Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #61
Home  /  Minimalizm   /  Minimalistyczne święta

Minimalistyczne święta

Często pytacie nas czy można pogodzić minimalizm i święta Bożego Narodzenia. Czy minimalistyczne święta są w ogóle możliwe? I jak to wygląda u nas?

Listen to “#61 Minimalistyczne święta” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Transkrypcja odcinka:

J: Odcinek o minimalistycznych świętach, zapraszamy!

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

S: Jak pewnie mogliście już zauważyć to dla nas wyjątkowy czas, który celebrujemy. Prawda jest jednak taka że nasze święta do tej pory były takie pół na pół. Kiedy jesteśmy w Anglii, możemy je przeżywać jak jak tylko je sobie wymyślimy i zaplanujemy, kiedy jedziemy do Polski to nasze rodziny nadają ich ton. W tym czasie też spotykamy wszystkich naszych znajomych i przyjaciół, a niestety takie maratony choć bardzo chciane i wyczekiwane z minimalizmem nie mają nic wspólnego. W tym roku będzie nieco inaczej bo z dużą dozą prawdopodobieństwa do Polski nie polecimy. Opowiemy Wam więc dzisiaj jak wygląda ta minimalistyczna strona naszych świąt! Zaczynamy!

Czym są minimalistyczne święta?

J: Może przede wszystkim warto powiedzieć czym dla nas są minimalistyczne święta? Dla mnie to takie święta, które minimalista/minimalistka przeżywa dokładnie tak jak tego chce. Czas, który jest wypełniony tylko dobrymi momentami, tylko chcianymi aktywnościami. Robi 12 potraw i dekoruje dom jeśli to sprawia mu/jej radość, nie robi zupełnie nic nadzwyczajnego jeśli w tym momencie tego potrzebuje. Pełne duchowych przeżyć dla minimalistów wierzących oraz tradycji, dla tych dla których są one ważne. Bo to o czym warto pamiętać, to to że każdy z nas jest inny i jak usłyszycie w naszym podkaście – tyle ile osób, tyle sposobów spędzania świąt, a każdy ważny i wartościowy!

Minimalistyczne święta krok po kroku

J: W Waszych pytaniach często pojawiło się pytanie o dekoracje. Kilka razy już wspominaliśmy, że mamy dwa pudełka przeznaczone na na ozdoby i światełka. W dużej mierze są to dekoracje, które dostaliśmy w bonusie do naszej choinki z drugiej ręki. Każdego grudnia dokupujemy sobie coś małego: w zeszłym roku świąteczne filiżanki, w tym haczyki do położenia na kominku na których wiesza się świąteczne skarpety. Bardzo lubię świąteczne dekorowanie domu więc nie chcę z niego rezygnować, ale te dwa pudełka to jest mój limit. Jeśli będę chciała dokupić coś co już nie będzie się w nich mieścić, będę musiała się z czymś innym pożegnać.
S: Kolejnym aspektem przygotowań do świąt jest sprzątanie. I w tym obszarze raczej stawiamy na systematyczne porządki przez cały rok, a nie wielki zryw przed świętami.
J: Natomiast dla mnie nieodzownym elementem wprowadzanie świątecznego nastroju jest pranie zasłon i to uskuteczniamy na kilka dni przed świętami. W tym roku z grubszych porządków będzie umycie jednego okna, które przekładamy od kilku tygodni i polerowanie sztućców.
S: Jedzenie – przez cały listopad wyjadaliśmy nasze spożywcze zapasy, żeby zrobić miejsce pod świąteczne przysmaki! Ale nie ograniczamy się do świątecznego jedzenia tylko w dwa dni w roku, jemy świąteczne jedzenie przez cały grudzień: zaczynamy powolutku od pierogów, ryby/tofu po grecku i krokietów by w Święta finiszować zupą grzybową i sałatką warzywną. Wzięło się to z tego, że nasze rodzinne domy są oddalone o kilkadziesiąt kilometrów i Wigilię spędzamy oddzielnie, z naszymi rodzicami, więc w ubiegłych latach przygotowaliśmy sobie mini wigilię przed wylotem do Polski. W tym roku kontynuujemy tradycję raczenia się świątecznymi potrawami przez cały grudzień ponieważ nie chcemy się ograniczać do celebrowania i delektowania się świątecznymi pysznościami tylko przez 2 lub 3 dni w roku. W kwestii prezentów jesteśmy bardzo minimalistyczni – wraz z rodzinkami piszemy listy do Mikołaja i kupujemy tylko rzeczy, które na nich są.
J: U mnie w zeszłym roku było losowanie – każdy dostał jeden prezent ale o nieco wyższej wartości, co też było świetne! Świąteczne zakupy też ograniczamy do minimum, od kilku lat robimy je online, a wcześniej wybieraliśmy po prostu jeden dzień i w całości poświęcaliśmy go na zdobycie wszystkich podarków. Natomiast tym co mocno celebrujemy jest pakowanie prezentów: przygotowujemy sobie herbatkę, włączamy muzyczkę lub film i zawijamy, podpisujemy, oklejamy. Spędzamy razem miły, spokojny czas.

(Nie) malistyczne święta

J: Minimalistką nie jestem w kwestii świątecznych piosenek, lecą u nas w domu od końca listopada, a. w tym roku poszłam o krok dalej i słuchałam też audiobooków ze świetami w tle! Minimalistami nie jesteśmy też w zakresie praktykowania wdzięczności! Wspominamy, doceniamy, cieszymy się z dobrych rzeczy, które nam się przytrafiły.

S: Minimalistyczne święta oznaczają dla nas czas bez stresu, pośpiechu, w naszym własnym tempie i bez bezrefleksyjnych aktywności, które robiliśmy w przeszłości, bo coś wypadało albo należało, a niekoniecznie było w zgodzie z nami i naszymi wartościami. Wkładamy nieco więcej planowania i wysiłku przed, po to aby gdy przyjdzie moment celebracji to możemy oddać się temu w całości i bez zmartwień.

J: Pamiętajcie też, że w grudniu słyszymy się codziennie w naszym świątecznym podmasie, gdzie wraz z naszymi zaprzyjaźnionymi podcasterami opowiadamy Wam o naszych przygotowaniach do świąt, dzielimy się pomysłami na prezenty i wiele więcej. Podmas – tak samo jak wszystkie nasze regularne odcinki – możecie znaleźć w swoich ulubionych aplikacjach do podcastów.

Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.