Jak planować posiłki z głową
Dlaczego jeszcze nie planujesz swoich posiłków? Przecież to najlepszy sposób na to, aby nie wyrzucać w kuchni pieniędzy do kosza, a przy okazji zadbać o środowisko i odzyskać nieco czasu na robienie tego co naprawdę lubisz zamiast stania przy garach! Dlatego w dzisiejszym odcinku przychodzimy z 18 podpowiedziami, które pomogą Ci planować posiłki z głową i zapomnieć o wymówkach w stylu “nie mam na to czasu”, “nie wiem jak się za to zabrać” i “nie mam pomysłu na dzisiejszy obiad, a co dopiero na menu na cały tydzień”! Jeśli masz więc dość serwowania makaronu 4 razy w tygodniu albo kotleta z z ziemniakami każdego dnia, zapraszamy!
Listen to “#140 Jak planować posiłki z głową” on Spreaker.
Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.
Plan posiłków do pobrania:
Transkrypcja odcinka:
Zalety planowania zakupów
S: Robienie dużych zakupów raz w tygodniu sprawia, że mamy mniej pokus oraz mniej produktów kupionych pod wpływem impulsu ląduje w naszych koszykach a tym samym oszczędzamy pieniądze. Zmniejsza się również stres, ponieważ możemy zaplanować i przygotować posiłki które lubią wszyscy domownicy. Nawet Ci najbardziej wybredni. Dzięki takiemu podejściu oszczędzisz sobie również stresu związanego z pośpiesznym decydowaniem każdego dnia co zrobić dzisiaj na obiad.
J: Kiedy nie przygotowujesz posiłków na ostatnią chwilę możesz zastanowić się czy Twoja rodzina ma odpowiednio zbilansowaną dietę, czy w każdym posiłku są owoce i warzywa, czy są zboża. Planowanie posiłków poprawia ich jakość i otwiera drzwi do kreatywności i kulinarnych nowości. Planowanie posiłków i zakupów to nawyk, który warto mieć. Jeśli mamy w domu osoby cierpiące na alergię czy nietolerancje pokarmowe z wyprzedzeniem jest łatwiej dopasować przepisy zamiast w popłochu szukać w internecie co możemy ugotować ze składników które mamy w domu.
Jak mądrze planować zakupy spożywcze?
S: Znacie nas już doskonale i wiecie, że zawsze do tego typu odcinków przygotowujemy listę. Nie inaczej jest tym razem i każdy punkt to przydatna porada.
J: Po pierwsze zanim w ogóle zabierzemy się za planowanie i przygotowanie posiłków to zapisujmy sobie to co jemy – a może to co bardziej istotne – to co wyrzucamy. Dzięki temu będziemy bardziej świadomi na zakupach, bo jeżeli 2 razy w tygodniu w naszym koszu lądują pomidory to może warto pogodzić się z tym, że nasza rodzina za pomidorami nie przepada.
S: Polecamy notować przepisy które nam się podobają, które nam smakują. Jeżeli coś spróbujemy u kogoś w restauracji, robimy danie po raz pierwszy w domu i to wiecie nam pyknie warto sobie taki przepis zapisać. Może to być w aplikacji tak jak my czasami to robię tik-tik. Może to być w notatniku. To może być post na Pintereście czy zapisany post na Instagramie. Warto też zapisywać sobie przepisy na dania, które warto wykonywać w określonej porze roku wtedy, kiedy produkty są świeże, sezonowe i tak dalej po to żeby w przyszłym roku móc je uwzględnić w planie posiłków.
J: Sebastian podsunął Wam Pinterest i Instagram i są to dwie bardzo przydatne aplikacje, bo pomagają organizować przepisy w tablicach a tablice mogą być tematyczne. Dzięki temu łatwiej będzie Wam je rozdysponować i też wracać do niektórych receptur. Warto mieć też w domu miejsca na przykład kartkę na lodówce albo na jakiejś tablicy albo może aplikację, gdzie domownicy mogą notować to co się kończy. Zdecydowanie ułatwi to proces spisywania listy zakupów.
S: My do tego celu wykorzystujemy aplikację Listonic w której mamy dwie listy, które współdzielimy. Jedna z nich to produkty na zakupy i tam wpisujemy naprawdę różne rzeczy, bo czasami ktoś akurat zauważa, że na przykład baterie w domu się skończyły i wpiszemy na listę zakupów baterie. Wiadomo nie jest to składnik żadnego posiłku, ale mamy też listę z posiłkami które chcemy zjeść i gdy czasami kogoś najdzie na coś to wpisujemy tam co byśmy chcieli zjeść w przyszłym tygodniu. Dzięki temu nawet jeżeli ja jestem w domu, a Judyta gdzieś indziej czy na odwrót to nie musimy do siebie dzwonić czy pisać: Weź tam zapisz na lodówce tylko wpisujemy w telefonie, druga osoba to widzi od razu. Bardzo sprytne i proste rozwiązanie.
J: Kolejny nasz tip to jest zaplanować czas na planowanie posiłków. Niestety nie zajmie Wam to dziesięć minut. Szczególnie jeżeli dopiero zaczynacie z tym procesem więc zaopatrzcie się w dobrą kawkę albo herbatkę, internet i spędzcie miły czas przygotowując listę posiłków i listę zakupów. Pomimo, że jesteśmy bardzo biegli już w tworzeniu takich miejsc to od kilku tygodni jesteśmy na takim specjalnym systemie odżywiania, żeby się na niego przestawić to również musieliśmy się trochę na nowo nauczyć tego planowania. Mamy aplikację, która nam podsuwa jakie posiłki powinniśmy zjeść. Natomiast nie zawsze te posiłki się pokrywają u mnie i u Sebastiana więc zajmuje nam to dobre trzydzieści minut, żeby to wszystko zgrać i spisać na jedną listę zakupów. Natomiast jest to warte dlatego myślimy, że z czasem będzie coraz lepiej i sobie wypracujemy taką biegłość jak mieliśmy z takim standardowym planowaniem.
S: Kolejny punkt na naszej liście to bądźmy realistyczni. Każdy z nas lubi przekąski czy to na słono czy na słodko i nie ma co się oszukiwać warto takie uwzględnić w planie posiłków, w planie zakupów. My już dawno zauważyliśmy, że jeżeli zaplanujemy sobie na przykład, że w tygodniu zjemy dwie paczki chipsów i kupimy te dwie paczki chipsów to tylko tyle zjemy. Natomiast jeżeli tego nie zrobimy z jakiegoś powodu to przyjdzie taki dzień, przyjdzie taki moment, w którym pękniemy, polecimy do sklepu a wtedy to już nie będą dwie paczki chipsów. Do tego dojdą jeszcze bułeczki, do tego dojdą jeszcze batoniki, żelki, pączusie i nagle robi się z tego całkiem niezły festiwal cukru i tłuszczu a dzieje się tak dlatego że gdy idziemy specjalnie po to przekąski do sklepu to idziemy a napaleni na nie na maksa i działamy pod wpływem emocji i impulsów a nie racjonalnego myślenia, dlatego warto zaplanować takie rzeczy na spokojnie.
J: Oczywiście planujemy posiłki i zakupy wokół naszych preferencji i potrzeb, wokół tego, co aktualnie chcemy zjeść. Natomiast nie wolno zapominać o tym, żeby sprawdzić co już mamy w domu, jakie są daty przydatności, co powinniśmy zjeść jak najszybciej i również to uwzględnić w naszym planie i może wokół tych produktów zbudować naszą listę posiłków, bo być może w tych potrawach, które sobie wybraliśmy da się coś zamienić, żeby wilk był syty i owca cała.
S: Jeżeli w Waszej kuchni często zdarza się, że macie resztki to warto zastanowić się jak w kreatywny sposób można je wykorzystać. Być może na przykład, jeżeli zostanie Wam jakaś porcja obiadowa to będzie to Wasz lunch na następny dzień w pracy. Jeżeli zostają Wam półprodukty na przykład ryż, makaron czy kasza to są to na tyle uniwersalne rzeczy, że można je wykorzystać naprawdę w setkach różnych innych przepisów więc być może warto schować je do pojemnika na następny dzień do lodówki i coś z tego stworzyć na następny dzień a przez to nie marnować jedzenia.
J: W naszym e-booku Przepis na wolnowar również przygotowaliśmy takie tygodniowe plany posiłków które uwzględniają dania z poprzedniego dnia i tutaj Wam może przeczytam jeden tydzień żebyście mieli pogląd jak to może wyglądać, a więc w poniedziałek mamy łagodną zupę tajską, we wtorek na bazie tej zupy robimy kalafior curry, w środę robimy pieczone ziemniaki a zagęszczone kary używamy jako nadzienie do nich. W czwartek wjeżdżają greckie gołąbki dolmades, a w piątek resztki gołąbków zapiekamy w sosie serowo – śmietanowym. Tym sposobem nic się nie marnuje a i my skracamy czas gotowania.
S: Warto też wpisywać takie potrawy, takie przepisy które jest ewentualnie łatwo podmienić, czyli wpiszę makaron z sosem pomidorowym, ale jeżeli nie będę miał ochoty na makaron z sosem pomidorowym tylko na makaron z sosem śmietanowym to wystarczy, że podmienię jeden składnik, który i tak będę miał w lodówce i mogę totalnie zmienić tą potrawę. Dzięki temu nie wypadnę jakby z rytmu planowania i nie będę jeść rzeczy, na które dziś nie mam ochoty. Warto też planować posiłki wokół produktów które są w promocji w supermarketach, dlatego warto sprawdzać gazetki, konta w mediach społecznościowych Waszych ulubionych sklepów czy sieci sklepów i oferty w aplikacjach supermarketów. Dzięki temu możecie też oszczędzić całkiem sporo pieniędzy.
J: Warto też planować przynajmniej jeden posiłek bezmięsny w tygodniu. Nie tylko ze względu na planetę, ale również na oszczędności. Rośliny strączkowe takie jak fasola czy soczewica, jajka, torfu, masło orzechowe to pyszne i sycące źródło białka w dobrej cenie.
S: Kolejny punkt to polecamy robić zakupy online albo w dużym supermarkecie. Zakupy online mają tą zaletę, że jeżeli robimy je z listą to na 99,9% kupimy tylko to co mamy na liście. Jeżeli robimy zakupy w dużym supermarkecie to jest duża szansa na to, że kupimy tam wszystko w jednym sklepie i nie będziemy musieli jeździć ze sklepu do sklepu, chodzić, szukać, traci czas i potencjalnie wystawiać się na pokusy.
J: Warto również swoją listę podzielić na kategorie i takim protipem jest to, żeby sobie sprawdzić, jak jest rozplanowany ten supermarket, w którym najczęściej robicie zakupy i aby te kategorie były tak jak kategorie w sklepie żebyście z jednego działu przechodzili na drugi i po kolei skreślali rzeczy na własnej liście nie musząc ciągle gdzieś tam wracać i sprawdzać.
S: Panując posiłki na kolejny tydzień bierzcie pod uwagę, ile macie czasu na ich przygotowanie, czyli jakie macie obowiązki, ile czasu będziecie w stanie poświęcić na przykład przygotowanie. Jeżeli jesteście bardzo zapracowani albo macie dużą rodzinę i musicie tam dzieci wozić na zajęcia pozalekcyjne do szkoły, na basen, pracujecie długie godziny albo nie lubicie szczególnie gotować, ale chcecie to robić, ale nie poświęcać na to wybitnie dużo czasu to warto takie rzeczy brać pod uwagę i na przykład konstruować takie plany posiłków złożone z takich przepisów które nie wymagają od Was dużej ilości czasu w kuchni.
J: Tak jak Wam wcześniej wspomnieliśmy warto zaangażować całą rodzinę w to planowanie choćby do tego, żeby dawali swoje pomysły na to co chcieliby zjeść. Po pierwsze w ten sposób łatwiej jest wypracować kompromis co do tego jak ten jeden obiad powinien wyglądać a nie przygotujemy, że gotujemy trzy różne posiłki, bo ktoś nie zje tego, ktoś nie zje tego a ktoś nie zje tego. Po drugie dajemy też dobry przykład naszym dzieciakom. Pokazujemy jak mądrze zarządzać swoim budżetem domowym i też swoim przykładem uczymy takiej otwartości i wrażliwości na drugiego człowieka i dialogu a to też wydaje się super ważne.
S: Jeden z moich ulubionych protipów, jeżeli chodzi o oszczędność czasu to gotowanie hurtowe. Wyobraźcie sobie, że przygotowujecie lazanię. Jest to super pyszna potrawa. Ja ją uwielbiam, ale rzadko robię ze względu na to, ile czasu wymaga jej przygotowanie dlatego jeżeli już robimy lazanię to bardzo często robimy dwie i jedną jemy a drugą mrozimy. To samo tyczy się innych dań na przykład pierogów. Zrobienie ekstra farszu czy zrobienie extra ciasta nie będzie kosztowało Was dwa razy więcej czasu. Będzie tylko troszeczkę a ten cały wysiłek w przygotowanie tego będzie zrobiony tylko raz. Jest to bardzo fajny tip na to jak oszczędzić czas i energię na przygotowywanie posiłków. No i poza tym pamiętajcie fajnie jest mieć coś w zamrażalniku, że gdyby nagle okazało się, że nie ma co jeść w domu to wyciągamy te pierogi, wrzucamy na wodę i za kilka minut mamy ciepły obiad na talerzu.
J: Na chwilę wracam jeszcze do tematu angażowania rodzinki do domowych obowiązków. Warto powiesić tygodniowy plan posiłków w widocznym miejscu. Tak aby następnym razem, gdy domownicy zapytają co jest na obiad móc im wskazać tę listę, ale nie w takich pasywno-agresywny sposób tylko w takiej zachęcający do tego, żeby po pierwsze się tam udawali i sprawdzali, po drugie dopisywali swoje pomysły. Taka lista pomoże Wam też ograniczyć ilość dań zamawianych na wynos, bo kiedy znają domownicy, wiedzą, że jest lista, widzieli, że włożyliśmy w to wysiłek, żeby to przygotować to też nie są tacy chętni do tego, żeby rezygnować z wyznaczonej już ścieżki. Uczą się konsekwencji. Po drugie też chętniej angażują się do przygotowywania tej listy a to zdejmuje ilość obowiązków z ramion jednej osoby, która tym domowym budżetem i posiłkami zarządza.
Przepis na wolnowar jest już w sprzedaży, bo gotowanie może być proste, przyjemne, pyszne i nie kosztować miliona monet ani grama frustracji. W e-booku znajdziesz czterdzieści przepisów na domowe dania, które gotują się same, konkretne wskazówki dotyczące gotowania w wolnowarze oraz gotowe plany posiłków na cały tydzień. Kup e-book na razemlepiejpodcast.pl/wolnowar.
S: Polecamy również używanie urządzeń kuchennych, które pozwolą oszczędzić Wam czas. Jednym chyba z największych oszczędzaczy takiego czasu jest wolnowar o którym mówimy, trąbimy od dawien, dawien, dawna. Judyta nawet napisała cały e-book z przepisami na wolnowar, ale to może być też wiele innych urządzeń takich jak KitchenAid, czyli mikser planetarny. To może być termomix w którym też możecie w zasadzie przygotować zupę, w którym też możecie przygotować wiele różnych posiłków w zasadzie w jednym naczyniu, w jednym urządzeniu, bo nie chodzi tylko o samo gotowanie jako takie, ale też później umycie tego wszystkiego, posprzątanie. Deski, noże, garnki, patelnie to wszystko wiecie też trzeba umyć, pochować, wytrzeć. To wszystko też zajmuje czas i miejsce. Warto sobie też ten cały proces przygotowywania posiłków ułatwiać i usprawniać.
J: Jeżeli dopiero zaczynacie albo myślicie o tym, żeby zacząć z planowaniem posiłków to myślę, że wygodnie Wam będzie zacząć na papierze i sobie to zapisywać albo skreślać, albo zmieniać kolejność, bo papier pozwala na takie naoczne zarządzanie tą listą i też radziłabym Wam zacząć małymi krokami. Może nie próbujcie układać posiłków na cały miesiąc. Zacznijcie od trzech dni, czterech dni. To i tak będzie progres, jeżeli do tej pory robiliście zakupy wpadając do sklepu w drodze z pracy albo do pracy i w zasadzie zaczynaliście myśleć o tym co dziś na obiad, kiedy stawaliście głodni w kuchni.
S: Ostatnią poradą jaką mamy na naszej liście to gotowanie rzeczy czy planowanie posiłków na naszej liście tych na które naprawdę mamy ochotę, tych które chcemy zjeść. Wiecie możemy wpisać naprawdę cokolwiek na tą listę, ale jeżeli to jest jakaś potrawa, której nie lubimy albo nie chcemy jeść to naprawdę nie ma sensu tego tam umieszczać. Być może jest to jakaś potrawa, którą wpisujemy tam z rozsądku, jeżeli powody do tego są naprawdę ważne i mocne to tak oczywiście, ale jeżeli mamy się naprawdę mordować i nic dzięki temu nie zyskać to być może nie warto. Jedzenie jak wiele różnych rzeczy w życiu daje przyjemność, ale może też tą przyjemność odbierać. My jesteśmy raczej po tej stronie mocy, która mówi, że jedzenie powinno tą przyjemność dawać i warto sobie tą przyjemność dzięki jedzeniu oferować.
J: A z doświadczenia wiemy, że jeżeli pójdziemy z tą listą posiłków zbyt ambitnie na przykład, bo wpiszemy danie, które wymaga dużego przygotowania a my nawet byśmy bardzo chcieli, ale tak długo to my nie chcemy gotować to wiemy, że to danie będzie na naszej liście się przesuwać i przesuwać i przesuwać i tam zalegać aż pogodzimy się z faktem, że jednak w restauracji łatwiej jest to danie jeść niż ugotować w domu. Mamy nadzieję, że te nasze dzisiejsze porady ułatwią Wam planowanie posiłków i że będziecie robić to z przyjemnością, a przynajmniej odważycie się spróbować, ale dzisiejszy odcinek nie jest jedynym który nagraliśmy i który dotyczy tego tematu.
S: Już dawno, dawno temu na samym początku naszego podcastu nagraliśmy odcinek, który się nazywa planowanie posiłków i zakupy spożywcze. To jest odcinek numer cztery, ale teraz Wam zdradzimy tajemnicę, że to był tak naprawdę pierwszy odcinek naszego podcastu który nagraliśmy. Taki pierwszy, pierwszy.
J: Więc jeżeli chcecie usłyszeć, jak wyglądał nasz podkastowy progres to możecie do niego wrócić, ale nie tylko dlatego ponieważ znajdziecie w nim między innymi strategie zakupowe przy planowaniu posiłków i zakupów i jak przygotować listę posiłków i zakupów krok po kroku, jakie są triki przy planowaniu zakupów i robieniu tych zakupów i co zrobić, kiedy nie mamy czasu na planowanie posiłków.
S: Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was gotowy do pobrania szablon planowania posiłków. Jeżeli wejdziecie na naszą stronę internetową razemlepiejpodcast.pl/140 to będziecie mogli pobrać ten szablon za darmo. Dzięki temu szablonowi będziecie mogli rozpocząć Waszą przygodę z planowaniem posiłków.
J: A kiedy przygotujecie i wdrożycie swój pierwszy plan posiłków zdziwicie się pewnie jak prosta jest to czynność, jak bardzo zmniejsza stres i sprawia, że odżywiacie się lepiej, jest na Waszym talerzu bardziej różnorodnie, bardziej sezonowo, jak takie zaplanowanie przyspiesza przygotowanie posiłków i jak wiele pieniędzy zostaje w Waszych portfelach, kiedy idziecie do sklepu wiedząc co macie z niego przynieść.
S: Dziękujemy, że byliście z nami w kolejnym odcinku. Serdecznie zapraszamy.
J: Dobrego piąteczku!
S: Szufla!
Ona – lady ogarniacz z listą zadań na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 roku postanowiliśmy zostać parą, a trzy miesiące póżniej podjęliśmy decyzję o przeprowadzce do Wielkiej Brytanii. Od tej pory idziemy przez życie razem, ogarniamy dorosłość i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście podpowiadamy jak uporządkować dom, budżet, planetę i głowę, by żyć lekko, szczęśliwie, w swoim rytmie. Słuchając nas naładujesz akumulatory pozytywną energią i ułatwisz swoją codzienność, dlatego zostań z nami na dłużej! Słuchaj nas co piątek o 13.00 w ulubionej aplikacji do podcastów i obserwuj nas na Instagramie lub Youtube!
Jak planować oszczędnie posiłki:
- zapisuj co jesz, a co najczęściej wyrzucasz
- twórz zbiory interesujących/sprawdzonych przepisów
- miej listę zakupów dostępną dla wszystkich domowników
- zaplanuj czas na planowanie
- uwzględnij zachcianki
- planuj wokół produktów, które masz już w domu
- wykorzystuj resztki
- sprawdzaj promocje
- gotuj wegetariańsko
- rób zakupy online albo w dużym supermarkecie
- podziel listę na kategorie, tak jak rozłożony jest sklep
- konsultuj plan posiłków z rodziną
- gotuj hurtowo (np. jedna lasagna na obiad, druga do zamrażalnika)
- używaj urządzeń oszczędzających czas np. wolnowar, urządzenie do gotowania ryżu
- zacznij planowanie na papierze
- gotuj rzeczy, które NAPRAWDĘ chcesz zjeść
Muzyka:
Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44
Minimal Corporate Upbeat Ambient by Coma-Media provided by Pixabay
Sorry, the comment form is closed at this time.