejscach? W siódmym odcinku podcastu Razem Lepiej mówimy o tym, że synonimem słowa luksus już nie jest zbytek czy wystawność, ale komfort , doświadczenia i wysoka jakość. Przekonujemy, że każdy może sobie pozwolić na wygodne życie niekoniecznie zarabiając miliony i że warto w codzienności odnajdywać wyjątkowe wrażenia. Zapraszamy!

Listen to “#7 Domowe luksusy” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Transkrypcja odcinka:

S: Dla innych luksus to drogie samochody, wielkie posiadłości, jachty w Monaco lub butelka szampana za kilkanaście tysięcy euro. My uważamy, że luksus to nie rzeczy, ale uczucia jakich doświadczamy korzystając z nich. Dzisiaj podzielimy się z Wami kilkoma z pozoru zwyczajnymi rzeczami, których używanie powoduje, że nasze życie jest szczęśliwsze.
J: Odcinek o domowych luksusach. Zapraszamy.

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

Luksus spania

J: Wakacje na których byliśmy w październiku dostarczyły nam wielu niezapomnianych wrażeń, ale były też fajną okazją do długich rozmów i przemyśleń, a pomieszkiwanie w kilku różnych miejscach skłoniło nas do docenienia takich małych rzeczy, które zapewniają nam komfortowe życie na codzień. Tą listą naszych domowych luksusowych podzielimy się dzisiaj z Wami. Co jest na naszym pierwszym miejscu?
S: Absolutnym numerem jeden na naszej liście domowych luksusów jest wygodny materac. Gdy przeprowadziliśmy się do Anglii to kupiliśmy materac przez internet, który został dostarczony zwinięty w rulon.
J: To jest rada dla Was, nigdy nie kupujcie materacy zwiniętych w rulon. Pierwsze pytanie, które zadajecie kupując materac, to zapytajcie czy on będzie dostarczony jako rulon czy rozłożony. Jeśli rulon to zrezygnujcie z niego od razu. 
S: Pomimo tego, że rozłożyliśmy go i pozostawiliśmy rozłożone na bodajże 24 godziny, tak jak było napisane w instrukcji. Na samym środku tego materaca stworzyła się tak zwana niecka.
J: … w którą wpadaliśmy przez 2,5 roku.
S: To parszywe zagłębienie w materacu przyprawiało nas o ból pleców, niewyspanie się i ogólnie podłe samopoczucie przez 2 lub 2.5 roku. Chodziliśmy i tylko narzekaliśmy i powtarzaliśmy sobie, że wreszcie trzeba zmienić materac. Aż w końcu nastąpił ten fantastyczny dzień w którym się przemogliśmy i dokonaliśmy zakupu nowego materaca, który tym razem nie był już dostarczony w rulonie. Od tego dnia nasze życie zmieniło się diametralnie na lepsze.
J: W każdym razie wyjeżdżając na wakacje spodziewaliśmy, że nie trafimy na tak wspaniałe materace jak nasz. Okazało się to prawdą, ponieważ obojętnie od tego czy spaliśmy w pięcio czy trzy gwiazdkowych hotelach.
S: W Airbnb
J: … w Airbnb. Materace były podłe. Wracając do domu po prostu marzyliśmy o tym, żeby położyć się na drzemce na naszym materacyku. Kolejnym luksusem, który wiąże się z wygodnym materacem jest czysta pościel. To jest taki wspaniały luksus na który możecie sobie pozwolić właściwie codziennie. Czysta, wyprasowana, taka nieco twarda pościel, która pod wpływem ciepełka staje się przyjemna i otula wasze ciało kiedy idziecie spać. Luksus…
S: To prawda, nie wiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy niż wskoczyć do takiej świeżutko wypranej, wyprasowanej pościeli zaraz po kąpieli.
J: … pachnącej. Nie zapominajmy, że musi być pachnąca.
S: Tak, zaraz po kąpieli. Naprawdę, aż poczułem falę luksusu. A skoro już mówimy o braniu kąpieli, to bardzo dużym luksusem dla nas jest też posiadanie wanny. Niestety aktualnie takowej nie posiadamy, dlatego za nią bardzo tęsknimy.
J: Tak, tak. Takie długie leżenie w wannie, takie spa, takie maseczki na twarzy, maski na włosach takie w parze, co za wspaniała rzecz.
S: Tak. Jest to też jeden z takich świetnych sposób na to, żeby po długim dniu można się było odprężyć, zrelaksować po to, żeby te wszystkie stresy, które gdzieś tam przez cały dzień się zakumulowały w naszym ciele, żeby można było odpuścić i żeby można się zrelaksować, wyciszyć.

Luksus jakości

J: Kiedy mówiliśmy o pościeli to bardzo ważnym punktem w doborze tej pościeli jest to aby była z naturalnych włókien. Właśnie naturalne tkaniny to jest również taki element luksusu. Nie tylko chodzi o pościele, ale generalnie o ubrania wykonane z naturalnych tkanin, które oddychają, które mają porządny krój, są wykonane krawiectwem. To też jest taki luksus i wkładanie na siebie najzwyczajniejszej sukienki staje się wtedy ogromną przyjemnością, kiedy żaden szew się nie przesuwa, kiedy nie wystają nitki.
S: To w ogóle można odnieść tak naprawdę do wszystkich ubrań, obuwia i tak dalej. Jeżeli wydamy nie co więcej na przykład na dobrej jakości wygodne buty, które będą nam służyć przez dłuższy okres czasu. Nasze nie będą się męczyć w tych butach, nawet jeżeli będziemy je cały dzień na nogach, to tak naprawdę będziemy sobie tylko i wyłącznie dziękować. 
J: Tak. Chociaż warto zauważyć, że tutaj nie zawsze cena idzie z parze z jakością. Więc owszem sprawdza się to, że jeżeli coś jest dobrej jakości to zazwyczaj jest droższe. Natomiast jeżeli coś jest drogie, to niekoniecznie znaczy, że jest dobre jakościowo i dobrze wykonane. Więc zachęcamy Was do tego, żeby przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i inwestować w ubrania, odzież, buty, sprzęt dobrej jakości takich, którego używanie będzie sprawiało Wam ogromną radość czy zakładając te ubrania na siebie będziecie się ww nich po prostu czuć wyjątkowo.

Luksus niezawodnej elektroniki

S: … i przede wszystkim komfortowo.
J: Wspomniałam o sprzęcie i żyjemy w takich czasach, że każdy z nas jest otoczony różnego rodzaju elektroniką i to też jest… to są takie małe urządzenia, które naprawdę mogą Wam to życie albo usprawnić i uprzyjemnić albo obrzydzić po prostu do granic możliwości. Dlatego zwracajcie też uwagę na to, żeby sprzęt miał dobre parametry, działał szybko i tą pracę czy ten czas wolny, który spędzacie na urządzeniach elektronicznych uprzyjemniał a nie utrudniał.
S: Mogę tutaj podać jako przykład montowanie tych podcastów. Zazwyczaj robię to na komputerze Judyty, który działa super, szybko i naprawdę idzie mi to całkiem sprawnie. Niestety kiedyś musiałem to zrobić na moim starze komputerze, który działa jakby chciał, a nie mógł.
J: Myślę, że on działa jakby nie chciał i nie mógł.
S: Być może i nie chciał i nie mógł. Tak naprawdę spędziłem cały wieczór tylko i wyłącznie na wyrywaniu sobie tych kilku włosów, które zostały mi na głowie i frustrowaniu się i przeklinaniu na czym świat stoi. Zrobiłem może 1/10 tego co udało mi się zrobić kolejnego wieczoru na Judyty komputerze.
J: A więc tak dobry, szybko działający sprzęt to luksus.
S: Skoro jeszcze jesteśmy w temacie sprzętów elektronicznych to rzeczą bez której dzisiaj absolutnie nie wyobrażamy już sobie życia to są słuchawki z redukcją hałasu. To jest jedno z największych dobrodziejstw…
J: Ludzkości, nie bójmy się tego słowa. Największe osiągniecie ludzkości.
S: Ktoś kto to wymyślił… Kto wpadł na pomysł, żeby stworzyć takie urządzenie to powinien do końca życia i wszyscy jego potomkowie być noszeni na rękach przez każdego człowieka. Powinien dostać wszystkie możliwe nagrody Nobla.
J: Ja myślę, że pokojową powinien przede wszystkim otrzymać od wszystkich ludzi, którzy podróżują samolotami.
S: Zdecydowanie. Przez długi, długi czas myśleliśmy o tym, rozmawialiśmy o tym, że dobrze by było kupić, dobrze by było mieć, fajnie by było, aż do jednego feralnego lotu…
J: … rodem z piekła
S: … po którym wyszliśmy z samolotu i powiedzieliśmy kupujemy
J: Tak. Komfort podróżowania z takimi słuchawkami na uszach w samolocie, który jest pełen ludzi, dzieci, pilotów nadających przez słuchawki i pań oferujących zakup perfum jest absolutnym luksusem i wspaniałością. Jeżeli tylko odbywacie więcej niż dwie czy trzy podróże w roku, a w zasadzie nie… Jeżeli odbywacie jakiekolwiek podróże środkami transportu publicznego bardzo Wam polecamy.
S: To może być, czy to autobus, tramwaj, pociąg, cokolwiek. Poza tym te słuchawki też z reguły są bardzo dobrej jakości słuchawkami. Więc nawet jeśli chodzi o słuchanie muzyki czy podcastów to też się świetnie będą sprawdzały. Też na pewno dostarczą Wam dobrej jakości dźwięk.
J: Drugim luksusem, który bardzo uprzyjemnia podróżowanie szczególnie w dłuższych trasach są opaski na oczy, które możecie założyć. Nawet jeżeli nie zaśniecie to po prostu troszkę się odgrodzić od tego zewnętrznego świata.
S: Poza tym pozwolą nam też nieco się zrelaksować bardziej i dać odpocząć oczom. Już ostatnią z rzeczy elektronicznych poniekąd, którą chcieliśmy z Wami podzielić jest domowe kino. Przed długi okres czasu z Judytą zastanawialiśmy się nad zakupem projektora do domu i stworzenia sobie domowego kina. Jakiś rok temu wreszcie dokonaliśmy zakupu tego projektora i od tego czasu regularnie urządzamy sobie seanse filmowe lub oglądamy w weekendy seriale.
J: Taką wspaniałością domowego kina jest też, że możecie mieć przekąski, a nikt obok Wam nie chrupie unieprzyjemniając seans.
S: Tak. Możecie sobie zastopować kiedy chcecie, iść do toalety, iść zrobić sobie kolejną herbatkę.
J: Możecie też zasnąć w połowie.
S: … i nic się nie stanie. Można sobie na legalu zjeść pizzę, przegryzać chrupki.
J: … i popijać winko albo herbatkę.
S: W całkiem komfortowych warunkach na kanapie. Także jeżeli kiedyś zastanawialiście się nad tym czy warto coś takiego zrobić, to …
J: … bardzo, bardzo warto.
S: Zdecydowanie polecamy.
J: Więc niezbędniki wieczoru kinowego: wygodna kanapa, kocyk, lampka wina lub kubek herbaty, przekąski, dobre nagłośnienie i projektor.
S: Niedaleko od kanapy na której oglądamy filmy na projektorze stoi fotel uszak. Dla mnie osobiście jest to najlepsze miejsce do czytania książek, czy to w formie papierowej czy na czytniku, bo zapewnia mi taką pozycję w której moje ciało się nie męczy oraz nie chce mi się po 5 minutach zasnąć. To często się dzieje, gdy czytam w łóżku.
J: Tak. Niezbędnikiem takiego wieczoru z książką na fotelu jest też kominek. Nie ma drugiej tak wspaniałej rzeczy, która robi tak doskonały nastrój w długie jesienno – zimowe wieczory jak kominek właśnie.

Luksusy kuchenne

S: Skoro siedzimy już w fotelu uszaku i czytamy naszą ulubioną książkę, ogrzewając stópki przy cieple kominka, popijając pyszną herbatkę warto pamiętam o tym, że cała ta sytuacja nie może się odbyć bez porządnego imbryczka do parzenia herbaty.
J: Tak, tak. Dobry imbryczek z którego możecie nalać przynajmniej 6 herbatek to złoto.
S: Nic tak bardziej nie denerwuje gdy trzeba co chwilę wstawać iść do kuchni i zrobić kolejną herbatkę.
J: To prawda. Więc porządny duży imbryczek. Też myślę, że można sobie to uprzyjemnić jeszcze porządną porcelaną albo dobrą ceramiką, taką ulubioną, takim kubeczkiem, który idealnie pasuje do Waszej rączki, złoto. Przychodzimy do kuchni, a w kuchni ja mam kilka swoich ulubionych rzeczy. Przede wszystkim ostre noże. Jeżeli lubicie gotować, jeżeli lubicie spędzać czas w kuchni, jeżeli gotowanie to jest dla was coś więcej niż tylko zaspakajanie podstawowych potrzeb, a też forma spędzania czasu to inwestycja właśnie w porządne noże, które można ostrzyć, które się nie odkształcają, które się nie wyginają, które się nie wyszczerbiają. Naprawdę zmieniają wygodę i komfort pracy.
S: Zdecydowanie. To jest podstawa i taki game changer, żeby mieć coś takiego, bo to tak maksymalnie ułatwia życie przy gotowaniu posiłków…
J: … że były zdecydowanie taką największą zmianą w naszej kuchni. Ale też komplet porządnych garnków, który lubicie, które są dla wygodne.
S: Przede wszystkim porządny garnek powoduje to, że dużo trudniej jest cokolwiek przypalić. Jeżeli garnek ma odpowiedni gruby spód, jest wykonany z odpowiedniego materiału to też to ciepło jest dystrybuowane wewnątrz, w odpowiedni sposób, a nie nagrzewa się tylko jedna część, na przykład spód, a ścianki pozostają nie tak nagrzane i przez to jest dużo łatwiej spalić potrawę.
J: Ja bym  dodała jeszcze to, że jeżeli macie jeden porządny komplet złożony z 4 czy 5 elementów, w sensie 5 plus pokrywki, to tak naprawdę możecie przygotować posiłek dla całej rodziny i nie potrzebujecie całej szafki garnuszków, rondelków. Więc przede wszystkim jeżeli macie fajne rzeczy w kuchni, akcesoria z których lubicie korzystać, które są porządne, to chcecie gotować, to staje się naprawdę przyjemnością. Jako przykład możemy podać kawiarkę. Tutaj mamy fajną porządną kawiarkę dobrej firmy. W Polsce kupiliśmy byle jakąś (ns. 00.13.54) żeby po prostu parzyć kawę jak jesteśmy tych kilka dni w roku tak naprawdę i nienawidzimy. Nie chcę robić kawy w Polsce.
S: Czyli i tak ja ją robię, ale niby to samo urządzenie, niby wygląda tak samo, a tak naprawdę to nie była ziemia.
J: To są takie małe szczegóły. Na przykład sposób wykonania przykrywki, dzięki któremu jedna kawiarka nie rozlewa kawy wokół, a druga po prostu robi taki kipisz, że trzeba nalewać nad zlewem. Tak inwestycja w porządne naczynia, akcesoria, przybory kuchenne bardzo polecamy. To duży luksus, dużą poprawa jakości życia.
S: Jeszcze pozostając na chwilę w temacie kawiarki chciałem powiedzieć, że dużą radość sprawia mi wypicie rano jakiejś pysznej kawy. Od pewnego czasu testujemy kawę aromatyzowane i ja ostatnio stałem się wielkim fanem kawy o aromacie hawajskiej wanilii, który po prostu jest niebo w gębie
J: Tak, to też jest takim domowym luksusem, że rano w domu kiedy parzysz świeżą kawę i ten zapach tak rozchodzi się po wszystkich pomieszczeniach. Tak powoli budzi wszystkich domowników do życia, to też jest luksus. To też mi się kojarzy z taką bardzo przyjemną domową atmosferą, z weekendami, ponieważ zazwyczaj w weekendy Ty wstajesz wcześniej i ten aromat kawy mnie budzi tak naprawdę. To jest duża przyjemność. Ulubiona kawa to też jest coś czego mi najczęściej brakuje podczas wyjazdów, ponieważ piję kawę z mlekiem owsianym. Takim specjalnym rodzajem mleka owsianego, który nie zawsze i nie wszędzie jest dostępny. Dlatego kiedy wracamy po każdych wakacjach czy po każdym wyjeździe i mam to swoje ulubione mleczko to jest duża przyjemność taka pierwsza kawka po powrocie.
S: Tak. Ja też lubię taką kawę raczej o świeżym aromacie niż taką gorzką, spaloną. Często w różnych kawiarniach dostaję taką mocną, ciężką, spaloną kawę, która nie bardzo mi podchodzi.
J: Jest gorzkawy posmak. Więc tak zdecydowanie powrót do swojej ulubionej kawy, domowy luksus.

Luksus drewnianej podłogi

J: Jako, że ostatnio szukamy nowego domu i przeglądamy mnóstwo ogłoszeń z angielskimi domami, różnego rodzaju to zaczęłam doceniać jak wspaniałą rzeczą, jak ogromnym luksusem jest drewniana podłoga, a nie wykładzina. Więc jeżeli macie drewniane podłogi, które możecie regularnie myć jakimś pachnącymi płynami, utrzymywać w czystości, a nie mieć kurz w tej wykładzinie to doceniajcie to, pielęgnujcie, bądźcie dumni. Szanujcie bardzo, wspaniała doskonała, wyjątkowa rzecz. Polecam. Już absolutnym najwyższym luksusem jest ten moment kiedy umyjecie taką drewnianą podłogę myjką parową i ta czystość i ten aromat po prostu wypełnia cały dom w piątkowe popołudnie, wspaniałość. Nie wiem po prostu czy jest słowo, które jest w stanie opisać te doskonałe uczucie, które wtedy doświadczacie, nie wiem. Może napisać w komentarzu, jeżeli znacie takie słowo. Chciałabym także dodać, że jeżeli macie podłogi laminowane, panele, wykładzinę PCV, którą możecie umyć to doceniajcie to również. Ogłaszam wojnę przeciwko dywanom i wykładzinom, w których kumuluje się kurz, żeby też zabić i zgładzić całą ludzkość. Koniec orędzia.
S: Na sam koniec zostawiliśmy jeszcze jedną rzecz dla Was. Coś o czym tylko Judyta może się wypowiedzieć, gdy ja niestety nie doświadczam tego na codzień.
J: Więc moim domowym luksusem jest to, że nie muszę ustawiać budzika co rano, bo dzięki temu, że pracuje z domu mogę się budzić o której chce. Wspaniała, niesamowita rzecz.
S: Już skończyłaś?
J: Doskonała, zapewnia wspaniały nastrój na cały dzień.
S: Podobno. Tak słyszałem. Takie ploty na mieście chodziły. Mamy nadzieję, że z przyjemnością wysłuchaliście kolejnego odcinka naszego podcastu.
J: Zapraszamy Was do zostawiania ocen, subskrybowania. Także odwiedzenia nas w mediach społecznościowych Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.
S: Dziękujemy.
J: Dobrego weekendu.
S: Czołem.
J: Bye bye. 

Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.