Apple Podcasts
Spotify
Youtube
Search

Fluid Edge Themes

Blog

Odcinek #81
Home  /  Less Waste   /  Jak żyć w zgodzie ze środowiskiem bez nadwyrężania budżetu? – 42 sposoby less waste

Jak żyć w zgodzie ze środowiskiem bez nadwyrężania budżetu? – 42 sposoby less waste

Ceny produktów i usług tworzonych w szacunku dla ekologii mogą wydawać się drogie w porównaniu z cenami z sieciówek do których jesteśmy przyzwyczajeni. Może to też budować w naszych głowach  głowach mylne przekonania, że ekożycie jest drogie i nie warto wprowadzać zmian w swojej codzienności. I o ile zawsze będziemy Was namawiać do wspierania lokalnych, zrównoważonych marek to dziś chcemy Wam pokazać, że można  żyć w zgodzie ze środowiskiem bez nadwyrężania domowego budżetu. 42 sposoby less waste na ratowanie planety po taniości.

Listen to “#81 Jak żyć w zgodzie ze środowiskiem bez nadwyrężania budżetu?” on Spreaker.

Możesz nas polubić na Facebooku i Instagramie.

Transkrypcja odcinka:

S: Przygotowaliśmy dla Was listę czterdziestu sposoby less waste na to jak możemy bezkosztowo lub przy minimalnym wysiłku finansowym wspomóc naszą planetę i środowisko naturalne.

Ona – lady ogarniacz z listą rzeczy na każdą okazję. On – inżynier z pasją do klusek i motoryzacji. W marcu 2015 r. postanowiliśmy zostać parą a trzy miesiące później podjęliśmy decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Od tej pory idziemy przez życie razem, uczymy się dorosłości i budujemy wspólną przyszłość. W tym podcaście opowiadamy o naszej drodze i dzielimy się lekcjami, które już odrobiliśmy. Jeżeli interesujesz się oszczędzaniem, podróżami, minimalizmem, szczęśliwym życiem w swoim tempie – zostań z nami na dłużej. Możesz nas słuchać w każdy piątek o 13.00 w swojej ulubionej aplikacji do podcastów. A także znaleźć w mediach społecznościowych – Razem Lepiej Podcast na Facebooku i na Instagramie.

Sposoby less waste – zacznij od siebie i swojego domu

J: Pierwsza rzecz, o której warto pamiętać to jest to, że pomimo, że sami nie zmienimy biegu zdarzeń to naszymi działaniami i naszymi wyborami możemy inspirować innych, a tym samym zacząć tworzyć efekt kuli śnieżnej i tak naprawdę zacząć zmieniać świat na lepsze.
S: Najlepszą rzeczą jaką możemy tu zrobić to dawać dobry przykład innym ludziom i tym samym ich inspirować do działania. Kolejna rzecz to nie kupować rzeczy, jeśli ich nie potrzebujemy albo nie musimy ich mieć.
J: O tym jak kupować mniej mówiliśmy w odcinku siedemnastym podcastu. Tam też zamieściliśmy listę pytań, które sobie warto zadać przed każdym zakupem i żeby się nie powtarzać to gorąco Was tam odsyłam.
S: Warto prowadzić domowy budżet i regularnie sprawdzać na co wydajemy pieniądze. Czy czasem nie przeznaczamy je na produkty bądź usługi firm, które są nieetyczne i działają na niekorzyść planety. Więcej o tym jak prowadzić budżet opowiadaliśmy w piątym odcinku naszego podcastu do którego zapraszamy.
J: Jak dobrze wiecie jesteśmy gorącymi zwolennikami zakupów z drugiej ręki i Was też gorąco zachęcamy do tego, aby zaprzyjaźnić się z zakupami na rynku wtórnym. Nagraliśmy na ten temat masę odcinków od tego jak wybierać rzeczy, jak ich szukać, gdzie ich szukać do tego jak samemu wystawiać ogłoszenia i puszczać w obieg rzeczy, których już nie potrzebujemy i do przesłuchania tych odcinków Was gorąco zachęcamy i to będą odcinki: ósmy, sześćdziesiąty szósty, sześćdziesiąty dziewiąty i siedemdziesiąty trzeci.
S: Nie macie czegoś coś potrzebujecie tylko na chwilę. Może zamiast kupić warto pożyczyć od znajomego bądź od firmy, która wypożycza dany przedmiot. Nam często zdarza się pożyczać narzędzia, które używamy raz na kilka lat albo nawet na całe życie. Nie ma sensu kupować nowego.
J: Głosujcie w wyborach lokalnych, w wyborach państwowych i w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale róbmy to świadomie. Poświęćmy czas na poznanie kandydatów i ich podglądów, ich planu i wybierajmy tych, którym tak jak nam zależy na dobru planety. Przypominamy również, że Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą wziąć udział w zbliżających się w wyborach lokalnych i do zgłębienia tego tematu i wzięcia udziału w wyborach również Was zachęcamy.
S: Spróbujcie hodować własne owoce u warzywa. Założenie własnego ogródka tak naprawdę jest bardzo proste i my jesteśmy tego najlepszym przykładem. Zaczęliśmy w zeszłym roku. Okazało się to spektakularnym sukcesem. Dlatego w tym roku kontynuujemy.
J: A jeżeli nie macie miejsca, aby taki ogródek zorganizować to starajcie się jak najczęściej wybierać warzywa i owoce produkowane lokalnie i kupujcie warzywa i owoce, które są dostępne w danym sezonie. Dzięki temu unikamy kosztów związanych z transportem żywności, która nie jest dostępna w naszej strefie klimatycznej.
S: Polecamy ograniczyć konsumpcję mięsa. Więcej na temat tego jaki wpływ na środowisko ma przemysłowa produkcja mięsa opowiadaliśmy w odcinku numer pięćdziesiąt jeden.
J: Możecie spróbować bezmięsnych poniedziałków, bezmięsnych piątków albo bezmięsnych poniedziałków i piątków.
S: A może nawet gdzieś jeszcze wkradną się Wam bezmięsne środy.
J: Pamiętajcie, aby odpowiednio przechowywać jedzenie. Tak, aby wydłużyć jego przydatność i zredukować odpady, które mogą powstać. Nie marnowanie żywności ma ogromny wpływ na naszą planetę, a po inspiracje zapraszam Was na profil Frigasko na instragramie.
S: A żeby ograniczyć marnowanie jedzenia polecamy zacząć planować posiłki i zakupy. Jest to świetny sposób na to, żeby dokładnie wiedzieć co będziemy jeść, kiedy będziemy jeść i kupić tylko to co będzie nam potrzebne. Więcej o tym mówiliśmy w czwartym odcinku naszego podcastu.
J: Zrób pożytek z piekarnika przygotowując kilka potraw jednocześnie. Dzięki temu nie zużyjesz zbyt dużo energii i zredukujesz czas gotowania.
S: Spróbuj też robić własne przetwory i kiszonki. To jest świetny sposób na to, aby jakieś nadwyżki na przykład z ogródka zutylizować w jakiś pyszny sposób, który może powstać nieco dłużej.
J: Jeżeli w Twoim miejscu zamieszkania jest jadłodzielnia gorąco zapraszamy Cię do korzystania z jej zasobów.
S: Wykorzystuj resztki. Staraj się być kreatywny i kreatywny w kuchni. O tym jak nie marnować jedzenia opowiadaliśmy bardzo szczegółowo w dwunastym odcinku.
J: No tak, bo najgorsze co się może stać to wyjdzie jakaś niesmaczna potrawa. Natomiast nasze doświadczenie pokazuje, że w dziewięćdziesięciu dziewięciu na stu przypadkach wychodzi jakiś absolutnie fantastyczny posiłek.
S: Moje ulubione obiady to te, które nazywamy potocznie resztkowymi.
J: Kompostuj. Sami przekonaliśmy się, że robienie kompostów nika nie jest w ogóle trudne i gorąco Was zachęcamy do przetestowania tego. Nawet, jeżeli nie macie żadnego skwerka zieleni przed domem czy mieszkaniem to możecie spróbować kompostowników, które umieszcza się na balkonie czy na parapecie.
S: Dowiedz się jak poprawnie wyrzucać śmieci i jak je segregować. Każda gmina ma nieco inne zasady. U nas na przykład do niebieskiego kosza, w którym lądują tak zwane suche resertingowane nie można dodawać szkła. Dlatego musimy je zbierać osobno i wywozimy je do osobnego researchingu portu, który znajduje się po drodze do naszego lokalnego warzywniaka.
J: W naszej dzielnicy również nie można oddawać tetra paków. Dlatego w wyniku społecznej inicjatywy powstało takie miejsce, taki jeden kosz, do którego wszystkie osoby z naszej wioski mogą przywieść swoje kartony na przykład po sokach czy po mlekach. Musimy pamiętać o tym, że researchingowane materiały, które zostaną zabrudzone nie będą się nadawały do researchingu. Dlatego tak ważne jest, aby na przykład zwracać uwagę na to, żeby nie wrzucić jednej zatłuszczonej kartki papieru do całego kosza, w którym mamy papier, bo to spowoduje, że cały kosz nie będzie się nadawał do researchingu. Takie zatłuszczone kartki papieru możecie natomiast bezpiecznie wrzucić do domowego kompostownika, a robaczki zrobią z nich dobry uczynek.
S: Zabierajcie ze sobą wielorazowe sztućce, kubki czy talerze. To znacznie pomoże ograniczyć produkcję tych jednorazowych, plastikowych okropieństw.
J: Warto kupować chemię czy środki czystości w dużych opakowaniach lub spróbować domowej chemii: sody, kwasku, octu czy soku cytrynowego.
S: Spróbujcie ograniczyć używanie papierowych ręczników, a w zamian za to polecamy bawełniane ścierki, które można prać. Nie wiem, czy wiecie, ale ręczniki papierowe mają małą domieszkę plastików w sobie po to, aby się tak łatwo nie rwały, gdy nasiąkną wilgocią. Dlatego nie podlegają researchingowi.
J: Takie domowe ściereczki możecie sobie uszyć z bawełnianych t – shirtów, w których już nie chodzicie i to jest super pomysł, ponieważ Wam zdradzę, że im częściej taka ścierka jest używana tym lepiej chłonie różne rzeczy i przyjemnie się ją używa. Dlatego, pomimo że mamy zestaw nowych to ja ciągle z wielką przyjemnością używam takich starych, które już mają dziury i które są takie naprawdę widać po nich ślady używania, ponieważ po prostu jest dla mnie bardziej komfortowe.
S: Polecamy częściej suszyć pranie na dworze bądź w domu niż w suszarce z prostego powodu nie potrzebujecie do tego żadnej ekstra energii.
J: Jeśli jesteście rodzicami spróbujcie wielopieluchowania i my nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie. Natomiast Ania z podcastu – ,,O Matko” jest współtwórczynią tygodnia ,,Pieluchy wielorazowej”, który właśnie się odbywa. Podczas tego wydarzenia możecie wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach online, które są zupełnie darmowe i dowiedzieć się jakie są zalety tej metody i czy jest czego się bać. Uwaga – Spoiler alert. Nie ma.
S: Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami zmywarki to uzwajacie jej jak najefektywniej, czyli puszczajcie ją wtedy, kiedy jest całkowicie zapełniona. Jednocześnie starając się minimalizować mycie ręczne.
J: Tak, używanie zmywarki jest o wiele bardziej ekonomiczne niż mycie ręczne, jeżeli używamy jej prawidłowo. Wypróbuj kubeczek menstruacyjny lub bieliznę menstruacyjną i o ile jednorazowo jest to spory zakup to w perspektywie lat jest to o wiele bardziej ekonomicznie korzystne rozwiązanie plus moim zdaniem o wiele bardziej komfortowe. Rynek zarówno kubeczków jak i bielizny menstruacyjnej jest bardzo szeroki, więc możesz dopasować zarówno kolor, krój czy wielkość kubeczka do swoich indywidualnych potrzeb i gorąco Wam polecam to rozwiązanie i wypróbowanie go.
S: Dbaj o swoje sprzęty, o ich czystość i prawidłową pracę. Im dłużej Twoja pralka, lodówka, zmywarka czy telefon bądź komputer będzie Ci służyć tym rzadziej trzeba będzie kupić nowy, a tym samym będzie to mniejszy wpływ na środowisko.
J: Jeżeli regularnie dbamy o prawidłowe działanie naszych sprzętów to także minimalizujemy pobór energii i optymalizujemy ich działanie. Super to się na przykład przekłada w naszym odkurzaczu, bo kupiliśmy taki model, który można rozkręcić naprawdę na części proste i wszystko tam pięknie wymyć i oczyścić i zawsze po takim regularnym oczyszczeniu widać po prostu i czuć jak jego praca się poprawia.
S: Polecamy dowiedzieć się czy jest w Waszej okolicy bezpiecznym picie wody z kranu. Z reguły tak. Mamy natomiast świadomość, że jakość instalacji wodnych w niektórych, szczególnie starszych budynkach pozostawia wiele do życzenia. Dlatego gorąco polecamy Wam picie wody z kranu zamiast kupowania wody w plastikowych butelkach PET, ewentualnie, jeżeli chcecie poprawić jakość tej wody można korzystać z wielorazowych filtrów.
J: Również w perspektywie wielu lat będzie to bardziej korzystne ekonomicznie rozwiązanie. Gaś światło, kiedy nie przebywasz w danym pomieszczeniu i wyłączaj urządzenia z gniazdek. Urządzenia pozostawione w tym module stanby również pobierają energię zupełnie niepotrzebnie.
S: Sprawdźcie czy Wasz lokalny dostawca energii elektrycznej i gazu korzysta ze źródeł odnawialnych. W Wielkiej Brytanii jest już wielu dostawców, którzy dostarczają energię tylko i wyłącznie ze źródeł odnawialnych i z roku na rok ich przybywa. Wiem, że w Polsce też są takie inicjatywy. Natomiast nie mamy żadnych doświadczeń, jeżeli chodzi o rynek polski. Dlatego nie będziemy tutaj niczego ani nikogo polecać, ponieważ nie mamy swoich doświadczeń i nie chcielibyśmy wprowadzić Was w jakiś ewentualny błąd.
J: Natomiast pozostawiamy Wam tę kwestię do zgoglowania i przekonania się na własnej skórze i być może wykorzystania, ponieważ my w Wielkiej Brytanii korzystamy z tych możliwości switch, czyli przejść między dostawcami i również staramy się wybierać tych, którzy mają dobrą ofertę i korzystają przynajmniej w jakiejś części z odnawialnych źródeł energii. Staraj się jak najwięcej papierów mieć online. Płać faktury online, kupuj bilety, przeglądaj gazetki czy katalogi online. W ten sposób nie tylko oszczędzisz papier, ale również swój czas, a niejednokrotnie również pieniądze, ponieważ dostawcy na przykład usług telefonicznych oferują zniżki za płatności internetowe.
S: Polecamy korzystanie z etycznych banków. Są to takie instytucje, które pieniądze swoich klientów inwestują w na przykład odnawialne źródła energii albo w firmy, które produkują energię z takich źródeł energii albo z inicjatywy, które wspierają lokalne społeczności. Etyczne banki natomiast nie inwestują pieniędzy w takie rzeczy jak: ropa naftowa, tytoń czy broń palna albo na przykład w instytucje, które zajmują się hazardem, czyli w takie, które raczej są kojarzone albo mają bezpośrednio negatywny wpływ na społeczeństwo.
J: Zachęcamy Was do zrobienia researchu swojego i przejścia do takich banków, które w ten sposób zarządzają naszymi pieniędzmi. Kolejny punkt na naszej liście to naprawiaj, a jeśli już musisz coś wyrzucić to sprawdź, czy można to zrecyclingować i będziecie na pewno ogromnie zaskoczeni jak wiele jest instytucji, które chętnie przyjmie Wasze zużyte czy nawet zepsute już sprzęty po to, aby je wykorzystać na przykład na części. My na przykład ten sposób ostatnio oddaliśmy mój totalnie zepsuty rower do takiej organizacji, która zatrudnia więźniów, uczy ich rekonstruowania rowerów, odnawiania rowerów po to aby kiedy skończą swój wyrok mogli wrócić do społeczeństwa z nowym skilem, z nową umiejętnością, która pozwoli im zarabiać na swoje życie. Natomiast te rowery, które oni w ramach swojej pracy przygotują, odnowią są sprzedawane po bardzo niskich cenach w lokalnych społecznościach po to, aby zmniejszyć liczbę aut, które podróżują po mieście czy ułatwić komunikację osobom, które są w trudnej sytuacji materialnej.
S: My kierujemy się jedną złotą zasadą, jeżeli chodzi o naprawianie rzeczy. Jeżeli coś jest zepsute to już bardziej tego nie zepsujemy, więc tak naprawdę próbując to naprawić niczym nie ryzykujemy. Natomiast na YouTube na przykład znajdziecie miliardy tutoriali odnośnie praktycznie wszystkiego co tylko da się naprawić.
J: Jeżeli jesteście Polakami, mieszkającymi na wyspach to koniecznie sprawdźcie, gdzie jest Wasze lokalne recycling center i jakie rzeczy przyjmuje i tam utylizujcie rożnego rodzaju przedmioty. My właśnie robimy tak, że składujemy różne rzeczy, których już niestety nie da się naprawić czy wykorzystać w jakiś inny sposób i raz na jakiś czas oddajemy zepsutą elektronikę, baterie, żarówki, wszystkie rzeczy, których nie można wyrzucić do kosza na śmieci.
S: Ponownie wykorzystujcie kartony, koperty, folie, wypełniacze i jakikolwiek papier, który dostajecie razem z przesyłkami rzeczy, które kupiliście przez Internet. My mamy specjalne pudełko, w którym składujemy te wszystkie rzeczy do przesyłek i gdy my sprzedajemy coś z drugiej ręki to wtedy nie jako researchingujemy, używamy ponownie tych opakowań, wypełniaczy po to, żeby nie musieć kupować nowych i nie tworzyć dodatkowych śmieci.
J: Bardzo często też faktury wydrukowane, które są dołączone do naszych zamówień z drugiej strony mają czystą kartkę i tę drugą stronę wykorzystujemy na przykład na robienie notatek do podcastu czy list zakupów.
S: Spróbuj posadzić drzewo albo najlepiej całe mnóstwo drzew. Im więcej tym lepiej.
J: Możecie też korzystać z wyszukiwarki Ecosia, która ma taki swój program odpowiedzialny społecznie, że każde wyszukiwanie to jest jedno posadzone drzewo i one są opłacone z reklam, które się wyświetlają w tej wyszukiwarce. Wykorzystajcie pozostałości różnych materiałów, które macie na swoich działkach czy w okolicy Waszych domów do budowania hoteli dla insektów i owszem można w internecie kupić piękne hotele dla insektów, aby zachęcić robaczki by zostały w naszym ogrodzie i wpływały na bioróżnorodność. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby się tym zainspirować i z kawałków drewna, kamieni, cegieł samemu przygotować taki hotel. Co ważne sam hotel nie wystarcza, aby robaczki zdecydowały się zamieszkać w naszym ogrodzie. Warto zadbać również o kwiaty, które je do nas przyciągną i które również będą źródłem pożywienia dla pszczół bez których nasza planeta nie będzie istnieć.
S: Zbierajcie deszczówkę. Możecie śmiało ją wykorzystywać do podlewania Waszego ogródka. Nie musicie przez to korzystać z wody, z sieci, a tym samym zmniejszyć jej zużycie oraz wysokość Waszych rachunków.
J: Sama uwielbiam długie kąpiele. Natomiast nie pozwalam sobie na nie za często. W zamian za to staram się robić szybkie prysznice i pomaga mi w tym na przykład słuchanie playlisty, która tam podpowiada mi, ile mam jeszcze czasu na prysznic, ale jeżeli to nie jest rozwiązanie dla Was to warto ustawić taki numer na przykład na trzy minuty i postarać się w tym czasie zrobić szybki prysznic.
S: Starajcie się również wyłączać wodę, gdy myjecie zęby lub dłonie, a włączyć ją z powrotem wtedy, gdy potrzebujecie wypłukać usta lub zmyć mydło z dłoni. Ten czas, kiedy namydlacie dłonie czy szorujecie zęby, a woda leci to tak naprawdę marnotrawstwo.
J:J eżeli chodzi o aktywność fizyczną to starajcie się wybierać taką, która będzie miała neutralny wpływ na środowisko na przykład spacery czy jazdy z rowerem. Możecie również dbać o planetę wybierając swoje dystancje wakacyjne i zdecydować się na przykład na staycation czyli wakacje w kraju albo nawet wakacje w Waszej okolicy zamiast weekendowych wyjazdów do europejskich stolic, a jeżeli już się decydujecie na wyjazd zagraniczny związany z lotem to starajcie się jednak robić tak, aby to była dłuższa wizyta, a jak już jesteście na tym spacerze to warto zabrać ze sobą worek na śmieci i posprzątać. Naprawdę niewiele to kosztuje, a może być ogromną ulgą dla środowiska. No i przede wszystkim też przyjemnością dla lokalnej społeczności i w naszej okolicy bardzo często widzę ludzi, którzy w ten sposób z takimi kijkami, na których można nabijać śmieci spacerują czy organizują w ogóle specjalne akcje sprzątania danej okolicy.
S: Spróbuj ekodrivingu. Nie jest to bardzo trudna sztuka. Chodzi po prostu o to, aby podróżować samochodem możliwe jak najpłynniej, czyli jak najmniej gwałtownie przyspieszać, jak najmniej gwałtownie hamować. Ma to znaczny wpływ na to, ile paliwa spala Twój samochód, a to przekłada się na wydobycie i zużycie ropy naftowej.
J: Planujmy swoje podróże samochodem tak, aby załatwić jak najwięcej rzeczy po drodze. Dzięki temu nie jedziemy po prostu wjeżdżać i wyjeżdżać z naszego domu i to też jest ogromna oszczędność czasu.
S: Poza tym, gdy samochód przemieszcza się na krótkich dystansach to będzie zużywał jednostkowo więcej paliwa, ponieważ zimny silnik zużyje zawsze nieco więcej paliwa niż już taki rozgrzany.
J: Pracujcie z domu najczęściej, kiedy możecie. W ten sposób redukujemy po prostu liczbę tych kursów samochodem czy komunikacją miejską.
S: I ostatnio na naszej liście to polecamy podpisywać petycje, które mają na celu wprowadzenie zmian proekologicznych oraz bierzcie udział w badaniach konsumenckich swoich ulubionych marek. Zaznaczając tam takie odpowiedzi, które dadzą jasno do zrozumienia producentom, że interesują Was produkty ekologiczne, bez plastiku i które nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
J: Lub są pozyskiwane w lokalnych społecznościach. Jeżeli tak jak my mieszkacie w Wielkiej Brytanii to zorientujcie się, bo prawie każdy z tych dużych supermarketów ma specjalną platformę dedykowaną właśnie badaniom konsumenckim i warto wypełniać te ankiety. Ja je robię z ogromną przyjemnością i nieraz widzę jak te zmiany dzieją się na moich oczach. Na przykład zmieniono opakowanie papieru toaletowego.
S: To wszystko co przygotowaliśmy dla Was w dzisiejszym odcinku. Całkiem sporo tego wyszło. Mamy nadzieję, że przynajmniej część z tych porad, które dla Was zebraliśmy będą dla Was pomocne i spowodują, że wprowadzicie pozytywne zmiany dla Was i dla środowiska naturalnego w swoim życiu.
J: A jeśli już je robicie to wielkie brawo dla Was. Dziękujemy, że byliście z nami. Życzymy Wam dobrego piąteczku.
S: Szufla.

sposoby less waste

Muzyka: Young Love by LiQWYD @liqwyd. Music provided by Free Music for Vlogs youtu.be/ARA4MTqBz44.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling
Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się ponownie w sprzedaży. Podaj poniżej swój poprawny adres e-mail.