Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #34
Home  /  Finanse   /  Gdzie szukać pracy dodatkowej? – 30 pomysłów
praca dodatkowa

Gdzie szukać pracy dodatkowej? – 30 pomysłów

Nieważne czy próbujesz oszczędzić na wkład własny, ślub, szybszą spłatę długu czy chcesz odłożyć trochę pieniędzy na “ciężkie czasy” – praca dodatkowa pomoże Ci szybciej osiągnąć cel! Posłuchaj o naszych pomysłach na pracę dorywczą, a w komentarzu podziel się swoimi!

Listen to “#34 Gdzie szukać pracy dodatkowej?” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Linki do stron o których mówimy w odcinku:

Sprzedaż rzeczy:

Świadczenie usług:

Szkolenia online:

Sprzedaż swoich projektów – praca dodatkowa dla artystów:

Wypożyczanie:

Programy poleceń:

Transkrypcja odcinka:

J: Praca dodatkowa pozwala zwiększyć domowy budżet, szybciej pozbyć się długów, czuć większy finansowy spokój. Daje też swobodę w realizacji pasji i jest sposobem na szybsze osiągniecie finansowej wolności.
S: W dzisiejszym odcinku dzielimy się z wami aż 30 pomysłami na dodatkowe źródło dochodów. Zapraszamy.

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

Praca dodatkowa – od czego zacząć poszukiwania?

J: Zanim jednak odpowiemy na kluczowe pytanie, gdzie szukać dodatkowej pracy, chcemy wam przypomnieć o 4 czynnikach, które warto wziąć pod uwagę przy jej wyborze. Pierwszym z nich jest wasza pasja i wasze umiejętności i predyspozycje. Poszukajcie dodatkowego zajęcia, które w jakiś sposób będzie wam sprawiać przyjemność, albo spróbujcie zastanowić się w jaki sposób przekształcić waszą pasję, wasze zainteresowanie w praca dodatkowa.
S: Warto dokładnie przemyśleć ile realnie czasu jesteście w stanie poświęcić na wykonywanie tych dodatkowych czynności, które mogą przynieść Wam ekstra pieniądze, oraz kiedy możecie wykonywać takie czynności. Chodzi o to, żeby podejść systematycznie i zaplanować działania.
J: Zastanówcie się również czy jest w ogóle zapotrzebowanie na to dodatkowe zajecie, które sobie wymyśliliście oraz czy i gdzie znajdziecie swoich nowych klientów. Przygotowaliśmy listę ponad 30 pomysłów na praca dodatkowa i staraliśmy się znaleźć zarówno takie zajęcia, które pozwolą wam zutylizować wasze talenty, jak i takie, które nie wymagają dużego nakładu finansowego, ale takie które możecie zacząć teraz bez dodatkowych kwalifikacji. W bonusie do tego odcinka, na naszej stronie internetowej zamieścimy grafikę, na której znajdziecie różne serwisy i platformy, gdzie możecie poszukiwać dodatkowej pracy lub pozyskiwać dodatkowe zlecenia.

Praca dodatkowa – zacznij już dziś!

S: Pierwszym punktem na naszej liście “Praca dodatkowa” jest coś, co tak naprawdę jest najłatwiejsze do zrobienia dla nas wszystkich i nie wymaga specjalnych umiejętności, ani sprzętu, a jedynie odrobiny czasu do tego, aby zrobić kilka zdjęć, dodać kilka napisów. Mam tu na myśli sprzedaż swoich rzeczy. Każdy z nas posiada w domu na pewno całkiem sporą ilość przedmiotów, która jest nieużywana, zalega tylko w kartonach na strychach, w piwnicach. Więc warto przejść się po domu, zrobić remanent tego co się ma, tego co jest niepotrzebne i wszystkie te rzeczy, które nie będą nam służyć, albo nie służyły nam przez bardzo długi okres czasu. Jest mało prawdopodobne, aby jeszcze się nam przydały. Tak jak wspomniałem, zrobić zdjęcia, zrobić opis i wystawić na serwisie z ogłoszeniami. Jest Facebook Market Place, Allegro, Olx, Gumtree, Ebay. Są również tablice z ogłoszeniami w lokalnych sklepach, czy w supermarketach czy też na poczcie, gdzie też możecie zamieścić krótką notkę o tym, że macie dany przedmiot do sprzedania z numerem telefonu.
J: Ale wiadomo również, że rzeczy w naszym domu kiedyś się skończą. Możecie ten biznes dodatkowy troszkę rozciągnąć i zapytać waszych rodziców czy rodzeństwo czy przyjaciół o rzeczy, których oni nie potrzebują, a na przykład nie mają czasu żeby wystawić je na sprzedaż. Tak działa jedna z naszych sąsiadek, która na lokalnych grupach wystawia rzeczy naszych sąsiadów i za jakąś prowizję sprzedaje innym.
S: Oczywiście oprócz wcześniej wspomnianych platform i aplikacji są też takie, które są dedykowane do konkretnych rzeczy np. ubrania najczęściej możemy znaleźć na takich aplikacjach jak Vinted, lub całkiem nowej i świeżej, która się nazywa Less.
J: Wskazówki, którymi mogę się z wami podzielić przy sprzedaży swoich rzeczy, to po pierwsze znać ich wartość, bo często nie zdajemy sobie sprawy ile tak naprawdę są warte rzeczy, które posiadamy w naszym domu i często gogolując często na przykład jakiś mebel, który w domu służył jako podstawka podczas malowania, może się okazać, że ma dużą wartość kolekcjonerską. Podobnie jest z ubraniami, warto też sprawdzić z czego są wykonane, bo to też może znacząco podnieść wartość sprzedażową. I druga wskazówka to jest to, żeby wykonać jak najwięcej zdjęć dobrej jakości i umieścić jak najwięcej detali w opisie, możecie napisać o kolorze, jaki jest ich stan, koniecznie umieśćcie informację o rozmiarach, kolorach, o tym jaki jest ich aktualny stan, możecie też zastanowić się na przykład kto jest zainteresowany zakupem takich rzeczy i tak dać słowa kluczowe w opisie.
S: Wielokrotnie spotkaliśmy się też z osobami, firmami, które profesjonalnie zajmują się wyszukiwaniem dobrych markowych ubrań w ciucholandach, czasami nawet nigdy nie używanych, a następnie odsprzedają te ubrania w Internecie na różnych platformach, oczywiście z odpowiednią marżą i też dzięki temu zarabiają godziwe pieniądze.
J: Szczególnie mi się wydaje to fajnym pomysłem na dodatkowy zarobek w Polsce, gdzie te lumpeksy są wyjątkowo bogate i można tam znaleźć rzeczy doskonałej jakości, np. swetry z kaszmiru, z wełny, jedwabne ubrania, więc myślę, że w takim przypadku szczególnie warto zwracać uwagę na dobrą jakość i wykonanie, nie tylko na marki.

praca dodatkowa w internecie

Jak szukać pracy dorywczej w Internecie?

S: Internet jest pełen możliwości dodatkowego źródła dochodu i jeżeli macie doświadczenie w rekrutacji, pracy z kadrach, to możecie zająć się pisaniem, poprawianiem lub tworzeniem szablonów CV. Jest wiele platform, na których możecie udostępniać lub ogłaszać takie usługi.
J: Możecie też na opłatą pisać podania i pisma do różnych instytucji. Ze względu na pandemię, wiele osób postanowiło wydać swoje ebooki. I o ile przygotowanie treści wymaga wiedzy merytorycznej, o tyle składanie ebooków jest już żmudną pracą, która wymaga umiejętności graficznych. A więc możecie zaoferować takie usługi składania ebooków online.
S: Jeżeli posiadacie jakąś umiejętność, którą możecie przekuć w kurs internetowy. Ale jeżeli nie jesteście blogerami, którzy mają zbudowaną społeczność wokół siebie to dobrym pomysłem jest umieszczenie takiego szkolenia na jednej z popularnych platform szkoleniowych np. Skillshare i owszem część prowizji będziecie musieli oddać tej platformie, ale nadal jest to dobry sposób na to, żeby zarobić kilka dodatkowych złotych.
J: Swoimi umiejętnościami możecie się także dzielić podczas korepetycji. Pamiętajcie, że ludzie lubią się uczyć i często potrzebują pomocy w wytłumaczeniu na przykład matematyki czy kontaktu z językiem obcym, którego się uczą.
S: A jeżeli jesteście dobrzy w jakiś języku obcym to możecie świadczyć również usługi tłumaczeń, nie koniecznie przysięgłych, ale jeśli ktoś potrzebuje dłuższych tekstów do przetłumaczenia.
J: Wiele sklepów internetowych na przykład, albo firm, które działają w mediach społecznościowych.
S: Obecnie jest duże zapotrzebowanie na przygotowywanie transkrypcji. My sami korzystamy z takich usług. Każdy nasz odcinek w formie tekstowej można również przeczytać na naszej stronie internetowej. Ale nie ogranicza się to tylko do podcastów, mogą to być napisy do filmów, mogą to być materiały szkoleniowe lub nawet transkrypcje ze stories na Instagramie.
J: Duża popularność mediów społecznościowych, sprawia, że jest duże zapotrzebowanie na fotografie. Możecie swoje zdjęcia sprzedawać w bankach zdjęć lub odezwać się do osób i firm, które lubicie na Instagramie lub Facebooku i zaproponować przygotowanie takiej sesji. Jeżeli jesteście grafikami to swoje prace możecie sprzedawać przez Internet. Jest platforma, która się nazywa Redbubble i pozwala udostępniać za pieniądze swoje projekty, a ludzie kupują koszulki czy meble z ich wydrukami. Możecie też sprzedawać projekty logo czy projekty materiałów graficznych na takich platformach jak 99 Designs, Cafepress. Jeżeli zajmujecie się muzyką możecie dołączyć do platform, które zrzeszają muzyków, sprzedających swoje utwory np. do filmów na YouTube. Dla wielu osób dodatkowym źródłem dochodów jest wynajmowanie mieszkań. Na przykład na AirBnB. Ale AirBnB oprócz czasowego wynajmu nieruchomości oferuje także doświadczenia, czyli różnego rodzaju aktywności, które można robić w danym miejscu. Możecie znaleźć sesję zdjęciową w danym miejscu czy znaleźć warsztat gotowania, a jednym z takich ciekawych pomysłów, na które trafiliśmy było zaproszenie na kolację z mieszkańcami. Było to wyjątkowe doświadczenie spróbowania lokalnej kuchni oraz poznania mieszkańców danego miejsca. Taki rodzaj doświadczenia możecie oferować praktycznie od razu.
S: A poza tym na pewno przybędzie wam przyjaciół z każdego zakątka świata. Jeżeli świetnie radzicie sobie w kuchni i lubicie gotować to możecie się również zaoferować pieczenia ciast lub sprzedaży pierogów albo innych wyrobów garmażeryjnych. Moi rodzice na przykład od wielu lat mają panią, która zawsze piecze im ciasta. Inną panią, która zawsze im dostarcza pierogi na święta itd. Także jest to całkiem niezły sposób na żeby dołożyć się do domowego budżetu. A jeżeli na prawdę dobrze wam to idzie, to poczta pantoflowa na pewno zrobi swoje i będziecie mieli spore grono klientów.
J: Od kiedy mamy własny ogródek warzywny, dużo czasu spędzam na wyszukiwaniu różnych informacji o to jak o niego dbać. I trafiłam na zupełnie nowy dla mnie rodzaj biznesu, czyli sprzedawanie sadzonek. Muszę wam powiedzieć, że sadzonki naszych warzyw sama wyhodowałam i to naprawdę nie było trudne zadanie. Natomiast na wielu serwisach ogłoszeniowych informacje od ludzi, którzy takie sadzonki sprzedają nawet po kilka funtów, jest to naprawdę prosty sposób na zarabianie pieniędzy,
a rynek na to jest coraz większy. I nie mówię tu tylko o sadzonkach warzyw, a szczególnie o sadzonkach kwiatów, które w sklepach i kwiaciarniach są naprawdę drogie. I jeżeli macie własny ogród lub warzywniak, możecie także sprzedawać kwiaty cięte z waszego ogrodu, lub nadwyżkę warzyw.
S: Osoby, które są sprawne w tworzeniu rękodzieł, mogą również sprzedawać je na Ebayu lub na dedykowanych portalach takich jak Etsy. Bardzo dużo fajnych i ciekawy ozdób, nawet zabawek dla dzieci można znaleźć w takich platformach. Gdy byliśmy zamknięci w domach i nie mogliśmy odwiedzać naszych bliskich to wiele szczególnie starszych osób miało ograniczony kontakt ze dziećmi bądź z wnukami. Dlatego dobrym pomysłem może być uczenie seniorów obsługi nowych technologii. Nie każda starsza osoba płynnie radzi sobie z obsługę Skype, czy Zooma czy komunikatorów typu Facetime czy Messenger. Do tego za niewielką opłatą i poświęcając niewiele czasu można nauczyć kogoś tego technologii. A raz że zarobić, a dwa pomóc komuś w kontaktach z bliskimi.
J: Możecie świadczyć także usługi opieki nad dziećmi, zwierzętami czy pomoc w codziennych sprawach takich jak zakupy czy małe prace domowe. Fajnym pomysłem na dodatkowy biznes jest przebieranie się za postacie z bajek na bale urodzinowe dla dzieci lub różnego rodzaju imprezy. Jest to dodatkowa atrakcja dla najmłodszych, a także biznes, który nie ma wysokiego progu wejścia.
S: Jeżeli posiadacie samochód i odrobinę czasu i chęci to możecie się stać się przedstawicielem Ubera lub innej firmy przewozowej. Często takie przedsiębiorstwa oferują elastyczność jeśli chodzi o godziny pracy. I najczęściej nie są one w żaden sposób normowane. Tak samo tyczy się przewozów towarów. Bardzo duże zapotrzebowanie czy to przy przeprowadzkach czy przy przewożeniu większych przedmiotów, które normalnie nie wejdą do typowego samochodu osobowego. Można zarabiać posiadając np. Vana i świadcząc usługi typu “man with a van”. Nawet ogłaszając się na jakichś portalach typu Gumtree czy Facebook Market Place.
J: Pandemia chyba na zawsze zmieniła sposób w jaki robimy zakupy, a sklepy internetowe i firmy kurierskie przeżywają swoje najlepsze czasy. Dlatego warto także zainteresować się świadczeniem usług kurierskich w wolnym czasie. Na przykład Amazon ma swój dedykowany program, który nazywa się Flex, gdzie przez aplikacje możecie zabukować zlecenia w dowolnych dla was godzinach.
S: Osoby, które mają smykałkę i nieco umiejętności w majsterkowaniu mogą podzielić się również swoimi umiejętnościami. Drobne naprawy wokół domu, malowanie czy robienie zakupów, poprawek krawieckich czy nawet mycie okien. To wszystko można sprzedać jako usługę dla swoich sąsiadów lub lokalnej społeczności.
J: Swoje ogłoszenia możecie zawiesić na klatce schodowej albo właśnie w supermarketach. Takich drobnych prac, które możemy wykonywać dla innych ludzi jest cała masa. Dlatego jeżeli szukacie inspiracji dla siebie, możecie zajrzeć na stronę Task Rabbit lub Rent a Friend. To są takie zagraniczne agregatory i platformy spotkań, które świadczą drobne usługi złotej rączki i osób, które szukają takich serwisów. Kolejną z prac dorywczych, którymi możecie zająć się w wolnym czasie jest odnawianie mebli. Czasem wystarczy po prostu szlifowanie i warstwa nowej farby, aby podnieść wartość danego przedmiotu. Co ciekawego możecie też meble znaleźć zupełnie za darmo na takich grupach jak “Śmieciarka jedzie: czy Marketplace. Po pandemii zakłady produkcyjne stopniowo wracają do pracy, dlatego też do pracy wracają firmy zajmujące się kontrolą jakości i prowadzą nowe nabory. Możecie wyszukać takie ogłoszenia w Internecie i zgłosić swoją gotowość w wybranych dniach i godzinach. To jest bardzo dobry sposób, aby dorobić do domowego budżetu. W większych miastach są prowadzone castingi i nabory na statystów paradokumentalnych produkcjach takich jak Trudne Sprawy. Może to nie jest najambitniejszy sposób zarabiania, natomiast jeżeli macie wolny czas i chcecie sprawdzić się aktorsko to czemu nie.

Ekonomia dzielenia się – wykorzystaj nowy trend!

S: W ostatnich kilku latach w dużych miastach w Polsce pojawił się taki trend wynajmowania samochodu, ale tylko na krótki okres czasu. Powstały również platformy, które umożliwiają prywatnym osobom zrobienie czegoś takiego. Możecie swój prywatny samochód udostępnić komuś na kilka godzin i uzyskać wynagrodzenie. Ale to nie tyczy się tylko samochodów. Możecie też wynajmować jakieś narzędzia. Możecie wynająć fotelik samochodowy dla dziecka, jeżeli takowy posiadacie, a nie używacie, łóżeczko turystyczne.
J: Sami chętnie korzystamy z takich usług, kiedy odwiedzają nas znajomymi z dziećmi. Ponieważ nie jest wygodne to aby oni ze sobą taszczyli z domu takie akcesoria, a my też nie będziemy trzymać u siebie w domu.
S: I specjalnie kupować aby tylko dwa lub trzy razy do roku ich użyć. Możecie również podnajmować na przykład miejsce parkingowe, garaż, piwnica lub szopka. Jeżeli taka przestrzeń jest niewykorzystywana to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wygenerowała wam dodatkowy dochód.
J: Możecie także wynajmować swoje miejsce pod reklamę na samochodzie, na płocie, balkonie lub w ogródku. Nie jestem zwolennikiem, natomiast jeżeli macie chętnych na taką usługę to czemu nie. Kolejnym biznesem, na którym możecie tak naprawdę przy niewielkiej inwestycji pieniędzy jest wynajmowanie dekoracji na imprezy takie jak śluby czy imprezy firmowe. Piękna oprawa ślubu jest jednym z must have dla wielu par, ale nie chcą inwestować swoich pieniędzy w kupowanie wazonów, kupowanie podświetlanych liter, dlatego chętnie, za kwotę mniejszą niż ich zakup wynajmują takie akcesoria.

Praca dodatkowa – udział w badaniach

S; Często duże firmy zamawiają profesjonalne badania jakościowe. Możecie wziąć w nich udział jako testerzy różnych produktów bądź usług. Wygląda to z reguły tak, że otrzymujecie jakiś produkt bądź usługę na pewien okres czasu, a następnie jest przeprowadzany z wami wywiad, a w zamian za wasz czas otrzymacie wynagrodzenie.
J: Często są również poszukiwane osoby do grup marketingowych, na których prowadzone są badania czy dany produkt wdrożyć na rynek, albo jak dana grupa zareaguje na dany produkt. Natomiast jeżeli jesteście ekspertami w jakiejś dziedzinie, możecie zarabiać dodatkowo na udzielaniu komentarzy eksperckich do mediów czy na internetowych stronach. Na przykład na justanswer.com.
S: Możecie również zgłosić swoje uczestnictwo w programach dla testerów, np. kosmetyków, chemii gospodarczej, słodyczy, napojów, przekąsek czy zabawek. Najczęściej to uczestnictwo nie jest płatne natomiast produkty, które się otrzymuje zostają do dyspozycji, więc jeżeli są to np. środki czystości to wiadomo, że my z własnej kieszeni nie będziemy musieli kupować takowych, więc będziemy mogli na tym zaoszczędzić.

Praca dodatkowa – zostań testerem!

J: Jeżeli jesteście zainteresowani takim testowaniem możecie sprawdzić, możecie zgłosić się na takich stronach jak everydayme.com. testmetoo.com. Możecie też wziąć udział, w klubie ekspertek Ofemin, a najpopularniejszą platformą jest Streetcom, oczywiście listę miejsc, gdzie możecie zgłosić się do takich testów znajdziecie na naszej stronie internetowej. Dobrym pomysłem jest również na zarabianie jest udział w programach partnerskich czy poleceniu. Sebastian na przykład bierze udział w programach organizowanych przez banki. W roku zarabia nawet po kilkaset funtów z takiej dodatkowej aktywności. Zachęcamy was do tego, aby myśleć nieszablonowo i szukać różnych możliwości. W Internecie trafiliśmy np. na hodowli pieczarek i kiełków w piwnicy, które następnie trafią do lokalnych restauracji, czy robaków do sprzedaży dla osób łowiących ryby. Wiemy, że ludzie hodują ślimaki, a Polska przoduje w tego rodzaju działalności. Więc szukajcie swoich klientów.
S: Dziękujemy, że byliście z nami w kolejnym odcinku naszego podcastu. Mam nadzieję, że te kilkanaście minut będzie dla was motywujące i zachęci Was do aktywnych poszukiwań pod tytułem “praca dodatkowa”.
J: Jak zawsze serdecznie zapraszamy Was do pozostawienia pozytywnej opinii o naszym podcaście, w waszej ulubionej aplikacji do podcastowania, a także odwiedzenia na Facebooku lub Instagramie.
S: Na naszej stronie internetowej znajdziecie wszystkie potrzebne linki.
J: Dobrego piąteczku.
S: Szufla.

praca dodatkowa

Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
PLN Złoty polski
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.