Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #131
Home  /  Finanse   /  7 nawyków finansowych, które warto mieć
nawyki finansowe

7 nawyków finansowych, które warto mieć

Niezależnie od tego jakie są Twoje cele finansowe: czy chcesz wyjść z długów, osiągnąć wolność finansową czy udać na emeryturę przed czterdziestką do ich osiągnięcia będą prowadzić małe kroki. Dlatego tak ważne jest zadbanie o zdrowe nawyki finansowe. W dzisiejszym odcinku przychodzimy z listą tych najbardziej podstawowych w które warto uzbroić się jak najszybciej! Odcinek o 7 nawykach finansowych, które warto mieć. Zapraszamy!

Listen to “#131 7 nawyków finansowych, które warto mieć” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Linki do poleceń o których mówimy w odcinku:

Transkrypcja odcinka:

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

S: Po pierwsze spisuj i kontroluj swoje wydatki na bieżąco. Jak to robić? Najlepiej prowadząc budżet domowy. Na temat prowadzenia budżetu domowego nagraliśmy już wiele odcinków dlatego nie będziemy się tutaj powtarzać. Może wyjaśnimy tylko dlaczego jest to tak ważne. Budżet domowy jest to sposób na to, żeby w sposób świadomy prowadzić swoje pieniądze tam, gdzie chcemy. Jeżeli działamy bez planu to może zdarzyć się tak, że nie będziemy nawet wiedzieć, gdzie nasze pieniądze się rozchodzą, gdzie one znikają, jak to się dzieje, że nie starcza nam do kolejnej wypłaty. Dla nas budżet jest to sposób na to, żebyśmy to my decydowali o tym gdzie idą nasze pieniądze niż żebyśmy się zastanawiali gdzie one zniknęły.
J: Spisywanie wydatków i kontrolowanie stanu swojego konta pozwala nam też wyrobić taki nawyk zaglądania na to konto i sprawdzania czy faktycznie nas stać na rzeczy, które chcemy aktualnie kupić. Pozwala nam też lepiej planować wydatki i daje takie realistyczne podejście do domowych finansów i znika też to takie uczucie strachu przed wejściem na konto, bo generalnie jeżeli codziennie czy co dwa dni, co trzy dni spisujemy wydatki i aktualizujemy budżet to wiemy czego się tam spodziewać, więc to po pierwsze pomaga w świadomości. Po drugie w obyciu się. Po trzecie też odkłamuje temat pieniędzy jako temat tabu i pozwala bardziej komfortowo się poczuć w rozmowach o pieniądzach, a to już jest pierwszy krok do tego, żeby z tematem finansów domowych się zmierzyć i wyjść z tego zwycięsko. Tak, jak Sebastian wspomniał nagraliśmy na ten temat odcinki, a w zeszłym tygodniu zebraliśmy je w dedykowaną playlistę na Spotify, która się nazywa ,,Oszczędzanie i budżet domowy”. Jeśli natomiast zastanawiasz się jak spisywać i kontrolować swoje wydatki na bieżąco to po pierwsze zajrzyj ma stronę: razemlepiejpodcast.pl/5. Tam znajdziesz gotowe arkusze budżetu do pobrania i do wypełnienia. Po drugie zbieraj paragony, a jeżeli nie chcesz od razu angażować czasu na zbieranie paragonów i wpisywanie wydatków to podejmij wyzwanie i przez miesiąc płać po prostu kartą. Na koniec miesiąca będziesz mógł czy mogła pobrać takie zestawienie, gdzie bank za kategoryzuje poszczególne wydatki i będziesz mógł czy mogła prześledzić na co wydawałaś pieniądze. Warto to zdobić z markerem i zaznaczyć te wydatki, które były zachciankami, z których można było zrezygnować i podliczyć ile w danym miesiącu wydaliśmy pieniędzy lekką ręką.
S: Drugi z nawyków finansowych to wydawaj mniej niż zarabiasz. Chodzi o to, żeby w pierwszej kolejności zapłacić samemu sobie. Generowanie nadwyżek finansowych jest podstawowym kryterium bogactwa i dobrobytu, dlatego jeżeli macie taką możliwość to oszczędności odkładajcie zaraz po wypłacie kiedy przyjdzie na konto i traktujecie je w swoim budżecie jako pieniądze. Tutaj robię cudzysłów pałacami w powietrzu ,,Wydane”. W jaki sposób możecie to robić? Ustawcie na przykład na waszym koncie bankowym automatyczny przelew na konto oszczędnościowe. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że ustalona przez Was kwota na pewno trafi na to konto oszczędnościowe, a Wy na waszym rachunku bankowym po prostu zobaczycie tylko te pieniądze, do których macie dostęp. My mamy właśnie w ten sposób zdobione nasze oszczędności, a konto oszczędnościowe nie posiada karty, więc wypłata pieniędzy z tego konta jest nieco utrudniona.
J: Trzeci punkt na naszej liście to miej jasno określone cele finansowe. Dzięki temu, że cele będą czymś co tak naprawdę w głębi duszy chcemy osiągnąć, takie jasne sprecyzowanie celów i wybranie celów, które naprawdę, naprawdę chcemy osiągnąć pozwoli nam pozostać konsekwentnymi w dążeniu do nich. Jak w takim razie ustalać takie cele? Po pierwsze zastanówmy się co jest dla nas najważniejsze, które z rzeczy finansowych chcemy osiągnąć w pierwszej kolejności i one niech się staną naszym priorytetem i nie bez powodu mówię tutaj w liczbie pojedynczej, ponieważ z finansami jest trochę tak, że lepiej jest brać mniejsze zobowiązania, wypełniać je i przechodzić do kolejnych niż podejmować kilka różnych celi, ale rozdrobnionych. Takie poczucie osiągnięcia celu na przykład kiedy widzimy konto oszczędnościowe na którym jest już kwota, którą sobie założyliśmy na początku daje ogromne poczucie bezpieczeństwa i takich skrzydeł, które pozwalają nam po prostu motywować się do osiągania kolejnych celów.
S: Zapewnie spotkaliście się już w literaturze, na blogach, na YouTube czy Instragramie z pojęciem poduszki finansowej i to może być jeden z Waszych celów finansowych. Myślę, że jest to bardzo rozsądne podejście, ponieważ poduszka finansowa jest to określona ilość pieniędzy, która pozwoli Wam na przeżycie bez żadnego dochodu określoną ilość miesięcy i to może być totalnie indywidualne. Są ludzie, którzy będą się czuli komfortowo z poduszką finansową rzędu sześciu miesięcy, inni ludzie dwunastu, inni dwudziestu czterech. To jest naprawdę bardzo indywidualne. Myślę, że to jest bardzo dobry cel finansowy taki, który zaspokoi potrzebę bezpieczeństwa, ale takimi celami finansowymi może być na przykład spłata długów, bo to jest. Też coś co bardzo obciąża nasz budżet, dlatego warto mieć jakiś mały bufor oszczędności na jakiś wszelki tak zwaną ,, czarną godzinę”, ale skupić najpierw swoje wysiłki na spłacie długów. Każdy z nas jest w innej sytuacji, dlatego cele i priorytety będą inne. Chodzi po prostu o to, aby się na tym zastanowić, ustalić plan działania i działać krok po kroku, aż osiągnie się cel.
J: Sebastian wspomniał o poduszce finansowej, o spłacie długów jako celach do osiągnięcia i to jest bardzo ważne, żeby dopasować swoje cele finansowe do stylu życia. Należy również przygotować plan tego jak do osiągnięcia celu dojdziemy. Warto się zastanowić jaką część z naszych dochodów miesięcznie możemy przeznaczyć na przelanie na oszczędności albo rozważyć jakie dodatkowe źródła dochodu możemy podjąć w czasie kiedy do tego celu finansowego idziemy. Takie konkretne działania, które możecie podjąć to jest przede wszystkim planowanie i przewidywanie wydatków, czyli przysiądnięcie na początku miesiąca i zastanowienie się jakich wydatków się spodziewam w tym miesiącu, jakie rachunki będą do zapłaty, jakie ekstra wyjazdy, atrakcje się pojawią. Czy na przykład jakieś uroczystości będziemy mieć w tym miesiącu, w których będziemy musieli wziąć udział, a to się będzie wiązać na przykład z kosztami dojazdu, prezentu czy nowego ubrania. Warto się zastanowić czy właśnie może w tym miesiącu należałoby wymienić garderobę, bo zmienił się sezon. Na początku tej przygody z planowaniem finansów i wyrabianiem sobie nawyków finansowych to naprawdę mogą być takie proste czynności jak po prostu przysiądnięcie z kartką i zanotowanie tych rzeczy i takie oszacowanie ile na to wydamy. Drugie działanie, które możecie podjąć to jest zaplanowanie dni bez wydawania pieniędzy. To może być na przykład poniedziałek kiedy postanawiamy sobie, że nie robimy żadnych zakupów i jak żadnych to żadnych. Musimy sobie przygotować na przykład lunch do pracy, żeby nie kupować kanapek w szkole czy na Uczelni czy w pracy musimy sobie zabrać wodę z domu, żeby właśnie nie wydawać na takie drobne rzeczy. Dociągnięcie takiego dnia bez wydatków to może być naprawdę duże wyzwanie, ale warto je podejmować.

Chcesz gotować zdrowo, ale nie masz czasu stać przy garach? Chcesz gotować mądrze i nie marnować żadnych produktów? Chcesz gotować oszczędnie, ale jednocześnie pysznie? Chcesz gotować kreatywnie, ale nie zastanawiasz się każdego dnia co na obiad? E-book przepis na wolnowar jest już sprzedaży. E-book to czterdzieści przepisów na domowe dania z wolnowaru, które przygotujesz w wersji wege lub mięsnej oraz gotowe plany posiłków na cały tydzień. Kup na www.razemlepiejpodcast.pl/wolnowar

S: Czwarty nawyk, o którym chcemy porozmawiać to, jeżeli chcesz kupić coś drogiego to zamiast brać kredyt w banku zaoszczędź na to. Możecie się zapytać jak? Jest na to sposób i są to fundusze celowe. Jeżeli musisz za coś zapłacić kartą kredytową to najprawdopodobniej znaczy to, że Cię na to nie stać, więc może warto z tego zrezygnować albo pożyczyć albo poszukać taniej z drugiej ręki. Zapytaj siebie czy ten przedmiot, czy ta rzecz jest Ci niezbędna do życia tu i teraz? Czy możesz uzbierać na to? Poczekać trochę i kupić to za kilka czy kilkanaście miesięcy, gdy już będziesz mieć odłożoną kwotę, bo jeżeli nie jest to rzecz, która jest Ci absolutnie niezbędna do życia tu i teraz to najprawdopodobniej jest to jakaś zachcianka, a warto mieć taki nawyk, żeby te zachcianki spełniać wtedy, kiedy nas na nie stać, bo wtedy nie ma z tym problemu, ale jeżeli mamy zaciągać kredyty i spłacać odsetki tylko dlatego, że zamarzył nam się nowy telewizor, kiedy stary jest jeszcze całkiem w porządku to nie jest coś co nasze portfele lubią.
J: U nas w takich sytuacjach świetnie sprawdzają się listy życzeń. Jeżeli widzimy jakąś rzecz, którą zapragnęliśmy to ona ląduje na takiej liście i albo wracamy do niej przy planowaniu budżetu na kolejny miesiąc planując na nim odpowiednią kwotę albo ląduje na liście funduszy celowych i odkładamy na nią każdego miesiąca małą kwotę albo po prostu zapominamy i nigdy więcej do niej nie wracamy i w ten sposób nie kupujemy jej.
S: Piąte na naszej liście to używaj narzędzi finansowych z głową. Tutaj świetnym przykładem tego, że jakieś narzędzie finansowe może być fantastyczne, ale może być też bardzo niebezpieczne jest karta kredytowa. Wiecie to nie jest zło wcielone, a jest po prostu narzędziem, które może być pomocne, gdy używamy je odpowiednio. Możecie się zapytać jak zatem używać karty kredytowej tak, żeby nie zrobić sobie krzywdy finansowej oczywiście? Więc karta kredytowa jako narzędzie jest to tak naprawdę kredyt taki sam jakbyście dostali jednorazowy w banku to karta kredytowa jest takim kredytem ciągłym, który po prostu jest cały czas dostępny. Jest on o tyle dobry, że jeżeli spłacimy go szybko. To tam w zależności od umowy to jest powiedzmy tam miesiąc czy dwa miesiące i w całości to wtedy będzie on dla nas za darmo. Oczywiście za darmo, czyli bez odsetek. Karta kredytowa może być również dobrym zabezpieczeniem przy zakupach online, ponieważ nie płacimy własnymi pieniędzmi, a kredytowymi pieniędzmi, więc gdyby zdarzyło się tak, że ktoś wykradnie Wam dane karty to nie ukradnie Waszych pieniędzy, a pieniądze banku i nam zdarzyły się tak trzy razy i za każdym razem te pieniądze były zwracane. Nie było żadnego problemu. Karta kredytowa też przydaje się bardzo w podróżach, ponieważ jeżeli chcecie wynająć samochód z wypożyczalni to w zasadzie jest to narzędzie niezbędne, bo firmy wynajmujące samochody potrzebują zabezpieczenia depozytu i blokują taką kwotę na Waszej karcie kredytowej, ponieważ na debetowej nie mają takiej możliwości, bo na debetowej, żeby zablokować jakieś środki to one tam muszą być, a karta kredytowa właśnie takie środki zawsze posiada. Chyba, że jeżeli tam ich nie ma to wtedy nie wynajmiecie samochodu po prostu. Natomiast trzeba pamiętać, że karta kredytowa tak jak wspomniałem na samym początku jest kredytem i jeżeli chcecie używać jej jako po prostu źródła finansowania rzeczy na kredyt to nie jest to najlepszy kredyt i tutaj dam Wam przykład: Oprocentowanie kart kredytowych waha się w zależności od u kogo macie kartę i jaką kartę, od około dwudziestu do trzydziestu, a czasami nawet i czterdziestu procent w skali roku, więc to sa naprawdę duże pieniądze. Jeżeli chcielibyście na przykład pożyczyć tysiąc funtów czy złotych na kartę kredytową i oddawalibyście po sto funtów czy tam sto złotych. Powiedzmy sto jednostek waluty miesięcznie to musicie oddać nagle tysiąc sto, więc dziesięć procent ekstra i to jest przy oprocentowaniu tylko dwadzieścia procent, ale w momencie gdy wzięlibyście kredyt w banku, taką zwykłą pożyczkę jednorazową to oprocentowanie takiego kredytu mogłoby wynieść na przykład dziesięć procent, czyli prosto wynika z tego, że zapłacilibyście połowę odsetek tego co na karcie kredytowej. Oczywiście podaję tutaj procenty typu dwadzieścia, trzydzieści, czterdzieści, dziesięć procent. To wszystko bardzo mocno zależy od banku, od kredytu, od karty kredytowej dlatego nie bierzcie też tych wartości, tych liczb za pewniki. To jest, robię tylko to po to, żeby nakreślić tutaj sytuację, że karta kredytowa jako źródło kredytu jest bardzo drogie. Karta kredytowa jako pewne zabezpieczenie, pewne narzędzie, które ma Wam ułatwić pewne rzeczy w życiu jest super opcją.
J: A, żeby mądrze korzystać z tych kart kredytowych i innych narzędzi finansowych niezbędna jest edukacja finansowa i niestety statystyki są nieubłagane i pokazują, że edukacji finansowej brakuje nam zarówno w szkołach, jak i w domach i brakowało nam jej od lat, dlatego musimy wziąć sprawy w swoje ręce i sami dowiadywać się więcej w tym temacie. Jak powiększać swoją wiedzę o finansach? Choćby to, że słuchacie tego podcastu. To jest pierwszym krokiem do zwiększania swojej świadomości. Dobrym nawykiem jest czytanie jednej książki o finansach miesięcznie czy wybranie ulubionego kanału na YouTube czy podcastu związanego z finansami i słuchanie, oglądanie i wdrażanie wskazówek, które w tych źródłach dostajecie w swoje życie. Chciałabym też zauważyć, że finanse to jest bardzo, bardzo szeroki temat i też mogą być aspekty, które Was nie zainteresują dlatego nie ma co się katować. Skupmy się na tych obszarach, które nas interesują i w ten sposób ja na przykład śledzę kanały, które związane są z planowaniem budżetu domowego z oszczędzaniem, ale na ten moment nie wgłębiam się na przykład w temat inwestowania, ponieważ jeszcze nie czuję się na tyle z tym komfortowo.
S: Judyta użyła tutaj słowa klucza, jeśli chodzi o naszą ostatnią radę, naszą ostatnią praktykę, którą chcemy tutaj powiedzieć, czyli wziąć sprawy w swoje ręce, czyli jest to po prostu odpowiedzialność. Tak naprawdę chciałbym, żeby to bardzo dobrze wybrzmiało w tym odcinku, że za nasze finanse, za nasze życie jesteśmy odpowiedzialni tylko i wyłącznie my sami. Nikt nie przyjdzie, nikt tego za nas nie zrobi, nie stanie się żadna magia, wróżki zębuszki nie przyjdą i nie uratują naszej sytuacji finansowej, nie wykaraskają nas z długów, nie sprawią, że będziemy co tydzień wygrywać szóstkę w lotka. Takie rzeczy dzieją się w bajkach, a w życiu po prostu trzeba wziąć odpowiedzialność i zacząć po prostu działać w określony sposób. Są pewne zasady, są praktyki, które mówią: Jak będziesz robić tak i tak to będziesz mieć takie i takie rezultaty. Jak będziemy prowadzić budżet domowy, jak będziemy spisywać swoje wydatki, jak będziemy kontrolować to gdzie nasze pieniądze idą? Jak będziemy odkładać regularnie pieniądze, jak będziemy ograniczać swoje zachcianki i nie wydawać pieniądze na rzeczy, które nie potrzebujemy często, a tylko potrzebujemy nagłą potrzebę posiadania ich, bo marketing jest tak skonstruowany, żeby takie potrzeby, takie emocje w nas wyzwalać to być może okaże się, że może nie jutro, może nie za tydzień, ale na przykład za rok albo za dwa będziemy w tak dobrej sytuacji finansowej, w jakiej nigdy w życiu jeszcze nie byliśmy i nagle poczujemy się bezpieczni, nagle poczujemy się, że możemy spełniać swoje marzenia i zacząć robić rzeczy, o których marzyliśmy, a na które nie mieliśmy pieniędzy, bo wydawaliśmy na przysłowiowe głupoty zamiast na przykład na podróżowanie, co zawsze chcieliśmy robić, ale wiecie, żeby jechać w dwumiesięczną podróż do Azji to trzeba mieć kupę pieniędzy i trzeba na to odkładać, więc nie zwlekajcie, zacznijcie wdrażać sposoby, o których mówiliśmy tutaj w tym odcinku. Pogłębiajcie swoją wiedzę, zdobywajcie nowe umiejętności i działajcie. Załóżcie konto oszczędnościowe, ustawcie przelewy automatyczne, spisujcie wydatki, zacznijcie czytać blogi, udzielać się na forach. Być może zacznijcie rozmawiać o tym ze swoimi przyjaciółmi, domownikami, rodziną. Być może okaże się, że w Waszym towarzystwie jest całkiem spore grono ludzi, którzy mają te dobre nawyki finansowe i być może te osoby pomogą Wam na Waszej ścieżce do stabilizacji finansowej.
J: Dziękujemy, że byliście z nami w kolejnym odcinku. Trzymamy mocno kciuki za Wasze dobre nawyki finansowe, a za tydzień słyszymy się w odcinku z dwudziestoma poradami ,,Jak urządzić przytulny i ciepły dom, w którym chce się spędzać czas?”. Dobrego piąteczku!
S: Szufla!

nawyki finansowe

Muzyka:
Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44
Minimal Corporate Upbeat Ambient by Coma-Media provided by Pixabay

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.