Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #137
Home  /  Lifestyle   /  Narzędzia dla majsterkowiczów – poziom pro
narzędzia dla majsterkowiczów

Narzędzia dla majsterkowiczów – poziom pro

Majsterkowanie, samodzielna budowa rzeczy z drewna, małe remonty, naprawa uszkodzonych przedmiotów, wymiana części w aucie czy renowacja starego roweru nie obejdzie się bez odpowiednich przyrządów. W poprzednim odcinku z tej serii polecaliśmy podstawowe narzędzia, które naszym zdaniem powinny się znaleźć w każdym domu. Dzisiaj opowiemy Wam o naszych odkryciach, które usprawniły nam pracę w garażu i w ogrodzie przy robieniu rozmaitych projektów DIY. Pro narzędzia dla majsterkowiczów, zapraszamy.

Listen to “#137 Narzędzia dla majsterkowiczów – poziom pro” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Narzędzia dla majsterkowiczów o których mówimy w odcinku:

  • odcinek #112 Jakie narzędzie warto mieć w domu?
  • imadło Luna PL | UK
  • kompresor SGS 50l PL | UK
  • klucz udarowy (zakrętarka) DeWalt DCF899N-XJ 18V PL | UK
  • pokrętło przegubowe Bluespot 600mm 1/2″ PL | UK
  • nasadki udarowe PL | UK
  • opalarka (heat gun) Vonhaus 2000W PL | UK
  • multitool oscylacyjny Erbauer EMT300-QC 300W PL | UK
  • multitool obrotowy Vonhaus PL | UK
  • szlifierka stołowa Scheppach SM150LB PL | UK
  • skrzynka uciosowa (przyrżnia) Magnusson PL | UK
  • kątownik Magnusson 7″ PL | UK
  • kątownik nastawny Magnusson 300 mm PL | UK
  • Kątownik nastawny Magnusson PL | UK
  • półmaska ochronna 3M 6002C PL | UK
  • miernik uniwersalny SHAFAH PL | UK
  • tablica perforowana SKÅDIS PL | UK
  • odkurzacz roboczy Vonhaus PL | UK
  • tacka magnetyczna PL | UK

Transkrypcja odcinka:

J: Wielokrotnie w pracach nad projektami natrafiliśmy na sytuację, gdy coś się nie chciało odkręcić albo nie było jak czegoś wystarczająco dobrze złapać i unieruchomić, żeby to przyciąć lub odkręcić i tu całe na biało wjeżdża imadło. Warto zaopatrzyć się w imadło, które jest ciężkie i najlepiej przykręcane na stałe do blatu roboczego. Nasze używamy jako wolnostojące z racji przechowywania, ale gdy zajdzie potrzeba to montujemy je szybko czterema śrubami do blatu.
S: Kolejne narzędzie na naszej liście to kompresor. Taki mały kompresor o pojemności pięćdziesięciu albo stu litrów spokojnie zmieści się w każdym garażu, pozwoli na użycie praktycznie każdego narzędzia pneumatycznego przy zachowaniu pełnej mobilności. Ważnym parametrem jest PCM. W Wielkiej Brytanii jest to parametr wydajności wyrażony w stopach sześciennych na minutę a w Polsce wyraża się w litrach na minutę. Określa on objętość sprężonego powietrza, które nasz kompresor jest w stanie wyprodukować w czasie jednej minuty. Maksymalne ciśnienie i wydajność to są dwa podstawowe parametry, jeżeli chodzi o dobór właściwego kompresora, dlatego warto zorientować się jakie wymagania ciśnienia i wydajności mają narzędzia dla majsterkowiczów, które chcemy używać i wybrać taki kompresor, który będzie je spełniał i miał jeszcze tak dziesięć – dwadzieścia procent zapasu. Kompresor jest o tyle fajny, że pozwala na używanie wielu różnych narzędzi od kluczy pneumatycznych przez pistolety malarskie po użycie sprężonego powietrza do oczyszczenia ciężko dostępnych miejsc z pyłu lub wody. Ilość zastosowań jest ogromna.
J: Pomaga też wydmuchiwać kurz zza kaloryferów.
S: Sprawdzone. Potwierdzamy.
J: Jeśli kiedykolwiek odnawialiście stare meble albo usuwaliście starą farbę to na pewno doskonale znacie się z opalarką, a jeżeli się nie znacie to warto żebyście się poznali. Zastosowań opalarka ma oczywiście znacznie więcej, bo my na przykład używamy jej do uszczelniania połączeń elektrycznych przy pomocy taśmy termokurczliwej i to brzmi tak skomplikowanie, ale to po prostu jest taki kawałek takiej gumowej opaski, którą z dwóch stron się nakłada na kabel, który chcemy zabezpieczyć i opala i ona się wtedy kurczy. Pokazywaliśmy to na naszym Instagramie, kiedy naprawdę kabelek od ładowarki więc możecie tam zerknąć, żeby się więcej dowiedzieć. Co to jest Sebastian zanotował, że używamy też do połączeń hydraulicznych. Ja nie wiem o co tutaj chodzi więc na pewno Wam wytłumaczy, ale używamy i na pewno sobie świetnie radzimy. Ja również używam do podgrzewania sera na tostach i opalania, ponieważ nie mamy takiego kuchennego pistoletu, który by, tak więc czasem garaż pożyczam również się świetnie sprawdza, ale wracając na poważnie już to opalarka dobrze sprawdza się do podgrzania zardzewiałych śrub i nakrętek, które się nie chcą odkręcić i usprawnia, ułatwia ten proces. Nie musimy się siłować ze śrubami i jest też fantastyczne do rozpalania grilla więc sprawdzi się nie tylko w garażu, ale również w kuchni. Nasza opalarka ma dwa tysiące watów i podlinkujemy ją oczywiście w notatkach do tego odcinka na naszej stronie internetowej.
S: Nawet dla początkujących osób w mechanice pojazdowej lub innych maszyn czy urządzeń polecam zaopatrzyć się w elektryczny klucz udarowy. Odkręcanie zardzewiałych lub bardzo upartych śrub i nakrętek jest o wiele łatwiejsze, gdy mamy odpowiednie narzędzia dla majsterkowiczów. Jest to również oszczędność czasu, a gdy mamy sporo takich śrub to wykręcanie czy wkręcanie jest po prostu znaczną jej oszczędnością tego czasu. Oczywiście są elektryczne lub pneumatyczne klucze udarowe i wszystko zależy od tego czy macie kompresor czy wolicie raczej używanie elektronarzędzi i od tego jakie macie potrzeby. Doskonałym dodatkiem do takiego klucza udarowego jest pokrętło przegubowe, czyli jest to po prostu taki klucz, który jest wyjątkowo długi. My mamy taki który ma blisko pół metra długości i też używam go do tego, żeby właśnie odkręcać jakieś bardzo zatwardziałe i uparte śruby albo nakrętki. Zdarzyło mi się kilka razy że był nawet za krótki i trzeba było go jakoś przedłużać żeby sobie poradzić z jakąś zardzewiałą śrubą do właśnie odkręcania tego typu jakby tutaj trio całe to uzupełniałem nasadki udarowe czyli jest to taki rodzaj nasadek które są pokryte specjalną warstwą ochronną tlenków a do tego są wykonane z nieco innej twardszej dużo stali po to żeby właśnie można było przyłożyć do nich dużo, dużo większy moment obrotowy, większą siłę żeby właśnie radzić sobie z odkręcaniem takich upartych śrub. Naprawdę jest to combo, które bardzo ułatwiło mi życie i gdybym nie miał tych trzech narzędzi to myślę, że kilku napraw w naszym samochodzie bym nie dał rady dokonać.
J: Następne narzędzie na naszej liście a w zasadzie dwa narzędzia to obrotowe i oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne w Wielkiej Brytanii zwane multitoolami i to jest jedno urządzenie, które ma ogrom zastosowań, ponieważ dzięki wymiennym końcówkom możemy szlifować, ciąć, polerować, skrobać, wiercić, piłować. My naszego narzędzia obrotowego najczęściej używamy do tego, żeby czyścić różne przedmioty na przykład śruby z taką nakładką ze szczotką drucianą albo z nakładką kółka filcowego do polerowania albo z takim dyskiem małym który pozwala odcinać różne upierdliwe śruby na przykład. No i jest jeszcze taka nakładka z papierem ściernym do szlifowania.
S: Niedawno zakupiliśmy też inny rodzaj multitoola, czyli takie wielofunkcyjne narzędzie oscylacyjne i ono jest wyposażone też właśnie w taką nakładkę z papierem ściernym tylko nie okrągłym a trójkątnym co pozwala podjechać w jakieś takie trudnodostępne miejsca albo w rogi, gdzieś, gdzie szlifierka, która ma taki dysk okrągły raczej nie wjedzie i to jest super naprawdę się sprawdza. Posiada też kilka rodzajów brzeszczotów które pozwalają wyciąć tak w prostej linii przez drewno albo przez metal. To też nam się bardzo przydało, żeby wycinać jakieś małe, dosłownie kilku milimetrowe otwory w płycie pilśniowej która jest zamontowana od wewnętrznej strony naszego karawana, żeby jakiś kabel poprowadzić albo coś takiego. Naprawdę bardzo, bardzo przydatne urządzenie i też ma mnóstwo zastosowań. Naprawdę bardzo usprawniło nam pracę. Kolejnym narzędziem, które robi bardzo dobrą robotę w naszym garażu jest szlifierka stołowa. Ciężka praca wymaga ciężkiego sprzętu i nie inaczej jest tutaj. Nasza szlifierka ma wymienne oba kamienne dyski do szlifowania. Jeden ma na szczotkę drucianą właśnie do czyszczenia, a drugie na koło polerskie. Także aktualnie używamy do czyszczenia albo polerowania. Nie szlifujemy nic na niej, ale w każdym momencie możemy oczywiście zmienić czy to szczotkę czy koło polerskie na jeden z dysków do szlifowania. Polecamy wybór mocniejszej szlifierki, ponieważ mieliśmy kiedyś taką stu pięćdziesięcio watową i była ona troszeczkę za słaba. Jeżeli chodzi o polerowanie to często zdarzało mi się tak że po prostu te obroty dużo spadały i musiałem odsunąć przedmiot, który polerowałem, żeby ona się z powrotem rozkręciła, nabrała obrotów, ale niedawno wymieniliśmy na taką mocniejszą o mocy czterystu watów i powiem Wam, że jak ją odpalam to cały stół zaczyna chodzić. Także musiałem ją mocno przykręcić, ale tak czyści i tak poleruje, że super jest. Naprawdę jeszcze do tego ma taką lampkę ledową która po włączeniu szlifierki się zapala i ona jest taka elastyczna i można ją sobie ustawić tak żeby świeciła dokładnie tam, gdzie chcemy. No ja jestem super zadowolony z naszej nowej szlifierki stołowej.
J: Okulary ochronne już na dobre zagościły w świadomości majsterkowiczów i gdy tylko lecą iskry albo wióry to ochrona oczu jest priorytetem. Nie inaczej powinno być w przypadku ochrony naszych dróg oddechowych. Szlifując, czyszcząc szczotką drucianą zardzewiałe przedmioty, używając farb w spreju, a nawet polerując jesteśmy narażeni na wdychanie niebezpiecznych dla naszego zdrowia cząsteczek znajdujących się w powietrzu i niech Was nie zwiedzie myśl, że skoro jesteście na dworze lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu to jesteście bezpieczni.
S: I tutaj podam Wam przykład, bo kilkanaście tygodni temu wymieniałem sprzęgło w naszym samochodzie i wiele śrub, które odkręciłem po drodze wymagało porządnego czyszczenia ze rdzy właśnie na szlifierce stołowej założoną szczotką drucianą. Szlifierkę miałem zamontowaną na naszym mobilnym stole roboczym który stał przed garażem, czyli na zewnątrz na dworze i po czyszczeniu kilkunastu śrub i przedniej ramy, którą też musiałem zdemontować i przy okazji ją oczyściłem z rdzy i zabezpieczyłem specjalnym preparatem na kolejne lata, żeby ta rdza nie propagowała to zauważyłem, że filtry w naszej półmasce ochronnej są po prostu aż czarne zewnątrz od właśnie pyłu i rdzy który nie wleciał do moich płuc. To wszystko osadziło się na filtrach a nie w moich płucach za co jestem bardzo szczęśliwy i bardzo wdzięczny naszej masce.
J: Taka maska też dobrze się sprawdzi, kiedy będziecie sprzątać jakieś bardzo mocno zakurzone powierzchnie, czyli garaże, szopki albo miejsca w których jest pleśń i nie chcemy wdychać tych wszystkich rządzących środków, których musimy użyć, dlatego bezpieczeństwo przodem i zawsze sięgajcie po maskę.
S: A pozostając w temacie wiórów które lecą z ściętego drewna to polecamy Wam bardzo serdecznie używanie tak zwanej skrzynki uciosowej albo inaczej przyrzni. Ręczne cięcie drewna lub innych przedmiotów pod kątem prostym lub czterdziestu pięciu stopni niekoniecznie musi być łatwe. Często zdarza się, że ręka nieco się omsknie i cięcie wychodzi krzywe i tak bardzo często zdarzało się nam i mnie to bardzo frustrowało, dlatego zakupiliśmy taką skrzynkę i teraz gdy mamy coś małego na szybko do ucięcia także nie opłaca się wyciągać piły tarczowej to używamy właśnie tej przyrzni. Dla tych z Was którzy nie wiedzą, jak to działa to szybko wyjaśnię. To jest taka prowadnica dla piły ręcznej w którą wkładamy przedmiot i prowadząc ostrze piły w odpowiednich prowadnicach możemy dokonać cięcia pod zadanym kątem i w zależności od tego jaki rodzaj przyrzni mamy to może być kąt dziewięćdziesięciu, sześćdziesięciu, czterdziestu pięciu lub trzydziestu stopni lub nawet jeszcze innych. Super w niej jest to, że posiada dwa uchwyty do przytrzymywania przedmiotów wewnątrz podczas cięcia co bardzo ułatwia zadanie. Nasza jest firmy Magnuson i kupiliśmy ją w B&Q.
J: Organizacja przestrzeni roboczej w garażu ma kolosalne znaczenie dla komfortu naszej pracy, dlatego dobrze zorganizowane i porządkowane narzędzia dla majsterkowiczów, które mają swoje miejsce to nie tylko łatwe utrzymanie czystości, ale również wygoda. Na rynku jest wiele systemów organizacji i każdy ma swoje zalety. My zdecydowaliśmy się na tablicę z Ikei ze względu na dostępność różnych akcesoriów, uniwersalność i to, że po prostu mamy Ikeę bardzo blisko i w każdej chwili możemy podjechać i dokupić coś czego potrzebujemy w danym momencie. Cena tych systemów organizacyjnych z Ikei jest bardzo konkurencyjna w porównaniu z innymi producentami i to też miało duży wpływ na nasz wybór. Od czasu, gdy zamontowaliśmy tablicę skończyło się przekładanie tysiąca różnych narzędzi, żeby znaleźć jeden śrubokręt, bo teraz
wszystko jest pod ręką i ma swoje miejsce.
S: A ja będę kontynuował temat cięcia prostego lub pod różnymi kątami i tutaj wchodzą całe na biało kątowniki i kątomierz. Praktycznie jest tak że w każdym projekcie, w którym coś budowaliśmy czy to z drewna czy z płyt to potrzebowaliśmy zaznaczyć krawędź cięcia albo oznaczyć linię prostopadłą lub pod zadanym kątem. Można sobie radzić używając taśmy mierniczej ustalając równą odległość od prostopadłej krawędzi, ale mając kątownik dziewięćdziesiąt stopni robimy to dosłownie w kilka sekund. My mamy tak naprawdę trzy różne kątowniki i jeden kątomierz i wszystkie oczywiście podlinkujemy Wam w opisie do tego odcinka są one firmy Magnuson i kupiliśmy je oczywiście w B&Q.
J: Następna na naszej liście jest bardzo niepozorna rzecz, ale jest absolutnie wspaniała. Jest to tacka magnetyczna. Po pierwsze jest pomocna, kiedy mamy do przechowywania małe metalowe elementy, których nie chcemy zgubić na przykład, kiedy wykręcamy jakieś śruby magnez powoduje, że nic z niej nie wyleci nawet kiedy się przewróci jest do góry nogami, ale to za co ja ją uwielbiam to jest, jak mamy różne metalowe kawałki rozsypane gdzieś, bo na przykład wyciągaliśmy gwoździe i one są teraz rozsypane wszędzie to można tą tackę wziąć tak pojeździć nad powierzchnią i ona wszystkie rzeczy złapie. Jeżeli Wam się coś rozsypie metalowego to też można ją wykorzystać. Ja widzę dla niej siedemnaście tysięcy zastosowań w domu i jak Sebastian będzie w naszym lokalnym sklepie z wszystkim i z niczym to już zrobiłam zamówienie, żeby ją dla mnie też kupił do domu, bo jest naprawdę super.
S: Jeżeli robicie cokolwiek z instalacją elektryczną czy to w domu, w garażu, w aucie, w przyczepie kempingowej to miernik uniwersalny jest tym co potrzebujecie. Jest to urządzenie bardzo proste w obsłudze które pomoże Wam w bezpieczny sposób sprawdzić czy przewód, który chcecie dotknąć, przeciąć lub podłączyć jest pod napięciem czy nie. Jeżeli boicie się używać tego urządzenia to możecie spokojnie wziąć kurs rozszerzony w Uniwersytecie YouTube-a i znaleźć naprawdę bardzo pomocne tutoriale tego jak bezpiecznie i łatwo używać takiego miernika. Ja sam nie czuję się komfortowo z pracą z prądem i z instalacją elektryczną, ale przełamałem swój strach i w kilku sytuacjach ten miernik naprawdę mi bardzo pomógł zdiagnozować albo znaleźć przyczynę problemu z instalacją elektryczną i robota została wykonana. Nasz miernik kupiliśmy na Ebay ‘u. Nie pamiętam jakiej jest firmy, ale oczywiście jak zwykle podlinkujemy go w opisie.
J: I ostatnia rzecz na naszej liście trzynasta to jest odkurzacz, którego można używać i na sucho i na mokro. Utrzymanie porządku w garażu to nie jest tylko dobra organizacja, ale też porządny odkurzacz, który sobie spokojnie poradzi z opiłkami metalu, drewna, betonu czy nawet wodą albo innymi płynami. Nasz domowy odkurzacz na pewno by nie przetrwał nawet jednego tygodnia w garażu. Znaczy przetrwałby, ale ja bym płakała, ponieważ wydaliśmy na niego dużo pieniędzy i jest absolutnie wspaniały do wciągania tych wszystkich rzeczy domowych dlatego zdecydowaliśmy się, że w garażu będziemy mieć po prostu oddzielny który będzie naprawdę do zadań specjalnych i kupiliśmy przemysłowy odkurzacz, którego używamy do sprzątania w aucie, do odkurzania podłogi w garażu a nawet podjazdu z liści. Mnie się zdarza odkurzać nim taras z jakiś z różnych liści i paprochów które wiatr nawieje. Nasz odkurzacz jest również przystosowany do wciągania wody więc jak jest jej dużo albo się coś rozleje to też się nie waham, żeby go tam użyć i sprawdza się w tej roli wyśmienicie. Sebastian nam zakupił również z firmy VonHaus ten odkurzacz i on ma tysiąc dwieście watów i piętnaście litrów pojemności co na nasze potrzeby jest takie w punkcik.
S: I to cała lista narzędzi którą przygotowaliśmy dla Was dzisiaj. Dziękujemy bardzo, że wytrwaliście z nami do końca odcinka.
J: Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam przenieść Wasze majsterkowanie na nowy poziom, a jeżeli dopiero na nas trafiliście to serdecznie Was zapraszamy do wysłuchania odcinka #120 niezbędne narzędzia dla majsterkowiczów w domu, gdzie mówiliśmy o tym co powinno się w takiej domowej skrzyneczce, w każdym domu znaleźć.
S: A już za tydzień słyszymy się w odcinku z polecajkami. Tak to już kolejne polecajki tym razem wiosenne, dlatego stay tuned i do usłyszenia za tydzień.
J: Dobrego piąteczku!
S: Szufla!

Ona – lady ogarniacz z listą zadań na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 roku postanowiliśmy zostać parą, a trzy miesiące póżniej podjęliśmy decyzję o przeprowadzce do Wielkiej Brytanii. Od tej pory idziemy przez życie razem, ogarniamy dorosłość i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście podpowiadamy jak uporządkować dom, budżet, planetę i głowę, by żyć lekko, szczęśliwie, w swoim rytmie. Słuchając nas naładujesz akumulatory pozytywną energią i ułatwisz swoją codzienność, dlatego zostań z nami na dłużej! Słuchaj nas co piątek o 13.00 w ulubionej aplikacji do podcastów i obserwuj nas na Instagramie lub Youtube!

Wyposażenie domowego warsztatu:

  • zestaw wkrętaków
  • klucze płaskie i nasadowe
  • kombinerki i cążki
  • nóż tapicerski
  • młotek
  • zaciski stolarskie
  • wkrętarko-wiertarka
  • latarka czołowa
  • szlifierka oscylacyjna
  • miarka taśmowa “metrówka”
  • wyrzynarka lub piła tarczowa
  • kobyłki warsztatowe lub koziołki
  • przedłużacz 25 m
  • poziomnica
  • pistolet do kleju na gorąco
  • przenośny pojemnik na narzędzia z rączką
  • imadło
  • kompresor
  • klucz udarowy (zakrętarka)
  • pokrętło przegubowe
  • nasadki udarowe
  • opalarka (heat gun)
  • multitool oscylacyjny
  • multitool obrotowy
  • szlifierka stołowa
  • skrzynka uciosowa (przyrżnia)
  • kątownik
  • Kątownik nastawny
  • półmaska ochronna
  • miernik uniwersalny
  • tablica perforowana
  • odkurzacz roboczy
  • tacka magnetyczna
narzędzia dla majsterkowiczów

Muzyka:
Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44
Minimal Corporate Upbeat Ambient by Coma-Media provided by Pixabay

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
PLN Złoty polski
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.