Blog

Odcinek #135
Home  /  Lifestyle   /  Jak cieszyć się z małych rzeczy? (część 2)
jak cieszyć się z małych rzeczy

Jak cieszyć się z małych rzeczy? (część 2)

Czy wiesz, że pod hasłem “cieszenie się z małych rzeczy” kryje się o wiele więcej? W praktyce może to oznaczać m.in spowolnienie, uwolnienie się od uzależnienia od adrenaliny i aktywności, przestanie koncentrowania się tak bardzo na celu, a docenienie procesu i podróży, zwrócenie uwagi na chwilę obecną z całym wachlarzem emocji, które w niej się znajdują, spojrzenie na świat oczami dziecka. Umiejętność tworzenia radości to coś, z czego będziesz mógł/mogła korzystać przez całe życie. Drugi odcinek o tym jak cieszyć się z małych rzeczy, zapraszamy!

Listen to “#135 Jak nauczyć się cieszyć z małych rzeczy – część 2” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Linki do poleceń o których mówimy w odcinku:

Transkrypcja odcinka:

S: Numer jeden na naszej liście to dziękuj i praw komplementy. Trening wdzięczności jest chyba jednym z najważniejszych o ile nie najważniejszym sposobem doceniania i cieszenia się małymi rzeczami. O wdzięczności jako takiej mówiliśmy oczywiście w pierwszej części tego odcinka do której Was serdecznie zapraszamy a w dzisiejszym odcinku chcieliśmy się bardziej skupić na języku i sposobie komunikacji jaki używamy na co dzień. Chodzi o to, aby to jak mówimy do innych ludzi, jak się z nimi komunikujemy, zwroty jakich używamy wyrażały wdzięczność. Jeżeli ktoś coś dla nas zrobi to po prostu wystarczy powiedzieć dziękuję. Nie zakładać, że jest to czyjś obowiązek a nawet jeśli jest to i tak miło robi się na pewno tej osobie, jeżeli ktoś powie dziękuję, że to dla mnie zrobiłaś albo dziękuję, że wykonałeś swoją pracę należycie.
J: Język jakim opisujemy rzeczywistość ma ogromny wpływ na to jak ona wygląda, dlatego warto być na to uważnym i warto trenować ten pozytywny język opisywania rzeczywistości i go na co dzień używać.
S: Numer dwa: zwróć uwagę na zmysłowe doznania z różnych czynności. Świetnym przykładem jest tutaj jedzenia. Ręka do góry kto skroluje telefon przy jedzeniu obiadu i ogląda reelsy albo tik toka zamiast skupiać się na tym jakie doznania smakowe przeżywamy, jaka jest tekstura potrawy, którą jemy. Byłbym hipokrytą gdybym powiedział, że sam tak nigdy nie zrobiłem, ale od niedawna stosujemy taką zasadę, że przy obiedzie zostawiamy urządzenia elektroniczne i poświęcamy ten czas na to żeby celebrować to czym jest posiłek nie tylko jakby dostarczeniem energii naszemu ciału ale też dostarczeniem pewnych wartości zmysłowych. Oboje bardzo lubimy gotować. Ja muszę pochwalić Judytę bo ona to robi dużo lepiej ode mnie i praktycznie każde jej danie wychodzi minimum osiem na dziesięć dlatego bardzo sobie chwalę jak dostaje obiad pod dzióbek i chcę też przez to wyrazić moją wdzięczność dla niej i szacunek do tego co ona robi do pracy i wysiłku który wkłada w przygotowanie tego posiłku dla nas dlatego zupełnie inaczej odbieram ten posiłek, to jedzenie, te smaki gdy skupiam się na tym co robię, gdy staram się wyczuć jakieś drobne ilości przypraw które były dodane gdzieś tam pod koniec gotowania albo na początku jak to zmieniło albo to czy coś jest chrupiące czy coś się rozpływa w ustach. To też zmienia zupełnie postrzeganie danej potrawy, gdy skupiamy się na takich szczegółach i fajnie jest też podczas jedzenia rozmawiać o tym. Nawet to jak czujemy się po posiłku, gdy zjemy go w sposób świadomy jest zupełnie innym doświadczeniem niż to gdy zjemy gapiąc się w ekran telefonu. Dodam tylko że gdy spożywamy posiłek w taki świadomy sposób to często zdarza nam się zjeść mniej, bo jesteśmy też świadomi tego jak jesteśmy już syci. Gdy pochłaniamy szybko jedzenie bez zastanowienia to zjadamy wszystko co jest na talerzu i jeszcze czujemy się głodni więc idziemy po jakąś małą dokładeczkę albo większą dokładeczkę a tak naprawdę wystarczy poczekać pięć czy dziesięć minut, żeby sygnał z brzucha, z żołądka przeszedł do mózgu i powiedział ok. Już wystarczy, bo tak naprawdę bardzo często zdarza się brzuch już mamy pełny a głowa jeszcze o tym nie wie.
J: Świat dostarcza nam mnóstwo okazji do przeżywania przyjemnych doznań i warto być na nie uważnymi, warto je dostrzegać. Ja na przykład uwielbiam wkładać dłoń w taki świeżo otwarty worek z kukurydzą albo z ryżem i ten dotyk takich gładkich ziarenek jest super przyjemny i możemy sobie właśnie takich malutkich przyjemności w codzienności dostarczać bardzo dużo i to jest zależne od nas i to też sprawia nam radość i sprawia, że czujemy się lepiej. Nasz kolejny punkt to jest podarowanie swojego czasu na zabawę z dziećmi albo spojrzenie na świat oczami dziecka w którym jest właśnie taka beztroska i w którym jest mnóstwo kreatywności i w którym jest dużo radości i zapisałam sobie tutaj jako ćwiczenie to żeby jeżeli nie macie dzieci w swoim otoczeniu z którymi moglibyście się pobawić i tak w całości dać im swoją uwagę to może fajnie będzie wrócić do Waszych ulubionych książek z dzieciństwa i na nowo się w nich zaczytywać i na nowo je odkrywać i na nowo przeżywać te emocje i w ten sposób tworzyć radość.
S: Kolejna wskazówka to zwróć uwagę na to jaki wpływ na Twoje samopoczucie mają ubrania, które nosisz i uważnie kompletuje swoją garderobę. Chodzenie, w ubraniach które są niewygodne, które nas cisną, które nas obcierają, które nas kłują, które nie wprawiają nas w poczucie komfortu nigdy nie przyczyni się do naszego dobrego samopoczucia a tym bardziej szczęścia. Niezwykle istotnym jest to, żeby nosić wygodne, dopasowane, komfortowe ubrania, w których się dobrze czujemy, w których podobamy się samych sobie, podobamy się to jak wyglądamy w tych ubraniach oraz odczuwamy komfort. Dla mnie na przykład bardzo ważną rzeczą jest to, żeby nic mnie nigdzie nie cisnęło. Ja bardzo nie lubię obcisłych ubrań i nie lubię jak mnie coś gdzieś uciska, że tak powiem dlatego noszę czasami nawet troszkę za duże, bo wolę, żeby była ta swoboda ruchów, dlatego dresy mają szczególne miejsce w moim serduszku. Tak samo jak wygodne buty. To jest coś o czym też już kilkukrotnie wspominałem w tym podkaście, że dla mnie liczy się przede wszystkim komfort, jeżeli chodzi o dobór butów i to jest zawsze dla mnie czynnik numer jeden.
J: Nauczmy się świadomie oddychać i oddychać dobrze, oddychać głęboko. To jak praca z oddechem może wpłynąć na nasze samopoczucie, na poziom stresu, na przeżywanie różnych sytuacji jest ogromną sprawą i warto poświęcić swój czas, bo nie jest to trudne, żeby taki trening oddychania robić, nauczyć się go i w chwilach, kiedy przeżywamy jakieś duże emocje, jest stresująco, jesteśmy poddenerwowani świadomie decydować się, żeby oddychać pełną piersią.
S: Doceniaj wagę drzemeczek i odpoczynku. Niech nie będzie to powodem Twojej frustracji. Pozwól sobie odpocząć. Wspominaliśmy już kiedyś, że odpoczynek jest równie istotny jak praca, którą wykonujemy. Jeżeli nie naładujemy naszych baterii to nie będziemy w stanie odpowiednio skutecznie, szybko, efektywnie wykonywać naszej pracy. Jeżeli nie będziemy odpowiednio dużo odpoczywać to nie będziemy w stanie poświęcać wystarczająco naszej uwagi naszym dzieciom, naszym bliskim, przyjaciołom. Brak odpowiedniej ilości snu odbija się po prostu na całym życiu. Jeżeli chodzimy niewyspani, wiecznie przemęczeni nie będziemy w stanie odczuwać samozadowolenia czy w ogóle zadowolenia z życia a już tym bardziej o szczęściu jako ogólnym pojęciu to możemy zapomnieć. Ja pamiętam, że przed pandemią, gdy jeździłem do pracy codziennie i wstawałem super wcześnie rano cały tydzień chodziłam niewyspany. Dopiero gdy przychodził weekend to mogłem sobie przez te dwa dni odespać. Gdy nadeszła pandemia zacząłem pracę z domu i zacząłem regularnie codziennie sypiać dłużej. Nie musiałem wstawać tak wcześnie rano, żeby dojechać do biura, rano zjeść śniadania, wziąć prysznic a to wszystko mogłem zrobić w tak zwanym międzyczasie, gdy sprawdzałem już rano maile i mogłem dzięki temu pospać sobie trochę dłużej to nagle moje ogólne samopoczucie tak na co dzień w życiu diametralnie się polepszyło. Nagle okazało się, że jestem dużo spokojniejszy, dużo efektywniejszy, nie chodzę zrzędliwy, podirytowany, marudny tylko nagle mam dużo więcej sił, dużo więcej energii i jestem ogólnie dużo bardziej zadowolony.
J: Niech więc odpoczynek nie będzie dla Was powodem wyrzutów sumienia a źródłem prawdziwej energii.
S: I nawet jeżeli to jest drzemeczka po obiedzie – wolno nam.
J: Polecamy drzemeczki po obiedzie i polecamy też drzemeczki po obudzeniu się.
S: Albo polecamy też drzemeczki przed spaniem. Też są całkiem spoko.
J: Kolejny punkt na naszej liście – naucz się czegoś nowego. Chyba w Polsce mamy taki system kształcenia, że kiedy kończymy szkołę to mamy takie poczucie, że już nie chce się w życiu niczego więcej uczyć i wychodzimy w ogóle z takim przeświadczeniem, że nowych rzeczy uczymy się w szkole zupełnie nie zwracając uwagi na wszystkie te umiejętności, które zaczynamy mieć już w pracy czy w życiu poza zawodowym i nie traktujemy ich jako uczenie się czegoś nowego tylko że to takie po prostu się odbywa. Tak wygląda życie, więc zwracajmy na to uwagę. Zwracajmy uwagę na to jak wiele rzeczy się nauczyliśmy, jak bardzo się rozwinęliśmy w różnych aspektach, ale też świadomie próbujmy nowych rzeczy, uczmy się bo to nie tylko poprawia sposób w jaki pracuje nasz mózg ale też daje poczucie takiego spełnienia, takiego wychodzenia ze strefy komfortu, przekraczania swoich granic i jest źródłem satysfakcji i szczęścia.
S: Obserwuj przyrodę i spędzaj czas na łonie natury. Wiele naukowych badań potwierdza dobroczynny wpływ przebywania na świeżym powietrzu i w ogóle tak blisko natury na człowieka. To nie jest żadne odkrycie, że po dniu spędzonym na wycieczce po lesie albo po górach albo po prostu wyjście na spacer do parku działa na nas uspokajająco, działa kojąco, poprawia krążenie krwi, powoduje lepsze dotlenienie mózgu. To wszystko ma wpływ na to jakie jest nasze samopoczucie a to jakie jest nasze samopoczucie wpływa bezpośrednio na to czy czujemy się szczęśliwi, czy czujemy się zadowoleni, czy czujemy się spełnieni czy nie.
J: Częsty kontakt z naturą pozwala też poczuć taki spokój, bo tam wszystko się dzieje tak jak powinno się dziać. Nie jest potrzebny do tego żaden wpływ zewnętrzny i wszystko ma swoją porę i swój czas i w obliczu tej przyrody i tego ogromu i tych wspaniałości naprawdę zaczynamy zmieniać naszą perspektywę i spojrzenie i być może wiele rzeczy, które do tej pory wydaje nam się ogromną sprawą, ogromnym problemem w takim kontraście i z takiej perspektywy nabierze zupełnie innego znaczenia. Wyruszajcie na spotkanie przygody. Czy pamiętacie, że kiedy byliście dziećmi i mieliście wakacje to tak naprawdę każdy poranek to był początkiem jakiejś niesamowitego krycia, niesamowitej przygody. Jakoś w dorosłym życiu trudno nam się w tych przygodach odnaleźć i jakoś wyruszać na ich spotkanie i warto to pielęgnować. My na przykład za każdym razem kiedy wyruszamy na wakacje czy na przejażdżkę czy na wycieczkę to mówimy sobie “ahoj przygodo” i mamy takie otwarte głowy do tego żeby coś nas fajnego spotkało a może spotka nas jakieś wyzwanie jak choćby to tankowanie bez pieniędzy o którym Wam opowiadaliśmy w jednym z odcinków i pomimo że czasem może te sytuacje są stresujące ale nie tak jakoś bardzo że zagrażają naszemu życiu czy zdrowiu to po latach wspominamy je z uśmiechem na ustach, budzą naprawdę dobre wspomnienia i te przygody są czymś co zostaje z nami i sprawia że jesteśmy szczęśliwi.
S: Podaruj swój czas lub umiejętności. Mam na myśli tutaj wolontariat. Na pewno w Waszej okolicy jest wiele organizacji, fundacji albo na przykład schronisk, dla zwierząt które potrzebują pomocy. Możecie na przykład skontaktować się z lokalnym schroniskiem i wyprowadzać psy na spacer albo pomagać lokalnemu stowarzyszeniu w utrzymaniu czystości i porządku w parku na Waszym osiedlu.
J: To może być na przykład zrobienie zakupów dla sąsiada czy odebranie paczki z poczty, bo to co tu chodzi to po pierwsze, żeby być częścią takiej społecznej sieci a po drugie, żeby pielęgnować interakcję między ludźmi, bo to tak jak mówiliśmy już w poprzedniej części z tej serii bardzo mocno wpływa na nasze samopoczucie i na jakość naszego życia. Mamy też ostatni bonusowo już w punkt – śmiejmy się z całych sił i chyba nie ma lepszej terapii niż takie zaśmiewanie się do rozpuku. Ja uwielbiam, kiedy z Sebastianem zdarzy nam się tak sytuacja czy jest to jakiś sytuacyjny humor czy zdarza nam się opowiedzieć jakiś żart albo ripostę, bo my raczej właśnie takie riposty celne to to jest coś co nas śmieszy i potem przez piętnaście – dwadzieścia minut nie możemy się opanować. Łzy nam ciekną z oczu i bolą brzuchy. To są takie chwile, które ja uwielbiam po prostu i wyczekuję ich i tęsknię za nimi, bo to one muszą się tak odbyć naturalnie. Nie zawsze da się je po prostu zaaranżować. Nie da się ich zaaranżować, ale trzeba być otwartymi na nie i kiedy się zaczną to my nie mówimy stop, stop, stop. To raczej idziemy w to, że się tak śmiejemy, że tym śmiechem się dalej napędzamy i to jest taka super terapia i takie doładowanie pozytywnej energii i tym bonusowym akcentem zostawiamy Was w ten piąteczek. Mamy nadzieję, że te wskazówki dadzą Wam do myślenia, będziecie chcieli jakieś wprowadzić w życie, a jeżeli już je wprowadziliście to dajcie znać jak one u Was pracują. Dobrego piąteczku!
S: Szufla!

Ona – lady ogarniacz z listą zadań na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 roku postanowiliśmy zostać parą, a trzy miesiące póżniej podjęliśmy decyzję o przeprowadzce do Wielkiej Brytanii. Od tej pory idziemy przez życie razem, ogarniamy dorosłość i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście podpowiadamy jak uporządkować dom, budżet, planetę i głowę, by żyć lekko, szczęśliwie, w swoim rytmie. Słuchając nas naładujesz akumulatory pozytywną energią i ułatwisz swoją codzienność, dlatego zostań z nami na dłużej! Słuchaj nas co piątek o 13.00 w ulubionej aplikacji do podcastów i obserwuj nas na Instagramie lub Youtube!

Jak cieszyć się z małych rzeczy?

  • dziękuj i praw komplementy
  • zwróć uwagę na zmysłowe doznania z różnych czynności
  • podaruj swój czas na zabawę
  • zwróć uwagę na to jaki wpływ na Twoje samopoczucie mają ubrania, które nosisz i uważnie kompletuj swoją garderobę
  • oddychaj
  • doceniaj wagę drzemeczek i odpoczynku
  • naucz się czegoś nowego
  • obserwuj przyrodę i spędzaj czas na łonie natury
  • wyruszaj na spotkanie przygody przejażdżka w nieznane,
  • podaruj swój czas lub umiejętności – wolontariat
  • śmiej się z całych sił
  • naucz się dostrzegać to w czym jesteś dobr_ i wyjątkow_
  • realizuj swoje marzenia
  • zaakceptuj, że nie na wszystko masz wpływ i nie wszystko dzieje się od razu
  • ćwicz skupienie
  • pielęgnuj kreatywność
  • świadomie twórz otoczenie, które sprawia że jesteś szczęśliw_
  • trenuj uważnośćotaczaj się dobrymi ludźmi
  • bierz sprawy w swoje ręce
jak cieszyć się z małych rzeczy

Muzyka:
Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44
Minimal Corporate Upbeat Ambient by Coma-Media provided by Pixabay

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
PLN Złoty polski