Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #23
Home  /  Finanse   /  Ubezpieczenie samochodu – co warto wiedzieć
ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie samochodu – co warto wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu jest sporym wydatkiem. Ubezpieczalnie ustalają ceny na podstawie różnych czynników: doświadczenia za kółkiem, miejsca pracy czy zamieszkania… Jak się odnaleźć w gąszczu informacji? Wykupienie solidnego ubezpieczenia bez zaporowej składki jest możliwe, a w dzisiejszym odcinku dzielimy się naszymi poradami na ten temat!

Listen to “#22 Ubezpieczenie samochodu – co warto wiedzieć” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Linki do poleceń o których mówimy w odcinku:

Transkrypcja odcinka:

J: Ubezpieczenia mogą chronić nas przed negatywnymi finansowymi konsekwencjami zdarzeń losowych lub nieszczęśliwych wypadków. Dobrze je wtedy mieć, lecz jak kupić odpowiednie ubezpieczenie nie przepłacając. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o różnych typach ubezpieczeniach i podzielimy się z Wami wskazówkami jak nie wydać fortuny.
S: Odcinek  o tym jak tanio kupić ubezpieczenie.
J: Zapraszamy. 

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

Rodzaje ubezpieczeń

S: Po pierwsze chcieliśmy omówić jakie rodzaje ubezpieczeń aktualnie istnieją na rynku. Podzieliliśmy je na dwie podstawowe grupy: na obowiązkowe i te dobrowolne. Obowiązkowe to takie jak komunikacyjne, czyli OC, rolnicze, budynki gospodarcze ubezpieczamy od ognia i innych zdarzeń losowych. Są to też ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Takie ubezpieczenia są wymagane od rolników, doradców podatkowych, lekarzy, adwokatów, notariuszy i radców prawnych. Mamy też społeczne, czyli tak zwany ZUS. Tutaj wymieniamy ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i  wypadkowe. Warto też nadmienić, że przy kredytach hipotecznych występuje cały szereg obowiązkowych ubezpieczeń, które są wymagane przy zawarciu takiej umowy kredytowej. Mogą to być ubezpieczenia pomostowe, brakującego wkładu własne, na życie, od utraty pracy lub mieszkania. Ubezpieczenia dobrowolne to w przypadku komunikacyjnych autocasco lub od następstw nieszczęśliwych wypadków. Są to również ubezpieczenia osobowe, na przykład na życie, które obejmuje choroby, kalectwo, niezdolność do pracy lub śmierć. Często takie ubezpieczenia mają formę co miesięcznego świadczenia lub mogą być też jednorazową wypłatą. Wyróżniamy też ubezpieczenia majątkowe, czyli możemy ubezpieczyć swój dom od ognia, powodzi, zalania, kradzieży i wszelkiego typu zniszczeń. Mamy też ubezpieczenia turystyczne, czyli od wypadków, choroby, ubezpieczenia samochodu. Możemy też ubezpieczać telefon, tablet, komputer, wszelkiego rodzaju wartościową elektroniką. Możemy tak naprawdę ubezpieczyć cokolwiek. Zdarzają się przypadki, że artyści tacy jak na przykład piosenkarze czy piosenkarki ubezpieczają się od utraty głosu.
J: Modelki ubezpieczają swoje nogi. Jennifer Lopez swoją pupę.
S: Tak też można. Oczywiście jest tylko jeden z możliwych podziałów. Możemy też podejść do tematu w inny sposób, na przykład te ubezpieczenia gdzie możemy wybrać sobie zakład ubezpieczeniowy, który będzie nam świadczył takie ubezpieczenia lub na takie, które nie mamy żadnego wpływu. Na przykład społeczne, my jako pracownicy bądź pracodawcy nie mamy wyboru i po prostu musimy płacić do ZUSU. Tak samo przy kredytach hipotecznych często jest tak, że to bank od razu uwzględnia w kosztach takiego kredytu wartość takiego ubezpieczenia. Dlatego warto po pierwsze sprawdzić dokładnie jakie ubezpieczenia są wymagane i czy jest możliwość wykupienia tego typu ubezpieczeń w jakichś innych firmach bądź oferty innych banków będą bardziej konkurencyjne. Zwracam na to szczególną uwagę, ponieważ wartość samego kredytu hipotecznego powiększona o wartość tychże ubezpieczeń może być na tyle niekonkurencyjna, że inny bank może koniec w końcu zaoferować nam lepszą ofertą. Dlatego warto jest to sprawdzić i warto patrzeć na bezwzględne wartości ile będziecie musieli płacić miesięcznej raty z uwzględnieniem tychże ubezpieczeń. Chcieliśmy teraz się z Wami podzielić tymi ubezpieczeniami, które my uważamy, że zdecydowanie warto kupić. Przede wszystkim są te, które są obowiązkowe. Jeżeli prawo wymaga od nas tego, abyśmy płacili na przykład ZUS, to po prostu to róbmy. W przeciwnym razie grozi nam komornik albo jakiś nawet poważniejsze sankcje prawne z tego tytułu. Polecamy też pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia komunikacyjnego AC oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków ewentualnie jeszcze do kupienia pakietu Assistance, szczególnie w przypadku droższych samochodów, których wartość naprawy może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych może być to szczególnie pomocne przy likwidowaniu jakichkolwiek szkód i pozwolić nam zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych.
J: Musicie wiedzieć, że nasze stanowisko jest takie, że to co można ubezpieczyć to warto ubezpieczyć, ponieważ koszty ubezpieczeń są bardzo niskie w porównaniu do tego ile trzeba by było zapłacić na przykład za jakąś operację albo wymianę okien w domu. Będąc w tym temacie polecamy Wam zapoznanie się i zakup z ubezpieczeniami osobowymi na przykład prywatnym pakietem medycznym z Waszego miejsca pracy albo jakimiś ekstra bonusami, na przykład specjalną opieką dentystyczną. W takich pakietach medycznych macie dostęp do badań i do lekarzy praktycznie bez kolejki, co w wielu przypadkach może wam uratować lub waszym bliskich życie. Bo co warto powiedzieć, to takim ubezpieczeniem może być  objęte nie tylko dana osoba, czyli pracownik firmy, ale także jego bliscy.
S: Ja znam taki przypadek, że osoba miała wykupione właśnie takie ubezpieczenie od swojej mamy z miejsca pracy i miała na przykład za darmo wykonany rezonans magnetyczny i dzięki temu ta osoba nie musiała albo czekać 27 lat w kolejce albo wydawać kilka tysięcy złotych na to, żeby prywatnie to zrobić.
J: Kolejnym ważnym ubezpieczeniem są ubezpieczenia majątkowe, które chronią dobytek naszego życia, czyli nasz dom albo dom, który wynajmujemy od pożaru, od powodzi, od zalania, od kradzieży, naszą elektronikę w domu, wartościowe rzeczy czy gotówkę, którą trzymamy w domu.
S: Albo jakieś kosztowności.
J: Tak. Warto też wczytać się w warunki ubezpieczenia, aby ono obejmowało nie tylko szkody, które ktoś może wyrządzić z zewnątrz ale także rzeczy, które mogą się wam przez przypadek zdarzyć jak na przykład wybicie okna.
S: Kolejnym rodzajem ubezpieczenia, które zdecydowanie wam polecamy to ubezpieczenia turystyczne. Jeżeli jedziecie na wakacje bądź na narty w góry to takie ubezpieczenie nie kosztuje bardzo dużo na na przykład na tydzień czy dwa, a być może pozwoli wam w przypadku wystąpienia jakiegoś wypadku albo nieszczęśliwego zdarzenia uniknąć ogromnych kosztów związanych z opieką medyczną.
J: Oczywiście podstawą jest posiadanie karty EKUZ, która umożliwia wam dostęp do opieki medycznej na takich zasadach jak obywatele danego kraju, w którym przebywacie. Natomiast musicie wiedzieć o tym, że nie we wszystkich krajach opieka medyczna jest bezpłatna. Nieco więcej mówiliśmy o tym w odcinkach dotyczących podróżowania. Więc serdecznie was zapraszamy do przesłuchania również ich.
S: W przypadku karty EKUZ jest ona wydawana w Polsce na rok. Natomiast w Anglii nazywa się ona European Health Insurance Card i jest ona wydawana raz na 5 lat. To jest tak naprawdę jedyna różnica. Wiem, że do końca 2020 roku jest ona cały czas ważna i można jej używać dla tych, którzy są ubezpieczeni w angielskim NHS. A co nastąpi później tego na razie nie wiadomo. Kiedy planujecie wakacje w których będziecie brać udział w aktywnościach lub podwyższonym ryzyku, takim jak na przykład jazda na nartach, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, które może uchronić was przed bardzo wysokimi rachunkami ze szpitala. Warto aby też ubezpieczenie turystyczne posiadało w swojej ofercie rekompensatę za skradziony bądź zgubiony bagaż. Jeszcze jednym bardzo ważnym ubezpieczeniem jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia depozytu przy wynajmowanym samochodzie. Wspomnieliśmy już o tym w odcinku o planowaniu podróży. Firmy ubezpieczeniowe zarabiają bardzo dużo pieniędzy na tych dodatkowych ubezpieczeniach. Często dzieje się tak, że nawet jeżeli powstaje jakaś minimalna szkoda na samochodzie to firmy pobierają albo nasz depozyt albo te pieniądze z ubezpieczenia, a tak naprawdę ta szkoda nawet nigdy nie jest usuwana. Mieliśmy kiedyś taki samochód, który był tak poobijany, że nie było w zasadzie części tego auta, która nie byłaby wgnieciona lub zarysowana. Portale na którym możecie znaleźć i wykupić takie ubezpieczenie jest icarhireinsurance.com. Świadczą oni usługi w dwojaki sposób. Można wykupić albo ubezpieczenie na cały rok, które obejmuje wynajęcie samochodu na 60 kilka dni w przeciągu rocznego okresu umowy. Natomiast można to też przedłużyć za dodatkową opłatę lub jeżeli ktoś ktoś sporadycznie wynajmuje samochody to można wykorzystać opcję ubezpieczenia na dzień i koszt takiej usługi to dosłownie kilka funtów za dobę. Wiem, że tą usługę można korzystać z Polski. Także gorąco wam polecamy tego typu ubezpieczenie, ponieważ pozwoli wam zaoszczędzić naprawdę bardzo dużo pieniędzy, a dam wam spokój ducha i tego, że nawet jeżeli coś się stanie i firma wynajmujący samochód pobierze wam depozyt to w przeciągu 2 do 4 tygodni odzyskacie te pieniądze. Bardzo ważnym ubezpieczeniem o którym często tak naprawdę ludzie zapominają jest dodatkowe ubezpieczenie emerytalne lub osobny fundusz emerytalny. Żyjemy w takich czasach gdzie raczej panuje niż demograficzny, a system ubezpieczeń emerytalnych jest oparty o zasadę, że rodzi się więcej dzieci niż umiera ludzi. Więc model ten zakłada, że zawsze będzie na rynku pracy wystarczająca ilość osób do tego, aby utrzymać tych będących na emeryturze lub rencie. Niestety wiemy, że ten model nie sprawdza się w warunkach jakim przyszło nam żyć. Dlatego optymistycznym założeniem, przynajmniej naszym zdaniem, jest to że jeżeli w ogóle te emerytury będą za te 30 czy 40 lat to będą one tak małe, że absolutnie nie będzie można za takie pieniądze przeżyć. Więc zachęcamy was do tego, aby już dzisiaj już teraz pomyśleć o tym, aby zabezpieczyć się na przyszłość i pomyśleć o tym co będzie z wami za te 30 czy 40 lat. Pamiętajcie, że jest to efekt kuli śnieżnej. Nawet jeżeli dzisiaj zaczniecie odkładać po 50 czy 100 złotych na jakiś fundusz to w przeciągu 30 czy 40 lat ot się uzbiera naprawdę bardzo bardzo duża kwota pieniędzy, która może pozwolić wam na godne życie na starość. Teraz chcieliśmy omówić kilka podstawowych zasad informacji kupowania ubezpieczenia. Po pierwsze i i chyba tak naprawdę najważniejsze, zawsze podajemy prawdziwe informacje. Zakład ubezpieczeń ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania jeżeli okaże się, że jakakolwiek informacja, którą podaliście w formularzu zgłoszeniowym i na podstawie której została obliczona składka jest nieprawdziwa, to możecie po prostu nie zobaczyć tych pieniędzy nigdy. Dlatego, że podaliście nieprawdą. Zresztą zawsze jest na każdej stronie, na każdym formularzu trzeba kliknąć przycisk, że potwierdzam, że dane są zgodne z prawdą i moją najlepszą wiedzą. Także jest to nasz prawny obowiązek do tego, aby podać prawdziwe dane. Następnym punktem jest to, abyśmy co roku sprawdzali wartość ubezpieczenia, a nie zakładali, że oferta automatycznej odnowy, którą z reguły dostajemy od zakładu ubezpieczeń gdy zbliża się koniec okresu umowy jest najlepsza.

Porównywarki ubezpieczeń samochodowych

S: No właśnie najczęściej nie jest, i dlatego każdy rodzaj ubezpieczenia jaki posiadamy warto sprawdzić. Do tego służą porównywarki cenowe. W Wielkiej Brytanii używamy takich jak Confused.com, MoneySupermarket.com, CompareTheMarket.com, a w Polsce mogą być to porównywarki takie jaki Mubi.pl, Punkta.pl, Rankomat lub UbezpieczeniaOnline.pl. Pomocne jest tutaj używanie kilku różnych porównywarek do sprawdzenia. Mnie się zdarzyło tak, że przy zakupie ubezpieczenia samochodu wpisując te same dane do praktycznie takiego samego formularza w dwóch różnych porównywarkach wyskoczyły mi z tej samej firmy ubezpieczeniowej dwie różne kwoty. W jednej porównywarce było trochę taniej, w drugiej było troszkę drożej. To nie były znaczne kwoty. Czasami zdarza się tak, że dana firma ubezpieczeniowa ma akurat jakąś promocją z daną porównywarką i oferują tam dodatkowe 5 czy 10 procent rabatu. Więc warto sprawdzić na dwóch, trzech żeby mieć pewność, że to jest naprawdę najtańsza oferta. Mi się zdarzyło się kiedyś tak, że dostałem ofertę przedłużenia umowy ubezpieczenia samochodu, wszedłem na porównywarkę i okazało się, że znalazłem ofertę te samej firmy ubezpieczeniowej o prawie 200 funtów taniej niż oferta, którą ta firma mi przysłała w związku z wygasającą umową. Także to też pokazuje jak firmy po prostu traktują nas jako klientów, że i wykorzystują po prostu nazwijmy to po imieniu nasze lenistwo w tym, że a nie chce mi się sprawdzać, przecież to jest na pewno najlepsza oferta, a można dzięki temu bardzo dużo oszczędzić.
J: Warto też mieć na uwadze, że nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe znajdziecie w porównywarkach. W Wielkiej Brytanii na przykład nie ma AVIVY. Może wynika to z prowizji którą należy zapłacić, ale to jest cenna informacja dla nas jako dla kupujących. Myślę, że można też sprawdzić oferty banków ponieważ znajdziecie na pewno promocje w których do konta bankowego takiego podstawowego możecie dostać na przykład ubezpieczenie telefonu albo ubezpieczenie podróżne gratis.
S: Przed wypełnieniem formularza na stronie porównywarki lub bezpośrednio na stronie zakładu ubezpieczeń warto zapoznać się z różnego rodzaju poradnikami. Jak zrobić to efektywnie i jakie informacje są istotne do tego, aby wyliczyć wartość ubezpieczenia. Ja spotkałem się z taką informacją, przynajmniej jeżeli chodzi o rynek brytyjski, że jeżeli posiada się w swoim samochodzie zainstalowany video rejestrator to warto to jest zgłosić do firmy ubezpieczeniowej, ponieważ dzięki temu możemy również obniżyć jego cenę. Na koniec chciałem wspomnieć o jeszcze jednej bardzo bardzo ważnej informacji, mianowicie zawsze czytamy umowy i zawsze sprawdzamy dokładnie co dane ubezpieczenie obejmuje, czy to turystyczne w takim wypadku sprawdzamy czy na przykład jeżeli jedziemy na narty to czy będziemy mieć opiekę medyczną jeżeli na przykład złamiemy nogę. Czy jeżeli wykupujmy ubezpieczenie Autocasco to czy naprawa takiego samochodu będzie wykonana na częściach używanych albo najtańszych zamiennikach, czyli tak zwanych częściach zgodnych z oryginałem, czy może na przykład będą to oryginalne części zamienne producenta. To wszystko zależy od tego, co jest dla nas ważne. Dlatego należy się wczytać w umowę. Należy sprawdzać co tam jest napisane, szczególnie te rzeczy napisane małym druczkiem. Jeżeli coś jest dla was niejasne bądź czegoś nie rozumiecie to pamiętajcie, że zawsze macie prawo zapytać agenta bądź zadzwonić na infolinię danego towarzystwa ubezpieczeniowego i po prostu zapytać. To jest ich obowiązek, żeby wam to po prostu wytłumaczyć w możliwie najprostszy sposób, bo te umowy często po prostu napisane są tak, że nie wszystko jest do końca jasne. Język tam użyty jest dość specyficzny, taki prawniczy i nie wszyscy to po prostu rozumieją dokładnie tak jakby chcieli. Także pamiętajcie o tym, żeby czytać, czytać i wiedzieć co się dokładnie podpisuje, bo później może to nas uchronić od jakichś nieprzyjemności.

Zakup ubezpieczenia na samochód – porównanie

S: Chciałem wam teraz na konkretnym przykładzie zaprezentować jak może się zmienić wartość ubezpieczenia samochodu i wybrałem ten rodzaj ubezpieczenia dlatego, że mi się wydaje, że jest to jedno z najpopularniejszych ubezpieczeń. Jakby po drogach całego świata jeżdżą dziesiątki jak nie setki milionów pojazdów i praktycznie każdy z tych pojazdów jest ubezpieczony. Praktycznie każdy z nas miał gdzieś, albo będzie miał w życiu do czynienia z posiadaniem własnego pojazdu lub ktoś z rodziny ma swój własny pojazd. Więc warto to wiedzieć. Do tego celu wybrałem na portalach ogłoszeniowych z używanymi samochodami, znalazłem w Wielkiej Brytanii jak i w Polsce mniej więcej ten samochód. Jest to Ford Mondeo z silnikiem 2.0 diesel z bardzo podobnym przebiegiem w okolicach 175 tysięcy kilometrów i z tego samego roku produkcji czyli 2014 rok. W Anglii taki samochód kosztuje około 5,500 funtów, a w Polsce cena egzemplarza, którego znalazłem było 31500 złotych. Stworzyłem sobie fikcyjne konto, ale podając swoje dane prawdziwe oprócz imienia i nazwiska, żeby później nie dostawać ofert na swojego emaila tylko na fikcyjnego, ale chodziło mi o to, żeby po prostu pokazać wam jak te ceny mogą się różnić w zależności od tego jakie parametry ustawimy. W przypadku Forda Mondeo w Wielkiej Brytanii najtańsze ubezpieczenie, które udało mi się znaleźć kosztowało 584 funty i 60 pensów. Drugie w kolejności to było za 598 funtów i 45 pensów, a trzecie najtańsze było za 964 funty i 32 pensy. Czyli pomiędzy pierwszym najtańszym, a trzecim najtańszym już prawie 400 funtów różnicy za dokładnie to samo ubezpieczenie. A najdroższe jakie w ogóle znalazłem było za 4719 funtów i 4 pensy. Także już jakiś kompletny kosmos. W przypadku polskiego Forda najtańsze jakie udało mi się znaleźć dla Częstochowy to 541 złotych, a kolejny były za 548 i 584. Także tutaj różnica nie duża, ale najdroższe kosztowało 2332 złote. Czyli też znowu prawie cztery razy tyle. To były te same parametry, te same dane, a różne firmy różnie to wyceniały. Dlatego tak ważnym jest to, aby sprawdzać i porównywać oferty w różnych firmach. W przypadku Polski wziąłem pod uwagę tylko ubezpieczenie OC. W przypadku Anglii wybrałem ubezpieczenie OC, AC i NWW, czyli tak zwany Pakiet Premium. O tym powiem za chwilę dlaczego tak zrobiłem. Zacząłem zmieniać inne parametry i tak na przykład w Polsce gdy wybrałem dodatkowego kierowcę do tego ubezpieczenia jego wartość nie uległa zmianie. Natomiast w Anglii dałem bez dodatkowego kierowcy, ponieważ te najniższe ceny udało mi się uzyskać z dodatkowym kierowcą. Więc bez dodatkowego najtańsze ubezpieczenie kosztowało już 649 funtów, czyli 65 funtów więcej jeżeli tylko dla mnie by to było. Dla angielskiego Forda zmieniłem jeszcze kilka innych parametrów. Dałem inną nazwę stanowiska pracy i nagle okazało się, że ubezpieczenie również było droższe. Tym razem najtańsze udało mi się znaleźć za 628 funtów i 29 pensów, czyli prawie 44 funtów drożej. A gdybym w Anglii wybrał tylko ubezpieczenie OC, czyli to obowiązkowe to zapłaciłbym 635 funtów i 20 pensów, czyli o 350 funtów więcej. Tutaj chciałbym się nad tym chwilkę pochylić, w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych w Anglii samo ubezpieczenie OC z reguły jest droższe niż pakiet premium. Dlaczego tak jest, nie wiem, próbowałem znaleźć odpowiedź na to pytanie, ale tak naprawdę nigdy nie znalazłem. Dla polskiego forda zmieniłem jeszcze miejsce zamieszkania moje, czyli z Częstochowy zmieniłem na Warszawę i z 541 złotych nagle się zrobiło 652 złote, a gdy dodałem do częstochowskiego ubezpieczenia forda ubezpieczenie autocasco to zrobiło mi się 1031 złotych. Czyli tutaj widzicie, że w Anglii pełen pakiet był tańszy, w Polsce już jest droższy. Wybrałem też opcję dla obu czyli angielskiego i polskiego ubezpieczenia, że będę parkował w garażu w nocy, a nie na ulicy bądź podjeździe pod domem i o dziwo w Anglii ubezpieczenie wyszło 20 funtów . Natomiast w przypadku polskiego forda ceda jeszcze zmalała o 11 złotych.

Ubezpieczenie samochodu – ważne kryteria, które wpływają na cenę

S: Także podsumowując chciałbym teraz zebrać kilka takich porad jak można wyszukać tanie ubezpieczenie komunikacyjne w Anglii, a jak w Polsce. Może zacznijmy od Anglii. Po pierwsze nigdy nie odnawiaj automatycznie polisy, zawsze trzeba sprawdzić w porównywarce, to jest ten punkt o którym już wspomniałem nieco wcześniej, że te oferty odnowy rzadko kiedy są najlepszymi ofertami. Ubezpieczenie premium jest tańsze niż samo OC, wiem jest to bardzo zaskakujące, ale taka jest rzeczywistość. Co może wydać Wam się dziwne, ale wykupienie ubezpieczenia jest najbardziej sensowne z punktu widzenia finansowego, na 21 do 26 dni przed datą rozpoczęcia okresu ubezpieczenia. Oznacza to, że firmy ubezpieczeniowe widzą kiedy wypełniacie formularz, kiedy wysyłacie zgłoszenie, kiedy rozpoczyna się okres ubezpieczenia i im bliżej jesteście tego ubezpieczenia to dla nich znaczy, że jesteście bardziej zdesperowani żeby to ubezpieczenie posiadać. Dlatego jeżeli zrobicie to z dnia na dzień to możecie liczyć się z tym, że zapłacicie horrendalne kwoty. Warto też rozważyć polisę na więcej niż jeden samochód nawet jeżeli te polisy mają różne okresy, w różnych dniach roku się zaczynają, można je połączyć razem i wtedy wartość polisy dla dwóch takich samochodów też może okazać się korzystniejsza niż dwie osobne polisy w dwóch różnych firmach. Warto też dodać ekstra kierowcę. Pomimo tego, że Judyta na co dzień nie jeździ samochodem to jest dopisana jako osoba ubezpieczona i na koniec opowiem dlaczego tak też się dzieje, bo system ubezpieczeń komunikacyjnych w Anglii jest nieco inny niż w Polsce. Także warto to rozważyć, firmy wtedy widzą, że mamy na przykład kogoś bliskiego, mamy osobę, która jest z nami w jakiś sposób połączona i z punktu widzenia oceny ryzyka uważają, że skoro ma się kogoś bliskiego to jest się mniej skłonnym do podejmowania ryzyka na drodze. Dobrze jest też być nieco kreatywnym, jeżeli chodzi o nazwę swojego stanowiska pracy. Taką informację należy podać przy wykupywaniu ubezpieczenia w Anglii i w zależności od tego jaki zawód wykonujecie też jest od tego uzależniona wartość ubezpieczenia takiego samochodu. Oczywiście nie mówię żebyście pisali lekarz jeżeli jesteście murarzem, ani murarz jeżeli jesteście lekarzem, ale ja tutaj podam za przykład samego siebie, moje oficjalne stanowisko pracy nazywa się senior engineer, ale tak naprawdę to czym się zajmuje to zarządzanie projektami więc jeżeli wpisałbym project menager to nie skłamałbym za bardzo, bo gdy ja tak zrobiłem to wyskoczyła mi różnica 40 funtów. Także też warto na to zwrócić uwagę i oczywiście tak jak powiedziałem w ramach bycia nadal zgodnie z prawdą i usankcjonowania tego, a nie innego wyboru warto też sprawdzić takie opcje. Niewiele ludzi o tym wie, ale można zmienić zakład ubezpieczenia w trakcie trwania umowy i nie trzeba czekać na koniec polisy. Możecie na przykład okazać, że gdzieś tam w między czasie pojawi się jakaś oferta dzięki której będziecie mogli oszczędzić kilkaset funtów. Oczywiście będziecie musieli zapłacić karę umowną za rozwiązanie takiej umowy, ale to nie są jakieś horrendalne pieniądze, bo to często kosztuje 50, 60, 70 funtów a może Wam to pozwoli czasami oszczędzić setki. Niestety jest jeszcze jeden minus, to jest taki, że wtedy za ten rok nie otrzymamy zniżki za bezszkodową jazdę. Kolejnym dość zaskakującym punktem, ale okazuje się, że bardzo ważnym jest rejestracja na wybory. W Wielkiej Brytanii jeżeli zmienia się miejsce zamieszkania to nieważne czy się wynajmuje czy jest się właścicielem danego domu czy mieszkania jest prawny obowiązek zarejestrowania się na wybory i to trzeba zrobić samemu. Niektóre zakłady ubezpieczeń sprawdzają dane w spisie wyborczym i jeśli nie ma Waszego nazwiska w tymże spisie to mogą Wam podnieść koszt składki lub w ogóle Wam nie zaoferować polisy. Również zanim kupicie dodatkowe ubezpieczenie szyb czy ochrony zniżek to warto się dokładnie zapoznać ze swoją polisą, bo może się okazać, że już coś takiego macie uwzględnione, ale nie było to jakoś szczególnie wielkimi literami wypisane na stronie internetowej. Także polecam żeby zapoznać się z treścią polisy i wiedziecie też co podpisujecie. No i ostatni punkt, który mam tutaj zapisany to udział własny. Im więcej zadeklarujecie, że Wy będziecie jakby partycypować w kosztach usunięcia szkody czy to czyjejś, z Waszej winy czy to własnej w przypadku autocasco to też może znacząco obniżyć wartość Waszego ubezpieczenia. Nie polecałbym tutaj też szczególnie przesadzać, bo może się okazać, że na przykład zadeklarujecie 500 funtów i może się zdarzyć jakaś mała szkoda na przykład wybita szyba albo jakieś małe zarysowanie samochodu i nagle się okazuje, że koszt usunięcia takiej usterki nie będzie przekraczał tych 500 funtów i będziecie pomimo tego, że macie ubezpieczenie będziecie musieli wszystko wyłożyć z własnej kieszeni. Ale warto to mieć na uwadze i porównać sobie w kilku różnych wariantach jak zwiększycie, zmniejszycie ten udział własny jak będzie się kształtowała cena ubezpieczenia. Na koniec chciałem tylko powiedzieć, że ubezpieczenie komunikacyjne na samochód w Anglii jest nieco inne niż w Polsce. W Polsce jeżeli ubezpieczacie samochód to Wy oczywiście podajecie tam siebie czy kogokolwiek jako podstawowego kierowcę i od tej osoby liczą się zniżki na to ubezpieczenie i tak dalej, ale jeżeli chcecie na przykład pożyczyć samochód swojemu znajomemu czy komuś z rodziny to w zasadzie jeżeli ta osoba posiada tylko prawo jazdy no to może wsiąść i jechać. No w Anglii to już nie jest tak do końca dlatego, że ubezpieczenie jest wykupywane na samochód i na konkretną osobę bądź osoby. Czyli naszym samochodem w świetle prawa ma prawo jeździć tylko ja jako kierowca i Judyta. Natomiast jeżeli chciałbym pożyczyć mój samochód swojemu koledze to musiałbym go dopisać do tego ubezpieczenia albo on musiałby sobie wykupić dodatkowe ubezpieczenie żeby móc moim samochodem jeździć. I jest to taka dość znacząca różnica i myślę, że też warto o tym wiedzieć. W Anglii ubezpieczenie dla Polaków może być na początku problematyczne, ponieważ dużo firm ubezpieczeniowych albo nie honoruje zniżek, które mamy wyrobione w Polsce za bezszkodową jazdę lub honoruje ale i tak daje tak wysokie oferty ubezpieczenia, że nawet te firmy które nie honorują i tak są tańsze. Także no trzeba wyrabiać sobie te zniżki od początku i niestety ja byłem w takiej sytuacji i do tego popełniłem cały szereg błędów jeżeli chodzi o zakup takiego ubezpieczenia co spowodowało tym, że za samochód który kosztował nas 1700 funtów musieliśmy zapłacić ponad 2200 ubezpieczenia za rok. Jest to horrendalny koszty, ale dzięki mojej niewiedzy udało się zapłacić tak dużo także to zmotywowało mnie też do tego żeby szukać i zacząć zdobywać wiedzę na temat tego jak mogę to zrobić taniej i do czego również Was zachęcam. Jeżeli chodzi o ubezpieczenia w Polsce to warto do ubezpieczenia zgłosić kierowcę, który posiada dużo zniżek czy albo pełną wartość zniżek jeżeli Wy takowych nie posiadacie. Czyli na przykład jeżeli jesteście młodym kierowcą, tyle co zaczynacie to na przykład poproście swojego tatę czy mamę czy kuzyna, ciocię, sąsiada, kogokolwiek czy nie dałby rady dopisać się do Waszego ubezpieczenia, to znacząco może obniżyć wartość Waszego ubezpieczenia. Ciekawym zabiegiem jest na przykład nawet jeżeli nie posiadacie własnego samochodu, a macie prawo jazdy spróbujcie dopisać się do ubezpieczenia jako współwłaściciel na przykład jakiejś przyczepki. Może ktoś, może Wy macie albo ktoś z Waszych znajomych posiada właśnie przyczepkę i można się dopisać i wbrew pozorom od tego też zaczną Wam się liczyć zniżki, a ubezpieczenie takiej przyczepki do samochodu to naprawdę jakieś śmieszne kwoty i nawet jeżeli to ubezpieczenie wzrośnie dwukrotnie to nie będą to kolejne setki albo tysiące złotych tylko będzie to na przykład kilkadziesiąt złotych więcej. Więc jest to bardzo prosty, fajny sposób na to żeby szybko wyrobić sobie i za niewielkie pieniądze zniżki. Tak jak wspomniałem w porównaniu kosztów w różnych wariantach miejsce zamieszkania w Polsce ma znaczenie. Ten sam samochód ubezpieczony w Warszawie, a w Częstochowie będzie miał różną wartość składki ubezpieczenia OC. W przypadku tego forda było to 111 złotych. Inne samochody oczywiście będą miały inne wartości tych różnic. Dlatego jeżeli macie możliwość na przykład zarejestrowania swojego samochodu w jakiejś mniejszej miejscowości albo gdzieś na wsi u rodziny, u znajomych albo być może Wasz współmałżonek albo partner, partnerka ma na przykład zameldowanie w innej miejscowości to warto rozważyć taką opcję, bo to też może pozwolić Wam zaoszczędzić. Ma też znaczenie miejsce parkowania, tak jak pokazałem Wam na przykładzie ulica versus garaż. Za to, że parkujemy na noc auto w garażu też jesteśmy uhonorowani większą zniżką. Warto też zwrócić uwagę na to jaki wybieramy sposób likwidacji szkody. Czy jest to gotówka, czy chcemy aby ta likwidacja nastąpiła w sposób bezgotówkowy na przykład w autoryzowanej stacji obsługi. Często ubezpieczyciele będą oferować niższą wartość ubezpieczenia w przypadku likwidacji gotówkowej, czyli Wam wypłacają po prostu odszkodowanie i Wy róbcie sobie co z tym chcecie, możecie sobie za to naprawić auto albo nie ponieważ jest to z reguły dużo tańsza opcja dla nich niż wysyłania samochodu do ASO i tam likwidacji tej szkody po maksymalnej wartościach części zamiennych, po maksymalnych wartościach robocizny, jest to po prostu z reguły bardziej kosztowne dla firmy ubezpieczeniowej. Oczywiście mniej zachodu dla Was, bo Wy nie musicie nic robić jedynie oddajecie samochód do naprawy. Jeżeli chodzi o wartość pojazdu to nie polecam absolutnie kombinować jeżeli chodzi o to. Mam tutaj na myśli, że na przykład Wasz samochód posiada wartość rynkową na przykład 20.000 a Wy zadeklarujecie 10, 12 czy 15 tysięcy w przypadku ubezpieczenia autocasco i coś się stanie, będziecie domagać się wypłaty takiego ubezpieczenia czy nawet pełnej szkody to wtedy okaże się, że ubezpieczyciel wypłaci Wam tylko wyłącznie tyle ile podaliście jako wartość pojazdu, więc nie możecie wtedy oczekiwać, że nagle dostaniecie 20 tysięcy za ten samochód jeżeli podaliście 10 czy 12. Tutaj taka mała dygresja, to samo tyczy się jeżeli chodzi o zakup używanych pojazdów warto na umowach spisywać tą kwotę, którą rzeczywiście płacicie bo jeżeli coś jest nie tak z tym pojazdem i chcecie go później oddać to najczęściej spotkacie się z handlarzami z tym przypadkiem, że panie kochany tyle na umowie, tyle Pan zapłacił tyle Pan dostanie. Także nie warto bawić się z jakimś tam płaceniem pod stołem i kombinowaniem, bo można na tym więcej stracić niż zyskać. Ostatnia rada jest to taka uwaga którą kiedyś udzieliła mi moja znajoma, która od wielu lat zajmuje się sprzedażą ubezpieczeń w Polsce i ona poradziła mi abym ubezpieczenia autocasco raczej na samochody wybierał w takich dużych, renomowanych firmach typu Warta, PZU albo Alliance. Dlatego, że tak jak wspomniałem wcześniej te firmy z reguły wypłacają to ubezpieczenie albo likwidują szkodę na przykład używając oryginalnych części zamiennych, wysyłając samochody do autoryzowanych serwisów obsługi gdzie jakość tej naprawy będzie możliwie najwyższa. Wiem, że są takie firmy ubezpieczeniowe, które oferują naprawy na co najwyżej jakichś najtańszych, chińskich zamiennikach, które jak dla mnie są dość wątpliwej jakości. Także warto tutaj doczytać sobie dokładnie co ta polisa obejmuje, jakie naprawy, na jakich częściach, u jakich mechaników żeby czasem się po prostu nie naciąć na problemy. Także to by było na tyle jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne i porównywania. Nie zagłębiałem się już w inne rodzaje ubezpieczeń i nie przeprowadziłem takiego omówienia, bo ten odcinek zajął by już zdecydowanie za dużo czasu, ale chciałbym żebyście potraktowali to jako poradnik ale też z drugiej strony taką wskazówkę do tego, że to nie tyczy się tylko i wyłącznie ubezpieczenia samochodu. Te wszystkie zasady można odnieść do zakupu jakiegokolwiek innego ubezpieczenia, czy to domu, czy na życie, czy od odpowiedzialności cywilnej. Po prostu należy szukać, patrzeć, porównywać i próbować znaleźć najlepszą dla siebie ofertę.
J: Czy tego chcemy czy nie niektóre ubezpieczenia są konieczne w świecie w którym żyjemy. Możemy zapłacić dużo i mało za te same usługi. Ważnym jest aby pamiętać o prostych zasadach, które pozwolą nam na oszczędzenie kilku setek. Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik przyda Wam się w przyszłości i bogatsi o tę wiedzę będziecie mogli podjąć właściwie dla siebie decyzje. Dziękujemy, że byliście z nami w kolejnym odcinku. Serdecznie zapraszamy Was do zostawienia opinii w Waszych ulubionych aplikacjach do podcastów. A jeśli ten odcinek jest ciekawy i przydatny podeślijcie go swoim przyjaciołom. Dobrego piąteczku.
S: Pozdro.

Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.