Blog

Odcinek #17
Home  /  Finanse   /  Jak kupować mniej? – 27 praktycznych sposobów
sposoby jak kupować mniej

Jak kupować mniej? – 27 praktycznych sposobów

Minimalizm zagościł w naszym życiu ponad trzy lata temu zmieniając na zawsze nasz stosunek do rzeczy i pozytywnie wpływając na nasze finanse osobiste i budżet domowy. W tym odcinku podcastu dzielimy się konkretnymi poradami jak kupować mniej oraz przedstawiamy listę pytań, którą warto sobie zadać przed każdym zakupem. Zapraszamy do słuchania!

Listen to “#17 Jak kupować mniej?” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Transkrypcja odcinka:

J: Kupowanie stało się sportem międzynarodowym. Wielu współczesnych ludzi żyje w mieszkaniach, w których szafy nie domykają się z nadmiaru ubrań, a każde wyjście z domu kończy się powrotem z torbą pełną nowych rzeczy. Działy marketingowe małych i dużych firm codziennie starają się nas przekonać do zakupów wykorzystując nasze potrzeby, emocje, pragnienia, marzenia i lęki. W dzisiejszym odcinku mówimy o tym jak się nie dać i żyć bardziej świadomie, a jeśli decyzja o ograniczaniu kupowania została podjęta jak skutecznie wprowadzać ją w życie.
S: Odcinek o tym jak kupować mniej, albo nie kupować wcale. Zapraszamy. 

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

Jak kupować mniej? Zastanów się nad tymi pytaniami!

S: A teraz przechodzimy do konkretów. Chcemy z wami podzielić się listą 13 pytań, na które często odpowiadamy sobie zanim dokonamy jakiekolwiek zakupu. Jest to swojego rodzaju lista kontrola, która ma nas uchronić przed tym, abyśmy nie dokonali lekkomyślnego zakupu.
J:  I nie przytargali do domu rzeczy, które nie będą nam sprawiać radości.
S: Ani przynosić żadnego pożytku
J: Pierwsze: czy mnie na to stać bez innych wyrzeczeń?
S: Dwa: czy mam już coś podobnego?
J: Czy użyję tej rzeczy tylko raz? A jeżeli tak to czy mogę ją pożyczyć od kogoś znajomego albo wypożyczyć?
S: Czy to zakup impulsywny, potrzeba czy zachcianka?
J: Czy kupuję tę rzecz tylko ze względu na markę?
S: Czy mogę bez tej rzeczy żyć?
J: Czy kupuję to dla siebie, czy żeby zaimponować innym?
S: Czy gdyby ta rzecz nie była w promocji dalej bym ją kupił?
J: Czy ta rzecz pasuje do mnie, do mojego stylu życia?
S: Czy inne moje rzeczy do niej pasują?
J: Czy mam na tę rzecz miejsce w domu?
S: Czy zakup tej rzeczy mnie oddala od mojego finansowego celu?

Pomyśl co jest Twoim finansowym priorytetem

J: Myślę, że to ostatnie pytanie płynnie przenosi nas do najważniejszej rzeczy. Do tego, żeby zrobić listę swoich priorytetów. Nie twierdzę, że powinniście w jeden wieczór usiąść i spisać listę rzeczy dla was najważniejszych, bo to nie działa w ten sposób. Natomiast to jest taki temat, nad którym warto się pochylić i warto się nad nim zastanowić i warto sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla mnie ważne i na co chce wydawać pieniądze. Mając taką listę, mając swoje priorytety, zakup kolejnej rzeczy, kolejnej bluzki, kolejnych spodni nie będzie tak kuszący. Jeżeli na szczycie naszej liście priorytetów znajdują się podróże to wiemy, że w cenie tej bluzki możemy mieć na przykład jeden nocleg, albo może to być kilka monet do naszej skarbonki na bilety lotnicze. 
S: My już dawno temu ustaliliśmy sobie, co tak naprawdę jest dla nas istotne i jakie są nasze długoterminowe cele finansowe. To nam bardzo pomaga w tym, żeby przy ustalaniu budżetu domowego nadawać ważność pewnym rzeczom i skalować tą ważność. Jeżeli coś nie współgra z naszymi celami, albo coś nie jest aż tak istotne do tego, żeby wydać na to pieniądze to po prostu z tego rezygnujemy.
J: Albo gorzej, jeżeli wypada nam na przykład zakup czegoś w miesiącu i przez to będziemy musieli obniżyć sumę pieniędzy, którą przelewamy na ten nasz główny oszczędnościowy cel. No nie, nie chcemy sobie pozwalać na jakieś pojedyncze zakupy, które nad oddalają od wolności finansowej. 
S: Oczywiście nie mówię tu o sytuacji awaryjnej, gdzie trzeba na przykład iść do lekarza bądź cokolwiek w tym stylu. Bo wiadomo, jakby są pewne priorytety typu zdrowie, które zawsze będziemy stawiać na pierwszym miejscu, ale jeżeli rozmawiamy o tym czy mam iść sobie kupić nowy telefon, a czy mam na przykład używać dalej mojego starego, który jest całkiem sprawny i dalej daje radę, to ja wybieram używanie mojego starego.
J: Takich małych rzeczy, małych nawyków, które każdego dnia nas oddalają od naszych finansowych priorytetów jest cała masa i atakują nas z każdej strony.

27 sposobów na to jak kupować mniej

S: Chcieliśmy wam teraz przedstawić, naszym zdaniem, skuteczne sposoby na kupowanie mniej. Jednym z podstawowych sposobów jest edukacja. Możecie czerpać wiedzę na temat tego jak ograniczać wydatki oraz jak kupować mniej, jak prowadzić bardziej świadome życie w duchu less waste i dbania o ekologię na przykład poprzez obserwowanie osób, które…i uczenie się od nich, którzy już żyją w ten sposób, którzy już rozwiązali pewne problemy albo poradzili sobie z pewnymi trudnościami, które być może wy właśnie widzicie na swojej drodze. Możemy polecić wam trzy kanały na serwisie YouTube: Jenny Mustard, drugi to Ania Gemma oraz kanał Ciut Więcej, znajdziecie tam praktyczne porady oraz informacje, które zapewne pomogą wam w bardziej świadomym i racjonalnym podejściu do zakupów
J: Znajdziecie tam też inspiracje i potwierdzenie tego, że nie wszyscy żyją w ten konsumpcyjny sposób i że życie w sposób less waste, w bardziej świadomy, bardziej oszczędny też jest pełne, szczęśliwe i wspaniałe. Zapraszamy was do subskrybowania tego rodzaju influencerów. Odsubskrybujcie natomiast influencerów, którzy w swoich filmach mają wyłącznie haule zakupowe, którzy wciąż prezentują nowe produkty i namawiają was do ich zakupu. Odsubsktybujcie się z list mailingowych sklepów, przestańcie obserwować marki w mediach społecznościowych, przestańcie przeglądać gazetki, które znajdujecie w supermarketach. To są takie małe czynności, które powodują to, że ograniczacie ilość pokus, które na was działają. Kolejna taka rzecz, która super sprawdza się w naszym przypadku to jest to żeby się nie spieszyć: żeby sobie tworzyć wish listy, żeby sobie odkładać na te nowe rzeczy, żeby dawać sobie czas i przestrzeń, że… Ja na przykład robię tak, że jeżeli podoba mi się coś super w sklepie, chcę to kupić i to byłby taki impulsywny zakup to robię sobie zdjęcie telefonem i myślę sobie, że jak będę pamiętać o tej rzeczy, za tydzień czy za miesiąc to ja po nią wrócę. Zazwyczaj kończy się tak, że jak robię porządki ze zdjęciami na telefonie to sobie przypominam, że to była taka rzecz, że… 95% rzeczy, którym zrobiłam zdjęcie w ten sposób już dawno o nich zapomniałam. Czas i przestrzeń na podejmowanie świadomych decyzji. Pamiętajcie, że ta promocja się powtórzy, jeżeli się wyprzeda to znajdziecie w innym sklepie.
S: Być może wyda wam się to bardzo prozaiczne, ale pójście na zakupy z listą jest bardzo pomocne w tym, aby nie kupić rzeczy zbędnych. Jeżeli idziemy do dużego supermarketu albo do galerii handlowej i musimy wejść w kilka różnych sklepów, przejść przez tą galerię to warto trzymać się po prostu planu. Jeżeli mamy do zakupu 5 rzeczy i chcemy uniknąć innych to skupmy się na tym żeby wejść tylko do tych 5 sklepów i iść od razu do tych działów, na których te rzeczy się znajdują i je po prostu przymierzyć i kupić, bo chodzenie między półkami i szwendanie się takie to jest też po prostu narażanie się na te wszystkie pokusy. A jak wspomnieliśmy wcześniej te wszystkie miejsca są zaprojektowane po to żeby was bombardować informacjami i pokusami po prostu tylko po to żeby zachęcić was do wyciągnięcia portfela z kieszeni
J: Idealną sytuacją jest ta, w której robicie budżet i trzymacie się go, ale nawet, jeżeli na bieżąco nie tworzycie budżetu w łatwy sposób możecie sprawdzić na swoim koncie ile w zeszłym miesiącu, czy dwa miesiące wcześniej wydaliście na takie nieplanowane zachcianki i w ten sposób dać sobie taką świadomość finansową. Są też małe nawyki, które pomagają nam oszczędzać i do takich możemy na przykład zaliczyć to, żeby zawsze zjeść coś przed wyjściem na zakupy i w ten sposób unikniemy kupowania jedzenia gdzieś tam w supermarketach czy kupowania oczami po prostu. Możemy zabierać ze sobą zawsze siatkę na zakupy i w ten sposób unikniemy kupowania kolejnych toreb, więc małe rzeczy, kropla draży skałę. Bardzo często mówi się o tym żeby pozbywać się jednej rzeczy, jeżeli kupiliście nową natomiast ja stosuje odwróconą zasadę i mam zasadę one out -one in, czyli dopiero kiedy wyrzucę daną rzecz to kupuję nową ewentualnie mogę kupić nową jeżeli tę starą, która jest już zużyta i nie da się z niej korzystać wyrzucę zaraz po powrocie do domu.
S: To powoduje to, że nową rzecz nabędziecie tylko w momencie, jeżeli stara ulegnie całkowitemu zniszczeniu albo jej funkcje, czy funkcjonalność zostanie całkowicie zniszczona. Dam tutaj może przykład. Pójdziecie kupić sobie nowy telefon, w momencie, gdy wasz stary przestanie działać, a nie, że stary działa, a wy idziecie kupić nowy i w tym czasie wyrzucacie stary pomimo to że jest dobry.
J: Wracam jeszcze do pieniędzy, ponieważ wcześniej mi to nieco uciekło, ale przed dojściem do kasy, sprawdźcie stan swojego konta, czasem to po prostu działa jak kubeł zimnej wody i ułatwi wam odłożenie danej rzeczy i zrezygnowanie z zakupu. Druga rzecz, możecie przeliczać swój czas na pieniądze, czyli jeżeli macie nową torebkę za 100 złotych w ręce, zastanówcie się jak długo musicie pracować żeby tę torebkę kupić, albo, jeżeli to się super sprawdza, jeżeli jesteście na takim etapie, że wykonujecie jakąś pracę, która nie sprawia wam szczególnej przyjemności to czy faktycznie te godziny spędzone na jakiejś mozolnej pracy chcecie wydać na jakąś głupotkę
S: Która tak naprawdę może, ale wcale nie musi sprawić wam przyjemności, a jeżeli później po powrocie do domu zobaczycie, że może wam zabraknąć kasy do wypłaty i jeszcze do tego przyjdzie wam znowu pomyśleć o kolejnym dniu w pracy, której nie lubicie to może się okazać, że tak naprawdę wpędziliście się sami w jeszcze gorszy stan emocjonalny więc należy też oddzielać uczucia od przedmiotów, nie łączyć tych dwóch rzeczy, że przedmioty nie będą rozwiązaniem naszych problemów
J: Kiedy poczujesz, że chcesz wybrać się na zakupy usiądź i posprzątaj. Zrób remanent w swojej szafie. Po pierwsze zajmiesz czymś myśli a po drugie być może w swojej szafie znajdziesz rzeczy, o których istnieniu zupełnie zapomniałaś albo zapomniałeś. Nie traktuj też chodzenia po sklepach, jako rozrywki, unikaj centrów handlowych, kiedy nie musisz nic kupić, umawiaj się z koleżankami czy z kolegami na inne aktywności niż…
S: … kawa w galerii.
J: Kawa w galerii.
S: Tym bardziej, że są na pewno milsze, fajniejsze kawiarnie niż te w galerii i takie, w których ta kawa też pewnie będzie kosztowała nieco mniej
J: Szukaj alternatyw dla rzeczy, które musisz kupić. Być może uda ci się je pożyczyć od kogoś znajomego, być może uda ci się je kupić taniej z drugiej ręki dając nowe życie przedmiotom, których już ktoś nie potrzebuje, być może jest firma, która zajmuje się wypożyczaniem rzeczy, której akurat potrzebujesz, więc możliwości jest wiele
S: Warto też sprawiać sobie przyjemność w inny sposób niż poprzez robienie zakupów. Jest cała masa innych atrakcji, które mogą sprawić nam radość, wystarczy po prostu poszukać.
J: Czasami bardzo prozaicznym sposobem, ale bardzo skutecznym jest po prostu policzenie rzeczy, które mamy. Jeżeli się okaże, że mamy 100 bluzek, 30 par bielizny, 70 par skarpetek i 12 wazonów to ta liczba pojawi się w naszej głowie, kiedy będziemy chcieli kupić kolejną. Pamiętajcie żeby nie kupować rzeczy, z którymi nie ma miłości od pierwszego wejrzenia, do których macie wątpliwości. Nie zakładajcie, że magicznie schudniecie, przytyjecie, stajecie się wyżsi albo polubicie się w fiolecie. To naprawdę nie ma sensu
S: Jeżeli na przykład kurtka nie leży na was za dobrze i już w przymierzalni czujecie się tak nie bardzo z tym to porostu lepiej sobie dać spokój i po prostu poszukać jakiegoś innego produktu, który od razu wpadnie w wasze gusta
J: Kupujcie rzeczy wielofunkcyjne i myślcie o tym przy zakupach. Prosty przykład z dziś rano. Mieliśmy już wybrany pistolet do malowania natryskowego i jesteśmy zdecydowani na jego zakup, ponieważ czego nas dużo malowania, w niedługim czasie, ale pomyśleliśmy sobie, że kurczę, może lepiej wydać trochę więcej, ale kupić kompresor i odpowiednie do niego akcesoria. Dzięki jednemu urządzeniu z odpowiednimi nakładkami będziemy mogli je wykorzystywać do całej masy różnych aktywności, które mamy i które planujemy. Drugi przykład. Myjka parowa. Dzięki jednemu urządzeniu mogliśmy zrezygnować z zakupu większości detergentów, myjemy ją absolutnie wszystko od okien przez podłogi, przez fugi, przez ceramikę łazienkową, generalnie wszystko tylko, co się da nią umyć to ją myjemy i nie potrzebujemy już mieć oddzielnie mopa, nie potrzebujemy mieć zestawu szczotek, jakichś ściereczek i tak dalej
S: Być może zabrzmię teraz jak stary piernik z poprzedniej epoki, ale warto też rzeczy naprawiać. Nam zdarzało się nawet wymieniać baterie w telefonach, które rzekomo mają niewymienialne baterie tylko, dlatego, że…
J: Na YouTube ktoś powiedział, że można ☺
S: Że na YouTube ktoś powiedział i pokazał jak to zrobić. Kosztowało nas to ułamek tego, co kosztowałby nowy telefon. Ja bardzo lubię też wyzwania, takie wyzwania pod tytułem dzień bez wydawania, tydzień bez wydawania, miesiąc bez wydawania albo w tym miesiącu nie kupuję i tutaj wstawiamy daną kategorię, na przykład w tym miesiącu nie kupuję kosmetyków. Po pierwsze lubią taką rywalizację samej ze sobą i dążenie do celów, które są dla mnie ważne, a po drugie jest to naprawdę realna ulga dla portfela
S: Poza tym możecie też się popisać swoją własną kreatywnością i tego jak z dostępnych wam produktów możecie wykombinować zamienniki dla tych, których byście poszli i normalnie kupili, gdyby nie ten challenge.
J: Na początku takie dni bez wydawania pieniędzy zdawały mi się być czymś super prostym, bo ja pracuję w domu, nie mam tych pokus jakoś dużo, a kiedy tak próbowałam zrobić na przykład miesiąc, okazało się, że są tygodnie, że codziennie wydawaliśmy pieniądze i to czasami na głupoty, więc jest to taka dobra lekcja o samym sobie. Też przy zakupach internetowych, kiedy tych rzeczy jest cała masa, bardzo ważnym jest precyzyjne ustawienie parametrów wyszukiwania po to, że jeżeli szukacie białej koszulki z krótkim rękawem w rozmiarze 36 wyświetli wam się 15 tych koszulek do przejrzenia, a nie 25 tysięcy produktów w promocji, bo przy takiej dużej pokusie jest niemal pewne, że coś ekstra znajdzie się w waszym koszyku.
S: Pamiętajcie, że kluczem tak naprawdę do tego wszystkiego jest edukacja i próba zdobycia wiedzy na temat tego, co jeszcze możemy zrobić, jak jeszcze możemy sprawniej zarządzać swoimi zakupami i tym jak wydajemy nasze pieniądze. Mam absolutną świadomość, że nie jest to coś, co da się zrobić w mgnieniu oka, pstrykając palcami. To jest proces, który będzie trwał, który tak naprawdę może nigdy się nie skończyć, zawsze będzie coś, czego będziemy mogli się nauczyć, zawsze będzie coś co jeszcze będziemy mogli zrobić lepiej, bardziej efektywniej. Jeżeli wydaje wam się, że jesteście jedynymi ludźmi, którzy myślą o czymś takim albo zmagają się z takim problemem to zapewniam was, że tak nie jest. Jest bardzo dużo ludzi, którzy poświęcili życie temu, aby pomagać innym i pomóc im przeciwstawiać się temu zmasowanemu marketingowemu praniu mózgu, któremu jesteśmy poddawani od dziesiątek lat przez telewizję, radio, później internet i wszystko inne.
J: Chciałabym wam jeszcze powiedzieć o jednej rzeczy, o tym żeby edukować samego siebie, o tym żeby znać się, na jakości rzeczy, które kupujecie, żeby wiedzieć skąd one pochodzą, jak zostały stworzone, jaki wpływ na środowisko mają, jak dbają o ekologię ich producenci, jakie jest ich wykonanie i co znaczy, że coś jest starannie i dobrze wykonane, jak to jest dopasowane do waszej sylwetki na przykład, do waszego typu cery. Im więcej wiedzy zgromadzicie tym łatwiej wam będzie odrzucać pewne rzeczy, ponieważ będziecie wiedzieli, że one są nie dla was. I ostatnia rzecz, która jest super ważna to jest to żeby kupować, kiedy nas na to stać. Umówmy się, że chodzenie na zakupy, kiedy nasz portfel…
S: Świeci pustkami?
J: To nie jest najlepszy pomysł. I z tą myślą Was dzisiaj zostawiamy!

Jak kupować mniej? – sprawdzone sposoby

S: Dziękujemy, że wysłuchaliście kolejnego odcinka naszego podcastu. Zapraszamy was serdecznie do podzielenia się z nami waszymi spostrzeżeniami, waszymi sposobami na wydawanie mniej w naszych mediach społecznościowych. Możecie nas znaleźć na Facebook-u i Instagramie.
J: Zapraszamy was również do zostawiania opinii o naszym podcaście w waszej ulubionej aplikacji do podcastów. Pomaga nam to dotrzeć do nowych słuchaczy i jest naprawdę ogromną motywacją i ogromną przyjemnością. Dziękujemy, że byliście z nami. Dobrego piąteczku!
S: Czołem!

Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling