Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #47
Home  /  Lifestyle   /  Czego słuchać w Empik Go?
empik go

Czego słuchać w Empik Go?

Od jakiegoś czasu można nas słuchać na platformie Empik Go. Jest nam szczególnie miło, ponieważ jest to polska aplikacja do dystrybucji utworów w wersji cyfrowej. W obszernej bibliotece znajdziecie ponad 30 tys. e-booków oraz 6 tys. audiobooków i podcastów. Dlatego dzisiaj chcieliśmy się podzielić z Wami pozycjami, które przyciągnęły naszą uwagę i umilały nam czas.

Listen to “#47 Czego słuchać w Empik Go?” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Konkurs:

Linki do poleceń o których mówimy w odcinku:

Transkrypcja odcinka:

S: Odcinek o tym czego słuchać w Empik Go, zapraszamy!

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

J: Przygotowaliśmy dla Was rekomendacje osiemnastu pozycji, w ty e-booków, podkastów i książek, ale zanim do tego przejdziemy zapraszamy Was serdecznie na nasz Instagram, gdzie dzisiaj, czyli w piątek (21 sierpnia) pojawi się zdjęcie konkursowe z zadaniem konkursowym. A zadaniem jest napisanie za co najbardziej lubicie słuchać naszego podcastu? Co Was inspiruje? Co fajnego znajdujecie w nim dla siebie? Na Wasze zgłoszenia będziemy czekać przez 7 dni, a siedem najciekawszych zgłoszeń nagrodzimy miesięcznym abonamentem do Empik Go. A teraz czas na nasze polecajki!

S: Pozwolę sobie zacząć od podcastu, który nosi nazwę Inspiracje Sidorowicza. Są to inspirujące rozmowy z artystami, sportowcami, politykami (ale tylko z tymi dobrymi i fajnymi) czy dziennikarzami. Możecie tam znaleźć wywiady z takimi osobistościami jak Jerzy Stuhr, Karol Bielecki, Jarosław Juszkiewicz (to ten Pan, którego głos wszyscy znamy z nawigacji Google Maps), Artur Barciś lub Tomasz Kułakowski. Bardzo lubię słuchać wywiadów, które są specjalistami w swoich dziedzinach bądź jakaś konkretna rzecz jest ich wielką pasją. Uważam, że od takich osób jest zawsze coś, czego mogę się nauczyć. Odcinek, który mnie niezwykle zainspirował był to wywiad z panem prof. Jerzym Stuhrem, w którym opowiadał on o dążeniu do celu i o tym jak on dokonał w swoim życiu tego, że stał się sławny. Rozmowa świetnie pokazywała proces osiągania dalekosiężnych celów; tego, że trzeba rozłożyć to wszystko na poszczególne dużo mniejsze kroczki i konsekwentnie stawiać krok za krokiem, aż w końcu dojdziemy tam gdzie chcemy. N naprawdę ta rozmowa była dla mnie niezwykle inspirująca.

J: Skoro Sebastian zaczął od podcastu, to ja też polecę podcast. I jest to oryginalna produkcja Empik Go. Podcast Rozważna i Erotyczna to audycja Magdy Mołek – dziennikarki i Joanny Keszki – edukatorki seksualnej na temat kobiecej seksualności. Słucham go z przyjemnością, bo autorki mówią o seksie bez skrępowania, z naukowym zapleczem, pamiętając że jest on drogą do bliskości, do wolności, do spełnienia. Dzięki świadomości, edukacji seksualnej, możemy pozbyć się wielu krzywdzących przekonań jakie w tym obszarze funkcjonują w naszym społeczeństwie i w naszych głowach. Gorąco zapraszam wszystkich (nie tylko kobiety) do odsłuchania opublikowanych już odcinków i mam nadzieję, że Empik Go przygotuje też siostrzaną audycję dedykowaną męskiej seksualności, bo moim zdaniem również wielu mężczyznom nie jest łatwo rozmawiać o intymności, a do dialogu potrzebujemy obu stron.

S: Kolejny podkastowym odkryciem jest Bartosz Janiszewski Podcast. Autor tego podcastu jest psychologiem dietetykiem; i co najbardziej urzekło mnie w jego audycji to to, że podchodzi bardzo zdroworozsądkowo do tematu jedzenia, diety i odchudzania się. Przykładem tego jest odcinek o kuchni domowej i gotowaniu w domu. Bartosz, mówił tam że nie jest najważniejsze to czy jemy tylko warzywa, czy jemy tylko owoce, czy będziemy na tej czy innej diecie… Że tak naprawdę dieta powinna zawsze być możliwie najbardziej zbilansowana i dostarczająca wszystkiego dobrego, co tylko można dla naszego organizmu. Natomiast jeżeli chcemy utrzymać masę ciała lub schudnąć to tak naprawdę musimy patrzeć na ilość kalorii, który przyjmujemy. Możemy zjeść ciastko, możemy zjeść pizzę tylko może niekoniecznie największym z podwójnym serem, a tylko dwa kawałki. To nie ma być festiwal wyrzeczeń, tylko racjonalne podejście do naszego odżywiania. Gorąco polecam do słuchania.

J: Kolejna oryginalna produkcja Empik Go to Podcast Planszówkowy. Uwielbiam grać w planszówki, ale nie lubię kiedy ktoś o nich opowiada. Natomiast Michał Kasprzyk i Krzysztof Nowak jakoś tak ten temat ogrywają, że nie mogę się oderwać. Może dlatego, że zamiast na regułach gier skupiają się na swoich wrażeniach i doświadczeniach? Super też się sprawdzają też wstawki z rozgrywki, te prawdziwe emocje, teksty, które sami często przy grach wypowiadamy. Podcast planszówkowy traktuję też trochę jak kompas, bo moja lista gier do kupienia jest naprawdę długa, a dzięki chłopakom i ich partnerkom, (tak wnioskuję, ale nie jestem na 100% pewna do kogo należą pojawiające się damskie głosy) to część pozycji przesunęła się wyżej, do szybszego zakupu.

S: Już nastolatek byłem wielkim fanem audycji Bogusława Wołoszańskiego z cyklu Sensacje XX wieku. Zainteresowanie historią pozostało mi do dziś. Bardzo często szukam podcastów bądź innego rodzaju audycji, które opowiadają o ważnych lub ciekawych historiach z przeszłości. Na platformie Empik Go możecie znaleźć wiele audycji radiowych Tok FM. Wśród nich wybrałem audycję Wydarzenia, które zmieniły świat prowadzoną przez Karolinę Lewicką. Są to rozmowy z gośćmi o wydarzeniach historycznych, które miały bezpośredni wpływ na losy świata np. wyprawa Kolumba, jaki wpływ na historię i politykę całego świata miała Wielka Trójka czyli Stalin, Churchill i Roosevelt lub odcinki o powstaniu państwa Izrael lub śmierć Ludwika XVI. Nie jest to jedyna audycja prowadzona przez Karolinę Lewicką. Wśród innych serii możecie znaleźć również Zyciorysy niezwykłe, Sekrety Drugiej RP, Wielcy Polacy jakich nie znacie, Wielki wynalazki, Ojcowie niepodległości i inne…

J: Skoro Sebastian wspomniał o życiorysach, to i ja mam coś z tego worka. Wysłuchałam audiobooka na podstawie książki Osiecka. Tego o mnie nie wiecie. autorstwa Beaty Biały. Jest seria wywiadów z przyjaciółmi i bliskimi Agnieszki Osieckiej z którego wyłania się portret kobiety: genialnej pisarki, poetki, pełnej sprzeczności,  samotnej duszy otoczonej ludźmi i wikłającej się w związki w poszukiwaniu miłości, matki dochodzącej, chorej na alkoholizm i chorobę nowotworową. Dla mnie to było bardzo ciekawe doświadczenie posłuchać bardzo osobistych historii o kobiecie, której twórczość doskonale znam i cenię.

S: Moim drugim odkryciem produkcji Tok FM są serie Odkrywamy daleki świat i Poznaj fascynującą Europę. Obie prowadzone przez Kamila Dąbrowę w ramach audycji radiowej Biuro podróży. To rozmowy z gośćmi o dalekich krajach i aktualnej sytuacji np. o Bangladeszu, Kenii czy Tybecie. Dla mnie było to o tyle interesujące, że nie są to najczęstsze, najbardziej popularne kierunki turystyczne. Co również dowiedziałem się o Bangladeszu to to, że jest to kraj dla podróżników, a nie dla turystów i ktoś kto chciałby tam po prostu pojechać sobie pozwiedzać to raczej się tam nie odnajdzie. Natomiast audycja daje bardzo duży insight tego jak wygląda życie lokalnych ludzi, co jest dla nas niezwykle interesujące w każdej podróży.

J: O! To ja się podepnę pod podróżniczy temat i mam audiobook na podstawie książki Sekrety kuchni włoskiej (Elena Kostiukovitch). Jest to audiobook publikowany w odcinkach, więc trochę się go słucha jak podkastu, a jednocześnie jest to taki trochę serial i ja czekam na te kolejne odsłony. Jak możecie się domyślić po tytule przenosimy się z autorką do słonecznej Italii i zgłębiamy historię, potrawy, zwyczaje, tradycje i przyjemności życia Włochów. To nie jest jednak książka kucharska, a bardziej przewodnik po włoskim la dolce vita. Wszystkie opisy są bardzo stymulujące dla wyobraźni, dlatego bardzo Wam polecam wygospodarować czas na niespieszne słuchanie, które w pełni pozwoli Wam docenić wartość tej książki i zainspirować się. Tak sobie wyobrażam, że jak będziemy robić włoskie wieczory to do robienia pizzy będziemy sobie włączać jeden odcineczek i dowiadywać się tych wszystkich ciekawostek. Bardzo oddziałująca na wyobraźnię lektura!

S: Ostatnią pozycją na mojej liście podcastów, które odkryłem jest podcast Bajkowy Tata prowadzony przez Marka Opaskę. Są to krótkie wierszyki dla dzieci, które odpowiadają na konkretne pytania, np. czemu mąka jest biała, czemu musimy spać lub czemu ośmiornice mają niebieską krew i trzy serca. Powiem Wam, że pomimo tego że są to wierszyki dla dzieci to słucha się ich bardzo przyjemnie. Ja osobiście nie miałem pojęcia, że ośmiornice mają niebieską krew, że mają trzy serca, a teraz wiem i wiem dlaczego, a jeżeli i wy chcecie – zapraszam do posłuchania!

J: A jeżeli lubicie ciekawostki to moja propozycja pewnie też Wam przypadnie do gustów. Ponieważ przesłuchałam w końcu audiobook Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać nobla. Jest to książka napisana przez Janinę Bąk – osobistość internetową, a także wykładowczynię uniwersytecką. I tak, jest to książka o statystyce, ale tak sprytnie owiniętej warstwami humoru, ironii, anegdot., że słucha się lekko, momentami zaśmiewa do bólu brzucha. Jednocześnie poznajemy masę ciekawostek. Wydaje mi się, że poczucie humoru autorki oraz kwiecisty styl pełen dygresji może nie wszystkim podpasować, myślę natomiast że jest to pozycja której warto dać szansę. Szczególnie w wersji do słuchania.

S: Oczywiście podcasty to nie była jedyna rzecz, której słucham na Empik Go. Postanowiłem, że posłucham sobie też audiobooków. Zawsze ciekawiła mnie tematyka science fiction w literaturze, jednak nigdy tak naprawdę nie miałem okazji jej spróbować. Przesłuchałem książkę Upadające imperium (John Scalzi). Jest to pierwsza z serii trzech książek w konwencji space opera. Historia opowiada wydarzenia, gdy ludzkość rozsiana jest we wszechświecie podróżuje pomiędzy układami planetarnymi dzięki “Nurtowi”. Po tym jak 1000 lat temu utracono połączenie z Ziemią, pozostałe kolonie zgrupowały się w Imperium i handlują ze sobą wzajemnie, gdyż żaden układ nie jest w może być samowystarczalny celem zabiegania wojen. Gdy nurt zaczyna zanikać, cała ludzkość staje nad krawędzią wyginięcia.

J: Są też polskie smaczki i momentami Sebastian był blisko napisania do autora w celu ich zgłębienia. Jest to wciągająca historia i ja też momentami podsłuchiwałam. Upadające Imperium Sebastian słuchał dla przyjemność i i ja też miałam takie moje guilty pleasure małe. Właśnie słucham serii Czarny Mag. Zaliczyłabym tę serię książek do tych, które czytamy słuchamy dla przyjemności i przymykamy oko na głupotki głównych bohaterów oraz nieścisłości fabuły. Rodzeństwo Ry i Alex są uczniami Akademii Magii, gdzie szlifują swój dar, przeżywają pierwsze miłości, walczą z przeciwnościami losu i wchodzą w dorosłość. To lekka lektura na odprężenie, która jest napisana wartko, wciąga. Moje zainteresowanie szczególnie przyciągnął koncept władania magią w tym świecie jako umiejętności, którą trzeba ciągle zgłębiać, uczyć się, wymaga ona wielu poświęceń, trudu, pracy. To lekka książka z gatunku fantasy, którą przyjemnie się czyta na plaży lub hamaczku w letnie popołudnia. Jeżeli Was też takie tematy interesują, to warto spróbować!

S: Jest jeszcze jedna seria książek z cyklu space opera, w której czytania jestem akurat w trakcie siódmego tomu. Jest to seria Star Force autorstwa B.V. Larssona. Historia zaczyna się w momencie, gdy owdowiały prof. uniwersytetu wraz z rodziną zostaje zaatakowany przez statek kosmiczny, co w konsekwencji doprowadza do tego, że zostaje on jego kapitanem i musi bronić ziemię, razem z innymi statkami i innymi kapitanami, przed atakiem sztucznej inteligencji pochodzącej z kosmosu. Oczywiście jako, że ta historia jest przedstawiana chyba w dziesięciu tomach to te przygody rozciągają się na wiele różnych układów planetarnych, przewija się tam mnóstwo wątków, przygód, walk na różnych planetach, zawierania i zerwania sojuszy. Jest prawdziwa drama w kosmosie! Natomiast będą już w trakcie siódmego tomu muszę powiedzieć, że zaczynają mnie dość mocno męczyć powtórzenia w tej książce. Jest tam wiele rzeczy, które są notorycznie powtarzane jak gdyby autor cały czas oczekiwał, że z każdym kolejnym tomem wchodzą nowi słuchacze, którzy zaczynają słuchać tej historii czy zaczynają czytać od tego momentu. Nie wiem kto tak robi, ale nigdy bym nie zaczął czytać serii książek gdzieś w środku – zawsze zacząłbym od początku. Natomiast zostało mi już całkiem niedużo także na pewno dosłucham do końca. Porównując obie pozycje polecam bardziej Upadające Imperium. Głównie dlatego, że bohaterowie tam przedstawieni nie są – tak jak w przypadku Star Force – ukazani w schematyczny, sztampowy dla popkultury sposób. Raczej jest to dużo świeższe   spojrzenie na to jacy są ludzie, jakie relacje między nimi zachodzą i w jaki sposób się zachowują. 

J: Zarówno ja, jak i Sebastian bardzo lubimy takie katastroficzne klimaty więc nic dziwnego, że oryginalny serial Empik Go Chaos przyciągnął moją uwagę. I słuchajcie, to jest doskonałe słuchowisko w którym usłyszmy kunszt aktorski m.in Piotra Adamczyka, Jacka Braciaka czy Krzysztofa Czeczota. Rzecz dzieje się w latach sześćdziesiątych. We Wrocławiu wybucha epidemia, tajemniczy wirus zmienia umarłych w krwiożercze zombie, a milicja walczy z czasem by opanować plagę. Fabuła jest maksymalnie wciągająca, ale to sposób w jakie ten audiobook jest zrobiony robi na mnie największe wrażenie, ponieważ podczas słuchania, czułam się jakbym znajdowała się w samym środku wydarzeń. Jestem pełna podziwu i bardzo gorąco Wam tę pozycję polecam.

S: Nigdy nie miałem okazji, dla tego postanowiłem w końcu sprawdzić jakie tak naprawdę są książki na pewno dobrze wam znanego polskiego pisarza Remigiusza Mroza. W ramach naszego abonamentu dostępna była tylko jedna pozycja tego autora – Listy zza grobu. Kaja od 20 lat otrzymuje co roku, tego samego dnia list od swojego zmarłego ojca. Gdy do miasteczka wraca Seweryn znajduje dyskietki w starym domu rodzinnym Kaji, które były ukryte w skrytce pod podłogą. To, co one zawierają zmienia zupełnie znaczenie listów, które Kaja otrzymuje i rzuca nowe światło na okoliczności śmierci ojca Kaji. Jestem dopiero ww 1/3 tej książki, ale muszę powiedzieć że jest ona naprawdę wciągająca.

J: Ja też mam jeszcze jedną powieść na swojej liście, jest to Blackout. Książkę Blackout przeczytałam kilka lat temu i bardzo mnie wciągnęła, dlatego bardzo ucieszyłam się widząc w Empik Go tę pozycję jako audiobook i na to że będę mogła do niej wrócić. Historia mówi o tym, że w całej Europie pewnego dnia zostaje odcięty prąd, a my wspólnie z głównymi bohaterami hakerem Piero Manzano i dziennikarką Lauren Shannon staramy się po pierwsze przetrwać w tym zupełnie nowym świecie, a po drugie rozwikłać zagadkę tego nagłego blackoutu. Jeśli lubicie książki w których napięcie rośnie z każdym rozdziałem, cały czas coś się dzieje, a atmosferę spowija gęsta sieć intryg to jest doskonałe słuchadło/czytadło.

S: Moją ostatnią pozycją jest Sekretne życie drzew, Petera Wohllebena. Na pewno mieliście okazję słyszeć o tej książce, ponieważ kilka lat temu cieszyła się ona niezwykłą popularnością. Autor wprowadza nas w świat lasu, gdzie są tam drzewa które rozmawiają ze sobą,  które troszczą si o swoje potomstwo i takie, które opiekują się starymi lub chorymi sąsiadami, doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Peter jest leśniczym i w fascynujący sposób opowiada o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi wieloletnimi obserwacjami. Naprawdę nie sądziłem, że taka książka, o takiej tematyce, tak bardzo mnie zafascynuje – gorąco polecam.  

J: Na Empik Go są też dostępne inne książki z serii “Sekretnych żyć…” i są to ciekawe lektury, które Wam gorąco polecamy. A już ostatnia pozycja na mojej liście, i robi nam ssię bardzo fajna klamra to jest książka tym razem do czytania Wykorzystuję nie marnuję. 52 wyzwania zero waste (Sylwia Majcher). Bardzo lubię twórców,  którzy zachęcają do zmiany stylu życia i ograniczania śmieci jednocześnie nie sprawiając, że masz poczucie że jesteśmy straceni, nie ma już dla nas ratunku i generalnie nieważne co robisz wszystko jest na marne bo to tylko korporacje i rozwiązania systemowe mogą oczyścić środowisko. Autorka tej książki zachęca do zmiany i pokazuje, że każde działanie ma znaczenie i że naszą postawą inspirujemy innych do zmiana, a przez to prowadzimy do systemowych zmian. Udowadnia także, każdy z nas ma w swoim życiu obszary w których może być bardziej eko i pokazuje co możemy zrobić, aby ta pozytywna zmiana była trwała i nie była uciążliwością dla nas. Bardzo mi się ta książka spodobała i myślę, że znajdą w niej dużo osoby początkujące, ale także takie jak my które już jakiś czas żyją stylem less waste i ciągle szukają nowych rozwiązań.  Bardzo gorąco polecam!

S: To tyle z naszych polecajek z serwisu Empik Go. Przypominamy o konkursie dla was w którym mamy do rozdania siedem miesięcznych abonamentów do Empik Go. Wpadnijcie na naszego Instagrama i dajcie znać w komentarzu pod postem konkursowym za co najbardziej lubicie nas słuchać, co Was inspiruje, co Wam się najbardziej podoba oraz oraz czego powinno być to więcej.

J: Dziękujemy, ze byliście tutaj z nami. Jak zawsze zachęcamy Was do pozostawiania pozytywnych opinii w Waszych aplikacjach do podcastów. Tak, w Empik Go też można zostawiać i widzieliśmy, że kilka osób tam nam zostawiło swoje rekomendacje, recenzje i gwiazdki. Bardzo, bardzo dziękujemy! Życzymy Wam dobrego piąteczku!

S: Szufla

empik go

Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.