Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #112
Home  /  Tricks&Tips   /  Niezbędne narzędzia w domu
niezbędne narzędzia w domu

Niezbędne narzędzia w domu

Kilkadziesiąt projektów DIY, które mamy już na swoim koncie pozwoliły nam na własnej skórze przetestować wiele narzędzi, zarówno ręcznych, jak i elektrycznych, czy pneumatycznych. Dzisiaj poznacie niezbędne narzędzia, które – naszym zdaniem – warto mieć w domu, garażu lub ogrodzie dla początkujących i zaawansowanych majsterkowiczów. Narzędziowy niezbędnik czyli 16 najpotrzebniejszych narzędzi w domu i garażu, zapraszamy.

Listen to “Niezbędne narzędzia w domu” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Linki do poleceń o których mówimy w odcinku:

Transkrypcja odcinka:

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

S: Nasze dzisiejsze zestawienie zaczynamy od zestawu wkrętaków. W skład tego zestawu wchodzą śrubokręty płaskie, śrubokręty krzyżakowe i tutaj w dwóch rodzajach PH i tak zwany Philips i jest to po prostu zwykły krzyżyk oraz jest też PZ, czyli pozidriv to się chyba nazywa, czyli to jest krzyżyk z takim jeszcze mniejszym krzyżykiem przekręconym o czterdzieści pięć stopni. To są.
J: Taka gwiazdka i dobrze mieć oba, ponieważ śrubki stosowane przez producentów w naszych domowych urządzeniach mogą nas niejednokrotnie zaskoczyć.
S: W takim zestawie warto też mieć sześciokątne wkrętaki, czyli tak zwane imbusy. To są te klucze, które zawsze Ikea daje do swoich mebli. Warto też mieć torksy, czyli taka sześciokątna gwiazdka. Coraz częściej spotykam takie wkręty właśnie z łbami pod torksa, jeżeli chodzi o wkręty do drewna i coraz więcej w naszej lokalnej tutaj Castoramie, czyli B&Q właśnie widzę takich wkrętów i nawet powiem Wam, że kiedyś kupiłem je tak z ciekawości, żeby zobaczyć czy się dobrze je wkręca i muszę powiedzieć, że jestem nawet z nich bardziej zadowolony niż z takich krzyżakowych. Warto też pamiętać przy zestawie wkrętaków, żeby mieć różne rozmiary, na przykład śrubokręty krzyżakowe typu Philips czy Ph występują w różnych rozmiarach i na przykład jest Ph 1, Ph 2, Ph 3 i warto mieć wszystkie, ponieważ mniejsze śrubki będą miały mniejszą główkę, dlatego takim większym śrubokrętem możemy nie wkręcić takiej mniejszej śrubki i analogicznie w drugą stronę takim za małym śrubokrętem nie wkręcimy dużej śrubki.
J: Niedopasowanym śrubokrętem możemy też po prostu zniszczyć główkę i uniemożliwić sobie jej wykręcenie albo po ponowne wkręcenie.
S: Tak, ja tutaj mówię cały czas śrubki, ale chodzi mi o wkręty. Wiem, że to jest różnica. Polecamy też poszukać zestawu z wkrętakami i wymiennymi końcówkami. To są takie zestawy, w których mamy taki jakby śrubokręt, do którego wkładamy tylko takie pojedyncze końcówki i mamy cały zestaw tych końcówek różnych. Myślę, że to jest bardzo fajny sposób na to, żeby mieć po prostu jeden śrubokręt z wymiennymi końcówkami różnego typu. Myślę, że to jest bardzo fajne rozwiązanie, a teraz są jeszcze takie, że mają wbudowaną nawet grzechotkę i pomaga to w wkręcaniu i odkręcaniu.
J: Grzechotka służy do tego, żeby nie kręcić tym śrubokrętem sto osiemdziesiąt stopni, na przykład w miejscu, w którym mamy utrudniony dostęp tylko żeby ona nam tak wracała i możemy kręcić na przykład czterdzieści pięć stopni kilkukrotnie.
S: Tak, bo chodzi o to, że w jedną stronę jakby ona się wkręca, a w drugą stronę tak jakby kręci się luźno i to można przestawiać w którą stronę kręci się luźno czy w prawo czy w lewo, a w którą stronę będzie dawało ten moment obrotowy. My mamy taki zestaw i o nim powiemy troszeczkę później, bo on jest częścią większego zestawu, który posiadamy i o nim w kolejnym punkcie, ale podstawowy zestaw śrubokrętów jaki mamy to Halfords Advanced i on się składa z ośmiu elementów, tam są cztery śrubokręty płaskie i cztery śrubokręty typu pz w różnych rozmiarach.
J: Linki znajdziecie na naszej stronie internetowej pod adresem Razem Lepiej Podcast.pl/112. Kolejna pozycja na naszej liście to klucze płaskie i nasadowe. W domowym narzędziowniku powinien znaleźć się zestaw kluczy z różnymi rozmiarami, i co ważne rozmiary kluczy i nasadek powinny się stopniować co jeden rozmiar.
S: Często w zestawach zdarza się, że jest klucz ósemka, a później dziesiątka i dziewiątki brakuje, dlatego warto zwrócić na to uwagę i wybrać taki zestaw, w których nie ma tych brakujących elementów, bo często może się zdarzyć tak, że nagle potrzebujemy dziewiątki i nasz zestaw tego po prostu nie ma.
J: Dobrze jest też mieć grzechotki, których rozmiary podawane są w calach.
S: Standardowe rozmiary grzechotek to pół cala, trzy ósme cala i jedna czwarta cala. Duże zestawy z reguły zawierają wszystkie trzy te rozmiary, ale jeżeli poszukujecie mniejszego rozmiaru to z reguły trzy ósme cala grzechotka jest w stanie zapewnić Wam nasadki od stosunkowo małych do stosunkowo dużych i daje największą rozpiętość możliwości nasadek pod kątem ich rozmiaru. Powinno Wam to wystarczyć do wykonania większości prac.
J: Wkrętaki, klucze i nasadki warto kupować jako jeden duży zestaw. Wtedy mamy pewność, że wszystko do siebie pasuje. Dostajemy też taką skrzyneczkę, gdzie możemy po pracy wszystko chować, więc jesteśmy pewni, że nam to po prostu nie poginie. My mamy taki zestaw z serii właśnie Advanced i jest tam sto siedemdziesiąt pięć elementów.
S: W zestawie tym znajdują się wspomniane wcześniej trzy rozmiary grzechotek oraz odpowiednie do nich nasadki, zarówno w systemie metrycznym, jak i calowym. Dodatkowo zestaw wkrętaków z śrubokrętem, klucze imbusowe. Są również długie nasadki do jakiś głębokich śrub. Dodatkowo znajdują się nasadki do wykręcania świec zapłonowych z silników spalinowych oraz jest cały zestaw kluczy z jednej strony płaskich, a z drugiej strony oczkowych, ale z grzechotką co też jest super udogodnieniem jeżeli mamy jakąś śrubę, którą musimy odkręcić i mamy taką małą grzechotkę, która się świetnie sprawdza. Wielokrotnie tego używałem i jest to świetne rozwiązanie. Gorąco polecam.
J: Takie duże zestawy są bardzo komfortowe, ponieważ wszystko mamy pod ręką, natomiast mogą być nieco kosztowne, dlatego zwróćcie na nie uwagę szczególnie teraz, kiedy zbliżają się czarne piątkowe promocje.
S: Ja w tym miejscu chciałbym zarekomendować dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii i właśnie narzędzia z Halfords, właśnie z tej linii Advanced posiadają one dożywotnią gwarancję i jeżeli jakieś narzędzie się zepsuje to można je wymienić na identyczne nowe. Ja naszych narzędzi używam regularnie i naprawdę nie daję im łatwego życia. Używam ich do pracy w ogrodzie, w domu, do naprawy samochodu i naprawdę w nich…
J: Ja też ich używam.
S: Tak, Judyta też ich używa i naprawdę czasami prałem w nim młotkiem, rzucałem, naprawdę no porządny taki porządne użycie i wszystko działa do dzisiaj super i jest to naprawdę bardzo dobrze wykonane narzędzia, bardzo ergonomicznie, dobrze się trzymają i leżą w ręku.
J:Tak, są bardzo wygodne i zarówno przy mojej mniejszej dłoni, jak i Twojej większej co myślę, że jest bardzo ważne co do używania.
S: Tak, zdecydowanie. Naprawdę gorąco polecam. Nie są to tanie narzędzia, natomiast można je po pierwsze wyhaczyć na dobrej promce, jeżeli się trafi, a poza tym do tego czasu zwróciły nam się już z dużą nawiązką.
J: Trzecia pozycja na naszej liście to kombinerki i ciążki. W naszym garażu mamy kombinerki w dwóch rozmiarach. Jedne mają szerokie zaciski, a drugie znacznie dłuższe i zwężające się ku końcowi. Szerokie mają dobre zastosowanie do przytrzymywania czegoś mocno, a te drugie przydają się, gdy wymagana jest nieco większa precyzja na przykład w złapaniu jakiegoś małego elementu. Ciążki przydają się do przecinania kabli, drutu, zardzewiałych gwoździ i w zasadzie wszystkiego czego sobie wymyślicie.
S: Numer cztery to nóż tapicerski. Wielokrotnie w pracach domowych, ogrodowych czy projektach trzeba coś uciąć lub wyciąć. Wtedy niezbędny okazuje się nóż. Dobrze mieć pod ręką wysuwany nóż tapicerski z wymiennymi ostrzami, które można po kawałku odłamać. Nie polecamy kupować najtańszego z możliwych, ponieważ są one najczęściej wykonane z taniego i słabego plastiku, a przy nieco większym nacisku, gdy tniemy coś trudnego do przecięcia lub pod wpływem siły zdarza im się pęknąć lub kruszyć. Nasz ma metalową ramę w plastikowej obudowie, która jest bardzo solidna i ma wbudowany pojemnik na trzy nowe ostrza, takie zapasowe.
J: Co jest super przydatne, bo nigdy nie wiecie kiedy po prostu jest ten ostatni moment, że ten nożyk jest już bardzo tępy.
S: Albo, kiedy Wam ostrze pęknie i musicie nagle lecieć szukać nowych ostrzy tylko wyrzucacie stare i wyciągacie od razu nowe, zapinacie i pracujecie dalej. Pamiętajcie też, aby taki nóż posiadał mechanizm blokujący ostrze w danej pozycji dla własnego bezpieczeństwa.
J: Pamiętasz, jaki my mamy?
S: My mamy z Wilko w ogóle za jakieś śmieszne pieniądze znalazłem, bo kosztował dwa funty, a jest po prostu super.
J: Jest po prostu, właśnie chciałam powiedzieć, że ten, który my mamy jest super fajny, wyjęłam go i postaramy się Wam go podlinkować, bo możemy go polecić z całego serca.
S: A kosztował jakieś dwa funty.
J: Naszą przyczepę karawanową po prostu z nim przecięłam na kawałki.
S: To prawda. Nawet sobie daję spokojnie radę z cięciem takiej sklejki drewnianej, naprawdę jest super.
J: Pozycja piąta na naszej liście to młotek. Jest to jedno naprawdę z najbardziej podstawowych rzeczy w domowym narzędziowniku. Nie wiem co mogłabym Wam o młotkach powiedzieć, może tylko to, żeby przy wyborze kierować się jakością ich wykonania i wygodą użycia, w sensie taką wygodą ułożenia trzonka w dłoni. Warto, żeby młotek był dobrze wyważony i żeby miał taką końcówkę, która przydaje się do wyciągania gwoździ. Taki rodzaj młotka to młotek stolarski czy inaczej szewski i na pewno sobie go możecie wyobrazić, bo to jest taki podwójny, wygięty pod łukiem ząb.
S: Numer sześć to zaciski stolarskie. Jest to absolutny must have przy pracach z drewnem i nie tylko. Nie ma chyba innego narzędzia, które tak bardzo i tak często ułatwiło nam życie i to nie tylko przy projektach z drewnem, bo na przykład ostatnio ustawialiśmy płyty w przyczepie, żeby przymierzyć je przed wycięciem i brakowało nam ręki, więc uzyliśmy tych zacisków, żeby je sobie przytrzymać.
J: Ja też używam ich do klejenia butów.
S: Na przykład można ścisnąć nim czymkolwiek po prostu taki zacisk, raz zaciśnięty pozostanie zaciśnięty, więc przydaje się to naprawdę do niezliczonej ilości i zastosowań nie tylko w pracach z drewnem.
J: Przydawały mi się też w robieniu dekoracji, kiedy coś kleiłam takim długo schnącym klejem i musiało to zostać w tej samej pozycji przez długi czas.
S: My mamy dwa zaciski takiej średniej wielkości plastikowe, z taką rączką, którą się ściska po prostu palcami jak na przykład butelkę ze sprayem czy coś takiego i dwa takie większe metalowe, których używamy tylko do jakiś naprawdę tylko dużych rzeczy. Na razie tyle na tych zacisków wystarcza, ale dla kogoś kto będzie pracował z drewnem to przyda się na pewno więcej, a one są naprawdę tanie, bo nawet widziałem dzisiaj na allegro, że jeden kosztuje w okolicach siedmiu złotych, a tutaj w Wielkiej Brytanii można za dwa funty takiego kupić, więc nie jest to droga sprawa, a jest bardzo, bardzo przydatna w wielu rzeczach.
J: Kolejna pozycja to wkrętarko wiertarka i jest to po prostu ogromne ułatwienie i przyspieszenie sobie pracy, szczególnie kiedy mamy do poskładania jakąś wielką szafę z Ikei i tych śrubek i wkrętów mamy ogrom. Dobrze, żeby wkrętarka była wystarczająco mocna i żeby mogła być używana do wiercenia w ścianach i w metalu, ponieważ dzięki temu możemy ją stosować do różnorakich zastosowań i mieć jedno narzędzie, które jest wielofunkcyjne.
S: Do jakiś dużych projektów budowlanych albo profesjonalnego warsztatu, w którym jest dużo wiercenia w metalu taka wkrętarko wiertarka będzie za słaba, ale do przydomowych napraw będzie w sam raz. Warto wraz z taką wiertarką zakupić zestaw wkrętaków, o których mówiliśmy już wcześniej oraz wierteł do drewna, metalu i betonu. My mamy wkrętarko wiertarkę marki DeWalt z serii XR i ona jest osiemnasto voltowa i mamy do niej baterie, która ma cztery ampero godziny i starcza ta bateria na wiele, wiele godzin wiercenia. Tutaj chcielibyśmy Wam też sprzedać małego tipa jeśli chodzi o elektronarzędzia, które są zasilane bateriami. Polecamy Wam wybrać jedną markę i się jej trzymać, ponieważ każdy producent ma inny rodzaj baterii, inne ładowarki. My nasze pierwsze narzędzie kupiliśmy właśnie DeWalt i kontynuujemy to teraz, ponieważ mamy jedną baterię, mamy jedną ładowarkę do tej baterii, a wiele narzędzi, które te baterie mogą współdzielić. Dlatego nie musimy mieć aż tylu baterii i nie musimy mieć aż tylu ładowarek. To też już czynność miejsca, czasu i pieniędzy. Ósemka na naszej liście to latarka czołowa. Pewnie nie spodziewaliście się takiej polecajki tutaj, ale zapewniamy Was, że latarka czołowa zapracowała sobie na to, by być w tym zestawieniu.
J: W pocie czoła.
S: Zdecydowanie. Każda dziura i zakamarek, do którego się ciężko dostać, w którym nie ma światła, to woda na młyn dla naszej małej latarki. Nasza zaczęła swoją karierę jako latarka do biegania, bo często biegałem po zmroku w okolicznym parku i w sumie do dziś dzień pełni tę funkcję, ale przydaje się także w ogromnej ilości rzeczy, w garażu, w domu, w ogrodzie, naprawdę gdziekolwiek. Przy pracy, przy aucie, no po prostu wszędzie. Także mając taką latarkę już nigdy nie usłyszycie albo już nigdy nie powiecie słynnego: komu Ty świecisz, sobie czy mnie?
J: Następna na naszej liście to szlifierka oscylacyjna. Szlifierki są dostępne w różnych rozmiarach. My mamy taką okrągłą, natomiast wydaje mi się, że powinniśmy jeszcze nasz garaż uzupełnić o taką, która ma bardzo wdzięczną angielską nazwę mouse sander, czyli szlifierka, myszka o takim trójkątnym kształcie, ponieważ te z trójkątnym kształtem pomaga dostać się do różnych zakamarków i kątów, a my właśnie w karawanie mamy kilka takich kątów, które nie zostały zeszlifowane i zaraz obok zacisków jest to najważniejsze narzędzie do pracy z drewnem czy nawet w takich małych remontach, gdzie mamy kawałek ściany do zeszlifowania czy podłogi czy listw. Kto lubi szlifować papierem ściennym ręcznie? Nikt i zabiera to czas, jest nieprzyjemne, powoduje urazy na rękach i w ogóle jest taką żmudną robotą i taka mała szlifierka, która nie zajmuje dużo miejsca nie kosztuje wiele, to mega ułatwienie przy projektach renowacji mebli, budowania szafek, półek, odnawianie powierzchni, a nawet jako element przygotowania ścian przed malowaniem i chociaż tak z mojej perspektywy to jeżeli chcecie swoje meble odmienić w łatwy sposób to właśnie szlifierka plus jakaś farba to jest najprostszy i najtańszy sposób na to, żeby mieć nowe meble niskim kosztem. Polecamy zakup dobrej jakości papieru ściennego do szlifierki i to jest coś na czym się przejechaliśmy, bo za pierwszym razem zamówiliśmy jakiś papier z ebaya za kilka funtów, który był po prostu okropny i pół paczki poszło do kosza, bo nie byliśmy w stanie z nim pracować i dobrej jakości papier ścienny po prostu będzie bardziej wytrzymały i będziecie mogli nim bardziej pracować, ale też te rzepy z tyłu będą się dobrze trzymać szlifierki, a to jest super ważne.
S: Następna na naszej liście to miarka taśmowa, czyli tak zwana metrówka. Pewnie się zdziwicie, gdy powiemy Wam, że są miarki i miarki, bo można kupić taką najzwyklejszą i najtańszą za dziesięć złotych, a można kupić taką za osiemdziesiąt złotych. My postanowiliśmy raz zaszaleć i po namowie kuzyna Judyty kupiliśmy sobie taką za osiemdziesiąt złotych z końcówką magnetyczną marki (ns 00:16:01). Sprawdza się to o tyle super, że ta końcówka potrafi się nam w zasadzie magnetyzmu przykleić do czegoś metalowego i możemy sobie sami poradzić z mierzeniem czegoś długiego naprawdę bardzo przydatna funkcja. Posiada ona również miarkę z drugiej strony taśmy, która przydaje się do tego, że gdy odrysowujemy prostą linię mając taśmę odwróconą wypukłą stroną do góry to tam mamy też miarkę i możemy sobie narysować prostą linię o dokładnej długości używając do tego tej miarki. Do tego ta miarka jest bardzo solidnie wykonana, jest bardzo mocna. Wiele razy nam upadła, wiele razy ją gdzieś kopnęliśmy, ta taśma cały czas się trzyma, ta taśma nie ma nigdzie luzów, jest bardzo wygodna w użytkowaniu i spodziewamy się, że będziemy jej używać przez jeszcze wiele, wiele lat.
J: Mamy też laserową miarkę i jest też super wygodna i jest moją ulubienicą. Pozycja jedenasta to wyrzynarka lub piła tęczowa. Piłę tarczową mamy w naszym garażu od kilku lat i wiernie nam służy przy kolejnych projektach. Ucięła już wiele drewna i bez niej na pewno by się nie obyło. Ostatnio kupiliśmy również wyrzynarkę, ponieważ była nam potrzebna do renowacji karawanu i od razu się z nią polubiliśmy.
S: Warto w tym miejscu zaznaczyć, że oba narzędzia są bardzo podobne, lecz piła jest do grubszej roboty. I ciężko nam się tutaj zdecydować, które narzędzie Wam polecić, bo tak naprawdę oba są super i to od rodzaju materiału, które chcecie ciąć zależy, które narzędzie tak naprawdę wybrać. Powiem, że wyrzynarka jest bardziej precyzyjna i pozwala na wycinanie na przykład okręgów, ale przy grubym na przykład drewnie już by sobie raczej nie poradziła. Piła jest za to bardziej stabilna przy prostych cięciach. Dlatego polecamy Wam oba, chociaż mówimy o nich jako o jednym narzędziu, ponieważ oba tak naprawdę lubimy i oba uważamy, że są przydatne.
J: I to Wy znając swoje potrzeby musicie zdecydować, które będzie dla Was lepsze.
S: Nasza piła tarczowa jest marki Evolution i ma ona tysiąc dwieście watów mocy z tarczą o średnicy stu osiemdziesięciu pięciu milimetrów, a nasza wyrzynarka jest marki Evolution i ma moc sześciuset watów. Numer dwanaście na naszej liście to kobyłki warsztatowe lub tak zwane koziołki. Gdy w biętki, czyli w naszej brytyjskiej Castoramie wziąłem do koszyka kobyłki to Judyta wybuchnęła śmiechem i zapytała po co nam w ogóle coś takiego i co my z tym będziemy robić, więc pospieszyłem wyjaśnić, że będziemy jej używać do kładzenia na nich rzeczy, gdy będziemy coś ciąć lub budować. Muszę powiedzieć, że nie przekonało jej to tłumaczenie, ale dzisiaj gdy sama się przekonała jak często ich używamy to nie wyobraża sobie żadnego projektu bez nich, choć dalej z uśmiechem na ustach. Używamy ich również jako naszego małego, mobilnego stanowiska roboczego. Gdy jest potrzebny kawałek blatu do pracy. Mamy kilka desek zbitych ze sobą i przytwierdzamy je do tych kobyłek trytytkami i te kobyłki służą wtedy jako nogi do tego blatu, żeby nam się po prostu nie rozjeżdżały i tworzy się wtedy taki mini stół roboczy i w ten sposób używaliśmy naszych kobyłek przez cały rok 2020.
J: Skoro już ten temat wypłynął to ja dodam tylko, że uważam, że trytytki są również niezbędne w narzędziowniku i warto je mieć w dwóch rozmiarach. Krótsze i dłuższe, ponieważ trytytki po prostu jest złączone bardzo dużo rzeczy w naszym domu i obejściu, ponieważ są uniwersalne, są szybkim rozwiązaniem kiedy nie mamy czasu na przykład coś porządnie zremontować i są trwałe.
S: To prawda, i bardzo tanie.
J: Następna rzecz to przedłużacz. Nie zawsze mamy dostęp do prądu w miejscu naszej pracy, dlatego warto sobie go zapewnić. Odpowiednio długi przedłużacz. My mamy 25 metrów i to jest tak akurat na nasze podwórko. Będzie jak znalazł. To na co warto zwrócić uwagę przy zakupie takiego przedłużacza to gruby, gumowy oplot, ponieważ on zapewnia odporność na uszkodzenie czy zalanie wodą.
S: Choć tu, żeby była jasność to nie polecamy wystawiać przedłużacza na działanie wody czy deszczu tak samo jak innych urządzeń elektrycznych podłączonych do źródła prądu.
J: Zdecydowanie nie rekomendujemy. Nasz przedłużacz posiada również metalowy stojak, co jest bardzo wygodne, bo zapewnia mu dużą stabilność i też ma taką rączkę do zwijania go co zawsze powoduje, że możemy go łatwo uporządkować po pracy i w naszym jest wejście na cztery urządzenia.
S: Numer czternaście to poziomica. Powieszenie obrazka lub półki nie obejdzie się bez ustalenia poziomu lub pionu. Jasne, możemy kombinować z kamieniem na sznurku, żeby ustawić pion, ale poziomy już nam tak łatwo nie pójdzie. Zwykła poziomica rozwiąże ten problem. Dla bardziej zaawansowanych majsterkowiczów polecamy poziomicę laserową. Nasza sprawdza się wyśmienicie i teraz każde półki czy szafki wieszamy z jej pomocą.
J: Piętnastka na naszej liście to pistolet do kleju na gorąco, który będzie uzupełnieniem każdego domowego narzędziownika. Taki pistolet sprawdza się do szybkich, małych i większych napraw w domu. Można go wykorzystać przy tworzeniu własnych dekoracji. Ja na przykład tak robiłam przy tworzeniu dekoracji świątecznych, przy renowacji i naprawie mebli czy przy wielu innych zastosowaniach. Wszędzie tam, gdzie taśma samoprzylepna to za mało lub nie ma jak jej przykleić pistolet na klej sprawdzi się wyśmienicie. Co ważne można kupować różne rodzaje wkładów klejowych. Są na przykład wkłady o różnych kolorach czy z brokatem, więc warto zgłębić ten temat, żeby wiedzieć jaki będzie najlepszy do Waszej roboty.
S: Na sam koniec musimy wspomnieć o pojemniku na narzędzia. Wykonując jakąś pracę często używamy kilku czy kilkunastu narzędzi na raz. Dużą wygodą jest wsadzić je do pojemnika, zanieść na miejsce pracy, a po jej zakończeniu wsadzić do tego pojemnika i wszystkie naraz zanieść w powrotem na swoje miejsce. Nie musimy ich nosić luzem w rękach i zawsze zabierzemy ich więcej w takim pojemniku niż po prostu w rękach czy chowając po kieszeniach. Taka mała, a bardzo przydatna rzecz. My do tego celu używamy wkładów do pudełek plastikowych w sam raz z Ikea.
J: To pudelko jest też super przydatne w trakcie pracy, bo jest takie jedno miejsce, do którego możemy odkładać narzędzia i one wtedy nam nie giną, bo narzędzia mają właśnie taką upierdliwą cechę, że w trakcie pracy magicznie znikają.
S: Tak, a im mniejsze narzędzie tym większa szansa na to, że zginie. Dlatego z własnego doświadczenia gorąco Wam polecamy takie rozwiązanie, bo zapewnia dobrą organizację pracy.
J: Wyczerpaliśmy naszą listę, ale w trakcie kiedy mówiliśmy przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz, która jest niezbędnym elementem wszystkich naszych projektów i to jest taki odkurzacz roboczy przez wiele lat używaliśmy naszego starego odkurzacza, który po prostu umarł, a teraz zmieniliśmy go na taki nowy, który jest dedykowany do garażowych rozwiązań, jest odkurzaczem zarówno na pył i brud, jak i na wodę i ułatwia nam pracę przy wszelkiego rodzaju wkręcaniu i wykręcaniu ten pył możemy od razu wciągnąć. Przy uporządkowaniu stanowiska pracy na przykład, jeżeli coś wycinamy w drewnie, w jakiś pomieszczeniach zamkniętych, w których nie chcemy, żeby ten brud zostawał to możemy ten odkurzacz podpiąć do tych urządzeń, o których wcześniej mówiliśmy i to naprawdę jest taka szara eminencja naszych projektów.
S: Nasz odkurzacz to VonHaus o mocy tysiąca dwustu watów i pojemności i piętnastu litrów.
J: Używam go też czasem do odkurzania podjazdu. Też się sprawdza. I tym akcentem kończymy odcinek o domowym narzędziowniku.
S: Dziękujemy bardzo, że byliście z nami w tym odcinku do końca. Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik zachęci Was do tego, aby uzupełnić swój domowy narzędziownik, jeżeli takowy posiadacie. A być może do tego, żeby spróbować jakiegoś swojego pierwszego projektu.
J: Albo skompletować taki narzędziownik i jeśli jeszcze go nie macie.
S: Dajcie nam znać na instragramie, jeżeli coś z tego będzie dla Was pomocne podeślijcie nam jakąś foteczkę co udało Wam się kupić albo jaki projekt wykonać. Będzie nam bardzo miło.
J: Do usłyszenia za tydzień. Dobrego piąteczku!
S: Szufla!

niezbędne narzędzia w domu

Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.